Reisbelasting. fc, Maandaghouders Muziekschool College voor Jönziek Beleefd verzoek. 1 5013.85s A D V E RTE N TIEN. De samenkomst der leden van den Bijbelbond kan tot mijn leedwezen deze week niet door gaan. Woensdag 6 Mei a.s. Buitengewone Voorstelling 't Frascati Tooneelgezelschap A geheel te maken. En het practisch gevolg is, dat er heel wat inlandsch aardewerk wordt gekocht, dat de handel, die in de laatste tijden ook in dit artikel erg stil was, eenigszins herleeft, zoo dat het niet onmogelijk schijnt dat degeen, die den Geest van het Zuiderstrand tot teest- geven aanzet, een handig koopman is in ongemerkt aardewerk of porselein. Door vele zeelieden op Tessel werden Maandagmorgen zulke sterke bijzonnen ten Oosten en ten Zuiden van de zon gezien, als hoogst zelden werden waar genomen. De zon was omgeven door een boog, die sterk naar een regenboog geleek. In het Noorden was de lucht licht bewolkt, en daar werden de bij zoenen weerkaatst, evenals in spiegel. Menschen, die langer dan dertig jaren ter zee hadden gevaren, verklaarden zulk een luchtverschijnsel nog nooit te hebben aanschouwd. Maandagmorgen is in den Houtrak polder bij Halfweg afgebrand de hof stede van de familie Blankers te Gastel, in huur bjj den landbouwer W. Ge- bujjs. In de groote houten en met riet ge- dekten schuur ontstaan, grepen de vlammen verbazend snel om zich heen, terwijl de wind ze weldra overjoeg op de op eenigen afstand staande woning, die mede geheel werd vernield; slechts een klein deel van den inboedel kon gered worden. De oorzaak is vermoedelijk het weg werpen van nog gloeiende asch uit de bakoven; alles was verzekerd. HAARLEM 4 Mei 1896. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de fabriek der Heeren Gebrs. Figee te Haarlem overgaan in handen eener naamlooze vennootschap onderden naam: iHaarlemsche Machinefabriek, voor heen Gebrs. Figee." De fabriek wordt dan tevens aanmer kelijk uitgebreid en naar aanleiding van de veelvuldige toepassingen der electri- sche kracht overbrenging, wordt er eene speciale afdeeling voor electrotechniek aan toegevoegd. Te dien einde heeft de Firma Gebrs. Figee het electrotechnisch bureau der firma P. H. ter Meulen Co. te Amsterdam, vertegenwoordigers der Electricitats-Actiengesellschaft, vor- maals Sehuckert Co. te Nürnberg, overgenomen en treedt het geheele personeel dier firma in dienst der nieuwe vennootschap. De directie der Fabriek zal bestaan uit de H.H. Hendrik Figee, als directeur, J. F. Hulswit, als onderdirecteur voor de afdeeling machinebouw en F. C. Dufour, als onderdirecteur voor de af deeling electrotechniek. Als commissarissen zullen optreden de HeerenC. Lely, oud minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te 's Gravenhage. Jhr. F. Te ding van Berkhout, directeur der Haarlemsche Bankvereeniging alhier en J. W.Repelius, adjunctcontroleur der belastingen te Amsterdam. Het maatschappelijk kapitaal dei- vennootschap zal aanvankelijk ƒ500.000 bedragen en is de koninklijke goedkeu ring der statuten aangevraagd. De vennootschap stelt zich voor fili alen in Ned. Indië en de Zuid-Afrikaan- sche Republieken te vestigen. Het zevende Jaarverslag van het Fonds »Reisbelasting" deelt o. a. het volgende mede: Het doel is aan minvermogenden die voor herstel van gezondheid, volgens attest van hun geneesheer, bosch of zeelucht noodig hebben, deze gedurende eenigen tijd te verschaffen. De naam „Reisbelast;ng" duidt aan, dat zij voor dit doel vooral een gift vragen van hen die zelf op reis gaan. Het subcomité voor Haarlem bestaat uit de dames Mejonkvrouw L. J. Quarles v. Ufford, en Mejuffrouw M. de Booy. Voor 1895 had het Fonds te beschik ken over ƒ6008.18. Het geld werd op de volgende wijze besteed Verpleegkosten 4373.81 Reisgeld423.57 Advertentie kosten65.87 Postzegels, briefkaarten, enz. 54.15s Verslag 1894 71.45 Kosten v. d. bussen op ten toonstelling 25.00 zoodat een batig saldo