HAARLEMSCH Wereldkroniek, No. 28 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 4 April 1896. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. TE1EPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eerste Elad. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. \o. 53 VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Haarlemsch a Capella-koor. Met goeden uitslag heeft het Haarl. a Capella-koor, onder leiding van den heer E. F. Bruijnsteen, Woensdagavond eene uitvoering van gewijde muziek ge geven. Het vriendelijke kerkje der Re- monstrantsche Gemeente was geheel met belangstellende toehoorders gevuld, welke blijkbaar met onverdeelde aan dacht de verschillende nummers van het programma, voor het meerendeel betrek king hebbende op den Goeden Vrijdag, volgden. Dank zij de uitnemende stemmen, door den heer Bruijnsteen in het Koor bijeengebracht, onderscheidde de uitvoe ring zich door een mooien klank, terwijl de goede voorbereiding waarborgen gaf voor een schoon ensemble en een muzikale behandeling, die het aanhooren maakten tot een heerlijk verheffend genot. Een enkele maal, wij willen het niet verzwijgen, omdat wij aan het a Capella Koor hooge eischen hebben leeren stellen een enkele maal gaven de heeren den indruk, hunne partijen niet volmaakt te kennen. Daarvan waren eenige onzekere inzetten en eene merk bare troebelheid in den klank het gevolg. Overigens mag opnieuw lof worden ge bracht aan de vertolking van het rijke, afwisselende programma, van welken lof dan aan de dames het leeuwendeel toekomt. De heeren G. Zalsman en C. Philip - peau vulden het programma met eenige solo-nummers aan. De eerste bepaalde zich bij een drietal Bas-aria's uit werken van Bach en toonde zich in den verheven stijl van dezen meester geen vreemdeling. Vooral roet Schlummert tin uit de cantate Ich habe genug wist de zanger een voortref- felijken indruk te maken. Steeds wanneer de heer Zalsman in eene niet al te groote ruimte zingt, gelukt het hem het audi torium te brengen onder de bekoring van zijn nobel, schoon geluid en wordt men versterkt in de overtuiging, dat deze zanger reeds een voorname plaats onder onze jonge kunstenaars inneemt. De heer Philippeau, leerling van het conservatorium te Amsterdam, droeg het bekende aria van Mendelssohn Sei getreu bis in den Tod, voor. Aan een goed ge vormd geluid paart zich bij dezen zanger een eenvoudige, sobere voordracht, die hier zoo geheel strookte met den inhoud van den gezongen tekst. De heer Blazer speelde op de hem eigene wijze, correct en muzikaal, de cello-obligaat, waarmede de zangstem is geïllustreerd. De heer Tas en Postma hadden in de unisono viool-begeleiding van het Bachsche aria, Gerne icill icli mich beguemen, evenzeer gelegenheid het hunne bij te dragen, tot het welslagen der uitvoering. Zoo, gesteund door de medewerking van velen, die de muzikale kunst in dezen bescheiden, doch daardoor niet minder treffende vormen hebben leeren waar- deeren, was het den heer Bruijnsteen mogelijk, eene uitvoering te geven, die in alle opzichten een waardige plaats mag worden aangewezen en den geest eene wijle wist te verheffen boven de dingen des gewonen levens. Aan den heer Bruijnsteen, voor zijn moeizaam streven ons op het gebied der kerkelijke toonkunst het schoone te openbaren, een woord van welverdien den lof. B. KRONIEK. Welk onaangenaam baantje moet het toch zijn voor onzen gemeente secreta ris, dat lezen der notulen, voor eenige druk pratende niet luisterende Raads leden deze gedachte maakte zich van den toehoorder meester, als hij dien ambtenaar tegen het stemmengegons in de raadzaal ziet opwerken met een gedempte stem, zoo iets