HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 37 144 van WOENSDAG 6 Mei 1896. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. IÏLEPHOONNÜMMEE TELEPHON1SCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 «enten por stak, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BES (K.) Handleiding tot de beoefening van het Dubbel-Boekhouden ten dien ste van aankomende boekhouders, klein handelaars enzing. 0.50 BOOMS (A. S.H.)Geïllustreerde Gids voor Hollandache reizigers van en naar Indië, via Genua en Marseillegeb. 2.90 DRAAIER (W.) Woordenboekje van het Deventersch Dialecting. 1.75 HENGELAAR (L. M. v.) De beginselen van het Dubbel-Boekhouden, verkLard volgens materialistische theorie..geb. 2. KARAMATI. Clara van Merenstein. Haagsch-Indi8che Romaning. 2.75 geb. 3.25 PALOGUE (J.) Het Rijwiel. Zijn geschie denis en samenstellinging. 0.80 Bnitenlandsche nieuw verschenen werken. BROUSSOLLE (J. C Pèlerinages om- brien8ing. 330 MAU (A) Führer durch Pompeji.. .ing, 1.60 RAU (A.) Empfinden und Denken. Eine pbysiolugische TJntersuchung über die Natur des menschlichen Verstandes. ing. 520 Hl LL1 ER (L.)a.o. All round Cycling, geb. 1.65 Bovenstaande werken zyn voorhanden bjj de boekhandelaars de erven Loosjes De Hamburger Courier deelt van zjjn correspondent te Johannesburg het vol gende mede over den toestand in Trans vaal Al de Boeren zijn gewapend met de beste geweren der laatste vinding, munitie is overvloedig en ruim in reserve. De artillerie telt 420 betrouwbare man nen met Krupps 7.5 centimeters en veel munitie; snelvurende 12centimeters zijn besteld. Binnen Johannesburg is de politie tienmaal zoo sterk, waarbij de Duit sellers, Afrikaanders en Hollanders 1000 vrijwilligers hebben gevoegd. De boeren zijn gereed voor den oorlog en komt het tot feitelijkheden, dan kunnen zij reke nen op den Oranje Vrijstaat en den Afrikaanders Bond. Het verbond is gesloten tegen En- gelsche aanmatiging en geweld. De Afrikaansche Bond heeft openlijk partij gekozen voor Transvaal in Betsjoeana- land en de Kaap Kolonie, zoodat in geval van oorlog veel Britsche onderdanen de Boeren zullen helpen tegen Engelschen invloed. De Boeren kunnen gemakkelijk 30 tot 35,000 man in 'tveld brengen, zjj zullen vermoedelijk versterkt worden met 20,000 man uit den Oranje Vrij staat. Daartegen vermag Engeland niets, zelfs niet met 60,000 man, zoodat de toekomst zal bewijzen, dat Engelsche listigheid en moed ellendig moeten falen tegenover de mannelijke kracht der Boeren. De Boeren zien met vertrouwen de toekomst tegemoet, sterk door hun rechten en met hun nooit het doel mis send geweer in den arm. Zooals de zaken nu staan, zijn er maar twee uitwegen óf Engeland stemt toe in de wettige eigen van Transvaal, óf een groote oorlog zal over de toekomst beslissen. Een paar jaar geleden werd in Oost- Pruisen de volksdichteres Johanna Am brosia Aontdekt/'eene eenvoudige boerin die een kommervol bestaan had geleid en haar smart in schoone, echtgevoelde liederen uitte. Haar gedichten maakten grooten opgang; in óén jaar werden er 25 oplagen van verkocht. En van alle kanten beijverde men zich, hare ellende te lenigen en haar een aange- namen ouden dag te verschaffen. Er werden concerten te haren voordeele gegeven, inzamelingen gehouden, enz. Maar na het eerste koor van bewon dering liet zich eenige weken geleden plotseling een heel anders denkenden en sprekenden solo hooren. In Die Ge- genward beweerde eenige weken geleden Karl Busse, dat de veelgeprezen gedich ten van Johanna Ambrosius niets anders zjjn dan omwerkingen van gedichten uit oude jaargangen van het weekblad Dit Gartenlaube. En nu heeft deaesthe ticus Albrecht Goert een kleine brochure uitgegeven, waarin hij Johanna Ambrosi us beschuldigt van, te samen met hare zuster Martha, haren uitgever en het publiek bedrogen te hebben wat hare levensbijzonderheden betreft. Zij