Wereldkroniek, ÏÏAARLEMSCH Eerste Blad. \o. 56 No. 34 Gitgavc van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG April Med. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. telephoonnummer TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf 25. franco p. post ,40. Afionderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomm tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES Prijs 10 Cents. CRESCENDO. Tot de enkele concerten, welke nog voor het komen van de Mei moeten worden gegeven, behoorde ook de tweede uitvoering van de Mannen-Zangvereeni- ging CrescendoDeze had Dinsdagavond plaats in de sociëteit Vereenigingmet medewerking van de heeren Orelio (zang) en Leendert Van der Tand, le violist in het orkest van het Gem. Muziekkorps. Een vrjj talrijk publiek was tot deze muzikale executie opgekomen. Het toon de zich na elke voordracht erkentelijk door een luid en langdurig applaus. De uitvoerenden hadden op die bijvalsbe tuigingen aanspraak, zij gaven veel te genieten. Het Koor zongDe Martelaars van het Colyseum (Rillé), de Rots in Zee (Hol), Chanson Espagnole (Jouret) en Die Schönste im Land' van Ed. de Hartog en legde daarmede veel eer in, dank zij de deugdelijke samenstelling en de be zielende leiding van den heer Andriessen. Daar waren vele mooie momenten momenten van trappanten klank en goed verzorgde nuances. Een enkele maal werd aan de ge- wenschte evenredigheid in sterkte tus- scher. de stemmengroepen atbreuk gedaan door het te sterk zingen van de hooge Bassen. De solo-kwartetten in de Martelaars en in de Rots waren in handen van goede krachten heel mooi klonk ook de tenor solo in Chanson Espagnole. De heeren welke hier op den voorgrond traden, droegen niet weinig b(j tot het welsla gen der voordrachten. Het gebeurt zoo dikwijls, dat juist solo's in ensemble- werken den totaalindruk bederven. Het laatste nummer van het. programma eischt van de Tenoren buitengewone inspanning aanhoudend moet worden gebruik gemaakt van falset-tonen [en in den regel geschiedt dat bij onze tenoren niet zóó, dat de klankschoonheid van het geheel er door wordt verhoogd. Die Schönste in Land zal in het algemeen aan onze mannenkoren geen succès kunnen geven. Van de koorwerken beviel het ons het minst. Met de solisten was Crescendo gelukkig. Orelio mag in de eerste plaats genoemd worden. Deze populaire zanger bezit bij uitstek het vermogen, door de macht van zijn orgaan en de warmte der voordracht het auditorium tot geestdrift te brengen. Het mooie lied van Arnold Spoel Van eetie Romngsvrouwe bood hem daartoe in het bijzonder eene welkome gelegenheid. De andere nummers, door den gevierden zanger met evenveel succès voorgedragen, waren, aria uit de opera la Coupe du Roi de Thulé van Dias, Jonge liefde van Mann en Meilied van Huberti. Eenvoudiger in zjjn verrichtingen, doch niet minder aantrekkelijk was de heer Leendert Van der Tand, een jong musicus, die zijne viool-studiën aan de HaagscheMuziekschool maakte enthans in het Gem. Muziekkorps eene plaats heeft gevonden. Door verschillende goede hoedanig heden, zuiverheid, toon, technische be drevenheid en muzikale behandeling, maakte het spel van den heer Van der Tand een uitnemenden indruk. De aan dacht van concertbesturen mag op hem worden gevestigd. Zijn programma bestond uit Allegro en Adagio uit het Je concert van Bériot, Adagio uit de 3e Suite van Ries en Mazurka van Wie- niawsky. De begeleiiing der solo-voordrachten was wederom opgedragen aan mejuf frouw N. V., die zich met veel goeden smaak van die opdracht kweet en zoo het hare bijdroeg tot het welslagen van Crescendo's tweede concert. B. Te Londen is eene vrouw gearresteerd, die aan hare zorgen