HAARLEMSCH Eerste Blad. üitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM, van WOENSDAG 1 April Nieuwsberichten. No. 27 TSLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBIND1N8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnb. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtim wordm aangmomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Er wordt bericht dat Negus Menelek van Abessyniëe van de Italianen 25 millioen lire oorlogskosten vergoeding eischt, uit te betalen in goud. De Ita- liaansche minister van Oorlog verzekert echter, dat dit niet zoo is. Generaal Baldissera heeft dien eisch overgebracht en in een door Koning Umberto gepresideerden Ministerraad is er over beraadslaagd. Besloten zou wezen den eisch af te wijzen. Men schijnt zich veel voor te stellen van de uitwerking der Engels Egyptische expeditie tegen Dongola. Prof. Angelo Celli, te Rome, opende zijn college over hygiène dit jaar met eene beschouwing over den achterlijken toestand van Italië op het gebied der gezondheid. De voeding bestaat in een deel van het land uit zieke maïs, en in andere deelen eten de boeren kastanjes of ook wel eikels. Dronkenschap neemt in de groote steden, de havens en de marmergroeven steeds toe. Vier pCt. der jonge Romeine lijdt.aan Engelsche ziekte, De arbeidsloonen zijn zeer laag. De vrouwen staan in de rijstvelden den ge- heelen dag gebukt in het water, om zes stuivers te verdienen. De sterfte aan pellagra (een huidziekte) is van 1889 tot 1893' gestegen van 3113 tot 4300 Kropziëkte en - Stompzinnigheid komen bij een groot aantal menschen voor. Kinderen van negen jaar werken reeds, en jongens van tien jaar arbeiden in zwavelmijnen en marmergroeven. Strooi en hutten en spelonken strekken tot woningen voor duizenden. In duizend gemeenten zal nauwlijksch één boeren huis zijn met een schoorsteen. In dertig jaar zijn er 200.000 menschen aan cholera gestorven, en tienmaal zooveel aan tering. Het schoone Italië, ideaal van den bewoner van Noord Europa, blijkt dus ook ruim bedeel! van moeielijkheden, waarvan wij tot heden geen begrip hadden. De groote weervoorspeller Falb noemde Zondag 29 Maart den meest kritischen dag van het geheele jaar. Het behoorde dan op verschillende plaatsen te stort regenen of te onweeren, of voor 't minst snikheet te zjjn. Die dag moest de toetssteen zijn van de door hem opge bouwde theorie. We moeten natuurlijk nog afwachten, hoe 't elders geweest is en als 't nu eens uitkomt, dan zullen ertoch nog genoeg ongeloovigen blijven, die den weerman bij zijne voorspellingen duchtig op de vingers blijven kijken. In het vlek Wijier, eenige minuten van Barschwijl in Zwitserland, woonde zekere Jecker in een huis van den pach ter Aeberhard. Jecker, een zeer ongunstig bekend man, betaalde echter niet zijn huur; gevolg, hij werd gedreigd met gerechte lijke uitzetting. Hierover gebelgd schoot hij op een gegeven oogen blik den pach ter dood en daarna ook diens vrouw en dochter. Toer. barricadeerde hij zijne huisdeur, dreigende elk die nader kwam met den dood. Zonder verder bloedver gieten gelukte het toch den woestaard te arresteeren. Buigzaam glas is, volgens de Tdgl. Rundschau, door een glasfabrikant te Pittsburg uitgevonden. Die fabrikant maakt glasplaten, welke bijna als blik bewerkt kunnen worden. Zij springen niet door slagen of door verandering van temperatuur. Men kan ze buigen en kloppen en in stukken verdeelen met beitel of schaar. Hoe dat buigzame glas gemaakt wordt, is nog een geheim. Voorts worden er nog andere nieuwe uitvindingen in de Amerikaansche glas- nijverheid bericht. Een fabrikant, zoo verzekert men die achter het geheim der dwergjes van „Sneeuwitje" gekomen is maakt doodkisten van glas, waarin de dooden voor bederf bewaard blijven, zoolang de kist niet gebroken wordt. Diezelfde fabrikant