HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 25 Achttiende Jaargang. 144 WOENSDAG Maart N ieuwsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOS JE S Gedempte Oudegracht 84 TILEPHOONNÜMMEE TELEPHON1SCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. B franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlentiïn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Perste Kamer. In de zitting van Donderdag behandelde de Kamer het ontwerp in zake de grensverandering van Amsterdam en Nieuwer-Amstel. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde kortelijk nog het ontwerp, en antwoordde op sommige opmerkingen van het voor- loopig verslag. Het aantal vergunningen der Drankwet blijft door het ontwerp onveranderd. Wijziging der wet omtrent de rechterlijke indeeling is onnoodig, maar de Reg. zal de zaak overwegen in verband met een andere indeeling der Amsterdamsche kantons. De heer A. Prins zal uitsluitend met het oog op het algemeen belang vóór stemmen. Nadat de heer Kist verklaard had in de belofte der Reg. betreffende de rechterlijke indeeling te berusten, kwam de heer Vening Meinez op tegen de bewering van den heer Prins, dat Amsterdam Nieuwer-Amstel zou hebben geplaagd. Het ontwerp werd aangenomen zonder hoofdelijk stemming. Verder zijn aangenomen de ontwerpen betreffende: grensverandering van Utrechtprovin ciale heffing in Zeeland en Groningen instelling van een militaren pensioen raad subsidieën voor den aanleg van stoomtramwegen RotterdamHoeksche Waard en Oldenzaal— Pruisische grens het nieuw kontrakt voor den West- Indischen maildienstonteigening van den spoorweg RotterdamZuid-Beier land en de geldleening voor Suriname. De Kamer is op reces uiteengegaan. In de werkstaking der Berlijnsche werklieden en werksters in het confectie- vak is de toestand dezelfde gebleven. Het door werksters voorgestelde loontarief is door de patroons niet aangenomen. De Oldenbergsche werkstakende met selaars hebben besloten met hunne bazen in concurrentie te treden, door zelf werken aan te nemen. De Parijsche gemeenteraad heeft aan genomen eene motie waarbij bepaald is, dat bij de uit te voeren werken ten behoeve van de tentoonstelling, in 1900 aldaar te houden, de werlieden een dag per week rust zullen hebben, zonder dat dit juist altijd de Zondag zjjn zal. Eene bepaling betreffende minimum-loon werd niet aangenomen. In het kolenbekken van Seraing is men weer aan het staken en verwacht wordt, dat ook elders dit voorbeeld zal gevolgd worden. De afgevaardigde der werklieden heb ben thans tot werkstaking besloten, alhoewel dit niet overeenkomstig de wenschen van allen is. Deze laatsten hebben misschien vroegere stakingen reeds leergeld betaald. Toch neemt het getal dergenen, die het werk neerleggen, toe. Zooals men zich herinnert, waren enkel Chineesche generaals, die zich in den laatsten oorlog bijzonder lafhartig gedroegen, ter dood veroordeeld, maar het vonnis bleef tot heden onvoltrokken. Thans is het doodvonnis veranderd in gevangenisstraf. Men gelooft, dat die hoofdofficieren nu wel spoedig op vrije voeten zullen zijn. Waarschijnlijk is een en ander wel toe te schrijven aan den eersten minister, die den aanhang der gevangenen en de gevolgen er van vreest. Er wordt verteld, dat de Russische regeering hare medewerking wil ver- leenen bij de vredesonderhandelingen tusschen Italië en Abessynië. De Spaansche troepen op Cuba werden dezer dagen de dupe van eene noodlottige vergissing. Op een dorp in de nabijheid van Havan na bevond zich eene Spaansche bezetting. Een ander Spaansch bataljon naderde de plaats. Denkende met opstandelingen te doen te hebben, werd door de eersten op den laatst aungekomen troep gevuurd, waardoor deze, mede op een dwaalspoor gebracht, antwoordden. Nu ontstond een geregeld gevecht, waarbij twaalf dooden vielen. Vijf officieren en