Onderlinge Verzekering Een ontaard Vader. DIENSTBODE, UITVOERING A.DVERTENTIEN. Donderdag 26 Maart 1896, Eene Vergissing. Christelijke ZannVereeniging „HOSANNA". op Donderdag 26 Maart 1896, Ked. VereenigiDg tot Afschaffing van Sterken Drank. Openbare Vergadering Invaliditeit en Ongelukken. Willem II, achttien dagen nadat de be noeming had plaats gehad. Waarom zoo vraagt de N. Sur. Ct. is de kolonie aan het wereldtelegraaf- net verbonden en waarom moeten de belastingschuldigen daarvoor ƒ24000 jaarlijks bijdragen? De straatverlichting te Soekaboemi heeft, naar men aan het Bat. Nil. van daar schrijft, haar laatsten snik gegeven. Zij bestond door particuliere bijdragen en was vrij goed. Maar de gepension- neerden, uit welke de meeste contribu anten bestaan, zijn geërgerd over de betaling hunner pensioenen(in Januari op den 46en, 17en en 18en in Februari op den 12en) en daarom geven zij geen geld meer. En zonder geld geen licht! Onder de verschillende inbraken, die door eene nabij Roermond gearresteerde bende werden uitgevoerd is er één, die men zich nog wel herinneren zal n.l. die te Nederweert ten huize van den landbouwer V., alwaar door een zwart gemaakte inbreker de dienstmeid ge bonden en een prop in den mond geduwd werd. Bij deze gelegenheid werd er op de dria inbrekers gevuurd, en nu is gecon stateerd, dat men toen ook raak geschoten had. P. O. mankeert een teen, hem te Aken afgezet tengevolge van een schotwond C. E. en P. S. hebben nog de litteekens van hagelkorrels in den rug. De rechtbank te Zieriksee heeft uit spraak gedaan in de volgende zaak Een geneeskundige op het eiland Tolen be zocht in den herfst van 1894 eene zieke in eene naburige gemeente, een uur gaans van zijne woonplaats verwijderd. Met den doodschouw medegerekend, legde hij 22 visites af; operatiën werden niet gedaan. Toen de erfgenamen van de kinderlooze weduwe de rekening vroegen, ontvingen zij die, en deze be droeg ƒ1250. Daar zij dit bedrag te hoog vonden, weigerden zij de betaling. De rechtbank heeft nu beslist, dat de rekening met 375 aan den geneeskun digen kan voldaan worden. Hoe treurig de gevolgen van drank misbruik kunnen zijn, bleek dezer dagen weêr te Utrecht, waar eene weduwe plotseling overleed, tengevolge van het overmatig gebruik van jenever. De zoon 1 en diens vrouw, die bij haar inwoonden, verkeerden zelf in een zoodanigen staat van dronkenschap, dat zij van het over lijden eerst iets bemerkten, toen zij hun roes hadden uitgeslapen. De geneesheer, die toen geroepen werd, kan alleen den dood constateeren, en tevens, dat, toen hij binnen trad, de beide huisgenooten al wederom dronken waren. HAARLEM 24 Maart 1896 Het corps officieren der d.d. schut terij alhier heeft besloten een request aan H. M. de Koningin in te dienen, ten doel hebbende verbetering der thans vigeerende schutterij wet. De inhoud van genoemd request mag echter vooralsnog niet bekend zijn. De adhaesie der verschillende corpsen d. d. schutterij in Nederland zal op het request gevraagd worden en zoo hoopt men, dat dit feit weder iets moge bij dragen tot het algemeen vestigen der overtuiging, dat de tegenwoordige schutterij toestanden niet houdbaar zijn. Naar men ons bericht, heeft de heer E. F. Bruynsteen, directeur van het Raarlemsch a Capella Koorhet plan, nog in dit seizoen de Johannes-l'assion van Bach uit te voeren, om verschil lende redenen laten varen. Daarvoor zal evenwel eene uitvoering in de plaats treden van gewijde muziek, welke even eens op de lijdensweek betrekking heeft. De heeren Zalsm&n en Phillippeau (Amsterdam) hebben daartoe hunne medewerking toegezegd. De uitvoering zal plaats hebben op 4 April, hoogst waarschijnlijk in de Re- monstrantsche Kerk. Voor hen, die reeds vroeger getuigen waren van de voortreffelijke wijze, waarop het a Capella Koor gewoon is kerkmuziek voor te dragen, mag eene aanbeveling van dit concert overbodig geacht wordenwie daartoe echter nog niet in de gelegenheid zij n geweest, wordt de uitvoering ten zeerste aanbevolen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie