HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 35 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang: 144 van WOENSDAG April Nieuwsberichten. telephoonnummek TELEPHON1SCHE VERBINDINH met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertenliën worden, aangenvmen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bij De erven Loosjes, te Haarlem. EYKMAN (P. H.) Koud water voor ge zonden en ziekening. f 0.60 HOEVEN (PRUYS v. d.) Het laatite nieuws uit Atjeh ing. 0.26 "WESSELS [(L.) Naar aanleiding van F. Fokken®' 'Landrente-onderzoek op Java" ing. 0-40 Buitenlandsche nieuw verschenen werken. IHNE(WILH.) Rötni8che Geschicbte.ing. 2.60 UEBISCH (Dr. Th.) Grundriss der Phy- sikalischen Krystallographieing. 8.75 NOVER (Prof. Dr. JAC.) Deutsche Sagen. ing. '1.65 TEMPLE (A. G.) England's History. Als pictured by famous painters. Part. 1. ing. 0.35 Bovenstaande werken zgo voorhanden bjj de boekhandelaars de erven Loosjes In de Vereenigde Staten van Amerika heeft men nu al ongeveer een week lang groote warmte. Zaterdag stond te New- York de thermometer op 91° Fahr. in de schaduw en te Pittsburg op 88° Fahr. Op verscheidene plaatsen is over strooming veroorzaakt door het snelle smelten van de sneeuw op de bergen, dat de rivieren deed zwellen en buiten hunne oevers treden. In het oosten van Canada hebben groote overstroomingen veel schade aangerichtnaar schatting wel voor ƒ2,500,000. De stad Richmond is geheel en Sher- brooke gedeeltelijk overstroomd. Hon derden menschen moesten vluchten uit hunne huizen. Een aantal huizen, molens, fabrieken, bruggen spoorwegviaducten, enz., zijn vernield, en het verkeer op den Centraalspoorweg en de lijnen van Richmond is gestremd. Bij den hevigen brand, welke te Mülhausen de stoomspinnerij van Frey Co. vernield heeft, stond hetgeheele gebouw binnen tien minuten in volle vlam. Vele arbeiders en arbeidsters, die in de bovenlokalen werkten, zagen zich den uitweg versperd door de vlammen. Zij moesten langs ladders uit de vensters worden gered of langs springzeilen worden opgevangen. Een meisje werd door zulk een sprong terstond gedood, en twee anderen stier ven weldra aan de bekomen verwondin gen. Er werden nog arbeidsters vermist, en men dacht dat die ook om het leven gekomen waren, maar die vrees werd gelukkig niet bewaarheid. De schade wordt op een millioen Mark geschat en 200 arbeiders en arbeidsters zijn door den brand zonder werk. Men begint onmiddellijk aan het wederopbouwen van de fabriekmaar die zal waarschijnlijk eerst tegen den winter weder gereed z(jn. Er wordt nu medegedeeld, dat tal van wagens met boeren Pretoria verlaten zij zijn voorzien van wapenen. Waarheen hunne bestemming is, is niet bekend, terwijl tevens uit die stad veel ammu nitie wordt vervoerd mede met onbekende bestemming. Dit bericht is vanEngelsche herkomst. Waarschijnlijk is een en ander echter gewone koopwaar. Alweer is een Fransch ministerie af getreden; er is bjjna geen oog op te houden, zoo snel het in den laatsten tijd gaat en president Faure is ook alweer doende voor een nieuw kabinet, maar het schijnt niet erg te vlotten. Te Marseille is eenige veigadering gehouden van vijfhonderd revolutio nairen waar in allen ernst werd voor gesteld den prefect gevangen te nemen, doch dit voorstel werd niet aangenomen. Men weet eigenlijk niet goed, waarover men zich eigenlijk zoo opwindt. Van 16 Mei tot 43 September hebben de burgerscholen en het gymnasium te Moskou vacantie en zulks in verband met de kroningsfeesten. Bovendien zul len de overgangs-examens niet plaats hebbenalles wat voldoende heelt gaat over en de onvoldoenden hebben een na examentje te ondergaan. Men denkt dat dit tevens zal dienen als inleiding tot afschaffing van het overgangs examen evenals dit met gunstig gevolg plaats vindt te