gaande met een vinnige koude. In de omgeving van Beoskerek in Hongarije heeft de storm zulke hoeveelheden zand uit de poesta van Deliblat overgevoerd, dat verscheidene plaatsen daaronder letterlijk bedolven werden en spoortrei nen in het drie Meter hoog opgejaagde zand zijn blijven steken. Paul Kruger zal nu waarschijnlijk toch naar Londen gaan. In zekere kringen, zoo wordt uit Johan nesburg aan de Thimes bericht, open baart zich eene verrassende weerzin tegen de Nederlanders, die in de Transvaal werkzaam zijn. Dat hier weer een zeker iets werkzaam is, dat zich niet omschrijven laat, is wel aan te nemen, te meer daar van andere zjjde bericht wordt, dat er zich volstrekt geen nieuw verschijnsel heeft voorgedaan, aangezien dit al gedurende langen tjjd de gewone toon van Britsche zijde, waar van Nederlandschen invloed en van Nederlandsche ondernemingen in de Transvaal, den Zuid Afrikaanschen spoorweg b. v., sprake is. Uitbundig bemind, dat weet de Nederlander zeer wel, wordt hij, als altijd min of meer modern, in de Transvaal nooit, evenmin als eenige vreemdeling; maar als in die gevoelens na de jongste crisis eenige verandering is gekomen, dan is het ten goede, gelijk onder meer uit de officieele dankbetuiging der Transvaalsche Regee ring aan het bestuur der Spoorwegmaat schappij blijken kan. Men zal dus wel doen, ook aan dit bericht van het groote Engelsche blad niet te veel te hechten. De meening, bestaat dat Kruger zal trachten verkrijgen, behalve eenige con cessies, van meer ondergeschikt belang, opheffing van de zoogenaamde conventie, waartegenover zou staan, de erkenning van Engeland als voornaamste macht hebbende staat in Afrika. De heer te Amsterdam die dezer da gen bij de politie aangifte deed dat hij was bestolen voor 380, heeft uit zijne woonplaats schriftelijk kennis gegeven, dat hij de vermiste gelden in de voering van zijn jas heeft teruggevonden. Als een zeldzaamheid wordt mede gedeeld, dat bij het dorp Epe door den gemeente veldwachter Vossen en den onbezoldigd rijks veldwachter Kromdijk een vjs gevangen is. Op dit dier was reeds een paar maal jacht gemaakt. De Arnhemsche gemeenteraad heeft op voorstel van Burg. en Weth. beslo ten om de concessie, verleend aan de Nederl. Belltelefoon-maatschappij, na haren afloop niet te verlengen, maar over te gaan tot aanleg en exploitatie van eene gemeentelijke telefooninricli- ting. Het plan bestaat, de verbindingen in de kom der gemeente onder den grond te leggen, terwijl een belangrijke ver laging van abonnementsprijs wordt ver wacht. De eigendommen, groot 88 hectaren, van den heer Joost de Ruiter in de ge meente Weststellingwerf (Fr.) die voor 26 jaar werden verkocht voor 125.000, hebben nu bij publieke finale veiling slechts 27.500 opgebracht. Een door slaand bewijs van de belangrijke prijs daling der landerijen in Friesland. Dezer dagen werd uit Vechel gemeld, dat aldaar de jeugdige F. V., huisknecht bij een ingezetene aldaar, in de rivier de Aa verdronken zou zijn. Nader wordt in deze bericht, dat ijverig werd ge dregd naar het lijk van den vermiste. Tegen den middag vond men in de Aa den emmer, welke V. had medege nomen, om water te gaan scheppen. Het werk werd daarna met onvermoeiden ijver voorgezet, en met drie bootjes werd een geheelen middag de Aa nauwkeu rig afgedregd, totdat plotseling een ge heel ander licht over het zaakje opging. Vechelsche kooplieden, die met den trein uit Bokstel kwamen, ontmoetten den vermiste aldaar, komende van Til burg. Hij spoorde, in plaats van alhier uit te stappen, naar Üden door, waar zijne ouders en familie wonen, doch die allen, zooals te begrijpen is, te Vechel waren en in grooten angst over V. ver keerden. Een dertienjarig meisje heeft bekend den brand te Asperen te hebben aan gestoken. Het kind loopt met negotie en is zeer zwak van geestvermogens. Een echtpaar was gedurende drie maanden te Arnhem gelogeeid in een der eerste hotels. Eene rekening van achthooderd gulden was gemaakt en toen 'top betalen aankwam verdween het echtpaar spoorloos, met achterlating van eenige ledigt koffers. Voor de vacati' an gemeente-archi tect in de Friesch aente Ferweradeel op een jaarwedi ƒ600, hebben zich niet mindei 4 sollicitanten aangemeld. Wij vernemeh ^ten in zake de grensre m Heem stede met ongu J, d. w. z. tegen wijziging, gedeputeerde Staten aan den ,-r van Binnen- landsche Zaken 2 .gezonden. De raad der ö..