van „'t Is niet anders, maar geven doet het niets". Eén raadslid luistert er gewoonlijk, dat is de Heer Klein, maar dit lid kwam thans na afloop van de lezing. Van de mededeelingen is niet veel bijzonders te vermelden, dan dat gesteld werd in handen van B. en W. om advies, een adres van commis sarissen der Haarlemsche Tramway- Maatschappij, houdende verzoek om ont heffing van de verplichting om aan weerszijden van de rails regels geretail- leerde porphyrkeien te leggen. De voorzitter vindt dit punt van te ingrijpende aard om nu reeds in behandeling te nemen, doch b'utsa agen da kwam het volger B. en W. v.. voorloopig voort te gaan met l.ci oeuie- nen van de meer besproken pont over de Ringvaart. De Heer Stolp vroeg inlichtingen betreffende de voorwaarden verbonden aan de tienjarige subsidie van Haarlemmermeer. Verschillende Heeren voerden het woord. De Heer Macaré vindt beter de zaak thans niet verder te bespreken en dit voorstel werd aangenomen. Bij het vermelden der kennisgeving betreffende het overlijden van Mr. A. J. Enschedé, gedacht de Voorzitter met hartelijke woorden den ontslapene, en bracht in herinnering de wijze waarop de Heer Enschedé ten nutte der ge meente was werkzaam geweest, met welke woorden de Raad zijne instemming betuigde. Gedeputeerde Staten van Noordhol land geven kenr.is, van hun besluit om het ontwerp in zake de grensregeling in te trekken. De Voorzitter stelt voor thans dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, in welken zin werd besloten. De agenda nam een aanvang met de kennisgeving betreffende het procesver baal van de opneming der kas van den gemeente ontvanger. De Heer J. C. van Gils vroeg ontslag als onderwijzer, wat eervol werd ver leend, Een voorstel van B. en W. tot het doen vervallen van twee namen van de kiezerslijsten werd aangenomen. De afdeelingen financieën en belasting zaken, ter gemeentesecretarie zullen ingevolge voorstel voortaan gescheiden worden, B. en W. stellen in verband hiermede voor, de aanstelling van een tweeden klerk op eene jaarwedde van 200 omdat aan de de versterking van werkkrachten eene bepaalde behoef te bestaat, waartoe werd besloten. Door de groote aanvraag tot plaatsing van leerlingen aan de kostelooze en tusschenscholen is er met 1 Mei behoefte aan drie of vier klasse-lokalen. B. en W. stellen voor in deze be hoefte te voorzien door het huren van een schoolgebouw, liggende aan de Witte Heerensteeg en zulks tegen den prijs van 600 per jaar, terwijl de kosten van inrichting mede op 600 geschat wor den. Het voorstel wordt aangenomen. Thans kwam in behandeling het voor stel van B. en W. betreffende de rang orde en de jaarwedden van het onder wijzend personeel aan de lagere scholen. Het voorstel luidt ongeveer: Het personeel, dat de hoofden der scholen bijstaat bestaat uit ouderwijzers of onderwijzeressen eerste en tweede klasse. Het getal onderwijzers en onderwijze ressen eerste klasse mag dat der tweede klasse niet overtreffen. Tot de bevordering naar die klasse komen in aanmerking wie boven den 23 jarigen leeftijd zijn en minstens een jaar aan eene openbare lagere school werkzaam zijn, de hoofdacte bezitten en bevoegd zijn tot het geven van onder wijs in de vrije en orde- oefeningen der gymnastiek, of waar zulks vereischt wordt in het Fransch. Voor de onder wijzeressen wordt bovendien vereischt acte voor de nuttige handwerken. Aan elke school is een der onderwijzers plaats vervangend hoofd, door den Raad te benoemen. De jaarwedden wor\- ^o>"*esteld 1800, UJC11 V OOI ,IC. ..v,c— -V. .