St. Petersburg. Sedert November 1891 heeft de Ba- densehe regeering aan de gemeenten vrijheid geheven, om in het leerplan der •scholen van voortgezet lager onderwijs voor meisjes onderwjjs in huishoud- kunde op te nemen, met inbegrip van koken. Reeds hebben de volgende steden daar van gebruik gemaaktBretten, Bruchsal Donaueschingen, Eberbach, Gernsbach, Heidelberg, Karlsruhe, Konstanz, Lahr, Lorrach, Mannheim, Müllheim, Oden- burg, Phorsheim, Rastatt, Schopfheim en Wieslech. In andere plaatsen wordt de invoering van dit onderwijs op de lagere school voorbereid. In andere Duitsche steden, zooals Dessau, Dortmund, Ohrdruf in Thurin- gen en Tilsit is het onderwijs in huis houdkunde als onverplicht vak op de volksschool ingevoerd. Ook in Zwitserland, zelfs in kleinere plaatsen, neemt het aantal huishoudscho len steeds toe. De Tyrolers vieren dit jaar het eeuw feest van hun vrijheids-oorlog, welke naar men weet, in 1796 begon en eerst in 1813 eindigde. De voornaamste dag van hetalgemeene feest (Landesfeiser) zal de 21 Juni zijn. Dan wordt te Innsbrück waar ook een tentoonstelling is, behalve de kerke lijke feesten een groote nationale schut- tersoptocht gehouden. DeTyroler schut ters rekken dan, in hunne kleurige, schil derachtige kleederdracht, met de oude vaandels uit den vrijheidsoorlog (ver scheidene stukgeschoten) door de stad naar de schietbaan, waar een groote wedstrijd gehouden wordt. Des avonds is er bergverlichting, waarbij de boeren van alle kanten zich beijveren zullen, tot op de hoogste bergtoppen de vuren te doen opvlammen, eene indrukwekken de reuzenverlichting, waarmede men ook in Zwitserland en andere bergachtige streken dergelijke groote feesten pleegt te besluiten. Het bestuur van het schilderijenmu seum te Mainz heett dezer dagen Albert Durer's schilderij „Adam en Eva in het Paradijs", met een groen gordijn bedekt, dat alleen voor bevoegde kijkers wordt verwijderd. Die maatregel vanpreutschheid, wijlen den Pruisischen Minister van Eeredienst Von Miihler waardig, wekte natuurlijk den spotlust van velen. De zaak kwam ook in den Mainzer gemeenteraad ter sprake. De burgemees ter sprak daar o. a. een verstandig woord er tegenmaar de raad keurde bij meerderheid van stemmen den maatregel goed en zoo blijven Adam en Eva achter hun gordijn. De correspondent der Tribuna te As mara, signor Mercatelli, schrijft aan zijn blad dat hij nu de bewijzen in handen heelt, dat de Negus met de Derwisjen een overeenkomst had gesloten tegen de Italianen. Te Antwerpen heeft een felle brand gewoed. Begonnen in eene vernisfabriek zijn, behalve dit, nog zeven perceelen een prooi der vlammen geworden een zestal is geheel vernield. De schade, hoezeer nog niet te schatten, moet groot zijn. Keulen en Aken gaan samen in ge strengheid tegen het duel. Pas be richtten wij van een te Keulen geveld vonnis wegens eene uitdaging tot een tweegevecht, en thans wordt uit Aken gemeld, dat door de rechtbank aldaar 14 studenten der technische hoogeschool aldaar ieder tot 3 maanden vestingstraf veroordeeld zijn wegens tweegevecht met doodelijke wapenen. De Bisschop van Koersk heeft den onder hem staanden geestelijken het tabakrooken verboden, als seen walge lijke gewoonte, niet passend voor hen, die het altaar bedienen, omdat het onge zond en dwaas is en de leeken in ver zoeking brengt." Het verbod wekt nogal opzien, omdat het overeenkomt met de leer van Tolstoi en die van de Russische afgescheiden sekten in 't algemeen, welken men anders geen invloed laat oefenen op de orthodoxe geestelijken. Ook de vrouwen der geestelijken is het rooken verboden. Een jong onderwijzer te Preston liet zijne leerlingen die straf verdiend hadden, kiezen tusschen een pak slaag of het uittrekken van een tand. Drie jongens besloten tot het laatste. De ouders van dit drietal