-meente Heemstede benoemde tot onderwijzeres aan de open bare lagere school Mej G. Th. Oharbon, thans onderwijzeres te IJpolder; in diezelfde vergadering werd het school geld bepaald op 0 20 per week voor kinderen van meer gegoeden en 0 05 voor die van mingegoeden met vrijstel ling voor min- of onvermogenden. Hel eerste ontwerp is verschenen van de a. s. Zomerdienstregeling der Holl. IJz. Spoorweg Maatschappij, aanvangen de I Mei a. s. het aantal treinen van Haarlem naar Amsterdam bedraagt 34, dat in omgekeerde richting 33. Met I Juni is er 14 maal per dag gelegenheid zich naar Zandvoort te be geven en vandaar terug te keeren. De stichting van een wees en ouden mannenhuis te Haarlemmermeer is af gestuit op te weinig samenwerking der verschillende godsdienstige gezindheden, De diaconie der Herv. gemeente te Hoofd dorp heeft zelve maatregelen genomen tot verpleging harer weezen. Eene subsidie van 75 's jaars voor elke wees, stelt haar in staat, ze in eigen omgeving te verplegen, waardoor ze onder onmiddellijk toezicht staan. De proef met enkelen reeds genomen, schijnt gunstig te slagen. De communicatie per scheepsgelegen heid te Haarlemmermeer begint meer en meer toe te nemen. Vrij zeker mag men aannemen, wanneer de vaarten op behoorlijke diepte gebracht zijn, die zich nog meer zal uitbreiden. Waar vroeger alles per as moest aan gevoerd worden, ontvangen vele nering doenden thans per scheepsgelegenheid hunne waren voor de woningen. Het nieuwe kanaal, benevens de slui zen voldoen zeer voor de scheepvaart. HAARLEM 10 Maart 1896. Met medewerking van de heeren Jozeph Cramer en Henri Bosmans gaf de heer Leander Schlegel Zaterdagavond, onder bewijzen van groote belangstelling, op de bovenzaal van de sociëteit »Ver- eeniging" zijn tweede séance voor Kamer muziek. Het is bekend, hoe steeds t*j deze uitvoeringen een hooge graad van vol komenheid bereikt wordt, hoe de uit voerenden zich als om strijd beijveren, om door eenheid en artistieke behan deling de voordrachten aan de hoogst gestelde eischen te doen beantwoorden. In dat streven slaagde men ook nu weder volkomen, zoowel in de Serenade van Reinecke, als in het dankbare Trio (D. min. op. 49) van Mendelssohn. De klavierpartij we'd daarin op meester lijke wijze door den heer Schlegel ver tolkt, terwijl de heeren Cramer en Bosmans ruimschoots gelegenheid von den, door mooi, brillant spel uit te munten. De laatste speelde tusschen de beide trio's twee cellosonates (Op. 102) van Beethoven en had daarin, niet minder dan in de ensemble werken gelegenheid, met zijn kunsttalent te woekeren. De aanwezigen toonden zich in een luid applaus voor het zeldzaam muzikaal genot, dat deze tweede séance bood, recht dankbaar. Onder de intieme kunstavonden blij ven de Schlegel séances eene eerste plaats innemen. Tot bewaarder van de Ambachts school is benoemd J. W. Schornagel, concierge aan de openbare school lett. E. Door eenige hoofden van de open bare en bijzondere inrichtingen van onderwijs, benevens enkele oud onder wijzers is alhier opgericht een tweede afdeeling „Haarlem" van het Ned. On derwijzers Genootschap. De toenemende nvloed van de jongere onderwijzers in de bestaande afdeeling schijnt tot deze afscheiding te hebben geleid. Het bestuur der nieuwe afdeeling be staat uit de heeren E. L. Brouwer, J. J Francken, C. de Vries Hzn., R. Prins en J. D. Fransen. Het was den 5 Maart vijf en twintig jaar geleden, dat J. C. van Breemenin dienst trad van den Heer J. W Veldheer, schilder alhier. De nog altijd krasse man heeft den leeftijd van zeventig jaren bereikt, doch is nog steeds met ijver en opgewektheid werkzaam, terwijl hij wegens zijne on kreukbare trouw bij zijn patroon en bij diens clientele hoog staat aangeschreven. De Heer Veldheer heeft hem den dag van zijn jubilé dan ook tot een aange- namen dag gemaakt. De aanvulling ten vorigen jare van de militiewet met de bepaling, dat ook de zeemiliciens voortaan aan de herha lingsoefeningen moeten deelnemen, heeft op den lust om bij de zeemilitie te dienen dit jaar grooten invloed gehad, in gemeenten waar vroeger 20 k 25% der in te lijven manschappen zich voor den zeedienst aanbood, bedroeg dit cijfer in 1896 ongeveer 10%. Naar wij vernemen heeft ook de heer A. C. Laane, sedert eenige weken oudste kapitein der Schutterij alhier, thans aan de Koningin eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Weldadigheid naar Vermogen. Dankbaar erkent het Bestuur der Vereeniging vele giften, en daaronder aanzienlijke, ontvangen te hebben. Maar ach, het is nog niet genoeg! Zooals uit het verslag, dezer dagen in de couranten vermeld, blijkt, onder steunt de