Eerste Blad. No. 33 Achttiende Jaargang. 144 XX II XX X\| XJ XJ XTX U XX met AMSTERDAM. abonnementsprijs: van WOENSDAG 22 April 1896. verschijnt. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJ ES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMER TT A A LJ J Ij1 |%/r H TELEPHON1SCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf—,25. 1VERSCHIJN!: a franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers B centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertmtiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter beziohtiging te verkrijgen bij de erven loosjes, te Haarlem. DOYLE (A. CONAN) Acht minuten over drieing. 0.10 GUMMING (JOHN). De geschiedenis der aartsvaders, afl. 1, compl. in 18 all. a f 0.20 JELGERSMA (Dr. D. G.) De ontkenning der moraaling. 2.40 MAURIK Jr. (JUSTUS VAN) Van al lerlei slaggeb. 0.75 OOSTERHOFF (W. J.) De Mechano- Therapie of de mechanische geneeswijze in verband met het op te richten Zander- Instituut en met het Staalbad te Haarlem. ing. 0.60 PUTNAM (MISS RUTH) Willem de Zwijger. Prins van Oranje in zijn leven en werken beschreven. Voor Nederland bewerkt door Dr. D. C. N\jhofF. Ie afl. compl. in 12 afl. a0.75 Buitenlandsche nieuw versohenen werken. BROCCHI (Dr.) La Pisciculture..geb. u 3.30 CHABRIÉ (C.) Les Phénomènes chimi- ques de l'Ossificationing. 4.40 GRÉVILLE (tl.) Céphiseing. 1.90 MAIZE ROY (RENÉ) Le Refleting. - 1.90 OHN ET (GEORGES) L'inutile richesse ing. 190 EUCKEN (R.) Die LebensanschauuDgen der grossen Denker, lte Ling. 1.80 HAMPEL (W.) Die moderne Te^pich- gartnereigeb. -3.90 LEUBE (Dr. W. v.) Ueber Stoffwech- selstörnngen und ihre Bekampfung. ing. 0.65 OSTMANN (Prol. Dr.) Gemeinverstand- liche Anweisung zur Heilung der Eiterung des Ohres ing. - 0.35 Bovenstaande werken zijn voorhanden bjj de boekhandelaars de eb ven Loosjes I Uit de meest vertrouwbare bron ver neemt het Vad., dat de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek te Johan nesburg wil stichten een fondsbiblio theek, en daarvoor 60.000 a 120,000 beschikbaar heeft gesteld. Ten einde een in alle opzichten goed ingericht gebouw te hebben, heeft zij tot dat doel een prijsvraag uitgeschreven voor het beste ontwerp en daarvoor premiën van 2400, ƒ1200 en 600 uitgeloofd, in te leveren voor of op 31 Mei e. k. aan het adres Hemmring Esq., Johannesburg. De inzendingen moeten gezegeld onder een motto worden ingezonden. Wellicht zullen Nederl. architecten zich geroepen gevoelen mede te dingen. Vorst Ferdinand van Bulgarije is thans vertrokken naar St. Petersburg. Zeer waarschijnlijk echter zal de ontvangst er minder schitterend zijn dan te Kon stantinopel, waar de sultan den vorst als met weldaden en beleefdheden heeft overladen. De Negus van Abessynië heeft zooals men weet, een groot aantal Italiaansche krijgsgevangenen gemaakt, die, het moet gezegd worden, tamelijk goed behandeld worden. Italië stelt er natuurlijk allen prijs op, dat die mannen in het vaderland terug komen en daar de Negus nogal op geld gesteld is, zullen zij moeten vrijgekocht worden. Nu stelt men voor, het geld hiervoor bijeen te brengen door middel van nationale inschrijving, terwijl anderen van meening zijn, dat de Negus ze als gijzelaars wil behouden, teneinde zijr.e eischen aan Italië meerder klem bij te zetten. Er bestaat echter ook eene partij, sterk voor het voortzetten van den oorlog, als zijnde het volgens hun gevoelen beneden de waardigheid van Italië om met den barbaar Menelik te onderhandelen. Deze menschen zouden dus de veiligheid der gevangenen ernstig in gevaar brengen. Vei keerde men tot heden in de mee ning dat koning Menelik door niemand in zijn verzet tegen Italië werd bijge staan, thans bericht men, dat dit toch indirect wel het geval is. Fransch kruit en patronen en Fransche mitrailleuses werden gekocht voor Abessynische re kening en zelfs ging een gerucht dat dit plaats had met medeweten der Fransche koloniale regeering. Nog loste in 't laatst van Januari een schip onder Fransche