HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 31 Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 15 April 1896. Nieuwsberichten. fSLEPHOONNUMMER TELEPHONiSCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. a s franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per sink. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eenige kinderen in het gehucht Ten Bossche, België, speelden „rechtbankje." Er waren rechters en er was ook een beschuldigde, die tot de doodstraf werd veroordeeld. Op staanden voet moest het vonnis ten uitvoer gebracht worden. Vijf knapen maakten zich van denver- oordeelde meester en hingen hem aan een boom op. Het knaapje kon, toen hij het benauwd begon te krijgen, niet spoedig genoeg losgemaakt worden, zoo dat hij inderdaad het leven er bij heeft ingeschoten. De reeders van de Crathie hebben, in vereeniging met de betrokken ver zekeringmaatschappijen, besloten om door een Duitschen duiker een proef te doen nemen tot berging van een gedeelte der lading van de Elbe. Deze proef zal genomen worden door den duiker Oskar Müssig uit Breslau, die voor de gevaar lijke onderneming eene vergoeding be dongen heeft van 30 Mk. per uur ar- beidens onder water en een derde der opbrengst der geborgen goederen. Op zulk een diepte, in dit geval wel 400 voet, te duiken, mag inderdaad een uiterst moeielijke onderneming, een waagstuk zelfs, genoemd worden. In sommige gevallen zijn duikers tot op eene diepte van 200 Eng. voet afgedaald maar van een lang verblijf op deze diepte kan geen diepte zijn, allerminst van het verrichten van zwaren arbeid. Ook op diepten van 150 voet is dit het gevalde grens die voor zeer sterke personen gesteld wordt, waar het op het uitvoeren van betrekkelijk zwaar werk onder water aankomt, bedraagt 60 a 80 voet. Müssig heeft zich tot duiker gevormd bij de Duitsche marine; hij behoorde tot de bemanning van de Grosser Kurfürst, toen dit schip veron gelukte. Hij is nu reeds, vergezeld door nog vijf Duitsche duikers,- uit Breslau vertrokken. Onder keizer Alexander II van Rus land bestond de keizerlijke suite uit meer dan 300 generaals adjudanten, generaals a la suite en vleugel-adjudan ten. Keizer Alexander III, die niet met zooveel uiterlijken glans op had, be noemde slechts weinig nieuwe digni tarissen, zoodat onder zijn regeering hun aantal met ongeveer 100 is ver minderd. Keizer Nicolaas scheen aan vankelijk deze traditie van zijn vader getrouw te willen blijven en benoemde, toen hij den troon besteeg, alleen zijn adjudanten tot vleugel adjudanten.Thans schijnt de jonge monarch van zienswijze veranderd te zijn, want hij heeft zes generaal-adjudanten en drie vleugel adjudanten benoem I, terwijl bij zijn kroning nog meer benoemingen te wach ten zijn. Het voornaamste nummer der Olym pische spelen, in de oogen der Grieken, was de Marathonwedloop, die Zaterdag beslist werd. De afstand, 40 KM., werd door een jongen Griekschen boer uit Amarusi, Louis genaamd, in den kort- sten tijd afgelegdook de tweede en de derde aankomende waren Grieken. De geestdrift, toen de overwinnaar in het Stadion aankwam, was onbeschrijfelijk, en de uitslag werd dadelijk naar alle punten van Griekenland geseind. Zaterdag kwamen uit Atjeh geheel tegenstrijdige telegrammen; een dat Toekoe Oemar eene afwachtende houding aanneemt en zijne benden verminderen en een dat de toestand zoo ernstig is, dat de vrouwen der millitairen en amb tenaren zich aan boord der oorlogssche pen moesten begeven. Volgens nadere toelichting wordt echter deze maatregel altijd in zulke gevallen door de regeering genomen, zoodat om die reden allen de toestand niet zoo bijzonder ernstig kan genoemd worden. Bij het Departement van Koloniën werd ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië Generaal Deykerhoff ontving bericht, dat Toekoe Djohan (Toekoe Oemar) den Pretendent