geringe mate wordt dit toegeschreven aan den achteruitgang van den boer, die niet meer volk aanneemt dan hoogst noodzakelijk is. Eenige dier werklieden zijn naar Haarlemmermeer vertrokken en hebben daar werk gevonden. Hier tegenover staan werkstakingen in de Frieeche veenen, die wel elk jaar voor komen, doch thans veelvuldiger dan anders. In verband met den moord op den knaap Hoogsteden te Rotterdam verhaalt het Rottd. Nieuwsil. het volgende Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de aanwijzingen, welke de instructie in de zaak Van Berkel tot heden heelt opgeleverd, van dien aard zijn, dat al thans Van Berkei's verwijzing naar de openbare terechtzitting kan worden ver wacht. Tevergeefs heeft Van Berkel getracht, ten aanzien van Zaterdag-avond 18 November, toen het lijkje van den vermoorden scholier naar het terrein van den Schoonenbergerweg moet zijn overgebracht, een alibi te bewijzen. Van Berkel beweert, dat hij na in den bewusten avond omstreeks halftien het café van Renken aan de Schoutenstraat 149 te hebben verlaten, met een zijner kennissen, een sigarenmaker, een eindje rondgeloopen heeft en daarna alleen naar huis teruggekeerd is. Hoe hetzij, het doen en laten van den verdachte op den avond van den 18den November is nog steeds een omsluierd geheim. Hier en daar echter breken eenige lichtpunten door die de periodieke ver lenging der preventieve hechtenis vol doende motiveeren. Zoo is o.a.voorden rechter commissaris door een juffrouw, wonende aan den Verlengde Binnenweg, nabij het terrein, waar het lijkje gevon den werd, verklaard, dat zij in den nacht van Zaterdag 18 November omstreeks halfeen, terwijl zij haar hond uitliet, op den Verlengden Binnenweg, een man heeftontmoet, die in gestalte geheel overeenkomt met den haar getoonden verdachte. Pertinent durft zij echter niet verkla ren, dat het Van Berkel geweest is, omdat zij den man niet nauwkeurig genoeg heeft opgenomen. Dat Van Berkel een zeer levendige herinnering heeft behouden van alles wat op den bewusten avond gebeurd moet zijn, blijkt hieruit, dat hij wist te vertellen, dat het in den avond een weinig vroor, waarom hij bij het naar huis gaan zijn kraag had opgezet. Of deze nog onbestemde, halve aanwijzingen voor het bewijsmateriaal in deze zaak van eenig belang zijn zal de tijd moeten leeren. Geheel hier hier in tegenspraak is een bericht waar de V. Rott. mededeelt, de verdachten Van Berkel en zijne vrouw uit de preventieve gevangenschap zijn ontslagen en naar Utrecht zijn vertrok ken. Bestuurderen der Mij. „Arti etAmi- citiae" ontvingen een schrijven van H.M. de Koningin Regentes, waarin hun, tot hun groot leedwezen, werd medegedeeld, dat H.M. tijdens Haar a.s. verblijf in de hoofdstad, niet in de gelegenheid zal zijn om een bezoek te brengen aan de in de kunstzalen der Mij. te houden tentoonstelling van teekeningen enz. Evenwel mocht het H. M. behagen, om bij genoemd schrijven ter beschikking van bestuurderen te stellen een gouden medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin-Regentes, teneinde die medaille uit te reiken aan den jeugdigen kunstenaar, die zich deze onderscheiding in den loop der beide laatste jaren door zijn talent zal hebben waardig gemaakt. Een veertienjarig meisje te Schermer, dat steeds van hare stiefmoeder eene harde behandeling ondervond, wilde een einde aan haar leven maken en sprong hiertoe in de vaart; zij werd echter door een boer levend op het droge gebracht. Omdat echter de ouders van geen ge neeskundige hulp wilden weten overleed 'het eenige uren later. Tegen de ouders is proces verbaal opgemaakt. Het maken van het standbeeld van Constantijn Huygens is door de com missie voor de viering van het eeuwfeest opgedragen aan den heer A. W. M. Odé Jz. De glasslijpers te Maastricht wenschen het werk niet te hervatten, dan nadat hunne zeven ontslagen kameraden weer in de werkplaats worden toegelaten. Het gedeelte zeedijk nabij Lemmer, in onderhoud en beheer bij de provincie Friesland, hetwelk gedurende den storm vloed van 5 op 7 December j.l. zoo deerlijk gehavend, doch voorloopig her steld werl, zal in den loop van dezen zomer belangrijk versterkt worden. De kosten van dit werk, dat op den 24 dezer aanbesteed zal worden, zjjn begroot op ƒ26.000. Uit Batavia "wordt geseind, dat eene post op Atjeh door onze troepen be zet en eene andere verbrand werd. Door een en ander hebben de onzen gelegenheid om nog eene andere post te ontzetten. Een officier, de eerste luitenant Maarschalk, en drie minderen sneuvelden. Men meent te weten, dat Toekoe Oe- mar zich op nieuw wil onderwerpen aan het Nederlandsch gezag, doch het staat