~..i%igs- school voor jongens ƒ2160.;hcf."den der burgerscholen ƒ1600.der tus schen en kostelooze scholen ƒ1500. benevens/ 500.vergoeding voor hnis- huur voor zooverre hun geene vrije woning verstrekt wordt; die van de onderwijzers en onderwijzeressen eerste klasse ƒ800, opklimmende tot ƒ850, 900 en ƒ1000, na vijf-, tien- en vijf tienjarigen diensttijd; die van de on derwijzeressen tweede klasse ƒ500, ƒ525, 550, ƒ575, /600, naar het getal dienstjaren tot een maximum van 600. Voor de akte Fransch wordt voorge steld eene verhooging van ƒ100, als die taal aan de school wordt onderwe zen. De akten teekenen en gymnastiek brengen verhooging van ƒ50,de onderwijzeres of onderwijzeressen het hoofd der school vervangende ontvangen boven het hun toegekende ƒ100 per jaar. De Voorzitter leidde het punt in. De beraadslagingen werden geopend. Over het voorstel in het algemeen verlangde de Heer Klein het woord. Het verwonderde spreker, dat de regeling als 't ware een premie stelt op het voor lie,, langdurig aanblijven van hulppersoneel en wil wel de salarissen, doch niet de anciënniteit, doch zal meegaan. De heer Hijmans wil, met het oog op de belastingschuldigen, tegenstemmen. De Heer Waller beantwoordt den Heer Klein en wat den Heer Hijmans betreft, wijst spreker op de motie ten gevolge waarvan het aangeboden voor stel zijn ontstaan dankt, De Heer Klein verklaart zich nader. De Heer 't Hooft wijst er op, dat bij de anciënniteit tevens de geschiktheid in aanmerking komt. De Heer Klein klapt even uit de school omtrent eene „voorvergadering", maar de heer Macaré verzekert, dat voorvei- gaderingen niet bestaan. De rangorde van het personeel werd verder zonder discussie aangenomen. De jaarwedden der hoofden werden goedgekeurd, eveneens die der onder wijzers en onderwijzeressen eerste en tweede klasse. Even zoo de verhooging wegens bij akten en naar dienstjaren. Het geheele voorstel werd vervolgens aangenomen met een stem tegen. B. en W. vragen aan, eenejaarlijksche bijdrage voor het verstikkingstoestel ten dienste van het afmaken van honden, hetwelk door de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren zal in werking gesteld worden. Gedurende het eerste jaar wordt den Raad gevraagd 75.en omtrent ver deren steun te besluiten in verband met de eventueele levensvatbaarheid der in richting. De Heer Hijmans zal tegen het voorstel stemmen met het oog op de gemeente- financien en ook de Heer Klein zal er tegen zijn. De Heer de Breuk licht het voorstel nader toe en het voorstel wordt aangenomen met twee stemmen tegen. De Heer H. G. Caalen wenscht een stuk gemeentegrond aan de Papentoren- vest van een afdak te voorzien, teneinde het daar opgeslagen hout tegen regen te beveiligen. Zijn verzoek werd toege staan. G. P. Scholte, huurder van gemeente grond achter de perceelen 150 en 152 Spaarnwouderstraat verzocht vermin dering van huurprijs wegens den steen- achtigen grond. B. en W. meenen Scholte ter wille te kunnen zijn, stellen voor den huurprijs te bepalen op ƒ30.en zoo besluit de Raad. Eene eerste suppletoire begrooting van het Gasthuis wordt goedgekeurd. De rekening en verantwoording der Stads-Apotheek wordt mede goedgekeurd met 10.729.14 in ontvangsten uitgaaf, waarvan ƒ7181.02 gemeente subsidie. Evenzoo de rekening van het Barbara Gasthuis 1318.75®. Het gasverbruik toont over 1895 een cijfer van 2.799.699 M3, waarvan de gemeente 39.564 M3 verbruikte a 9 ets. met korting van S°/0. Door een en ander geniet de gemeentekas een voordeel van 844.80. De raad besluit tot overplaatsing van Mej. J. van Eek als onderwijzeres aan school B naar C, en benoemt tot onder wijzeres aan school B Mejuffrouw Vrij dag tot onderwijzeres aan school G Mejuffrouw M. G. Hoeneveld te Joure.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1