Sultan op 31 Maart verzocht had naar Groot-Atjeh te komen, daar hij (Djohan) ons verlaten had, en dat Panglima Polim te Lampisang is. Als nu deze Pretendent Sultan aan de uitnoodiging gehoor geeft, dan zouden zeer zeker de zaken eene ernstige wen ding kunnen nemen; maar deze zou hierbij hulp moeten hebben van ver schillende invloedrijke hoofden. Deze zijn echler niet eensgezind, en ook met Toe koe Oemar in de verste verte niet be vriend, zoodat het niet dadelijk te ver wachten is, dat Oemars plannen den noodigen steun ontvangen. Woensdag avond werd aan de iV. R. Ct. getelegrafeerdHet vechten in Atjeh is begonnen. Generaal Deykerhoff heeft ontslag bekomen en keert naar Neder land terug. Hieruit is dus op te maken, dat Generaal Vetter met de zijnen in Atjeh is aangekomen. Toekoe Oemar neemt een afwachtende houding aan, doch versterkt zich. De meening bestaat, dat de regeering, weer geleerd door den atval van Toekoe Oemar, er toe zal moeten overgaan om, het koste wat het wil, Atjeh tot onder werping te brengen, daar het langs den weg van bevrediging blijkbaar niet mo gelijk is. Donderdag was het telegramEen officier en negen minderen sneuvelden, twee officieren en acht en twintig minde ren werden gewond. Generaal Vetter is van zijn paard gestort en gekneusd, doch zet den dienst voort. Uit het regeerings- telegram bleek, dat het sleutelbeen gebroken is bij den val, doch dat dit alleen het paardrijden belet. Nader wordt medegedeeld, dat zeshon derd mariniers zijn aangewezen om naar Atjeh te vertrekken. In een krankzinnigengesticht bij Door nik, België, is brand ontstaan op een ziekenzaal. Al de patiënten zijn gered, doch vijftien zjjn ontsnapt. Er werd bericht, dat de geheele noor delijke berghelling op anderhalf uur afstand van Méran (Tyrol) in den brand staat en verscheidene boerenhofsteden in vlammen zijn opgegaan. Volgene eene mededeeling uit Kaap stad heeft de Engelsche regeering bevo len te staken het aanwerven van vrij willigers voor Rodehsia te Johannesberg, als zijnde onwettig. Al de leden van het hervormings comité zijn beschuldigd van hoogverraad en als zoodanig verwezen naar de terechtzitting van het hooggerechtshof. De Czarina van Rusland schijnt eene groote vijandin van de nicotine te zijn. Zij heeft althans een bevel uitgevaardigd, dat geen dame uit hare onmiddellijke omgeving in het openbaar meer mag rooken. Weinigen weten misschien, dat de dames in Rusland bijna even sterk rooken als de heefen. Nu moet men niet te licht over dat rooken denken of meenen dat hieronder misschien het rooken van een heel kleine „senorita" moet verstaan worden. Integendeel. De firma Upman en nog andere firma's te Havanna exporteeren jaarlijks een niet onbelangrijk deel hunner producten naar Rusland en het zijn niet de heeren alleen die de sigaren gebruiken. Vorstin Mellin o. a. is bekend door het rooken van de beste Regalia's van geheel Rusland, en er is een aparte sigarenfabriek voor gravin, Dimitri Woronzoff, die geen andere sigaren rookt dan die welke daar gemaakt worden. Maar het rooken is niet alleen een voorrecht voor de dames der hooge aristocratie, ook de vrouw van den Iswoschtschik, de koopmans vrouw, de vrouw van den ambtenaar, de doktersvrouw en de vrouw van den advocaat rooken allen sigaren Men kan zich daarom levendig voorstellen, dat de keizerin, die nog zoo korten tijd geleden aan een Duitsch hof leefde, en dus voor een dergelijke gewoonte niet veel sympathie kan gevoelen, het bovengenoemde bevel uitvaardigde, dat de Russische hofdames ontegenzeggelijk van een groot genot zal berooven. Ter eere van zijn stadswapen houdt de stad Bern er een berenkuil op na met twee beren. Op een morgen van deze week zagen de voorbijgangers in den kuil een vreeselijk verminkt lijk, waaraan de beesten zich te goed deden en dat men ondanks alle pogingen het hun niet kon ontnemen. liet