grens der belastbaarheidhij beloofde eene vrijgevige opvatting omtrent een gemengd gebruik van paarden en ver zekerde, dat in boerderijen geenzins meer lokalen belast zullen worden dan tegenwoordig. Het wetsontwerp tot wijziging van de Personeele Belasting weid daarna aangenomen met 34 tegen 5 stemmen. Men meldt uit Den Haag: De meeste goederen, welke nog be vonden zijn in het huis aan den Kneu terdijk, dat dezer dagen tot terrein eener flesschentrekkerij gekozen was, zijn door bemiddeling van den gemachtigde van den huiseigenaar aan de rechthebbenden teruggegeven. Enkele artikelen waarvan de leveranciers tot dusver onbekend zqn, staan nog ter beschikking, terwijl de hoofdcommissaris van politie opsporing verzocht heeft van vele, reeds geleverde, maar sedert verduisterde goederen. Zoo nu en dan worden de Amster dammers weer eens herinnerd aan de Wereldtentoonstelling van '95, doordat een ondernemende hand een of ander fragment, dat op het terrein of in de zalen in den smaak van het publiek bleek te vallen, van den ondergang bij het einde der tentoonstelling redt en als voortdurend aandenken verder bljjft exploiteeren. Onder de zaken nu, die succes hadden, behoorde ongetwijfeld de huifkar, naar de bekende reclame teekening van den heer Braakensiek zoo getrouw mogelijk vervaardigd en waarin de firma Jos. van Gulick sigaren liet verkoopen. Zelfs had de sigarenfabriek Alphonse Hamers een afzonderlijk merk „de Huifkar" voor die gelegenheid in den handel gebracht. Zoowel sigaren als kar bleken in den smaak te vallen, de eerste werden druk verkocht, de laatste werd bekroond met de hoogste onderscheiding, en de heer "Van Gulick vestigde zich onlangs voor goed in Amsterdam, alwaar hij (Nieu- wendijk 56) een sierlijken winkel deed inrichten waarin een schilderij van den heer Bosse, de kar op de tentoonstel ling voorstellende, onmiddellijk de aan dacht trekt. Het origineel echter, de oude huifkar, die reeds zoo goede dien sten bewezen heeft, kan men thans twee maal per week (Zaterdags en Zondags) door de straten van Amsterdam zien rijden. vele kooplieden aanwezig waren, ging de handel vlug en een 40 tal werd tegen flinke prijzen verkocht. Bij den landbouwer Kempenaar aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, is diefstal met inbraak gepleegd. Een bak met schoon waschgoed en andere kleeren welke in de nabijheid lagen, zijn door hen medegenomen. De daders zijn onbekend. Men schrijft uit Den Haag dato, 14 April. II De schutterij oefening in het Malieveld werd heden middag voor een groot gedeel te verstoord door eene steeds meer op dringende volsmenigte, wier bedoeling het was den schutter, die op klompen ter oefening gekomen was en onder bevel van een onderofficier afzonderlijk exerceerde, toe te juichen en aan te moedigen. Een persoon ging zelfs zoover om zich in het midden van het Malieveld te begeven met een flesch bier en deze drank den schutter aan te bieden. De politie, in te gering aantal aanwezig, kon eenvoudig niet optreden tegenover j de overmacht, te meer daar de schutters, aangewezen om het terrein af te zetten, haar niet voldoende de behulpzame hand boden. Ten slotte stond het batailjon tot op een tiental passen afstands omringd door het gepeupel, dat ook nog een dreigende houding aannam tegen de officieren eener compagnie die een com mando uitvoerde, welke in den looppas moest geschieden en waarbij enkelen onder den voet geraakten. De oefening moest veel vroeger dan gewoonlijk eindigen. Bij een magazijnhouder van rijwielen jn de Zwart Jansstraat te Rotterdam heeft men Maandagavond, toen daar niemand aanwezig was, ontvreemd volgens den bewoner