vierentwintig minderen werden gewond. De Italiaansche regeering vraagt hon derd veertig millioen lire aan voor oor logsbehoeften gedurende het loopende jaareen binnenlandsche leening moet hierin voorzien. De afgetreden minister van oorlog heeft in eene rede medegedeeld, dat reeds onder Crispi vredesonderhandelingen wa ren gevoerd met de Abessynische re geering dus terwijl de bladen, welke onder den invloed van den premier ston den, nog eiken dag heftig optraden tegen den koning met wien men onderhan delde. Hevige verontwaardiging maakte zich van de Kamer meester, toen de ge wezen minister zjjne rede had geëindigd. Stoom en spoorwegroovers zullen in het vervolg in Amerika verbitterde doodvijanden worden. Eigenlijk moet men zich verwonderen, dat de stoom, dit machtige hulpmiddel, dat in de loco motieven opgestapeld is, niet reeds veel vroeger is aangewend ter verdediging van spoortreinen tegen de aanvallen van roovers. Eene nieuw uitgedachte ver dedigingswijze der treinen, met stoom als hulpmiddel, bestaat daarin, dat voor aan en aan de zijden der locomotief huizen zijn aangebracht, voorzien van talrijke uitslroomingsgaten. Dergelijke pijpen loopen ook aan weerskanten langs de volle lengte van den trein. In geval van nood kan dan de trein, alleen door het openen eener kraan, in een oogwenk gehuld worden in eene sissende wolk van kokend heeten stoom, die iedere nadering onmogelijk maakt. Dezelfde methode zoude overigens met de noodige wijziging met voordeel kunnen worden toegepast voor de beveiliging van geld kisten en keldergewelven met papieren van waarde, gelijk bij de deposito-banken. Dat een minister, en nog wel een minister-president, tevens optreedt als hoogleeraar aan een universiteit, is een verschijnsel, dat zich thans te Christia- nia voordoet. Aan de aldaar gevestigde universiteit is de rechtsgeleerde faculteit door het overlijden van professor Aubert in verlegenheid gebracht. Om nu de leemte aan te vullen, heeft de minister president, de heer Hagerup, wiens plaats als professor voorloopig opengehouden is, zich bereid verklaard tweemaal in de week college te houder.. Indertijd werd door den Franschen componist en letterkundige, den heer E. Delattre te Bassée een gedicht „Hymne patriotique" vervaardigd en op muziek gezet. Deze Hymne werd door den Heer D. Pauwels, den vermaarden heldentenor der Nederl. Opera, in het Nederiandsch vertaald, en uitgegeven door den heer Joh. C. M. van Mastrigt te Arnhem. Bovengenoemd drietal, componist, ver taler en uitgever, kwam op de gedachte het lied op te dragen aan H. M. de Koningin, en dezer dagen ontving de heer Pauwels van Hr. Ms. particulieren secretaris een schrijven, waarin hem en den heiden anderen heeren de erkente lijkheid der Koningin voor deze attentie betuigd werd. Naar aanleiding van het bericht van het Centrum over meelvervalsching schrijft de Bakk.-Ct.: In een zeer verontrustend artikeltje van het Centrum, wordt zeer geheimzinnig medegedeeld, dat een molenaar aanbie ding ontvangen had van Cineesche aarde van die of die firma. Het Centrum durft den naam van de aanbiedende firma niet te noemen, bang als zij is, met den strafrechter in aan raking te komen. Chineesche aarde kan voor meelver valsching geen surrogaat zqn, omdat 't in een verhouding van 1 of 2 pc. ge bruikt, geen winst aanbrengt; 10 pet. nemende, zal het meel niet te gebruiken zijn doorzijn loodig zwaarmoedigenaard. De groote meelfabrikanten ontkennen, ooit een aanbieding van wie ook ontvan gen te hebben. Er moet dus mystificatie in het spel zijn. Laat het Centrum ons maar den naam van de aanbiedende firma bekend maken dan zullen wij die wel publiceeren, zegt de Bakkerscourant. Ten gevolge van 't heerschender maze len is de openbare lagere school te Ooster- Blokker nagenoeg geheel ontvolkt. Op 't oogenblik breidt de ziekte, die een goedaardig karakter