der Afd. Haarlem van de N. V. tot Afsch. van St. drank. De toe nemende belangstelling in het alcohol vraagstuk moge door eene flinke op komst ook hier blijken. In 't bijzonder vertrouwen w(j op de belangstelling van H. H. Predikanten en Hoofden van Scholen, die tot bijwoning dezer bijeen komst eene persoonlijke uitnoodiging zullen ontvangen. Aangaande de werkzaamheden aan het alhier bestaande vaccinatie bureau verzoekt men ons het volgende te melden. In het bestuur kwam geene verande ring. De geneeskundige dienst werd verricht door de H.H. H. van den Berg, Arts, als directeur en Dr. H. Prins Visser en Dr. H. L. van Linden van den Heuvell, als vaccinateurs. Gedurende het jaar 1895 werden aan het bureau ingeënt 1205 kinderen en gerevaccineerd 26 personen. Naar den leeftijd waren de kinderen verdeeld als volgt: 1 jaar122 1—3 479 3—6 529 6—12 74 boven 12 1 1205 Van 5 inentingen bleef de uitslag on bekend. Het getal pokken dat zich gemiddeld per kind ontwikkelde was 8,8. Dit getal bedroeg 1894 8,6. Op aanvraag van den chef van den geneeskundigen dienst werd aan de gar nizoensplaatsen s' Gravenhage, Hoorn, den Helder, IJ muiden, Schoonhoven en Haarlem eene ruime hoeveelheid vaccine- lymphe verstrekt ter revaccinatie van het garnizoen. Op aanvraag werden naar de ver schillende provinciën, vooral echter naar Noord- en Zuid-Holland, 860 buisjes vaccine lymphe verzonden, van welke 166 buisjes alleen aan Haarlemsche geneeskundigen. De kalveren werden vóór de enting en na den dood door den aan het bureau verbonden rijks-veearts onderzocht en geene lymphe wordt noch voor de in- ëntingen, noch voor de verzending ge bruikt alvorens gebleken is dat het kalf gezond was. Het vaccinatie-bureau is het geheele jaar door, eiken Dinsdag ten 2 uur voor kostelooze inënting geopend. Aan het verslag over 1895 van de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en Omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer is het volgende ontleend. Het ledental was vermeerderdzeker voor een niet gering deel toe te schrijven, dat aan de leden gelegenheid wordt verschaft om op eenige buitengoederen in den omtrek van Haarlem vrij te mogen wandelen, terwijl bovendien de aandacht meer op de Vereeniging werd gevestigd door het avondfeest van harent wege gegeven op het terrein van het Brongebouw, ter gelegenheid van de feestelijke opening op 20 Juni van het afgeloopen jaar, welk feest in alle op zichten slaagde. Het plan tot verbetering van een weg in de gemeenten Bloemendaal en Velsen is slechts gedeeltelijk tot uitvoering kunnen komen, door de weinige inschik kelijkheid van een der eigenaren over wiens grond de weg liep. Van den steun in deze van verschillende zijden onder vonden wordt dankbaar melding ge maakt. Door het verspreiden van de Gids voor Haarlem ter gelegenheid van de Tentoonstelling te Amsterdam is de aandacht van landgenoot en vreemde op nieuw op Haarlem en zijne schoone omstreken gevestigd. Subsidiën werden niet verleend. Eene aanvraag kon niet worden toegestaan, omdat het doel buiten den werkkring der Vereeniging lag. De toestand der kas is zeer bevredi gend. De Commissie van Uitvoering uit het Bestuur bestaat uit de HeerenJ. Krol Kz., Voorzitter. Dr. J. Nieuwenhuvzen Kruseman, le Secret, Andries J. "Win kler, 2e Secretaris, Jhr. J. J. Sandberg, Penningmeester, A. J. Kluppel, en J. J. Kerbert. Onder veel belangstelling had Dinsdagmorgen te Heemstede de be grafenis plaats van het stoffelijk over schot van den heer Mr. A. J. Enschedé. De rouwkoets, met fraaie kransen bedekt, werd voorafgegaan door eene deputatie uit het personeel der drukkerij, waaraan de overledene gedurende vele jaren zijne krachten wijdde, en gevolgd door vele rijtuigen met familieleden en vrienden. Op het kerkhof bevonden zich de vertegenwoordigers der verschillende corporaties waarvan de heer Enschedé deel had uitgemaakt. Bij de plechtigheid werd het woord gevoerd door den Heer Jhr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden en Ds E. Bourlier, predikant te 's-Gravenhage. De Heer Mr. H. J. D. D. Enschedé bedankte met een kort woord voor de eer den overledene bewezen. Gisteren namiddag had een 4- jarig meisje het ongeluk spelende in het Spaarne te geraken. Gelukkig werd dit opgemerkt door den knecht van den glasfabrikant S., genaamd Barend Ger- rits, wonende Linschotenstraat, die dade lijk gekleed te water sprong en de zelfvoldoening mocht smaken het kind te redden. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHAi FING. Van 1 Nov. tot 19 Maart, hebben zich de vol- gende perionen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 21 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 15 voor loopknecht. 49 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor wa8chvrouw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 19 Maart zyn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 8 voor loopknecht. 14 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Polii ie die da- gelijks uitgezonderd der Zondags; van s* middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te b=komen zijn. Een gewicht. Een kerkboek. Een muilkorf. - Eene parapluie. Een defecte handwegen. Een vrou wenzak met portemonnaie, waarin eenig geld. Een kinderschoentje. Een oorbelletje. Eenige portemonnaies met geld. Een waschmand. Een stuk leder. Een mand. Een ring met sleutels. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen een zilveren vork en 2 dito thee lepeltjes, terug te bekomen bureau Hoofd Opzichter Gemeente Reiniging, Harmenjansweg. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 23 Maart 1896. Witte Tarwe f 5.25. 5.80. Haver 2.50. 2.82s. Gent y> 3.55. Markt van 23 Maart. 1896 Boter. Aangev. 193 verk. 193 KG. L. pr. f 1.20 H. pr. ƒ1.30 p. K3. Biggen. Aangev. 164 verk. 174 st. L. pr. 4.00. H. pr. ƒ7.—. p. st. Schrammen. Aangev. 74 verk. 93 st. L. pr. 8.H. pr. 15.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 63 verk. 79 H.L, L pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ2.40 p. H. L. Appelen. Aangev. 47 H. L. verk. 47 H.L. L. pr. 5.—. H. f 8.00. p. H. L. Peren. Aangev. 41 H.L. verk. 56 H.L. L. pr. 4H. pr. f 7.00 p. H.L. Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten, Dir. LE GRAS HASPELS. IJSF* Laatst optreden van WILLEM VAN ZUYLEN in dit seizoen. Klucht in 3 bedrijven. Gevolgd door Blijspel in een bedrijf. Aanvang 7 bi uur. Balcon ƒ2.Stalles ƒ1.75,16 Loge ƒ1.50, Parterre ƒ1.25, 2e Loge ƒ1.Gaanderij ƒ0 50 Directeur WelEd.Heer G. J. "W. HOFSTÉE. s' avonds 8 uur, in het Kerkgebouw Ged.OudeGracht. Spreker Wel'erw. Heer Ds. R. MULDER. Kaarten a 0.10 en Programma's f 0.05 verkrijgbaar bij den Boekh. J. QUIST Bzn., Kleine Houtstraat 23, en des avonds aan het Kerkgebouw. (832) AFDEELING HAARLEM. op Vrijdag 27 Maart, 's avonds ten 8 ure, in het „Nutsgebouw" Zijlstraat. Sprekers: de Heeren DE KOE, Pred. te Nieuicveen en DE REN, Hoofd der School te Oudewetering tegen Afdeeling der Vereeniging van In- dustriëelen en Kooplieden be treffende Bouwkunde en aanverwante vakken. Goedgekeurd bij Koninklijk besluit d.d. 16 Dec. 1887 No. 24). Het Bestuur van bovengenoemde afdeeli ng, bericht dat van af Zater dag 28 Maart a.s. en vervolgens iederer. Zaterdag van 10 tot 12 uur voormiddags, ten kantore van den Penningmeester Kampersingel 2, kunnen worden ingewisseld coupon en dividend bewijs No. 5, na vooraf aan de keerzijde eigenhandig te zijn geteekend door den bij het Bestuur bekend staanden houder van het aandeel in het Waarborgkapitaal. De coupon ad 0.75. Het dividend 2.49. H. T. PELTENBURG, Penningmeester. Haarlem, 23 Maart 1896. Degelijk Piano-Onderwijs aangeb. door eene Juffrouw, priv. less, 6.75 p. kwart. 2 lessen p. w. Br. fr. onder No. 835 aan het bureau van dit blad. Men verlangt door bijzondere omstandigheden 1 April eene als meid alleen, P. G., zelfstandig kunnende koken en netjes werken. Zonder goede getuigen onnoodig aan te melden. Zich te vervoegen 's avonds tusschen 7 en 8 ure, Zuider-Buitenspaarne 86.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2