moet volstrekt niet haar leven lang in ellende en armoede maar integendeel met haar braven man in zeer goede omstandig heden geleefd hebben. Men wacht nu natuurlek met ge spannen verwachting af, wat de snel beroemd geworden dichteres op die beschuldigingen zal antwoorden. Uit Rome wordt bericht, dat zich in Italië een sterke strooming tegen En geland begint te vertoonen. Er wordt beweerd, dat door de intrigues van Engeland de vredesonderhandelingen met den negus zijn afgesprongen en men vreest, dat het er op wordt toegelegd om Italië in een voortdurenden strijd te wikkelen, die nog veel menschenlevens zal eischen en waarvan men de zeker heid mist, dat hij in het voordeel van Italië zal eindigen. De Berlijnsche correspondent van de Daily News verzekert, dat Duitschland, indien het mocht komen tot een oorlog tusschen Engeland en de Zuid-Aft ikaan- sche Republiek, den Boeren zijn zede lijken steun zal verleenen. Duitschland zou dan zijn diplomatieken invloed niet alleen gebruiken ten gunste der Trans- valers, maar overal, waar Engeland zou kunnen worden tegengewerktin Egyp te, Oost-Azië, Venezuela en op het Bal kan schiereiland. Te Varna is onlangs, een verschrik kelijke paniek in een der orthodoxe kerken ontstaan. Men zegt, dat de sluier eener dame door een waskaars in brand geraakte, waarop geschreeuwd werd»Help 1 Redt uMen wil ons ver moorden I" Allen ijlden nu naar de uitgangen, waardoor een verschrikke lijk gedrang ontstond. Een en twintig vrouwen en kinderen zijn dood gedrukt. Mevrouw de wed. AudirfredJoua- niquo, te Parijs, heeft ter nagedachtenis van haar echtgenoot aan de Academie de Médecine het kapitaal van 800,000 francs geschonken, als prijs voor den geen, onverschillig van welk beroep of nationaliteit, die binnen een kwart eeuw een genees- of voorbehoedmiddel tegen de tuberculose ontdekt, dat door de Academie als zoodanig erkend wordt. Tot aan de toewijzing heeft de Academie vrjje beschikking over de renten. Sir Henry Parkes, de „groote oude man van Australië", is te Sydney, overleden, in den ouderdom van 81 jaren. Hij was de meest populaire Staatsman der kolonie Nieuw Zuid-Wallis, waar hij vijfmaal Eerste Minister is geweest in de veertig jaren van het zelfstandig bestuur dier kolonie en die al dien tijd zjjn krachten heeft gewijd aan de goede inrichting van het bestuur en aan den bloei van dat land. Sir Henry was een selfmade man. Hij ging als boerenzoon met vrouw en kind op goed geluk naar Australiën, en hij zocht te Sidney een jaar lang werk, zonder iets geschikts te vinden. Hij werd achtereenvolgens boerenarbeider, ijzerwerker, speelgoedmaker en winke lier, totdat hij zich in het openbare leven begon te wijden, en bij het tot stand komen der volksvertegenwoordiging van Nieuw Zuid-Wallis, waarvoor hfj met alle krachten geijverd had, werd hij tot lid daarvan als afgevaardigde van Sydney gekozen. Van toen af maakte hij zich en meer verdienstelijk voor zijn land. Zijn werken heeft hij beschreven in een boek, dat eenige jaren geleden ver scheen onder den titel Fifty years in the making of Australian History (Vijftig jaren geschiedenis maken in Australië). De vermaarde hooge huizen te Chica go, met hunne 20 of 25 verdiepingen worden onveilig. De ontzaglijk groote bovenbouw is op den duur te zwaar voor de grondslagen en zij beginnen be denkelijk te verzakken. Het gebouw der Kamer van Koophandel is op sommige plaatsen in de laatste jaren 3 a 4 deci meter, op andere ruim 2 decimeter verzakt, en er zijn leelijke scheuren in het metselwerk ontstaan. De Staats- Ct. behelst het bericht, dat, te rekenen van I Mei af, de gelegen heid wordt geopend om telegram men, welke voor de dagbladpers be stemde nieuws tijdingen bevatten, tegen een verlaagd tarief uit Nederland naar de Zuid-Afrikaansche Republiek te verzenden. De tariefsprijs dezèr telegrammen bedraagt 0,97 per woord. Tot het vernemen