vlag vele kisten met geweren en nu rijst de vraag of dit alles kon plaats hebben zonder medeweten der Fransche regeering. De berichtgever noemt zijne mededeelingen zoo juist, dat ze niet door de regeering kunnen geloochend worden. In Italië twijfelt men natuurlijk niet aan de waarheid van een en ander. Op de sterrenwacht te Uccle bij Brussel heeft de maan eene onregelma tigheid aan het licht gebracht. Men ontdekte, dat de maan ten opzichte van de instrumenten van plaats was veran derd. Bij onderzoek bleek, dat de fonda menten der instrumenten verzakt waren en verder dat die grondslagen slechts vier in plaats van tien meters diep lagen, zooals bij den bouw was bepaald. Woensdag heeft de Parijsche gemeen- teraad een contract bekrachtigd met Jhr. II. Tindal van Amsterdam, betref-1 fende het zuiveren en steriliseeren van drinkwater voor de stad Parijs. Veel heeft men geschreven over de Nijl- expeditie en de meening werd geuit dat den grooten heer te Konstantinopel verlof moest verzocht worden om de onderneming te beginnen. Nu, de sultan heeft te Kaïro laten zeggen, dat de Egyptische regeering de vergunning niet had gevraagd. Deze antwoordde, dat die niet noodig was, omdat de expeditie de herovering bedoelt van een Egyp tisch wingewest. Toch, meende de Sul tan, was de toestemming noodig omdat het geldt een oorlog tusschen Muzel mannen onderling. Egypte maakte de opmerking, dat het een strijd was tegen ketters en dus de sultan er ook om die reden niets mee te maken had en de sultan liet verder de zaak rusten. De historie pleit inmiddels niet voor het overwicht van den sultan. In een Norfolksch dorp woonde sinds eenige jaren eene vrouw in eene geringe woning met hare vier patrijshonden. Men vertelde, dat zij daar aan het strand was gaan wonen omdat haar man was verdronken en zij stellig meende, dat te eenigertijd zijn lijk zou aanspoelen. Eenigen tijd geleden vond men haar in hare hut, aan ontbering gestorven. De honden hadden haar lijk gedeeltelijk verslonden. De Olympische spelen, dezer dagen weer voor het eerst na eeuwen in Griekenland gehouden, zijn thans, na plechtige uitreiking der prijzen door den koning, gesloten. Van de overwinnaars waren elf Ame rikanen, tien Grieken, zeven Duitschers, vijf Franschen, drie Engelschen, twee Hongaren, Australiërs en Oostenrijkers een Deen en een Zwitser. Over vier jaar zullen de spelen weer plaats hebben. In de Belgische nationale wapenfa briek te Herstal is een belangrijke werk staking uitgebroken. Het werkvolk klaagde reeds geruimen tijd over den opzichter in de afdeeling, waar het pletten geschiedt. Maandag weigerden 90 werklieden uit die afdeeling nog iets te doen, in dien hun meesterknecht, Grantz, niet werd weggestuurd, maar de directie der wapenfabriek dacht het niet rechtvaar dig, zoo maar in eens den eisch der werklieden in te willigen. Zij wilden de zaak rijper onderzoeken. Dinsdag hebben daarop 1700 arbei ders van de ongeveer 2400 het werk neergelegd. De afgevaardigden der ver schillende groepen werkstakers, want elke groep voert een bijzonder werk uit bjj het vervaardigen der wapens, had den Dinsdag een samenkomst op het gemeentehuis met de directeurenleden der nationale wapenfabriek. De directeur heeft de gegrondheid erkend van een deel der grieven, door de werklieden aangevoerdechter voegde hij hierbij, Jat hij n'et wilde toegeven aan dwang. Hij beloofde recht te zul len doen wedervaren aan al de recla mes die rechtvaardig waren, waarbij hij de werkstakers aanried onmiddellijk hunne bezigheden te hervatten. Daarop is hem door de afgevaardig den geantwoord, dat zij hun makkers eerst bericht moesten geven van het onderhandelde en hun gevoelen daar over inroepen. De fabriek is juist nu bezig met het vervaardigen van talrijke bestellingen voor de burgerwacht, en voor de repu blieken Brazilië en Uruguay. Te Seraing bestaat een socialistische gemeenteraad. Volgens de Etoile Beige doet de raad in de laatste dagen zotte dingen. Men is begonnen met aan al de ge meentelijke