Wereldkroniek, Eerste Blad. No 22 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. abonnementsprijs-, van ZATERDAG 14 Maart 1896. verschijnt- Ne4. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Z E O ff I E K II1EPHOOSNÜMMEE T-T A A XP Li1 Ivl |J TELEPHON1SCHE VERBINDING 144 11 JlX XJL JL\j ±J ±U 1T1 U VJ 11 met AMSTERDAM, ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf ,25. verschijnt. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. 50 VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Raadsvergadering van Woensdag met eene lange agenda duurde tot half vijf. De vermelding der ingekomen stukken en de mededeelingen leidden.niet tot besprekingen, zoodat de agendapunten dadelijk in behandeling konden genomen worden. De onderwijzer derde klas aan de Tweede Tusschenschool M. J. Langeveld verzocht ontslag uit zijne betrekking. Het werd eervol verleend. Aangevraagd werd '2500.tot het doen bestraten en rioleeren van een gedeelte projectstraat aan den Wagen weg. De bouwmaatschappij Hilversum, die de hiertoe benoodigde gronden bin nenkort aan de gemeente overdraagt, betaalt 75% van genoemde som. Het gevraagd crediet werd toegestaan. Op voorstel van B. en W. werd ter beschikking gesteld van het Bestuur der Haarlemsche Amateur Fotografenclub een gouden medaille of f 50.— om te dienen voor de aanstaande Tentoonstel ling der Vereeniging. De Heer Winkler is er tegen uit princi pe en uitzuinigheid. Hij zet dit uiteen en zal tegen stemmen. De Voorzitter stelt in het licht hoe B. en W. in het belang der gemeente het voorstel deden. Op nieuw kwam bjj den Raad in be handeling de aanvraag van den Heer A. A. Sprenger inzake de zwemschool. B. en W. stellen thans voor de con cessie der zwemschool aan de Houtvaart te verlengen tot uit. December 1920. De Heer Van Slyrum had zich ge vleid, in het voorstel eene aanwijzing aan te treffen, betrekkelijk de uitvoering. De Heer de Kanter lichtte het voorstel nader toe. De Heer Van Styrum stelt als amendement, dat het werk binnen 6 maanden moet zijn uitgevoerd. Dit werd aangenomen met 4 stemmen tegen en daarna het aldus gewijzigde voorstel aangenomen. Commissarissen der Haarlemsche Tramway Maatschappij alhier deelen den Raad mede, dat zij voornemens zijn het bestaande rail systeem der geheele lijn te vervangen door een ander type. Zij willen zich de kosten getroosten afdoende verbeteringen bij den nieuwen aanleg toe te passen. Deze zullen bestaan in aanleggen van zooveel mogelijk dubbel spoor en door het aanbrengen van wissels zoo, dat de van beide richtingen komende tramrijtuigen van die wissels af zichtbaar zijn en dus een van beiden kunnen doorrijden. Behalve de goedkeuring op het plan verzochten Commissarissen verlenging der concessie-voorwaarden op den be- staanden voet, terwijl tevens goedkeuring wordt gevraagd op een plan tot ver grooting van den hulpstal. Adressanten verklaren zich tevens bereid hun tramlijn uit te breiden of nieuwe lijnen aan te leggen, doch ver zoeken voor den aanleg van meerdere wegen in de gemeente of vertakkingen of verlengingen van degeconcessioneerde wegen, gedurende vijfjaren de voorkeur te hebben, tegen geljjke voorwaarden als waarop het Gemeentebestuur deze concessie heeft verleend, mits de conces sionarissen binnen zes maanden na de kennisgeving die aanvaarden." B. en W. stellen voor te besluiten het aanbrengen van dubbel spoor goed te keuren, met de bepaling, dat de ge meente toezicht houdt op het werk door iemand die dit verricht voor rekening der Maatschappij commissarissen vergunning teverlee- nen tot vergrooting der hulpstal concessie te verleenen tot het leggen van een zijlijn Plein-Brongebouw de retritutie te bepalen op ƒ150 per jaar te bepalen de