draagt, zich niet verder uit. In Brussel heeft men wat nieuws uitgevondendiners travestieMen gaat vermomd dineeren. Zaterdag had een dergelijk feest plaats bij een der rijkste inwoners van de Leopolds wijk en onder de talrijke ge- noodigden was zelfs een minister. Een der hoogste ambtenaars, in clown verkleed, en die wat te veel capriolen maakte, zegt het Hdb. v. Jntw., is plots den grond gaan meten, in het bjjzjjn van al de genoodigden. De Java-Bode van 15 Febr. bericht: Toen gisteren de Celestial van Singa pore hier kwam, werden de Chineesche passagiers nauwkeurig gevisiteerd, om dat omtrent een hunner bericht was, dat hij opium bij zich had. Opium werd niet gevonden, maar wel een kistje met 900 rijksdaalders, van welks aanwezig heid de kapitein van het stoomschip melding maakte. Daar de drie eerste rijksdaalders, die men onderzocht, bleken valsch te zqn, werd de Chinees, tot wiens bagage zij behoorden, gevangen en het geld in beslag genomen. De toebereidselen voor den Noord pooltocht van den lieer Andrée, die de reis per ballon zal maken, zijn in vollen gang. Het bovenste deel van den ballon is gereed en de sterkte van de stof en de naden is herhaalde malen reeds be proefd. Vier en dertig ton zwavelzuur worden naar Spitsbergen meegenomen ter berei ding van het waterstofgas, waarmee de ballon gevuld wordt. Op dat eiland wordt voor den ballon een loods gebouwd, 25 meter hoog en 37 breed, bedekt met vilt en met vensters van gelatine. Tot het vervoer van de voorwerpen zal op Spitsbergen zelfs een spoorbaan van li/a K.M. van het strand af worden aange legd. Dieven zijn Maandag binnengedrongen in de magazijnen van de „Parisia Dia mond and Co.", in Oxfordstreet te Londen, waar zij voor 5000 p. st. (60,000 gulden) paarlen en simili- diamanten gestolen hebben. Tegenwoordig bezit Hongarije-4,880,000 stuks runderen, die hetzij tot het echt Hongaarsche ras (vale huid met wijd- getakte horens), of tot het roodbonte, of tot het Zwitsersche ras behooren. De regeering looft premies uit voor schoon hoornvee, geeft subsidies aan veefokkers en leent aan de dorpen, zonder eenige vergoeding, stieren. Verder be paalt zij, in welke deelen des lands exemplaren van de hier vermelde drie soorten gefokt mogen worden. Voor het echte Hongaarsche is de groote vlakte in het midden des lands en Zevenbergen aangewezenin het Westen des lands, aan den rechteroever van den Donau en ten Zuiden der Karpa ten moeten de roodbonte rassen gekweekt worden, terwijl het Zuid-oosten voor het Zwitsersche vee is aangewezen. Het is den dopsgemeenten niet ge oorloofd stieren te bezigen van een ander dan het daar inheemsche ras. In elke plattelands gemeente is een stier gestald, die ieder voorjaar door den veearts onderzocht wordt. In 1893 heeft de Staat nog 2376 stieren van Alpenras tegen inkoopprijs en tegen afbetaling op termijn aan de gemeenten afgestaan. In 1893 bedroeg de uitvoer van slachtvee 154,855 stuks, die op 391/2 millioen florijnen geschat werden. Officieel wordt thans medegedeeld, dat in den slag bij Adoea het Italiaansche leger de volgende verliezen leed. Gesneuveld zijn twee generaals, twee kolonels, vijftien bataljons-kommandan ten, vijf duizend manschappen en onge veer evenveel inlanders. Gevangen genomen werden een gene raal, een kolonel, terwijl nog ongeveer vijftienhonderd minderen eveneens krijgsgevangen zijn. Het eerste schip met gewonden wordt te Napels verwacht. Uit de laatst ontvangen Surinaamsche bladen blijkt, dat de Nederlandsche regeering de benoeming van den nieuwen gouverneur niet naar Paramaribo heeft geseind. Ook de Surinaamsche bladen, die, naar de N. Sur. Ct. opmerkt, geen particuliere telegrammen kunnen beta len, kregen daarvan geen telegrafisch bericht. Aldus werd het belangrijk nieuws aangebracht door de mailboot Prins

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1