HAARLEMSCH Wereldkroniek, A Eerste Blad. A o. 59 !No 26 Citgave van DE ERVEN LOOSJE^, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM, ZATERDAG Maart Hei Vereen, tet bevordering van Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieu wsber ichten TELEPHOONNUMMER TELEPHON 1SCHE VERBINDINS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr^s per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Koning Alphonso XIII van Spanje, die over eenige maanden 10 jaren oud zal zjjn, krjjgt nu zijn eigen Hofstaat uitsluitend mannelijke personen en zijn eigen appartmenten. De vertrek ken van zijn overleden vader worden voor hem ingericht. Een Britsch onderzoekingsvaartuig (de Peuguin) heeft op de reis van Tonga naar Nieuw-Zeeland drie plaatsen ge peild, waar de zee dieper dan 5000 vadem was. Tot dusverre was de grootste diepte, die men vond, nog slechts 4655 vadem. Die groote diepten zijn niet in het midden der zee, doch nabij land. De grootste, die men peilde, was 5155 vadem of 30.930 voet. Geen enkele berg, die zich op de aarde verheft, is zoo hoog. Pater Pamphilius Devuister, de broe der van den beroemden pater Damiaan, is eenigen t(jd geleden behouden aan gekomen op het leprozen-eiland, te Mo- lekai. Hij werd er feestelijk ontvangen met de 4 ziekenoppassers, die hem ver gezelden. Tweehonderd leprozen te voet en te paard, met een fanfare-korps in hun midden, haalden hem af en geleid den hem naar de kerk te Kalewao, door wijlen pater Damiaan gesticht. Mgr. Rupert, de apostolische vicaris, verwelkomde hem hier. Daarna werd een bezoek gebracht aan het graf van pater Damiaan, hetwelk een geweldigen indruk maakte op bet gemoed van pater Pamphilius. De pater, die uitgebreide taalkennis bezit, zal de inboorlingen in hunne moedertaal onderwijzen. Tijdens de feesten, ter gelegenheid van de kroning van Czaar Alexander, zal deOostenrijksch-Hongaarsche gezant, vorst Von Lichtenstein, een soiree ge ven. De Oostenrijksch Hongaarsche re geering heeft 70,000 roebels toegestaan, om zich behoorlijk te doen vertegen woordigen, doch deze som wordt lang niet voldoende geacht. Het souper al leen, berekend voor duizend personen, zal 25 roebel per persoon kosten, bui ten den wijn. Algemeen is het bekend, dat de ge zant van zijn schatrijken broeder jaar-1 lijks ongeveer 200,000 gulden ontvangt om zijn stand op te houden. Het Turksche Gezantschap te 's Gra- venhage komt opstegen eene oproeping in Nederlandsche bladen tot vereeni- ging in het gebed van alle christenen in Nederland voor de vervolgde christe nen in Armenië. Wanneer er, zegt het desbetreffende stuk, bloedige tooneelen hebben plaats gehad, dan zijn die uitgelokt door or thodoxe Armeniërs, hiertoe aangezet door buitenlandsche comités en zendelingen, terwijl van eenig ander christen nooit een haar gekrenkt is. Omtrent den overgang van sommigen tot den Muzelmanschen godsdienst zou, volgens het gezantschap, nooit van Turk sche zijde eenige dwang zijn uitge oefend. Verschillende bladen, ten eerste de Engelsche, hebben echter heel anders geleerd en nu behoort men te vragen wat waar en wat niet waar is. Niettegenstaande het geleden échec der befaamde chartered Company, doen zich in Engeland veel personen op om bij hare politie te worden opgenomen, maar de maatschappij verklaart, in Zuid-Afrika zelf genoeg manschappen te kunnen krijgen en goedkooper. De Belgische Kamer heeft een wets voorstel aangenomen bepalend dat iemand van een en twintig jaar niet meer de toestemming zijner of harer ouders behoeft tot het aangaan van een