Medegedeeld wordt dat de Russische keizer en keizerin den 19 Mei naar Moskou zullen vertrekken, alwaar de kroning den 26 d.a.v. zal plaats heb ben. De kroningsfeesten zullen duren tot 8 Juni. Ernstig is er sprake van geweest, dat Italië zich bij die gelegenheid slechts zou doen vertegenwoordigen door een buitengewoon gezant in plaats vaneen prins van den bloede, en wel omdat Abes- synie ook zou vertegenwoordigd zijn. De zaak schijnt nu geschikt. Abessynie blijft tyj de kroning weg en Italië zendt een prins. B« eene overstrooming te Freiburg in Baden zijn twee voorname arabte naren, de Landescommissar Siegel en de Stadtdireclor Sonntag, verdronken door het instorten van eene brug over de Dreisam, welke zij een oogenblik te voren door het publiek lieten ontruimen. De Iïffgroöthertog, die daar tegenwoor dig was, heeft mede in levensgevaar verkeerd. De echtgenooten Liébart-Mille van Duinkerken zjjn aangehouden wegens vreeselgke mishandeling van hun 6-jarig zoontje. Het kind werd naakt opgesloten in een soort van hok, waar het met eene keten gebonden lag. Zjjne ouders ver scheurden zijn lichaampje met een schaar en goten in de bloedende wonden zui ver phenisch zuur. De smarten van het arme kind waren ondragelijk. De buren, door het gescheeuw van het kind vermoeden krijgende, waar schuwden de politie. Kort voor de aankomst van den com missaris had de moeder twee emmers koud water over het lichaampje van den kleine geworpen en, om het dan te droogen, had zjj het met een heet strijk ijzer vreeselijk verbrand. Het knaapje is naar het gasthuis gebracht. Men beschuldigt hen reeds hun 3-jarig dochtertje te hebben vermoord. De verkiezingen te Mechelen, waren uitgevallen in liberalen zin. Om een paar redenen waarvan de juistheid zich niet laat beoordeelen is de verkiezing nietig verklaard. Er werd namelijk gezegd, dat aan 75 kiezers door de liberalen geld en kleedingstukken zijn uitgedeeld en als deze 75 personen nu eens allen op de tegenpartij hun stem hadden uitgebracht, dan zouden de liberalen geen meerderheid gehad hebben. Te Mechelen z(jn hierdoor ernstige ongeregeldheden voorgevallen, waarbij echter de orde hersteld werd door politie- en militairemaatregelen Toch bekwamen er eenigen verwondingen, een zelfs levensgevaarlijke. Het Britsche Lagerhuis heeft eene motie aangenomen, waarin de wensche ljjkheid wordt uitgesproken, voortaan de nationale kunstverzamelingen en musea op Zondag eenige uren open testellen. Sedert 1855 is het de zesdemaal, dat dergeljjke motie te vergeefs in behande ling is geweest. Men trachtte nog een amendement aan te doen nemen, bepalen de de openstelling op werkdagen tot tien ure des avonds, maar dit werd verworpen. De procureur des Konings te Brussel heeft al de politiecorpsen eene bijzondere waakzaamheid aanbevolen betreffende het stelen van telefoondraden. Uit Maastricht schrijft men aan de Limb. Koer. Een bergstorting op vrjj groote schaal heeft gisteravond in het naburige La- naye op Belgisch grondgebied, vlak bij de Nederlandsche grens, plaats gehad. Zooals men weet, strekt zich de St. Pietersberg langs het kanaal uit. Een ontzagljjk rotsblok, ter lengte en hoogte van ongeveer dertig meter, met een gemiddelde dikte van twee en een halve halve meter, stortte gisteravond te acht uren met een donderend geraas naar beneden. De geheele weg tot aan het kanaal is versperd door een berg van groote en kleine rotsblokken, waarvan eenige tot in het kanaal terecht kwamen en een aldaar liggend vaartuig beschadig den. Geheele