werklieden een bloedroode pet op te zettenmen heeft den naam Place Communale veranderd in dien van Place du 17 Novembre ter aan denken aan hun triomf. De belastingen op de nijverheid wer den verhoogd; men betaalt 10 fr. voor een piano; 6 fr. voor iedere paarden kracht stoom5 fr. voor ieder werkman, in de kleine nijverheid gebezigd, enz. Een vrome twee en-zeventig-jarige Protestantsche boer in de Cevennen, Vignes, doet volgens een Fransch tijd schrift vooral in Zwitserland veel van zich spreken door de „mirakelen," die hij, volgens hen, die in hem gelooven, verricht. Sedert vjjf-en-twintig jaar werkte hg reeds als wonderdokter, allerhande kwalen „genezende," onder zjjne landslieden in den omtrek, toen een Zwitsersch predikant, de heer Schlacther, hem ontmoette en versteld stond over hetgeen de grijsaard bewerkte. Te Bienne, de plaats, waar hij staat, teruggekeerd, begon de predikant een krachtige propaganda voor, wat hij het „Oude Evangelie" noemt. Hij schreef brochures over de genezingen, door den ouden boer bewerkt, en in geheel Zwit serland, met name in Duitsch-Zwitser- land, worden de sedert een jaar door het orgaan van het Evangelische Ge nootschap te Bern medegedeelde „gene zingen" gretig gelezen. Uit Zwitserland stroomen dan ook honderden bij honderden naar het dorpje in den Cevennen. Zelfs worden door een ondernemende maatschappij gezel- schapsreizen georganiseerd, waardoor de moeielijke tocht gemakkelijker en goedkooper wordt. Aan zulk een gezel schap, dat alle weken van Zurich, van Bern of van Bazel vertrekt wordt een tolk toegevoegd. De wijze, waarop „meester" Vignes „geneest" bestaat in het onophoudelijk uitspreken van de woorden: „Heb het geloof en gij zult genezen worden." Ondertusschen heeft een meedoogen- loos geneeskundige, dr. Pin van Alais, die eenige der merkwaardigst gevallen van „genezing" onderzocht heeft, in het licht gesteld, dat er veel „boerenbedrog" bij komt. De Oostenrijksche regeering heeft den strijd aanvaard tegen den Weener ge meenteraad. De burgerij van Weenen heeft in den Raad een anti-semietische meerderheid gekozen. De burgemeester heeft daarom zijn ontslag gevraagd; zeer terechtwant wat het zeggen wil, als burgemeester te regeeren met een gemeenteraad, die in alles tegen hem is, kan België bewijzen. De Raad koos tot burgemeester den anti-semiet par exellence, den heer dr. Lueger. De regee ring weigerde dezen politieken leider als zoodanig te erkennen; de Raad bleef bij zijn besluit, werd ontbonden en de regeerings-commissaris Friebeis nam in dien tusschentijd diens functiën waar. Maar weer koos de bevolking de anti- semietische meerderheid, weer werd dr. Lueger als burgemeester gekozen en het woord is thans wederom aan de regeering. Het is echter te betwijfelen, of zij in de worsteling met het anti semitisme dat zij nu eenmaal moet bestrijden, omdat zij den steun van sommige partijen niet kan ontberen de overwinning zal behalen, vooral niet met het thans bestaande kiesrecht. De meerderheid der anti-semieten is te sterk. Deze kunnen zeer goed een aantal leden missen en dan blijven zij nog in de meerderheidwant niet minder dan 96 stemmen bracht de Raad Vrijdag uit op den heer dr. Lueger, tegen slechts 42 op den heer Grübl. Te Brussel is op een der markten een man plotseling weggezakt in een gat, dat op een oogenblik in de straat ont stond. Vroeger had daar eene fabriek gestaan, maar na afbraak had men het aanliggende petroleum reservoir eenvou dig met planken bedekt en daarover bestraat. Deze planken waren thans bezweken. Het slachtoffer van de gemak zucht werd levenloos naar boven ge bracht. Te Breda wordt bij de aanstaande kermis, welke acht dagen duurt, voor het mogen plaatsen van een stoomdraai- molen 1101.05 betaald, voor een tweede ƒ700, en voor een hippodrome ƒ180; deze laatste zonder concurrentie. In de Friesche gemeente het Bildt moet de werkeloosheid voor den tijd van het jaar zeer groot zijn. In niet

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1