voorkeur tot den aanleg van nieuwen lijnen te laten aan de Haarlemsche Tramway-Maatschappij op de bestaande voorwaarden en tevens dat de ruimte tusschen de rails over het zjj- lijntje worde bestraat met waalklinkers. Inmiddels was nog ingekomen een adres van de Noord-Zuidhollandsche Tramway - maatschappij verzoekende doortrekking van de stoomtram tot het Houtplein. De Heer Tjeenk Willink had bezwaar tegen de bepaling omtrent de voorkeur aan de H. T. M. als brengende een stilstand van vijf jaar voor elk andere concessie, te meer daar de H. T. M. nu j toch al twintig jaar zich heeft kunnen f vergewissen omtrent verderen eventuee- len aanleg van nieuwen lijnen. De heer Klein is tegen het leggen van dubbel spoor. Het weegt niet op tegen het voordeel, dat elke vijf minuten een tram zal rijden. Zou b. v. b. niet een tweede lijn enkel spoor te leggen zijn dooi de Jansstraat? De Heer de Haan Hugen- holtz is ook niet voor dubbel spoor, ook met het oog op wagens en karren. De Heer van Lennep vindt ook dubbel spoor niet goed en begrijpt niet, waarom de H. T. M. geen tweede spoor door de Jansstraat legt. De Heer de Breuk verdedigt het voor stel. Dubbel spoor vindt men ook in andere steden en wel waar de breedte van de wegen geringer is dan hier te Haarlem. Daarenboven, waar de straten nauw zijn komt geen dubbel spoor. Een tweede lijn zou alweer rails brengen in de thans vrije paralelwegen. De Heer Lodewijks stelt een amendemt om te bepalen, dat op de Houtbrug enkel spoor moet komen. De Heer Krol vindt de bezwaren tegen het plan wel wat breed uitgemeten tegenover de groote voordeelen. Wat een paralelweg betreft is hij het vol komen eens met den Heer de Breuk. Ook het denkbeeld .enkel spoor op de Houtbrug is niet aan te bevelen. De Heer Beijnes vindt plan en voor stel uitstekend. De verbetering toch is in het belang van het publiek, dat van de tram gebruik maakt. De Heer Rethaan Macaré wijst er op, dat het zal blijken, de bezwaren te hoog worden opgenomen en dit zelfs met het oog op het aanleggen van een lijn te Amsterdam in de Vijzelstraat. De Voorzitter blijkt ook niet voor het geheele plan te zijn, als niet geheel noodig, en niet gewenscht voor de pas sage van andere voertuigen. Zou wen- schen de stukken aan de H. T. M. terug te zenden met verzoek het plan te wijzi gen. Wethouder Waller verklaart zich voor het voorstel omdat de tram dan kan door rijden. Nog beantwoordt de Heer de Haan Hugenholtz. De Heer Beijnes wijst nog opdena- deelen van de vele wissels. Hij zou zelfs wissels op de bruggen willen weigeren. De Heer de Breuk verklaart, dat al de verschillende motieven hem nog niet tot andere inzichten hebben gebracht, en de Heer 't Hooft wil dubbel spoor ook met het oog op de gezondheid der passagiers. De Heer Krol maakt nog opmerkzaam, dat het plan om per 5 minuten te rijden zoo goed als vast staat. En het is thans ook de juiste tgd om de zaak tot uitvoering te brengen. Het voorstel zelf kwam toen in be handeling. Punt I werd aangenomen met 2 stemmen tegen. Punt II, Hulpstal, eischte nog eenige bespreking, en werd eenigszins gewij zigd aangenomen. Opschriften zullen er niet op geplaatst mogen worden. Toen kwam de bepaling omtrent het zij lijntje in behandeling, waar de Heer Cnoop Koopmans tegen is. De Heer Krol zet het nut van het lijntje uiteen, als ook alweer in het belang van het publiek zijnde. De heer de Breuk verdedigt het voor stel nader. Nog eenige sprekers over het zijlijntje en het punt werd toen aangenomen met 3 stemmen tegen. Punt IV, retributie, werd aangenomen. Punt V voorkeur omtrent nieuwe concessieplannen, waartegen, zoo als in den aanvang bleek, de Heer Tjeenk Willink was, werd verdedigd door den Heer Waller, nog eens met het oog op het publiek belang. De Heer Krol deelde nog mede, dat er kans bestaat dat de H. T. M. te eeniger tijd de paarden door electrici- teit vervangen zal. Ook de Heer Hijmans is tegen het verleenen van voorkeur. De Voorzitter is voor het verleenen van voorkeur en beveelt de aanneming aan. In stemming gebracht, wordt het artikel omtrent de voorkeur verworpen. 