van 904.33s ter beschikking bleef. In 1895 werden geholpen 129 per sonen. Van deze kwamen uit Amsterdam 42, uit Rotterdam 24, uit Utrecht 22, uit Haarlem 6, uit den Haag 5, uit Arnhem, Groningen, Leiden elk 4, uit Nijmegen 3, uit Alkmaar en Vlissingen elk 2, uit Amerongen, Amersfoort, Baarn, Delft, Dordrecht, Leerdam, Leersum, Leeuwar den, Zeist en Zutphen elk 1. Zij werden als volgt geplaatstin het Badhuis voor minvermogenden te Zand- voort 34, op Canton te Baarn 29, op Heideheuvel te Hilversum 28, op Rust hof te Zeist 12, op Bethanië te Zeist 5, in de inrichting te Laagsoeren 5, in het Kinderhuis te W(jk aan zee 4, in de Sophiastichting te Scheveningen 2, op Klein-Loo te Driebergen 1, verder bij perticulieren te Driebergen 3, te Nun- speet 2, te Neerbosch 1. Betreffende de Wilhelmina-Naai- school vermelden wij uit het eerste Tweejaarlijksche Verslag het volgende. In het voorjaar van 1894 werd besloten deze naaischool op te richten met het doel meisjes uit de volksklasse boven twaalf jaar te onderwijzen in het naaien, verstellen, stoppen en knippen en zulks nadat eene vraag, waar binnen Haarlem een en ander zelfstandig kon geleerd worden, onbeantwoord was ge bleven. In Augustus 1894 vingen de lessen aan onder leiding van Mejuffrouw Menke, met een gemiddeld getal van dertig leerlingen. Van de drie en twintig aanvragen tot plaatsing met Mei dezes jaars kon slechts aan zes voldaan worden. De leeruren zijn, behalve Zaterdags, dageljjks van 9 tot 12 en van 3 tot 7 uur. Het schoolgeld bedraagt voor halve dagen ƒ7.voor heele dagen ƒ10. per jaar. Gedurende het eerste jaar wees de kas een aanzienlijk te kort aan, dat werd aangevuld door de opbrengst van een soiree in den schouwburg. Het loon voor naaiwerk, dat dankbaar van verschillende belangstellenden ont vangen werd, is reeds een steun voor de kas, maar nooit mag de verdienste hoofddoel wordenhet leerplan moet zooveel mogelijk gevolgd worden. Toch ontvangt het Bestuur steeds gaarne naaiwerk, liefst zóó, dat de aflevering niet gehaast behoeft te geschieden. Door voordtdurende aanvragen van nieuwe leerlingen ging het Bestuur toch nu reeds over tot de huur van eene grootere localiteit; de school wordt in Mei verplaatst van KI. Heiligland naar Gierstraat 136 rood. Het Bestuur bestaat uit de Dames C. M. C. Gallenkamp, Presidente, E. van Oorde, W. M. Bruss en A. van Yladeracken, Penningmeesteresse. Het Magasin Franpais, vroeger Goote Houtstraat 47, is thans heropend Warmoestraat 15. Zeer wordt de aandacht gevestigd op de uitgebreide keuze Parasols en Para - pluies in dit magazijn voorhanden men zal overtuigd zijn, dat Warmoesstraat 15 een uitmuntend adres is. Op de heden hier gehouden paar denmarkt zjjn aangevoerd 248 paarden meest werkpaarden van inlandsch en gekruist ras. De prijzen waren van 50 tot ƒ350. De handel was levendig. In het perceel Groote Houtstraat 47 werd Zaterdag avond onder den naam A la Belle Canne een magazijn geopend in parasols, parapluies en wandelstokken van den Heer Laboyrie, zijnde een filiaal van de gunstig bekende firma Laboyrie te 's-Gravenhage. De geheel gerastaureerde winkel ziet er keurig uit en de naam der firma waarborgt de soliditeit der artikelen. 1.1. Zondagnamiddag omstreeks 2 \jre is brand uitgebroken in een groote partij turf van de firma N. van Breemen Co. opgestapeld op het terrein van de Phoe nix en met riet bedekt. De voorraad turven ongeveer 500 000 is grootendeels behouden gebleven daar de slangen wagen en spuit 10 spoedig ter plaatse waren en omstreeks 4 ure kon men den brand als afgeloopen beschouwen. De oorzaak is onbekend; men vermoedt onverzich tigheid door spelende kinderen met lucifers. De slangenwagen is den ge- heelen nacht op het terrein gebleven, maar heeft verder geene diensten ver richt. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAEPING. Van 1 Nov. tot 1 Mei hebben xich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 23 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 16 voor loopknecht. 