te bezien, of de regeering op nieuw den zondaar in genade zal aannemen. Weder berichten uit Atjeh, dat vier posten zijn verband en verlaten, dat gesneuveld zijn zeven soldaten en gewond eén hoofdofficier en veertien soldaten. Het bericht van particuliere zijde ontvangen, dat Toekoe Oemar beproeft met de regeering op nieuw op goeden voet te komen blijkt waar te zijn; de gouverneur-generaal heeft in dien geest naar Nederland getelegrafeerd, als mede dat vertrouwden met generaal Vetter zullen spreken. Zijne zoogenaamde grie ven tegen de regeering heeft Oemar herroepen, men is dus benieuwd te hooren welke redenen zijne vertrouwden voor zijn verraad zullen opgeven. Zondag werd vermeld het ontzetten en vernielen van vier .sterkten. Twee officieren werden gewond en ongeveer zestig minderen sneuvelden of werden gewond. Een veldkanon moest worden achter gelaten wegens moeielijk terrein, nadat het eerst onbruikbaar gemaakt was. Te Rotterdam is men op het spoor gekomen van vrij belangrijke verduiste ringen in de bank van leening door een der beambten. De man werd gearres teerd juist op het oogenblik, dat hij met den laatsten trein de stad wilde verlaten. Het totaal der verduisteringen be draagt ongeveer drie duizend gulden. Bij de Firma Kluwer en Co. te Deven ter verschijnt sedert eenigen tijd een Weekblad getiteld De Nederlandsche Jager, Orgaan voor Jagers en Honden liefhebbers. Vooral ten opzichte van de hond mag dit weekblad merkwaardig genoemd worden. Een goed gedrukt bijblad bevat de teekeningen van de honden van H. M. de Koningin, benevens een aantal wetenswaardigheden betref fende honden en hondenliefhebbers uit den vroegeren en lateren tijd. De prijs van het blad is ƒ1.per kwartaal franco per post. Een knaapje te Goes is dezer dagen overleden aan hersenontsteking, de ge neesheer veronderstelde lichamelijk let sel. De vorige week kwam den vader ter ooren, dat het kind op de school door een onderwijzer zou geslagen zijn en uit dien hoofde werd tegen dien onderwijzer eene aanklacht ingediend. Het daarop gevolgd onderzoek bracht aan het licht, dat de dood van het kind niet het gevolg was van lichamelijk letsel. Uit het gemeenteverslag van Amers foort over 1895 blijkt, dat het gymna sium aldaar werd bezocht door 59 leer lingen, waarvan slechts 8 uitde gemeente zelf, 9 kweekelingen van het seminarium der oud-bisschoppelijke Klerezie, 20 jongelingen die aldaar in heelen en halven kost zijn en niet minder dan 22 spoorleerlingen, wier ouders dus wel genieten van de lusten, maar niet deelen in de lasten, onvermijdelijk aan zulk een inrichting van onderwijs verbonden. Ook aan de H. B. S. is de toestand dezelfde. Van de 123 leerlingen (waar onder 14 meisjes) komen er 40 dagelijks perspoor naar schooldat is ruim 33 pet. De uurwerkmaker E. Mathijs te De venter heeft een electrische klok uitge vonden, die hij naar eene tentoonstelling in Zwitserland heeft ingezonden met den naam van: sDispositif et appareil électrique pour avertissement reveil et sonnerée a distance, pouvant s'adopter a tous genres de mouvements d'hor- logerie." Dat sommige nijverheidsondernemin gen in Friesland tegenwoordig weinig waarde hebben, bleek ook te Gorredijk bjj eene publieke verkooping van eene in 1863 nieuw gebouwde leerlooierij ca. met een 40tal kuipen onder Kortezwaag. Een en ander met nog 2 arbeiderswo ningen in het geheel groot ongeveer 15 are, werd toegewezen voor de geringe som van ƒ1416. Er konden op verre na niet zooveel honderden guldens wor den bedongen, als de onderneming dui zenden had gekost. Men meldt uit Staphorst: Vrijdagavond ontstond tusschen twee broers ten huize van hunne moeder twist, hetgeen zóó hoog liep, dat de messen getrokken werden. De moeder, die de vechtenden wilde scheiden, schijnt zóó hevig geschrikt te zijn, dat zij een uur later is overleden. Deze voorstelling is algemeen toegan kelijk gesteld tegen betaling van ƒ1. of balcon ƒ2. Aan den afgetreden majoor-com mandant der dienstdoende schutterij alhier, den heer Mr. W. Jager Gerlings is door burg. en weth. met erkenning van diens bijzondere toewijding en de groote zorgen door hem in die betrekking aan dat Wapen besteed, dank betuigd voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. HAARLEM 21 April 1896. Het uitgaand publiek had Zater dagavond de keuze tusschen den Schouw burg, waar de Kunstclub eene welda digheidsvoorstelling gaf, de concertzaal van het Brongebouw waar de „Sparta nen" proeven gaven van kracht en vlugheid, en de laatste Schlegel-séance, op de bovenzaal der sociëteit Vereeniging. Verklaarbaar, ook bij den uiteenloo penden aard van het geboden genot, dat het eene