door middel van braak een rijwiel, een aanbeeld, een veldsmidse, de gasleiding enz. Dit zoude geschied zijn op last van den leverancier van al die artikelen, die echter beweert dat de deur niet opengebroken, maar open gevonden werd. Bij de politie is van een en ander kennis gegeven. Het vorige jaar werden vanwege de landbouwafdeeling te Houtrijk en Pola- nen een viertal veemarkten aldaar in gesteld, die dat eerste jaar goed werden bezocht, terwijl de aanvoer aanzienlijk genoemd kon worden. Op de Donderdag voor dit jaar eerste veemarkt stonden slechts 65 runderen aan de lijn; daar i; HAARLEM 17 April 1896 Door de erfgenamen van wijlen Dr. P. W. Korthals, den 7 Februari 1892 te Haarlem overleden, werd voor eenige jaren een fonds gesticht, waaruit jaar l(jks ƒ300 beschikbaar kan worden ge steld, om prijzen uit te reiken aan leer lingen der kostelooze Openbare scholen of hen te steunen bij de voortzetting van het onderwijs na het verlaten der school. De vereeniging Door vermaak tot Nut" belast zich met de regeling en uitreiking der prijzen, terwijl de heeren P. Droste en W. Korthals te Hillegom als beheer ders van het fonds zijn aangewezen. Ten einde aan de uitvoering van een en ander voor het jaar 1896 te voldoen, waren de leden van het Bestuur der Vereeniging Door Vermaak tot Nut", de heer P. Droste, de hoofden der be trokken scholen, benevens de kinderen, welke door aanleg, goed gedrag en ge trouw schoolbezoek voor een onderschei ding in aanmerking konden komen, Woensdagmiddag in school D. samen gekomen. De heer P. Dyserinck stelde met een kort weord de beteekenis der samenkomst in het licht, daarbij wijzende op het voorrecht, dat de aanwezige leerlingen zich door vlijt en ijver hadden verwor ven. Hij drukte hen op het hart, voort te gaan op den ingeslagen weg en van de aangeboden gelegenheid, zich verder te bekwamen, een nuttig gebruik te maken. Verder dankte de heer Dyserinck de onderwijzers voor hunnen steun, die aan het welslagen van de zaak zoozeer ten goede kwam. De heer M. Sterk, hoofd van school D. maakte zich tot tolk van de kinderen ten einde aan de commissie lof te bren gen voor hare edele bemoeiingen, terwijl de heer Droste daaraan de verzekering toevoegde, dat het Bestuur van Door Vermaak tot Nut, de taak, waarmede het zich zoo welwillend heeft belast, geheel opvatte naar den geest van wijlen den heer Korthals. Aan de navolgende leerlingen, welke met 1 Mei de school verlaten, werden diploma's uitgereikt. School A. Jacob van der Gaag (3 jaar naar de Ambachtsschool), Jan Willem Mulder (dito). School B. Roelof Snoek (3 jaar naar de Ambachts school), Bertha van Zurk (2 jaar naar de Wilhelmina naaischool en ƒ5 voor den aankoop van naaibehoeften.) School O. Wilhelmina Koster (2 jaar naar de Wilhelmina-naaischool, Wilhelmina Blok- dijk (1 jaar, dito), Jan de Wilde (2 jaar naar de Ambachtsschool), Gijs- bertus Niesten (2 jaar naar de Burger avondschool). School D. Gerardus Johannes van Halm (3 jaar naar de Ambachttsschool) Albertus Hendrikus Lijclama (3 jaar dito.) Antonius, Johannes van Eskes (2 jaar naar de Burgeravondschool.) School E. Jan Bronner (3 jaar naar de avond cursus aan de school voor Kunstnijver heid), Willem Karis (3 jaar naar' de Ambachtsschool). Bovendien werd aan 28 kinderen een boekje van de Rijks-Postspaarbank overhandigd met eene inschrijving van ƒ2.50. Dit laatste met het doel de kinderen reeds vroegtijdig te gewennen aan zuinig heid en spaarzaamheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zal aanstaanden Zondag eene be langrijke verzameling platen en reproduc- tiën van borduurwerken uit verschillende tijdperken