Vereen, een aanzienlijk getal weduwen met kinderen, ook eenige gebrekkigen, ouden en zieken. Deze soort ondersteuning behoort in den zomer te worden voortgezet. Verleden jaar is voor dat doel (1° Maart tot ultimo Oct) pl. m. ƒ7000 besteed. Op 1° Maart dezes jaars was beschikbaar pl m. ƒ5600, sedert 2 Maart is nog eenig geld ontvangen, zoodat wij ten slotte, want wij zullen dit jaar wel niet minder noodig hebben, nog een goede ƒ1000 zoude te kort komen voor weduwen en halfweezen door den dood van hunne verzorgers beroofd, gebrekki gen, ouden en zieken. Innig meelijden met het lot dezer ongelukkigen, in de overtuiging, dat men het ons euvel duilen zou, indien wij niet bekend maakten, dat wij in de noodzakelijkheid kunnen komen deze lieden aan hun lot over te laten, geven ons vrijmoedigheid nog eens en nu met aandrang te vragenOch, helpt ons de ondersteuning tot het einde toe (31 Oct.) voortzetten Eenige flinke giften en de som is bijeen. Ook kleinere giften, als er maar genoeg zijn, zullen dankbaar worden aanvaard. Begunstigers, verblijdt ons nog eens me', eene gift, en wilt vrienden en beken den overreden uw voorbeeld te volgen. Mochten wij spoedig kunnen zeggen: Wij zijn er, wij danken u! Extra giften. Ontvangen van Ds. van Praag 24616, met het voorgaande totaal ƒ4180,03. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 10 M ,art zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk 1 voor kruideniersbediende. 8 voor loopknecht. 14 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aa? vragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bi i Boelen of Stadhuis. Inlichtingen knnuen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: ff ERR VERSCHAIFING. Van 1 Nov. tot 10 Maart, hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 19 voor werkvrouw. 14> voor grondwerker. 14 voor loopknecht. 49 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. I voor kant sorbediende. 4 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvronw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op Woensdag 11 Maart 1896, des namiddags ie 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: if 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag onderwij zer 3e klasse 2e Tusschensehool. 2. Voorstel B. en W.W. crediet voor bestrating en rioleering van een gedeelte eener projectstraat ten westen van den Wagenweg. 3. Id. id. adres Haarlemsche amateur- fotografenclub beschikbaarstel ling van eene gouden medaille voor tentoonstelling. 4. Nader voorstel B. en W.W. verzoek A. A. Sprenger verlenging con cessie voor de zwemschool aan de Houtvaart. 5. Voorstel met nader schrijven van B. en W.W. adressen Haarlem sche Tramway maatschappij, leg gen van dubbel spoor enz. 6. Voorstel B. en W.W. vereeniging opleidingsscholen voor jongens en meisjes. 7. Id. id. instemming met adres van den Raad der gemeente Leiden wettelijke bepalingen in zake de particuliere banken van lee ning. 8. Id. id. met rapport commissie van financiën, adres Mej. S. Tijssen tot aankoop van grond aan de Gedempte Raamgracht. Id. id. id. id. beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1895. Rapport commissie van financiën af- en overschrijving begrooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1895. Id. id. af en overschrijving be grooting Stads Apotheek, dienst 1895. Rapport commissie voor de pensioe nen verzoek wed. M. Creemers om eene jaarlijksche toelage. Voorstel B. en W.W. bevordering onderwijzer 3e klasse aan de 2e Tusschensehool. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer en onderwijzeres kostelooze school C en onderwijzer kostelooze school F, allen 3e klasse. Benoeming gemeente geneeskundige. Id. gemeente heelkundige. Verslag opzichter gasverlichting over Januari j.l. 9. 10. 11, 12 13. 14. Markt van 9 Maart. 1896 Boter. Aangev. 119 verk. 119 KG. L. pr. 1.10 H. pr. ƒ1.20 p. K G. Biggen. Aangev. Ill verk. 111 st. L. pr. 3.00. H. pr. 6.00. p. st. Schrammen. Aangev. 67 verk. 67 st. L. pr. 8.— H. pr. 11.00 p.st. Aardappelen. Aangev. 49 verk. 41 H.L, L pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 39 H. L. verk. 39 H.L. L. pr. 3.—. H. 4.00. p. H. L. Peren. Aangev. 31 H.L. verk. 31 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. 3.50 p. H.L. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktberichten van 9 Maart 1896. Witte Tarwe 5.10. 5.75. Rogge 3.90. Haver 2.55. 2.90. Gerst T 4.50. Buivenboonen s 5 35. Paardeboonen 4.50. 4.60. Groene erwten 12.75.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2