maakt ook glazen trappen, leuningen, deurposten en zelfs glazen tegels, voor „glazen huizen" in letterlijken zinmaar die zijn dan niet doorzichtig. Zelfs worden er in Amerika tegen woordig tafelkleeden, gordijnen, dassen, doeken enz. uit fijne glasweefsels ge maakt. Bij den Zweedschen Rijksdag is een voorstel ingekomen, strekkende tot uit breiding van het kiesrecht. Tot nu toe zijn grondeigenaars tot een bezit van 6000 kronen, en zij, die 800 kronen belasting betalen, kiezers. Deze getallen wil men op 30QO en 600 brengen. Door inbraak zijn bij den landbouwer S. Hoogsehagen te Haarlemmermeer ontvreemd, verschillende kledingstuk ken, benevens een zilveren tabaksdoos, op het deksel gegraveerd P. J. Dissel, op den bodem 1793, voetkant Jacob Simon Dissel; in gemelde doos was een zilveren pijpenvroeter, waarop een figuur gegraveerd is. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. De thans bestaande bruggen over de Ringvaart van Haarlemmermeer, welke in eigendom en onderhoud behooren aan den Haarlemmermeerpolder werden vroeger bediend door ponten. Ter vervanging van die, heeft de polder bruggen gebouwd, waarvoor de gemeente voor elke brug 10 jaar lang 100 gulden subsidie heeft gegeven. Een gelijk aanbod voor een te bouwen brug, is ook aan de gemeente Haarlem gedaan. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft afwijzend beschikt op het verzoek der gemeente Haarlem, om een doorloopende subsidie van 100's jaars, voor eene te maken brug over de Ring vaart van Haarlemmermeer. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft besloten tot het bouwen van eene openbare lagere school, nabjj Half weg in plaats van de bestaande, die door verzakking op den dijk zeer bouw vallig is geworden. HAARLEM 31 Maart 1896. De laatste Soirée Musicale, Zater dagavond door den heer Joh. Steenman in de Bovenzaal der sociëteit „Vereeni- ging" gegeven, mocht zich, evenals de vorige, verheugen in de gewenschte belangstelling van ons muzikaal publiek, wat niemand kan verwonderen, die deze kunstuitingen aantrekkelijk evenzeer door haar gehalte als door den hoogen graad van volkomenheid in de uitvoering naar waarde weet te schatten. De heer Steenman had bij deze soirée op het programma eene plaats ingeruimd aan het piano kwartet van Widor [Op. 66 A. min.) een werk, dat in den nieu- weren stijl geschreven, even dankbaar voor de uitvoerenden als voor de toe hoorders bleek te zijn. Vooral de beide midden satzen [adagio en vivacegaven in de uitvoering groote voldoening. Me vrouw Bosmans Benedicts vond er ruim schoots gelegenheid in, te toonen, welk een begaafd artiste zij ishaar elegant, keurig piano spel moch meermalen tot bewondering dwingen. Eene Sonate van Grieg voor piano en violoncel [Op. 36.), welke op het kwartet volgde, genoot van de zijde van het echtpaar Bosmans-Benedicts eene bijzon der mooie vertolking. Niet onwaarschijn lijk lag in de hoog heerlijke wedergave van dit werk voor velen het hoogtepunt der uitvoering. Een volmaakter ensemble en een inniger samengaan in muzikale opvatting is bezwaarlijk denkbaar. Tot slot werd gemaakt een piano-trio van Beethoven, [Op. 36 Bes mdj.), een goede bekende van de bezoekers der Schegel-séances. Hoe ook hierin de artistieke gaven van elk der executanten als om strijd de aandacht vroegen, behoeft zeer zeker niet met vele woorden te worden ver meld; evenmin dat een hartelijk applaus bij het eindigen der uitvoering de erken telijkheid der aanwezigen uitsprak voor het kunstgenot, bij deze en de eerste in rijken overvloed geboden. Met het succes, zoo zonder voorbehoud dezen winter aan de uitvoeringen ge schonken, mogen wij den heer Joh Steenman geluk wenschen. Tot Bestuursleden van de sociëteit „Vereeniging" zijn gekozen de heeren Dr. H. A. J. Valkema Blouw (Voorzit ter), D. A. Swens (Tweede Voorz.) en C. Witteveen