Eerste Blad. No 21 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TT A A I L1 TWT LJ TELEPHON1SCHE VERBINDING 144 XX xx XL X\> XJ XÜJ XTX O U XX met Amsterdam, MBIEPWD ABONNEMENTSPRIJS: van WOENSDAG 11 i\i '96. VERSCHIJNT- Per drie maandenf ,25. VRKSOH1JNI: franco p. post ,40- Prijs per Advertentie van 1—5 regels f O lke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaa limte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VEIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag is na toelichting door den Min. van Binnenl. Zaken, zonder hoof delijke stemming aangenomen het ont werp tot nadere wijziging der Wet op het veeartsenij kundig Staatstoezicht, zoodat thans wettelijke bevoegdheid bestaat, bij afmaking wegens mond- en klauwzeer volledige schadeloosstelling te verleenen. Voorts werd goedgekeurd de wijziging eener provinciale heffing in Zeeland. Daarna werd behandeld het ontwerp tot het verleenen van rentelooze voorschotten voor de stoomtramlijnen Rotterdam-Roeksclie Waard en Oldenzaal- Pruissiesche grenzen. De heer van Gijn drong aan op oplegging van verplichting aan de RotterdamscheTram weg Maatsch. om voor aansluiting van eventueele zij lijnen behoorlijk te zorgen. De Min. van "Waterstaat enz. verzekerde, dat dit zou geschieden. Het ontwerp werd goedge keurd. Aan de orde was toen het ont werp tot goedkeuring van het kontrakt voor den West Indieschen maildienst (verhooging van het subsidie met ver plichte drie wekelijkscfie vaart). De heer ïiintzen bestreed het ontwer p, omdat de Reg. zich zwak getoond had, en het subsidie te hoog was voor de diensten welke deze krachtige maatschappij aan den Staat bewijst. De heer Guyot vond het subsidie volstrekt niet te hoog in verhouding tot hetgeen Engeland doet. Evenzoo oordeelde de heer Bahlmann, die bovendien meende, dat de Maatsch. haar vaart binnen 5 jaar zou uitbreiden, als zij zeker was van het voorgestelde subsidie. Spreker achtte het behoud van de lijn noodig in het algemeen belang. De Min. van Waterstaat enz. verdedigde het kontrakt en het subsidie, dat zeker zou leiden tot ontwikkeling van de vaart. Na repliek van den heer Hintzen werd het ontwerp aangenomen met 57 tegen 8 stemmen. Het wetsontwerp nieuwe regeling bevattende betreffende het toezicht op het gebruik van stoom- toestellen werd aangenomen. Het am. der Komm. van Rapp. om te voorkomen, dat vreemde stoomtoestellen buiten toe zicht vallen, tenzij ze voldoen aan de wettelijke bepalingen in het land van herkomst, was verdedigd door den heer Lely, en bestreden door den Minister en der, heer Plate, voor zoover stoomtoe stellen van vreemde stoomvaartuigen betrof, doch aangenomen met 48 tegen 17 stemmen ten aanzien van vreemde stoomtoestellen, en met 66 tegen 1 stem ten aanzien van vervoerbare stoomtoestel len van vreemdelingen, tijdelijk hier gebruikt. Ook werd aangenomen het onteige- nings ontwerp voor den Spoorweg Rot terdam Zuid Beijerland. De Min. van Just, beloofde eene spoedige voorziening ter bescherming van eendenkooien. Onder de behandelde adressen behoor de dat uit Vlissingen ter verbetering van de marine-sluis en de haven aldaar. De heer Conrad bestreed de kon- kluzieën der Komm. van Rapp. strek kende om te verklaren, dat van Rijks wege de haven op behoorlijke diepte moet gebracht worden, en dat in het belang der scheepvaart de sluis en de haven door het Rijk in bruikbaren toestand moet woiden gebracht. Zoolang de rechter niet uitgemaakt heeft Staats- verplichting tot onderhoud, moet de Staat de werken aan de haven te Vlis singen ondernemen, die schatten zouden kosten. De heer Lucasse verdedigde uit voerig de noodzakelijkheid van verbete ring en de verplichting van den Staat om de haven voor de scheepvaart ge schikt te maken. Vrijdag werd besloten ook het ont werp betreflende de gerechtskosten in strafzaken aan de orde te stellen, en Woensdag reeds een aanvang te maken met het sektie-onderzoek van de aange kondigde onderwerpen. Door den Voor zitter werd medegedeeld, dat het ont werp tot dekking van de 14 ton tekort voor militaire uitgaven door de Reg. zal vervangen