van de verdere voorwaarden en bepalingen te dezen aan zien en het bekomen van vergunning tot de verzending van telegrammen als hier bedoeld, kunnen belanghebbenden zich schriftelijk wenden tot het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie. Door eenige belanghebbenden is dezer dagen besloten, de uitvoerbaarheid van een spoorwegverbinding Amsterdam HaarlemmermeerHeemstede nader te onderzoeken. Uit Tietjerk schrijft men In de laatste jaren is de landverhuizing uit Noordelijk Friesland naar de Ver eenigde Staten van Amerika sterk verminderd, maar net schijnt, dat een kentering aanstaande is. Althans uit de gemeente Tietjerksteradeel en ook uit aangrenzende gemeenten maken zich vele familiën op, die den tocht naar het verre Westen willen wagen. De steeds snellere achteruitgang op landbouwge bied, die gegoede lieden arm maakt, is de hoofdoorzaak, die velen noopt hun geluk elders te beproeven. Enkelen denken naar Zuid Amerika te emigreeren meer bepaaldelijk naar Argentinië. Op emigratie naar dat land wordt in deze streken herhaaldelijk de aandacht ge vestigd. In de gemeente Midwolda is de hoofde lijke omslag in een twintigtal jaren verdriedubbeld. Onderwijs en Armwezen zijn vooral in deze gemeente met over wegende arbeidersbevolking steeds groo- ter uitgave gaan eischen. Gelukkig is er nog draagkracht. Voor het huidige jaar wordt van het belastbaar inkomen n 1. 2.19 pc. geheven. Steekt deze heffing zeker zeer ongustig af bij die van onderscheidene Groninger gemeenten, vergeleken bij die in tal van Friesche geldende, is de toestand nog zeer dra gelijk. Men schrijft uit Loosdrecht: Onder de runderen van den veehouder V. alhier doen zich ernstige gevallen van vergiftiging voor, ten gevolge van het likken aan eene met meniegeverfde boot. Eene koe is reeds bezweken, een pink is zwaar ziek. Te Oisterwijk (N.-Br) zijn in de bosschen, grenzende aan het buitengoed „de Rozenhoeve" drie herten gezien. Hoewel het bekend is, dat deze dieren zich in die streek ophouden, is tot heden nog geen jacht daarop gemaakt. „Het schijnt, dat Nederland een ge liefkoosd terrein voor romanschrijvers zal worden," zegt de Westminster Gasetta. „Er is een toenemende belangstelling in Nederlandsche zaken en aangelegenhe den. Stevenson vestigde de aandacht op het land in zij n Catriona, en een of twee welbekende Engelsche schrijvers zullen, naar men bericht, dat voorbeeld volgen. Een nieuwe schrijver, E. Sut- cliff March, heeft ook Nederland gekozen als achtergrond voor een romanA Stumbler in Wide Shoes, welke eerlang verschijnen zal bij Hutchinson en Co." Woensdagavond werden op last van den stationschef te Rozendaal een be jaarde heer en dame uit den trein naar Antwerpen verwijderd, omdat zij hevige ruzie hadden. De man wilde zich naar België begeven met een andere vrouw. Te Rozendaal kwam zijn eigen vrouw bij hemdeze was met denzelfden trein medegegaan (echter in een anderen wagen). Zoodra hij zijn wettige weder helft gewaar werd, trachtte hij te vluch ten, maar zij hield hem stevig vast, tot de politie beiden medenam. Onder vele inlanders van Soerabaja heerscht tegenwoordig een allereigen- aardigste beweging. Op Sepandjang zou n.l. iemand, die een kop koffie dronk uit een kopje, waarin een rood merk was, plotseling zijn dood gebleven. Een gelijksoortig feit zou in den laatsten tijd op vele plaatsen zijn voorgekomen en moeten toegeschreven worden aan den invloed van Njai Borokidoel, den geest van het Zuiderstrand. Deze geest wenscht n.l. weldra een groot feest te geven en heeft daartoe alle kopjes met roode merken noodig, ja zelfs ook nog andere, want in vele tot onlangs onge merkte kopjes zou hij zijn merk hebben gedrukt. In verscheiden kampongs worden de aldus van een rood merk voorziene kopjes stuk gesmeten. De geest toch weet uit de scherven wel weer een

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1