50 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbedieude. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 1 Mei zyu de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 9 voor loopknecht. 23 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Maart 1896, welke stukken thans door de Afzenders, kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Bosdriesz Scholte, Alinks, J. B. v. Liemt; J. de Haas, J. Blokland, Boxshoven, A. v. Baars, allen Amsterdam; T. v. d. Meer, Delft; Corne- lissen, G. Blommenstein beiden 's Gravenhage; Kooijman, v. Geffen, beiden Haarlem; Blom. Hilversum; C. E. v. Breemen, Nijmegen; J. E, Ryubach, RotterdamDirecteur Rijkswerkinrich ting Veenhuizen; Hoogeveen, Vlaardingen; J. v. d. Wey, Zandvoort; Brandt, Bremen; Hotel des Contemporains, Mentore; J. Krayenhoff, Mont- reux; C. T. Fritzen, Villiers. Briefkaarten. Loohuis, Wed. Tijssen. A. Masse, Land, allen Amsterdam; Hardenberg-Schols, H. Oomen, bei den Rotterdam. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli» ie die da gelijks uitgezonderd der Zondags van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gewicht. Een medaillon. Een puckhond. Een armband. Een overhemd. Een muilkorf. Een bloedkoralen halsketting. Een bottine. Een das. Een vrouwenzak met kleinigheden. Een pistool. Een portret. Een portemonnaie met geld. Twee muziekboekjes. Twee gymnastiekringen met touwen. Twee kammen. Een privaatbril. Eenige sleutels. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 4 Mei 1896. Witte tarioe f 5.50. f 6.10. Haver Paardenboonen 2.75. 3.12* 4.60 PAARDENMARKT van 4 Mei 1896. Aangev. Prijs. 248 paarden ƒ350.f 50. Grootendeels werkpaarden van In landsch en gekruisd ras, waarbij zeer goede paarden. De eerste mand met nieuwe aard appels zqn alhier ter markt gebracht door de Heer Witkamp, gekocht door P. Groenendaal, Kleine Houtstraat 107. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Mei 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso. 2. KerkariaStradella. 3. Preludium en FugaJ.S.Bach. 4. 2e MeditationGuilmant. 5. CommunionGigout. Ds. B. J. SWAAN. 's Avonds 8 uur. door van Amsterdam. Dir. G. PROT ZOON. Onherroepelijk ééne enkele opvoering van Sensatie Revue in 6 Tafereelen en Proloeg, door A. Reijding. Muziek van J. J. F. Renars Jr. Nieuwe décors van Gustaye Prot Zoon, 165 nieuwe Costu mes van Helmhout Co. {(PT In 't eerste bedrijf De Schuttersmaaltijd, door B. v. d. Helst (tableau vivent met 25 personen). Prijzen der plaatsen: Balcon 2.Stalles 1.75, le Loge 1.50, Parterre ƒ1.25, 2e Loge 1.Gaanderij ƒ0.40. van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Afdeelins Haarlem. (geschiedenis, vormleer, litteratuur, samenspel enz.), te geven door den HeerLÉANDER SCI1LEGEL, eiken Dinsdag van 2 tot 4 uur, van 1° Mei tot 1° December. Contributie ƒ20. Inlichtingen omtrent den aard van deze lessen, geeft de Directeur in 't gebouw der school Lange Veerstraat No. 5. Namens het Bestuur, J. K. TADEMA, Secretaris. Degelijk Piano-Onderwijs aangeb. door eene Juffrouw, priv. less, 6.75 p. kwart. 2 lessen p. w. Br. fr. onder No. 404 aan het bureau van dit blad. (Zie Opr. Uaarl. Courant van 5 dezer) Ondergeteekenden bevelen deze zaak dringend aan en verzoeken vriendelijk allen, die voor bun genoegen of hunne gezondheid op reis gaan, eene bijdrage voor ge noemd doel te zenden aan Mej. M. DE BOOY, Groote Houtstraat 99 of Jonkvr. L. J. QUARLES VAN UFFORD, Groote Houtstraat 115. Ondergeteekende verzoekt beleefd hare Ciiëntèle om de Hand schoenen, die sedert maanden bij haar liggen, te willen laten afhalen, eveneens van Bloemendaal en Hillegom. Tevens bericht zij dat er geen handschoenen zonder betaling meer worden afgegeven. VEd. dw. dienaresse, M. VERMEULEN, Zijlstraat 86rood.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2