toevertrouwde kinderen worgde en dan de lijkjes in de Theems wierp. In de gevangenis heeft zij zelfmoord gepoogd, doch hierin werd zij door de tusschenkomst van een bewaker ver hinderd. Men weet mede te deelen dat bij de aanstaande Russische kroningfeesten alle godsdienstige secten in Rusland zijn ge- noodigd, alleen de Joden niet, en dit niettegenstaande hun aantal in Rusland ongeveer vijf miilioen bedraagt. Men had gehoopt, onder de regeering van dezen keizer eene meer vrijzinnige rege ling der Joodsehe kwestie in Rusland betracht te zien, doch die hoop heeft men thans laten varen. Aan alle Turksche studenten, die buitenslands studeeren, ook die het doen op eigen kosten, is bij Irade van den Sultan gelast naar het vaderland terug te keeren. Deze maatregel treft meer dan 200 jongelieden, waarvan de meesten in Frankrijk studeeren. Doel van den maatregel is: vrees der Regeering voor uitbreiding der jong- Turksche beweging. In de Theems zwemmen sinds een week of vier veel bruinvisschen naar schatting een twintigtal. Zij kwamen tot voorbij Londen, bij Twickenham en Richmond en zij richten groote slachting aan onder de visschen. De autoriteiten hebben verlof ge geven tot vrije vangst van de zeemon sters en de bruinvisschenvangst met harpoenen belooft een nieuwe sport voor de Londenaars te worden. Er bestaan overdreven denkbeelden omtrent de dikte welke het ijs wel heb ben moet, om er met volkomen gerust heid op te kunnen loopen. Eene ijskorst die de dikte heeft van twee (Engelsche) duimen, kan gemakkelijk een regiment infanterie dragen, indien het er gelijk matig over verspreid is; ijs van vier duim dik draagt een man te paard, of cavallerie, of licht geschut: ijs van zes duim draagt zware veldstukkenijs van acht duim breekt niet onder eene batterij van geschut met caissons en bespanning; en ijs van tien duim is bestand tegen het gewicht van een leger of een groote volksmenigte. Op ijs van vijftien duim worden wel spoorwegen aangelegd en gedurende maanden in dienst gehouden, en het is waargenomen, dat ijs van twee voet dik niet brak, toen er een beladen spoorwegrijtuig, ongeveer 250 ton we gende, van eene hoogte van zestig voet op viel. Deze cijfers gelden echter alleen zoolang het ijs op het water rust. Be halve op kleine poelen en vijvers kraakt bij zware belasting het ijs, wanneer het water er onder verzakt is. In Portugal blijft groote en aanhou dende droogte heerschen, die veel schade toebrengt aan den landbouw en het vee van drinkwater berooft, zoodat ernstige gevolgen gevreesd worden. De Daily News verneemt, dat president Krüger oorspronkelijk M 3.000.000scha devergoeding van de Chartered Company geëischt heeft, doch dat door de onder handelingen deze som nu tot dgl,5000,000 verminderd is. Het gebeurt zelden, zegt de Landauer Anzeiger, dat een proceszijn drie honderd jarig jubileum viert. Der gemeente Burgsinn, in het Beiersche district Unterfranken valt deze eer te beurt, Op 21 Juni 1596 stelde deze gemeente bij het Reichskammergericht, dat des tijds zijn zetel had in Speyer een aan klacht in tegen de heeren von Thungen wegens een heerlijk beuken- en eiken woud van meer dan 8000 Beiersche dagwerken, en waarvan thans de waaide wel op 2 miilioen mark kan worden geschat. Beide partijen vochten verwoed om het bezit van dezen kostbaren eigendom de boeren hielden voltrots hun armoede brachten allen hun stui vertje wekelijksche contributie bij om de proceskosten te betalen en voorloopig heeft Burgsinn dan ook gelukkig kans het te zullen winnen. Onlangs werd deze zaak behandeld. De difinitieve uitspraak is nu uitgesteld tot 19 Juni 1896. De correspondent te Weenen van de N. R. Ct. schreef 21 April het volgende: Zoo even