boomen zijn medegesleept. Reeds sedert geruimen tijd was het voor velen geen geheim, dat een derge lijk onheil, dat ook menschenlevens had kunnen kosten, langs den openbaren weg1 te vreezen was. Het dreigend rots gevaarte, dat vlak naast een woning ligt, vertoonde immers reeds lang vrij breede spleten, zoodat in het voorjaar wel gevaar moest ontstaan. De ongewoon zachte winter deed evenwel thans minder gevaar duchten. Op meerdere plaatsen, waar zelfs de weg vrjj smal, ja zelfs beneden de tien meter is, vereischt de toestand voorzorg. Een in te stellen onderzoek zou nog meerdere plaatsen aanwijzen, waar in de toekomst gevaar is te vreezen, en een nieuwe ramp zou dus gemakkelijk te voorkomen zijn, door aldaar de rotsen opzetteljjk te doen springen. Hierdoor zou tevens de op sommige plaatsen al te smalle weg verbreed worden. Deze is reeds de derde groote aardstorting in een tijdruimte van 14 jaren. Aangaande de te Vlaardingen op het terrein van den heer A. W. Schippers ontdekte staal waterbron bevat de Vlaar- dingeche Ct. de volgende bijzonderheden Reeds voor eenige jaren was ten be hoeve van, de fabriek op dat terrein een Nortonwel geslagen, hoofdzakelijk ten gebruike van den condensator der stoom machine. Al spoedig bleek het, bij het nemen van scheikundige proeven voor andere doeleinden, dat het water ervan ijzer- deelen bevatte; in den loop van het vorige jaar deed de heer Schippers daar omtrent nadere onderzoeken instellen. Aan het chemisch instituut te Rot terdam werd het door dr. Berus van Djjk quantitatief onderzocht en uit de uitkomst van dat onderzoek bleek, dat het per liter bevatte: Kiezelzuur 0,020 gram, jjzercarbonaat 0,157 gram, kalk (oxyde) 0,531 gram, alluminium (oxyde) 0 029 gram, mag nesium (oxyde) 0,095 gram, natrium chloride 2,124 gram, kalium chloride 0,154 gram, chloor 1,36 gram, ammonia 0,004 gram, drooggewicht bepaald 3,61 gram. Dit gebeurde in Juli 1895. Bij het chemisch en microscopisch onderzoek van dr. Van Hamel Reos te Amsterdam, bleek het te bevatten 0,172 gr. koolzuur ijzeroxydule. Het heeft alzoo een hooger staalgehalte dan de Wilhelminabron te Haarlem, die slechts 0,112 gram en den Czaar Peterbron te Zaandam, die 0,140 gram per liter bevat. Volgens een onderzoek van prof. Over- beek de Meijer te Utrecht, in December 1895, zijn er geen ziektekiemen in ge vonden en staat het bacteriologisch niet achter bij elders uit den bodem komende wateren van die soort, welke tot genees kundig doel aangewend worden. Dit is hoofdzakelijk te danken aan de ge ringe hoeveelheid ammonia en de groote hoeveelheid kalk, gevoegd bjj de andere bestandeelen, in hoofdzaak ijzercarbonaat welke het bezit. De wel ligt zeer diep, zoodat de dichte nabjjheid van de rivier de Maas er geen invloed op uitoefent. Nabij Kippenburg (Fr.) waren eenige arbeiders bezig gaten te delven, om daarin boompjes te planten, toen op eens uit een daarvan tot hun grooten schrik een vrij lange en dikke slang te voorschijn kwam. Van ontsteltenis zette een hunner het zoo hard hij kon op een loopen, een geruimen tijd door het blijkbaar booze dier vervolgd. De meeste menschen aldaar in den omtrek houden deze slangen ten onrechte voor vergiftig. Toen men wat van den schrik was bekomen werd de vervolger gedood. HAARLEM 17 Maart 1896. Door de Directie van het Staalbad Haarlem zijn de schrifturen verzonden, welke betrekking hebben op de exploi tatie van het Brongebouw en van de Drinkhal voor het seizoen 1896. Uit de lijst der abonnementsconcerten blijkt, dat in het Park niet minder dan zestig muziekuitvoeringen zullen gegeven worden. De beste harmonie orkesten zijn daarvoor geëngageerd. Het eerste concert zal plaats hebben op Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) het laatste op Zondag 13 September. In Juli is eene uitvoering aangekondigd, door de Kon. Mil. Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers, terwijl in Augustus het orkest uit het Concertgebouw zich zal doen hooren. De Drinkhal wordt bij gunstig weder geopend op' 15 April a.s. De prijzen voor het abonnement, voor hoofd- en bijkaarten enz. zijn gebleven, zooals zij waren vastgesteld in het vorig seizoen. De bij uitstek gunstige bepaling, dat geabonneerden van het Brongebouw kosteloos van de Drinkhal gebruik kun nen maken, wordt mede gehandhaafd. Het gebruik van het staal water voor niet- leden is gebracht op 10 ets. per glas. Zeer zeker is het, met het oog op deze verhooging voor de consumenten van het etaalwater het voordeeligst, terstond als lid toe te treden. Hoe groot zal bij de meer en meer blijkende geneeskracht van het water hun aantal niet zijn. Voor tien gulden of, wat de bijkaar ten betreft, voor een rijksdaalder kunnen zij proGteeren, en van het staal water en van de uitvoeringen in het Park beide. Ongetwijfeld zal de exploitatie van het Staalbad Haarlem ook dezen zomer leven en beweging brengen in onze stad, in het bijzonder in den om zjjn natuurschoon nooit vol prezen Haarlemmer Hout. Mocht het eene beweging worden, die gesteund door de burgerij, ten goede komt aan den bloei van onze gemeente. De kwestie, elk zijn eigen gas in huis, is opgelost door de invoering van het acetyleen-gas. Het ontstaat door de verbinding van Calcium Carbit met water. Het zich als dan ontwikkelende gas volgt een pijp leiding, stroomt uit in een brander en wordt daar op dezelfde wijze als gewoon lichtgas ontstoken. Verschillende bladen hebben reeds omtrent dit gas vermeld. Hier ter stede kan men het bezichtigen bij den Heer K. Hoesbergen, Nassaulaan 61, den agent voor Haarlem en omstreken. De inrichting is al heel eenvoudig. Een ijzeren ketel, die tevens als gas houder dient, wordt liefst buiten omdat de grondstof niet aangenaam riekt tot op zekere hoogte gevuld en daarna eene bepaalde hoeveelheid water er op gegoten, dan neemt het pro ces een aanvang en het gas ontwikkelt zich boven den waterspiegel van waar het de leiding binnen treedt. Het gas brandt met een heldere witte vlam, hoog 4, breed 5 centimeter, welke een betrekkelijk kleinen lichtsluier heeft, geen reuk verspreidt en in het geheel niet walmt, dit laatste door eene bijzondere constructie, welke wjj natuur lijk niet kunnen mededeelen. Volgens den Heer Hoesbergen bestaat voor eene ketel-ontploffing geheel geen gevaar, en voor eene ontplofüng bij uitstrooming of lek niet meer dan bij gewoon gas. De prijs per vlam en per uur staat gelijk met dien van gas gloeilicht, doch daalt naar gelang de prijs van het Cal cium B door grooter invoer lager wordt. De tegenwoordige prijs is 40 ets. per Kilo, doch zal kunnen dalen tot 10 cents. De kosten van aanleg worden geschat op ongeveer honderd gulden. De Heer Hoesbergen bezigt het ace tyleen gas voor huiselijk gebruik, kantoor en winkelhuis en het geeft minder warmte dan hetfabrieks gas, waarschijn lijk omdat de vlam veel kleiner is. Men verzuime niet een kijkje te nemen en zich te overtuigen van de hooge bruikbaarheid van het acetyleen- gas. Wij gelooven, dat de verlichtings kwestie er een nieuw stadium door is binnen