namen dit echter den paeda- goog zoo kwalijk, dat zij eene rechtsver volging tegen hem instelden. Het vonnis luidde boete van een pond sterling per tand. Het geval doet denken aan een anderen amateur-tandentrekker, Czaar Peter de Groote, wiens toorn onmiddellijk bedaar de als hij, die de oorzaak ervan was, tandpijn voorwendde; dan toonde de groote man zich bereid om de tand te trekken. Vorst Menzikofl heeft er bij een kwade bui van zijn meester ook eens met goed gevolg een kies aan gewaagd. In de Telegraaf van Zaterdag lezen wij een advies, geteekend Dr. W. Thoden van Velzen over de vraag hoe te handelen met Atjeh, waaraan wij het volgende ontkenen. Wij Nederlanders, zegt het stuk, hebben gepleegd onrecht, wij, die met Atjeh in oorlog zijn wegens zeeroof, hebben het doel een einde te maken aan de onafhankelijkheid der bevolking. Hel einde van den oorlog moet zijn de verwoesting |van Atjeh en uitroeiing van den stam onrecht. Indien wij zoogenaamde christenen iets van het christendom hadden geleerd, dan moesten wij immers die gerechtig heid hebben geleerd, waardoor het christendom eene belangrijke schrede voorwaarts heeft gedaan op de baan der ontwikkeling; namelijk de gerechtigheid van het Koninkrijk Gods de gerechtigheid, die den mensch beschouwt ook als lid der gemeenschap. De verkeerde eigenschappen der Atjhe- ers zijn echter niet hunne eigen zonden alleen; zij zijn ook een gevolg van de zonden hunner voorouders. En als christenen moesten wjj recht vaardige liefde beoefenen jegens ellendi- gen, jegens zondaren wij hadden door milde straffen of door constante milde con tra motieven tegen hunne handelingen, hunne handelingen moeten veroordeelen wij hadden hun de stem der rechtvaardige liefde moeten doen vernemen. Maar nu hebben wij tot onze schande den strijd op leven en dood aangebonden tegen eene natie, over wie God Zijne zon laat schijnen, en die evenals wij tot ontwikkeling bestemd is. Omtrent de verschillend politieke inzichten der regeeringen luidt de uit spraak in het stuk Een staatsmanskunst zonder zedelijk heid en dus ook zonder godsdienst is staatsmansonkunde,staatsmans wanorde, staatsmansdwaasheid, staatsmansonver- stand. Gelukkig echter, dat de natuur dikwerf boven de leer gaat, en dat de invloed van goede voorouders en van de door hen gewrochte publieke opinie op duizenderlei wijze voort werkt bij de zulken. Omtrent de door de Nederlandsche regeering te volgen gedragslijn het volgendeDe regeering moet aan de Atjehers hun land teruggeven en wel uit rechtvaardigheidomdat ons straffen te streng is geweest, en dus onrechtvaardig. En tegenover onze Oost-Indische be zittingen nog meer dan tegenover onze eigene burgers een mild recht, dat tevens groote liefde is, met vasten wil toepassen daar meer dan elders alle strenge straffen afschaffen, omdat het volk, minder ont wikkeld en dus minder schuldig is, en het volk opheffen uit den vaak lagen stand, waarin het verkeert. Want wat baten den mensch de goe deren der aarde, indien zij hem niet toekomen, indien hij door deze schade lijdt aan zijne ziel Toekoe Oemar heeft geweigerd aan het gestelde ultimatum te voldoen en als gevolg hiervan wordt Lam Pisang door vijftig kanonnen gebombardeerd. De Kampong Lam Pisang is gelegen in eene kloof met moerassigen bodem. De koninginnen hebben Maandag voormiddag te half twaalf Amsterdam verlaten en zijn van daar ommiddellijk vertrokken naar Kleef om vandaar Zwitserland te bereiken. De burgemeester bracht officieel ter kennis van de ingezetenen, dat H.H. M.M. hem verzocht hadden bij de burgerij de tolk te willen zijn van Hare diep gevoelde erkentelijkheid voor de vele en velerlei blijken van gehechtheid en voor de warme ontvangst ook ihans weer van de hoofdstad ontvangen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1