tentoongesteld zqn. Deze verzameling is zeer zeldzaam en zal slechts gedurende korten tijd tentoon gesteld blijven. Zondag is de toegang vrij. In de gisterenavond gehouden Bestuursvergadering van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren al hier is besloten tot de oprichting van een Asphyxiatie toestel over te gaan. Op een stuk grond van het voormalige sportterrein de Phoenix, gelegen aan het Ripperda park, doch geheel afge scheiden van den openbaren weg, zal een gebouwtje worden gezet van 4.50 Meter bij 3.25 M om daarin het toestel te plaatsen. Op nader bekend te maken dagen en uren kunnen honden en katten warden ingebracht,door minvermogenden gratis, door gegoeden tegen eene kleine ver goeding, welke dieren dan onder toe zicht op snelle wijze worden gedood. De vervaardiging van een en ander is opgedragen aan den heer A. Rinkema, aannemer alhier, die in overleg met het Bestuur eene teekening heeft ontwor pen en daartoe het toestel in den Haag persoonlijk heeft bezocht. Men hoopt, tegen half Mei met de zaak klaar te zijn. Het finantiëele beheer is opgedragen aan den heer Mr. C. Joh. Prins, terwijl de secretaris der Vei eeni- ging tegen het mishandelen van dieren, de heer A. Beernink tevens als zoodanig voor de te stichten inrichting is aan gewezen. Met ingenomenheid kan het Bestuur melding maken van den steun, welke het voor deze eenvoudige, doch naar zijne meening zoo nuttige zaak, van alle zijden ondervindt. Woensdag herdacht G. B. Henning, schildersknecht, den dag waarop hij bij den Heer J. W. Veldheer in dienst trad. In aanmerking genomen den trouwen diensttijd van dezen ijverigen werkman en de achting die hij van zijn patroon en zijne mede-werklieden ondervindt, werd hem den dag van zijn jubilé tot een feestdag gemaakt. Binnen enkele weken was dit de tweede knecht bij genoemde firma die zijn vijfentwintig jarig jubilé vierde. Het aantal deelhebbers der Onder- delingeBrandwaarborg-Vereenigingvoor de gemeente Haarlem, den 1 Januari 1896 bedragende 171, met een ver zekerd kapitaal van 1214935.—, vermeerderde het le kwartaal 1896 tot 179, met een verzekerd kapitaal van 1361935.-. Tot klerk ter gemeente Secretarie alhier is benoemd J. G. Timmerman te dezer stede. Stringer. J C Bakker en M. C. Spruijt. 16 April. A. J. P. van den Broek en W. M Ne- grijn. JH Kers'eti en ATadema. H. G. van Welsenes en H. van den Berg. E. J. Hoefman en J. H. Worst. 16 April. U. J. H. van Vossen en P. van der Wilk. G. L. Arink en M. Smal. GETROUWD, April. J. H. Kaanders en C. Q. E. Spruit. 15 April. J. VeDnink en M. Edel. P. J. de Bijl en W. M. van Mook. H. 8everein en I. Ratsma. G. van Wunnik en M. M. de Koe. W. Kruijd en H. M. Remer. J. Trujjen» en A.Th.vanderDussen. P.Jacobs en M E. van Waveren. F. A. Slegtenhorst en C. Ver hagen. C. A. Staphors- en A. E. Koks. A.KlumperenA.Maarssen. J.Th A.Roojj- ers en H. A. Reemer. J.van Mierlo en A. M. Creemers 16 April. G. H. de Loor en A. H. van Leeuwen. W. G. Keur en G. Bliek. H. R van den Sleen en J.W. P. Bultman. G Jansen Hendriks en M. B. Nelissen. P. J. Busé en M. A. Koster. GEBOORTEN. 9 April. C. C. G. Gerritsen geb. Kelderman z. i0 April. E. Winnnbst geb. Koop d. H. M. Thoolen geb. Immers d. N. Booms geb. van Wort d. M. Veldheer geb. Kokd. G. Arnold geb. Buurman z. G. van Duffe len geb. Breeuwer z. L. M H. Laane geb. Nieuwenhuijs z. M. A. de Groot geb. Kok d. 11 April. A. M. C. van Kessel geb. Bekker d. Ade Bruin geb. Schakelaar d. 12 A pril. E. van Hemert geo. Voet d. W. F. Vermeer geb. Carleij z. J. Vos geb. Kruijer z. M. de Lange geb. van Nimwegen d. I C. Smit geb. Kruijer d. 13April. A.J.Fhijnbeengeb. Gaptein z. 14 April J. M. Vollaerts geb. Sagel z. B. Niemann geb. van Werven z. J. C. van Maris geb. Bersch z. C. Konjjngeb. Jasperse d. S. A. Rijbroek geb. van Velt- huijsen d. J. C. van Maris geb. Bersch d. (levenl.) 