Cz. (Secretaris) resp. met 206, 251 en !95 stemmen. De heer R. H. D. Groeneveld, door het College van Gecommitteerden voor laatstgenoemde aanbevolen, verkreeg 71 stemmen. De heer J. H. Koolhoven, sedert eenige jaren met de functie van Voorzitter der sociëteit belast, had als zoodanig bedankt. Van de spaarzame gelegenheid, eene voorstelling bij te wonen van de Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel", hebben zondagavond velen een dankbaar gebruik gemaakt, zoodat alle rangen in den Schouwburg goed waren bezet. Het gegeven drama Om de Kroon, in verzen van Franpois Coppée, welke door den heer J. L. A. Schut in goed Ne- derlandsch zijn overgezet, mocht daarbij onverdeeld de belangstelling boeien. Geen wonder, wanneer men bedenkt, dat de beste krachten van de Kon. Vereeniging hunne gaven er in ten toon konden spreiden. De dames Brondgeest-Bouwmeester en Holtrop- v. Gelder en de heeren Louis Bouwmeester, van Schoonhoven, Ruyaards, en Ising, om deze slechts te noemen, beijverden zich, het beste te geven van de talenten, waarover zij als tooneel-artisten hebben te beschikken. Aan de voorstelling werd bovendien veel luister bijgezet door een mooi de coratief in de verschillende bedrijven, terwijl aan de goed verzorgde kleeding, fraaie typische costumes meermalen schilderachtige groepen waren te danken. Het slottafereel, waarvan eene pboto- graphische afbeelding als reclameplaat eenige dagen is ten toon gesteld, muntte in dat opzicht uit. Ongetwijfeld heeft de voorstelling allen bevredigd, ook hen, die misschien aan stukken waartoe Om de Kroon be hoort, nu niet bepaald de voorkeur geven. -De onderlinge Brandwaarborg- Vereeniging voor de Gemeente Haarlem hield gisterenavond hare algemeene vergadering van deelhebbers in een der zalen der zalen van de sociëteit Veree niging". Uit het verslag over het afgeloopen jaar, uitgebracht bij monde van den Voorzitter, den heer H. L. Janssen van Raay, bleek dat de vereeniging in ge- stadigen bloei toeneemt, dn de voöfdeelen van eene onderlinge verzekering in ruimer kring worden erkend. Het aantal deelhebbers op 31 Decem ber 1894 bedroeg 122 mét een ver zekerd kapitaal van 1.009,535 gulden. In den loop van 'hét jaar -groeiden deze cijfers aari tot,171 deelhebbers met eene verzeker,in'gssom van 1214935 gulden, verdeeld over de navolgende posten: aan gebouwen 605400 gulden meubelen enz. 428200 koopmansgoederen 181335 De Vereeniging vergoedde in het afge loopen jaar de schade van vier kleine branden tot een bedrag van 61.92. Uit verschillende plaatsen zijn mede- deelingen gevraagd betreffende de orga nisatie der Iiaarlemsche Vereeniging. Te Gouda werd eene soortgelijke opge richt. Uit de besprekingen, naar aanleiding van het verslag gehouden, bleek dat vele stadgenooten in de rneening ver- keeren, dat bij groote branden de deel hebbers kunnen aangesproken worden voor de uit te keeren schade. Dit is geheel onjuist, daar telken jare eene overeenkomst van herverzekering wordt gesloten bij solide maatschappijen. De onderlinge Brandwaarborgveree- niging wordt in het algemeen belang kosteloos beheerd door eerl uit en door de deelhebbers gekozen bestuur. De heer J. van den Ban werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van den heer R. Reinders, die de Gemeen te verlaat en den heer J. A Jonker, die bedankt heeft, werden gekozen de heeren D. A. Braakenburg en A. Beernink. Voor het overige bestaat het bestuur uit de heeren H. L. Janssen van Raay, Voorzitter, H. F. van Thiel, Onder-Voor zitter, Mr. F. R. Crommelin, Penning meester en Dr. H. D. Tjeenk Willink. Het onderwijzend personeel der School voor Kunstnijverheid te Haarlem, heeft onlangs eenige verandering onder gaan. De Heer J. Kuyper die sedert 1 Fe bruari 1883 aan de school verbonden

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1