huwelijk. De discusies over dit voorstel leidden alweer tot het uiten van allerlei hate lijkheden, zooals men dit, in eene ver tegenwoordiging waar de partijen zoo scherp tegen over elkaar staan, mag verwachten. Vreemd zullen velen de wet vinden en de vraag zal worden gesteld of men op een en twintig jarigen leeftijd reeds toerekenbaar genoeg is om de gevolgen van een daad als het huwelijk is te kunnen dragen, en of men daar te lande minder omberaden huwelijken telt dan in andere landen, waar de termijn veel later gesteld is en ook de echtscheidin gen gemakkelijker worden gemaakt dan in België. Een geneesheer te Stokholm heeft de landen van Europa gerangschikt naar het aantal blinden, die er zijn, in even redigheid met de bevolking, en heeft daarbij de volgende uitkomsten ver kregen. Terwijl men 20 blinden telt op de 10,000 inwoners in Portugal en in Rusland, vindt men er niet meer dan 4,5, op een even groot aantal zielen in Nederland, het land, dat in dit op zicht in de gunstigste gesteldheid ver keert. De volgorde der verschillende Euro- peesche Staten, in betrekking tot het voorkomen van blindheid, is overigens aldus: Portugal en Rusland, Finland, Spanje, Noorwegen, Hongarije, Enge land, Duitschland (met uitzondering van Pruisen), Frankrijk, Pruisen, Zweden, België, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Denemarken, Nederland. De Nederlanders kunnen dus het best uit hunne oogen zien. De „Röntgenstralen" worden ook de schrik der wijnvervalschers. Een natuur kundige in de wijnstad Bordeaux heef verscheidene monsters wijn met Rönt" genstralen gephotographeerd en bevon" den, dat dit licht der waarheid ver" valschingen van den wijn met fuchsine, glycerinezuur enz, aan geelt door zwarte stippen op de plaat. Bij de onderzochte monsters natuurwijn vertoonden die stippen zich niet. Echtscheidingschijr.tgevaarlijk, vooral voor mannen! Men krijgt na de scheiding een neiging tot zelfmoordDat bewijst de statistiek in Pruisen. Daar treft men op één milli- oen inwoners het volgende aantal zelf moorden aan 61 gehuwde vrouwen 87 jonge meisjes; 124 weduwen; 348 gescheiden vrouwen, of vrouwen die gescheiden leven van haar man; 286 gehuwde mannen; 298 vrijgezellen; 948 weduwnaars; 2834 gescheiden mannen; Echtscheiding schijnt ook zeer nadee- lig te werken op de hersenen. Dat be wijst de krankzinnigen-statistiek in Wurtemberg. Op het millioen personen heeft men daar het volgende aantal krankzinnigen 143 gehuwde vrouwen 224 jonge meisjes, 338 weduwen; 1540 gescheiden vrouwen of vrouwen die gescheiden leven van haar man; 140 gehuwde mannen; 236 vrijgezellen; 338 weduwnaars 1484 gescheiden mannen. Steeds ontdekt men nieuwe gasbron nen, thank ook op het terrein der fabriek van de Heeren J. en O. Blooker te Amsterdam. Het plan moet bestaan dit gas te bezigen tot het verhitten der speten waarin de cacaoboonen worden geroosterd. De bron moet bij toeval ont dekt zijn. Dezer dagen trok het de aandacht van den rijksontvanger te Winschoten (buitengemeenten), dat onder het ressort van één zijner sub-ontvangers het drankgebruik in de jaren 1892, '93 en '94 achtereenvolgens had bedragen 8,76, 8,89 en 9.51 liter per hoofd en per jaar. Op de vraag om inlichtingen over de oorzaak dier gestadige vermeerdering van het drankgebruik, antwoordde de betrokken sub-ontvanger, dat met het toenemend aantal gevallen van influenza ook het drankgebruik vermeerdert. Een boer zou te 's Hertogenbosch een kalf afleveren, natuurljjk naar gewicht. Gelukkig voor den kooper bemerkte deze, dat het slimme boertje