wordt bekend dat baron Hirsch plotseling op een van zijn bezittingen in Hongarije gestorven is. Hij was in 1831 te Miinchen geboren en werd door koning Leopold II van Beieren tot baron gemaakt. Zijn eenigen zoon verloor hij nu tien jaar geleden, en daar hij verder geen kinderen had, besloot hij het enorme fortuin, dat hij in Turkije bij den aanleg der Oostersche spoorwegen verdiend had, voor weldadige doeleinden en vooral ten behoeve van zijn vervolgde geloofsge- nooten aan te wenden. Te dien einde vestigde hij in Galicië, Turkije en Rus land groote stichtingen, met het doel om de in die landen nog op zeer lagen trap staande joden te beschaven en sociaal te verheffen. Voor de Russische joden alleen heeft hij 50 miilioen uit gegeven. Bekend is de vriendschappelijke ver houding waartoe de overledene tot den prins van Wales stond. In de laatste jaren woonde hij in Parijs, maar kwam elk jaar naar Oostenrijk om te jagen. Daar hij zich verlaten gevoelde, adop teerde hij een onecht kind van zijn zoon, dat waarschijnlijk zijn erfgenaam zal zijn. Het fortuin van baron Hirsch be hoorde tot de grootste in Europa. Men kan begrijpen hoe die man met bedel brieven werd lastig gevallen. Wel vier honderd per dag, naar het heet. Hirsch had het uiterlijk van een gepensioneerd officier en was van nature zeer wan trouwend, zoodat hij moeielijk aan het praten was te krijgen. Met den vorst van Bulgarije stond hij in voortdurende relaties. Men vertelt van den overledene, dat hij een monarchist was en dat zijn wensch was in Frankrijk genaturali seerd te worden, wat echter de republi- keinsche regeering niet wilde. Verder, dat hij de monarchale partij met zijn geld steunde en hij indertijd zes miili oen francs ter beschikking stelde van den graaf van Parijs. De opmerking wordt gemaakt, dat men nu kan be grijpen hoe voor enkele jaren Boulanger aan zooveel geld kwam; Natuurlijk, zegt men, van Baron Hirsch. De Figaro zegt, dat de politie van Budapest een onderzoek heeft ingesteld naar den dood van Baron Hirsch, die wordt toegeschreven aan een misdaad maar Figaro is niet altijd geloofbaar. Uit Canada worden onrustbarende overstroomingen gemeld, die in de oos telijke districten wel voor een miilioen dollars vernield en weggespoeld hebben. Richmond en een gedeelte van Sherbrooke staan blank, zoodat honderden gezinnen hun huis verlaten hebben; een aantal molens en fabrieken zijn weggespoeld en ijzeren viaducten stukgeslagen. Na tuurlijk is het spoorwegverkeer op ver scheidene plaatsen gestremd. Te Stannes en Isle de Graca zijn Maandag 24 huizen weggeslagen. Het debat in den Duitschen Rijksdag naar aanleiding der interpellatieën over de jongste tweegevechten is geëindigd, en wel met de aanneming, met alge- meene stemmen, eener door den afge vaardigde Adt voorgestelde motie. Daarin werden de Regeeringen uit- genoodigd met alle haar ten dienste staande middelen ten krachtigste op te treden tegenover het, met de straf wetten in strijd zijnde tweegevecht. De persoon des Keizers is sterk in het debat gemengd en Z. M's. herhaaldelijk en aanstonds begenadigen van veroor deelde duellanten vooral door Bebel scherp gelaakt met het woord: shet kwaad komt van boven?" Het Centrumslid Dr. Bachem veroor deelde het tweegevecht in treffende be woordingen als een uiting der bekrompen opvattingen van een kleinen kring van personen, die meenen, dat men in som mige gevallen zich boven recht en Chris tendom verheven mag achten, en wat nog erger is, verlangen, dat andersden kenden zich naar deze hunne bekrompene opvatting zullen voegen." Uit Odessa meldt men aan Daily News, dat Vorst Ferdinand van Bulgarije, na

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1