bleek het lijk te zijn van een ingezetene der stad. Waarschijnlijk had de man zich met opzet in der, kuil laten vallen. De akte van beschuldiging tegen de beklaagden in het prodes te Pretoria legt aan allen zonder onderscheid ten laste „1°. Dat zij dr. Jameson overhaalden, eeri inval te doen doen op het grondge bied van de Republiek, en te Johannes burg een opstand veroorzaakten. „2°. Dat zij als Hervormingscomité optredend, wederrechtelijk steun ver leenden aan dr. Jameson nadat hij de Republiek was binnengetrokken aan het hoofd van een gewapenden troep dat zij de Johannesburgers wapenden om hem te hulp te komen, en hem ook hulp verleenden door hem gewapende manschappen tegemoet te zenden en provisie en magazijnen voor hem be schikbaar te stellen. „3°. Dat zij wederrechtelijk maxims, geschut, wapenen en ammunitie in ge reedheid brachten en die verdeelden onder het volk, met het oogmerk de Republiek te ondermijnen. „4°. Dat zij de waardigheid en macht der Republiek wederrechtelijk uitoefen den, door met terzijdestelling van de wettig bestaande politie, een eigen politiekorps aan te stellen, en zekeren Trimble te bekleeden met de rechterlijke macht in politiezaken." Een telegram uit Madrid spreekt weer van overwinningen, door de Spanjaarden op de Cubaansche spstandelingen behaald. Generaal Maceo is te Cofre Santiago wederom verslagenverloor 24 man schappen. Kolonel Moncada heeft zich meester gemaakt van het kamp van den aanvoer der Magnaraya de opstandelingen ver- loien 13 man. In Matanzas zijn de Cubanen herhaal de malen verslagen en kolonel Hermandez heeft Collazo Merioz en Masso een naderlaag toegebracht. De vijand had 13 dooden en 7 gewonden. In een dorp van Pruisen is de vorige week de vergunning, welke aan een schietvereeniging was verleend om een danspartij te houden op Zaterdagavond, even vóór den aanvang ingetrokken, omdatde burgemeester vreesde dat zulk een bal een nadeeligen invloed kon hebben op het kerkbezoek den volgenden Zondag! Uit Oeffeit wordt aan de 1. K. ge schreven Dezer dagen werd alhier eene publieke verkooping gehouden van een buiten plaats, die om hare ligging midden tusschen uitgestrekte mastbosschen een aangenaam, gezond verblijf aanbiedt. De eigenaar uit St. Agatha verscheen met den heer notaris op de verzamel plaats in café B., de getuigen kwamen opdagen en onbegrijpelijk genoeg, alle levende zielen in den omtrek schitterden door afwezigheid, juist alsof de geur der dennenbosschen hun te zwaar ep de maag vielop het bepaalde uur nam de verkoop een aanvang onder eerbiedige stilte, de notaris had zijn plicht gedaan de heeren keerden onverrichterzake huiswaarts. En men had nog wel een extra ton bier gedeponeerd om de kooplustigen te onthalen. Dit laatste hebben onze landbouwers zeker niet geweten. In het noorden van Groningen vestig de zich onlangs een nieuwe geneesheer. Voor de inenting aan de school, ver voegde hij zich bij het hoofd dier in richting. Het haarbuisje, waarin de entstof was, wilde niet open; beiden hadden het oog er op gevestigd en nu wilde het toeval, dat de onderwijzer een scherfje glas in het oog kreeg, waar zich na eenige dagen een pok ontwik kelde, die hem wellicht van het gezicht berooft. Op de Eems bij Delfzijl is Zaterdag middag een ontzettend ongeluk gebeurd. Een schip, diep geladen met steefl^ kolen, zonk plotseling en alle pogingen tot redding van de opvarenden bleven vruchteloos, zoodat de schipper met zijn geheel gezin, vrouw en acht kinderen, verdronken. Nabij den Nispenschen heikant onder Rukfen, zijn Donderdag vier zoutsmok- kelaars op heeterdaad betrapt. Zoodra zij de commiezen zagen, wierpen zij de zakken zout in het water en namen de vlucht. Deze lieden zijn aan smokkelen ge woon en hebben geen lust om te werken. Zij trekken des morgens met eene vracht

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1