30 October 1895 besloot de Raad aan te houden eene motie, luidende: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit eener vereeniging der opleidingsscholen voor jongens en meisjes en noodigt B. en W. uit daartoe ter bekwamer tijd een voorstel te doen. Met het oog op de adviezen in deze ingewonnen, geven B. en W. in over weging in de zaak nog geen beslissing te nemen, opdat de bestaande regeling gehandhaafd blijve in afwachting van hetgeen de naaste toekomst brengen zal. De Heer Sneltjes verlangt het woord en wenscht de zaak wel te behandelen. Komt de regeling in den geest van vereeniging tot stand, dan zullen daaraan financieele gevolgen verbonden zijn. De Heer Waller verdedigde het voor stel, doch de Heer Willink zou een meer gemotiveerd voorstel wenschen. Vervolgens de adviezen in het algemeen besprekende, ging o. i. de Spreker eenigszins buiten het voorstel om, doch wenscht ten slotte, dat de zaak be stendigd worde, zooals zij thans is. De Heer Klein gelooft niet, dat op heffing van den toestand tot bezuiniging leiden zal. Het voorstel B. en W. kwam toen in behandeling en werd daarop aangenomen, waardoor de wijziging, bedoeld door den Heer Willink, verviel. De gemeenteraad van Leiden acht wenschelijk eene wettelijke regeling op de particuliere banken van leening, heeft zich in deze met een adres tot den Minis ter van Binnenlandsche Zaken gewend en verzoekt de adhaesie van den Raad op genoemd adres. B. en W. stellen voor met het adres van den Leidschen Raad instemming te betuigen. Hiertoe werd besloten. Mejuffrouw Tijssen wenscht van de gemeente te koopen een stukje grond, gelegen langs hare perceelen aan de Raamgracht. Daar tegen dezen verkoop bij het D. B. geen bezwaren bestaan, wordt goedgunstige beschikking voorgesteld, en den prijs te stellen op ƒ5 per ML Aldus werd besloten. Vastgesteld werd een staat tot be schikking op den post Onvoorziene uit gaven der begrooting 1895, en goedge keurd eene al- en overschrijving op de begrooting Burgerlijk Armbestuur en Stads Apotheek. De weduwe van den ouden onlangs overleden Straatmaker Cremers had, onder dank voor de toegestane gratifi catie, verzocht toekenning van eene jaarlijksche toelage omdat de haar verleende ondersteuning totaal onvol doende is. De commissie voor de pensioenen ad viseerde op dit veizoek afwijzend te beschikken. In dezen geest werd be sloten. De onderwijzer J. A J. Paulen wordt bevorderd tot onderwijzer 3e klas aan de Tweede Tusschenschool. Benoemd tot onderwijzer 3e klas aan School C. de Heer Venema te Vrouwen- Parochie tot onderwijzeres aan die school Me juffrouw M. A. Francken tot onderwijzer 3e klas aan School F de Heer F. Fries te Velsen. Nadat volgens de vergadering gedu rende eenige minuten geschorst was gewee9t, werd tot gemeente-geneeskundi ge opnieuw benoemd Dr. G. A. Hare maker en tot gemeenteheelkundige de Heer Dr. M. C. A Bijleveld. Het verslag van den Opzichter over de gasverlichting, Januari 1896, werd aangenomen voor kennisgeving waarna de vergadering werd gesloten. Vyfde Bachconcert. De Haarlemsche Bachvereeniging, de concertvereeniging bij uitnemendheid in onze stad, sloot Dinsdagavond hare wintercampagne op wel geslaagde wijze. Heeren Directeuren hadden daartoe de medewerking ingeroepen van het Utrechtsch stedelijk Orkest, onder leiding

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1