getreden. Omtrent de voorstellingen van den Heer Drouven in het Plat Duitsch, waar van er eene hier ter stede aanstaanden Woensdag in den Schouwburg zal plaats hebben, is het oordeel zeer gunstig. Aangaande die te Amsterdam heeft de Amsterdamschepers reeds ingelicht. Doch van belang is zeker dat verschillende buitenlandsche tooneelkenners zich met de opvoeringen zeer ingenomen en was de toevloed van publiek zoo groot, dat men meermalen de belangstellenden moest teleurstellen, omdat letterlijk geen plaatsen in de zalen meer beschikbaar waren. Het plat Duitsch is na verwant met het Nederlandsch zoodat de op te voeren stukken zeer gemakkelijk zjjn te volgen. Blijkens de heden door B. en W.W. vastgestelde kiezerslijsten voor 4896 bedraagt het getal kiezers voor de Tweede Kamer 2893 voor de provin ciale staten 2889 en voor den Gemeen teraad 2885. 1.1. Zondagavond is ingebroken ten huize van de winkeliers Gebr. Renaud woonachtig aan de Jansstraat no. 44, tijdens de huisgenooten afwezig waren. Vermoedelijk heeft men zich met een valschen sleutel eerst toegang verschaft tot het pakhuis en vervolgens tot de woning. In een binnenkamer achter den winkel is een schrijfbureau openge broken en daaruit f 400 aan geld ont vreemd, benevens ruim ƒ2 uit een ongesloten toonbanklade in den winkel. Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCIIA1FING. Van 1 Nov. tot 16 Maart, hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor cost aamnaaister. 20 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 15 voor loopknecht. 49 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihtiisbediende. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift va» goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 16 Maart zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 8 voor loopknecht. 14 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde» beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks uitgezonderd der Zondags) van 8* middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een koperen ring. Eene rozekrans. Een zakdoek, waarin een rozekrans, kerkboek, vingerhoed en portemonnaie. Een hond. Eene parapluie. Eene portemonnaie met eenig geld. Eene defecte parapluie. Een elastieke bal. Eene portemonnaie waarin eene rozekrans. Eene paar handschoenen. Een knipmes. Een kinderhand schoen. Een jasje. een gutta percha rijwielband. Een halsband. Een kerkboek, twee schoolboeken. Een potloodhouder. Een zeemlederen lap. Een defect oorknopje. Eenige sleutels. Markt van 10 Maart. 1890 Boter. Aangev. 137 verk. 137 KG. L. pr. 1.20 H. pr. 1.30 p. K G. Biggen. Aangev. 121 verk. 121 st. L. pr. 4.00. H. pr. ƒ6.50. p. st. Schrammen. Aangev. 59 verk. 59 st. L. pr. 8.H. pr. 11.00 p.st. Aardappelen. Aangev. 78 verk. 67 H.L, L pr. ƒ1.40 H. pr. ƒ2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 64 H. L. verk. 64 H.L. L. pr. f 3.H. 4.00. p. H. L. Peren. Aangev. 49 H.L. verk. 38 H.L. L. pr. ƒ2.50 H. pr./5.00p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 16 Maart 1896. Witte Tarwe f 5.50. f 5.80. Rogge 3.75. 3.80. Haver 2.75. 2.90. Gent t> 4.75. 5.—. Paardeboonen v 4.25. 4.50. Groene erwten 6.50. Kanariezaad 5. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Maart 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. PreludioJ. Rheinberger* 2. Grosser religiösei Marscb....F. Lux. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. 4. Variatien op het Oost. Volks liedHaydn. 5. Aria: MondnachtSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2