worden door een ander tot nadere regeling der materie. Door den Voorzitter werd dankbare hulde gebracht aan de nagedachtenis ven Generaal van der Schriek, den even beminnelijken als achtbaren grijsaard, aller vriend en een voorbeeld voor trouwe plichtsbetrachting. De heer Schaepman sloot zich bij deze hulde aan namens zijne vrienden, want van der Schriek was een kloek grijsaard, en zijn leven was een toonbeeld van ernst en werkzaamheid. Het Koninklijk Huis en het Vaderland lijden door zijn heen gaan een zwaar verlies, en de Kamer niet minder. Steeds was hij op zijn post, recht van houding en oprecht in handel en wandel, uitmuntende door kalmte, eerlijkheid, verstand en vastbe radenheid. De min. van Oorlog sloot zich namens de Regeering bij de ge brachte hulde aan en herinnerde meer bizonder, welk groot verlies het leger leed door het verlies van dezen nestor, die 60 jaar als officier had gediend, en die door een edel karakter, uitnemende militaire eigenschappen en een waar soldatenhart had uitgemunt. Ook de heer de Savornin Lohman sprak eenige woorden ter nagedachtenis van den waardigen overledene. Het debat werd voortgezet over de konkluzies van het rapport in zake de heropening der Marinesluis en de ver dieping van de Marinehave te Vlissingen. De heer de Savornin Lohman verdedigde het goed recht van Vlissingen, wat de heer van Karnebeek bestreed. De Min. van Waterstaat enz. bestreed pertinent de noodzakelijkheid en wenschelijkheid van de heropening der sluis, maar was bereid over te gaan tot verdieping der haven, mits men de Reg. geheel vrij liet in de wijze hoe. Punt B van de konkluzie der Kommissie (wensch om de Marinehaven op de behoorlijke diepte te houden) werd aangenomen met 58 tegen 30 stemmen. Punt C (herope ning van de Marinesluis) werd verworpen met 61 tegen 26 stemmen. Het ontwerp tot herziening der personneele belasting werd aangenomen met 56 tegen 39 stemmen. De konkluzie in zake J. Visser, oud sergeant majoor bij het Indische leger, den Minister verzoekende eene gunstige beschikking te nemen op zijn verzoek om pensioen, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat de heel de Beaufort Wijk bij Duurstedede konkluzie der Kommissie had verdedigd, de heeren Smeenge en van Gennep de billijkheid van Visser's aanspraken had den betoogd en de Min. van Kol. haar had bestreden, omdat de wet niet toeliet pensioen toe te kennen. De Min. ver klaarde zich echter befeid bij gelegenheid aan adressant te denken. Het wetsont werp, houdende machtiging op de Re kenkamer tot verevening van niet in uitgaat aangenomen pensioenen. De heer van Alphen verdedigde de opvatting van de Rekenkamer. De Min. van Oorlog verdedigde zijn houding tegenover de Rekenkamer en verzekerde alleen ge handeld te hebben in het belang der oud-militairen. Hij heeft niet getracht zich te dekken. Het wetsontwerp werd aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. In den laatsten tjjd kwamen in de Berlijnsche voorstad Moabit zooveel branden voor, de eene al geheimzinniger dan de andere, dat men er toe is over gegaan om aan moedwil te gelooven en de politie zelfs eene premie van duizend mark uitlooft voor hem die den brand stichter aanwijst. De Figaro deelt het volgende mede omtrent een ontdekking te Weenen gedaan met de bekende X stralen van professor Röntgen. In het keizerlijk museum bevindt zich een Egyptische mummie, die men niet al te zeer vertrouwde; men vermoedde dat er geen menschenbeenderen in zaten, maar beenderen van den heiligèn Ibis. Daar de mummie een kostbaar stuk was, wilde men haar niet ontleden, doch met behulp van de vinding van Professor Röntgen heeft men haar van binnen gefotografeerd. Het vermoeden bleek gewettigdin het omhulsel zaten niets dan beenderen van een vogel. Een rijke Turk, den heer Fransicco Barducci van Konstantinopel, bevond zich sedert eenige dagen in België om te onderhandelen over den verkoop van mijnen, waarvan hij eigenaar is. Hij was in een der eerste hótels van Brussel afgestapt en begaf zich voor zijne zaken Maandag, Dinsdag en Woensdag naar Luik en Antwerpen, zijn bagage, be