zijn beestje ongeveer twintig liters water achter elkander had laten drinken. De verkooper moest zich tevreden stellen met het ge wicht verminderd met twintig kilo. Twee gezinnen uit Nijehorne en Katlijk maken zich gereed om binnenkort te vertrekken naar Chili, ten einde zich daar metterwoon te gaan vestigen. Deze gezinnen, bestaande te zamen uit 14 personen, zijn niet geheel onbemiddeld. De minder gunstige tijdsomstandigheien geven hun aanleiding om derwaarts te trekken, te meer daar de vooruitzichten daar best schijnen te zijn. liet hoofd van ieder gezin bekomt gratis 70 hectare land in eigendom, terwijl daaraan 30 H.A. wordt toege voegd voor ieder kind boven de 12 jaar oud. De benoodigheden voor een woning worden ook verstrekt, doch moeten, evenals de reiskosten, die thans worden voorgeschoten, later worden teruggege ven. De grond, die thans onontgonnen is, moet zeer vruchtbaar zijn. De hoofden van de beide gezinnen zijn flinkemenschen van onbesproken gedrag; zij hebben een gezond gestel en zijn bekwaam in het landbouwvak, alle eischen die gesteld zijn tegenover de voordeelen, den kolonisten door de Chi- leensche regeering aangeboden. In „Vooruit" Christelijk Democratisch Orgaan van den Bond van Nederl. Spoor wegpersoneel „Recht en Plicht" lezen wij het volgende. Ter gelegenheid van een te Berney uitgeschreven wedstrijd voor dichters werd de tweede prijs, met een vleiend woord, uitgereikt aan een circa 60jarigen, tot dan toe onbekenden dichter Adolphe Vard geheeten, die dertig jaar lang als wagensmeerder aan een der stations in Frankrijk, Vernon,had dienst gedaan. Vard was op 14-jarigen leeftijd met selaarsjongmaatje, doch kwam daarna bij de Compagnie cle 'l Ouest in dienst, om aan het station Vernon zich met het smeren der waggons te belasten. Had Vard na aankomst van een trein zijn werk verricht, dan trok hij zich terug in zijn spoorhuisje en bezong daar allerlerlei schoone zaken, waarvan hij slechts een twaalftal dagen in het jaar zijn vacantie kon genieten. Hij heeft ook een loflied aan den arbeid gewijd, waaruit heldhaftige berusting spreekt. Van comunitische begeerten en socialistische vrijheidsbegrippen is in zijn gedichten geen spoor te vinden. Le Petit Journal geeft eenige fragmenten, die door gedachtenvlucht en schoone beel den en wendingen onbetwistbaar zijn dichterlijken aanleg bewijzen. Hij moge geen dichter zijn van de eerste grootte, onder andere levensomstandigheden ware hij het wellicht geworden. Vard die na zijn bekroning allengs meer is be kend geworden, en voor wien eenige andere Fransche dichters het violette lint van de Fransche Academie verkregen sljjt zijn laatste levensdagen in zijn geboortedorp Aubevoye. Getrouw geble ven aan de bloemen, wélke hij in zijn verzen zooveel liefde toedraagt, houdt hij zich bezig met het rozenkweeken. Als bewonderaar van de nijvere bij, schonk hij ook deze een blijk van zijne achting, door ijmker te worden. En daar zijn geestelijke kracht nog niet is uit geput, blijft hij dichten en schrijft hij in een paar dagbladen. Donderdagavond sloegen de vlammen uit een perceel in de Groote Kattenbur gerstraat te Amsterdam, doch een zeer bijzonder geval kwam hierbij voor. Op de eerste étage lag het lijk van den pas overleden heer Beumerans. Na tuurlijk moesten de verwanten wilden zij hun eigen leven redden, het lijk achterlaten, dat door den vuurgloed ge deeltelijk geblakerd werd. De brandweer droeg het naar beneden en de politie bracht het in een gasthuismand weg.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1