15 Ap-il. G. Selhorst geb de Win ter d. P. Lingeman geb. Steijnd. J.Windt geb. van der Geijn z. B. J. M. van Kessel geb. Hazes d. M. P. Ronde geb. Kwaaital d. M. Spronk geb. Heeremans z. H. Koster geb. Hagens z. (levenl.) OVERLEDEN. 9 April, J. van Santé 47 j. Gr. Houtstraat. H. Kluft geb Dokter 71 j. Gasthuisvest. 10 April. A. M. G. van der Putten 78 j. Gier straat. H. E van Waard geb. Snoek 39 j. O. Groenmarkt 11 April. P. van Waveren 71 j. N. Raamstraat. M. E. Burgers 48 j. Kinderhuisvest. H.P. H. Waleveld 3j. z.de Witstraat. 12 April. M. de Vries 14 m. z. Ridderstraat. 13 April. W.H. Hof 7 m. z. KI. Houtstraat. 14 April. C. H. de Koning 8 m. z. Vooruitgangstraat. H. Meesterman 72 j. Gr. Heiligland. H. G. Laag geb. Ver beek 35 j. Warmoes t aat. G. Huig2j.d. Luit»steeg. P. J. Schrader geb. Fjjma 83 i. A - seni'.el verlaan. J. Wijngaarden 25 j. d L. Molenstraat 15 April. A. M. Visser geb. Bonarius 48 j Gasthuisvest. .Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 16 April hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor co8tuumnaaister. 22 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 16 voor loopknecht. 50 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor buisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihnisbediende. I voor kantjorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor wilter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 16 April zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 8 voor loopknecht. 19 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenechen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bns Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nnr verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. •SURSEKLiJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 April. A. A. P. Lemin en S. G. Hulse bosch. J. G. van der Weeghen B. F. G.H. M. Drewer. F.Th. Bloem en G. Konijn. H.Th. van Niekerkenen 1). Keuning. H. G.P.Tak en R. M. van den Haak. M. J. Duisterhofen M. L. Hendriks. J. H. Beezem en C. M. KAASMARKT van 15 April 1896. Aangevoerd stapels, uitmakende kazen. Verkocht 21 stapels, uitmakende 2230 kazen, wegende 4227 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ21. VEEMARKT 15 April 1896. AangevoerdPrijs 6 Koeijen 170.ƒ140. 4 Pinken 70. f 80. 102 N. Kalveren 5.9. 158 Schapen 16.20. 6 Paarden Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekends personen, gedurende de eerste helft van Maart 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd Brieven. Twond, Kroner, beiden Amsterdam; v.d.Berg, Arnhem; Diemond, Beek; F. v. d. Meer, Delft; Bezaan, Enkhuizen; Dr. E. T. v. Disselt, 'fl Hage; Mnder, L. v. Duin, Mulder. A. Gemert. J. A.v. Schijndel, allen Haarlem; M. Dekker, Haarlem mermeer; I'. de Com Nieuwendam; P. M. de Boer, M. de Boer, beiden PormerendA. Reekera, Schiedam; M. Hoek, Vollenhove; Wed.v.d. Loo, Draijer, beiden Zandvoort; Hotel Dennen-oord, Zeist; M. Schellekene? Briefkaarten. A. E. Wunnink, K. Laaschuit, beiden Amster dam; K. P. V. d Haar, 'a Hage. Buitenlandsche Brieven. Willmot, BrnaselA. de Maan, Parijs. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 21 April 1895, des namiddag» van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate 2Mendelasobn. 2. Recordare MozartSchaab. 3. Preludium en FugaBacb. 4. Aria uit de JaargetijdenHaydn. 5. Fluit Concert 2e deelRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2