staande uit twee koffers, achterlatende. Hij sloot echter zijn kamer af. Donderdagmorgen keerde hij te Brus sel terug en ontdekte toen, dat iemand in zijne koffers had gesnuffeld en daaruit een pakje papieren van waarde had weg genomen. ten bedrage van meer dan anderhalf millioen francs. Een romantisch huwelijk heeft plaats gehad te Bridgeport, in Connecticut. Het 4de regiment militie van Connec ticut gaf een groot bal en onder de hartstochtelij kste dansers merkte men op een jonkman, Charles Harding en een jong meisje Luie Dogle. Tusschen twee walsen verlieten Charles en Luie het bal en toen zij terugkwam waren ze getrouwd. Zij namen verder kalm deel aan het bal en verzochten aan de zuster van Luie hun ouders met hun huwelijk in kennis te stellen. Het jonge paar zelf nam de eersten trein, om een huwelijkreisje naar Was hington te maken. Volgens een bericht uit Havana loopt het gerucht, dat het hoofd der opstan delingen op Cuba, de heer Antonio Maceo, is gedood. Daar dergelijk gerucht al meermalen is verspreid, kan 't wel wezen, dat het ook thans een gerucht blijft. Het schijnt thans, dat Maceo in een der vele samen treffingen gewond is. Dat nieuwe troepen uit Spanje naar Cuba zullen gezonden worden, wordt niet bevestigd. De oorlog op Cuba heeft tot heden slechts gekost de kleinigheid van onge veer honderd vijftig millioen guldenen het dubbele van dit bedrag was toege staan. Voor het Gerechtshof te Douai is thans het proces begonnen tegen Trem- blié, die in April 1894 te Buenos Ayres, waar hij woonde, moord pleegde op zijn vriend Farbos, uit Bordeaux, dien h(j daarheen had gelokt, onder voorspiege ling van voordeelige zaken, maar alleen met het doel, hem te dooden en zich meester te maken van het geld, dat hij meebracht, 7000 francs. Hel lichaam van den vermoorde werd in stukken gesneden, te Buenos Ayres gevonden, bij gedeelten, in verschillende wijken der stad. Het hoofd wierp h(j, om herkenning en daardoor ontstane achterdocht te vermijden, eerst weg toen hij Buenos Ayres verliet. Tremblié had getracht, te zorgen, dat niemand iets wist van Farbos' komst, en allerlei maatregelen genomen om ontdekking te voorkomen. Maar zijn moeite bleek te vergeefs. Toen hij, ge jaagd en angstig, uit Argentinië was vertrokken, om naar Frankrijk terug te keeren, kwamen er vele omstandigheden aan het licht, welke hem aanwezen als den moordenaar van Farbos, dien hij van de stoomboot gehaald en naar zijn kamer gebracht had, waarna niemand hem meer levend had gezien. En bij zijn aankomst in het vaderland werd Trem blié in hechtenis genomen. Hij onkent Farbos vermoord te hebben. Wel erkent hij diens geld en goed ge nomen te hebben, toen zijn vriend ver dwenen was en hij wel vermoedde, dat de vermoorde man Farbos was. Maar er zijn overtuigende bewijzen en hjj zal wel eindigen met te bekennen. Er zijn 13 getuigen uit Buenos-Ayres overgekomen voor dit proces. Tremblié is, naar thans wordt mede gedeeld, ter dood veroordeeld. Nu meer en meer aan het licht komt, dat de Engelschen der Chartered Com pany in Transvaal een leelijke rol ge speeld hebben, zijn wel eenige schreeu wers kalmer geworden, maar het opgeven doen de Engelschen het niet. Nu weer is men, om toch maar iets te kunnen vinden, aan het uitpluizen van de voorwaarden waarop Jameson zich heeft overgegeven, hierdoor de paarden achter den wagen spannende of wel beginnende bij het einde. Minister Cham- berlin, die zich tegenover zooveel ver oordeel niet ontziet de goede trouw van Paul Kruger in het licht te stellen, werd ook dezer dagen hard gevallen over de gevangenen in Pretoria. Ook hier verzekerde Chamberlin, dat de ge vangenen goed gehuisvest zijn en zij al de vrijheid genieten, die men billijker wijze voor eenen gevangene wenschen kan. Toch blijven de Engelschen morren en het zal nog lang duren eer de natio nale trots al de veroordeelen in deze te boven is. In Hongarije Zevenbergen, het Noor den van Servië, Crotaië, het gebied van Triest en van Noord- en Midden-Italië hebben hevige stormen gewoed, gepaard

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1