onder het andere moest lijden en wij op de uitvoering van kamermuziek bekende gezichten misten. Een beletsel voor eene goede uitvoe ring was dit geenszins, dank zij de groote talenten der heeren Schlegel, Cramer, Hofmeester en Bosmans en de hooge opvatting, welke zich in de ver tolking geen oogenblik verloochent. De drie nommers van het programma boden veel kunstgenot niet het minst het trio (Op 190) van Schubert door de brillante piano-partij daarin door den heer Schlegel vervuld. De heer Hofmeester, aan wien in de ensemblenummers in den regel een meer bescheiden rol is toebedeeld, vond in de Mdrchenbilder van Schumann, voor piano en alt, gelegenheid te toonen, met welk een meesterschap hij zijn instrument bespeelt. In de melodisch schoone, laatste satz woekerde hij in 't bijzonder met den mooien toon van zijn alt viool en traden de hoedanigheden, welke hem tot een zeer te waardeeren musicus stempelden, in het schoonste licht. De getrouwe bezoekers der séances, en daartoe mochten de aanwezigen ge rekend worden, brachten aan het einde van den genotvollen kunstavond den uitvoerenden hulde in een levendig applaus. Ongetwijfeld zal het hun aangenaam zijn, een volgend seizoen, de heer Schlegel bereid te vinden, eene nieuwe serie uitvoeringen aan te kondigen. Tegen eene gehuwde vrouw S. wonende Witte Heerensteeg is proces verbaal opgemaakt ter zake koppelarij, strafbaar gesteld bij artikel 250 W. van Strafrecht. Gisteren Maandag is door de politie alhier aangehouden en ter zake land- looperij naar het Huis van bewaring overgebracht K. J. S., oud 25 jaren, zonder vaste woonplaats. Hij had zich aan het Politiebureau vervoegd vertoo- nende eenig timmermansgereedschap en een spionspiegel, welke voorwerpen hij voorgaf gestolen te hebben. Hij is eerst onlangs uit de gevangenis ontsla gen, waarin hij 9 maanden heeft door gebracht ter zake verduistering van gelden, tijdens hjj het vorig jaar in be trekking was te Meerenberg onder Bloemendaal. Door de politie is aangehouden C. A. J. K. oud 14 jaren, scheepsjongen op Hr. Ms. wachtschip „Admiraal van Wassenaar" te Amsterdam die van passagieren was achtergebleven. Te 's Gravenhage is door de politie aangehouden H. v. R., ter zake diefstal althans oplichterij van rijwielen in ver schillende gemeenten o. m. ook te Haar lem ten nadeele van den rijwielenhan delaar Smit aan de Gierstraat. De aandacht wordt gevestigd op de herhaling der laatste voorstelling van de Haarlemsche Kunstclub op Zaterdag den 25 April a.s. welke, evenals de vorige zal plaats hebben ten voordeele van Weldadigheid naar Vermogen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERS CHA1 FIN O. Van 1 Nov. tot 21 April hebben rich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuamnaai8ter. 22 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 16 voor loopknecht. 50 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihnisbediende. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangel werk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift va» goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 21 April zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 9 voor loopknecht. 20 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Polii ie die da gelijks uitgezonderd der Zondags) van s'middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een armband. Eenige portemonnaies met geld. Een onderstukje van een oorknopje. Een haard met kachel pijp. Een broche. Een oorbel. Een geborduurd schildje. Een lees boek. Een notitieboekje. Een recept. Een parapluie, Een halsband. Een handschoen. Een schakelarmband. Een oorringetje. Een sportwagen. Een ring met sleutels. Eenige handwagens. Een lorgnet. Eene portemonnaie met geld, postzegels, en postbewijs. Een opzet van een tuig. Een sigarenpijp. Een portefeuille met papieren. Een passer. Een halsketting. Eenige sleutels. Markt van 20 April. 1896. Boter. Aangev. 168 verk. 168 KG. L. pr. 90 H. pr. ƒ1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 129 verk. 99 st. L. pr. 3.50. H. pr. ƒ7.—. p. st. Schrammen. Aangev. 73 verk. 61 st. L. pr. 8.H. pr. 15.p. st Aardappelen. Aangev. 79 verk. 85 H.L, L pr. ƒ1.20 H. pr. ƒ2.40 p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 20 April 1896. Witte tarwe 6.—. 6.10. Rogge 3.60. Haver 2.80. 2.90. Duivenboonen y> 5.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 23 April 1896, des namiddags vaQ 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantaisie Worp. 2. Adagio uit 5e Symphonie..Beethoven. 3Preludio«L Rheinberger, 4. LargoHandel. 6. Aria „Und oh die Wolke"Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2