Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 38. Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 XX Jtl xl ±\f XJ Ju X7X U Vj XL met Amsterdam. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? IXo. 58 Nieuwsberichten, TELEPHOONNUMMEB TT A A T L1 jV/T LJ TEI.EPHON1SCHE VERBINDING IITOMBUD P ABONNEAIENTSPRIJS: yan ZATERDAG 9 Mei 1896> VERSCHIJNT- Per drie maandenf—,25. VERSCHIJNT: franco p. post,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afenderiyke nommers 8 centen per stak. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Tweede Kamer. Weder saamgekomen op Dinsdag 5 Mei, heeft de Kamer, nadat haar mededeeling was gedaan van ver schillende ingekomen wetsontwerpen, die reeds gedrukt zijn en naar de af- deelingen werden verzonden, en voorts van tal van andere ingekomen stukken, op voorstel der Kommissie tot onder zoek der geloofsbrieven, besloten tot toelating van het nieuwgekozen Kamer lid voor 's Hertogen bosch, Mr. J. A. Loeff, die daarna beëedigd werd en zitting nam. Daarna werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen, die tot voorzitters kozen de heeren Rink, Cre- mer, de Be&\\{orl(Amslerdam), de Savornin Lohman en van Delden. Bepaald werd, dat Donderdag verschillende ontwerpen zouden afgedaan worden, en dat tevens een nadere regeling der werkzaamheden zou worden voorgesteld. De heer van Gennep heeft verlof gekregen om op een nader te bepalen dag de Reg. te interpelleeren naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen op Atjeh. De Brusselsche politie heeft iemand gevangen genomen, die herkend werd te zijn verkooper van effecten, welke hebben toebehoord aan mevrouw Herry in de Brusselsche voorstad Ixelles, die in den nacht van 25 op 26 April is vermoord. Deze persoon moet zijn zekere Courtois, oud-commissaris van politie en getrouwd met een vroegere kamenier van de gravin van Vlaanderen. Hij werd indertijd ook gehouden voor den dief van de juweelen der gravin. Men bericht uit Havanna, dat de Cubaansche opstandelingen een trein hebben aangehouden en de wagens in brand hebben gestoken. Kolonel Estruch heeft een troep der opstandelingen, sterk 1300 man met twee kanonnen, verslagen bij Macapifua. De vijand had 23 dooden. Maximo Gomez schijnt zijn troepen te concentreeren te Sancti Spiritus. Ko lonel Cano heeft te Dos Hermanos, in de provincie Matanzas, den vijand onder Aguilers een verlies toegebracht van 12 dooden en kolonel Molina een bij Colon een verlies van 7 dooden aan de collonne van Ramirez. Hertog Georg von Saksen-Meiningen begaf zich Maandag met zijn gemalin van Rome naar Frascati en legde ook een bezoek af aan den dichter Richard Voss, die een villa buiten het stadje bewoont. Des middags keerden zij per rijtuig naar Frascati terug, doch werden onderweg aangevallen door twee ver momde roovers, die hun beurs eischten. De hertog gaf kalm alles wat hjj bezat 55 lire, waarop de roovers verdwenen. Men heeft hen echter opgespoord en gevangen genomen. Vrijdagmiddag te twee ure is op den Shah van Perzië een moordaanslag gepleegd door een fanatiek persoon, die een vuurwapen op hem afschoot. Eene wonde werd hem toegebracht waaraan hjj te vier uur bezweek. De misdaad had plaats vijf mijlen van Teheran. Nasr-ed-dine laat 19 kinderen na: 6 zoons en 13 dochters. Zijn oudste zoon en opvolger Mouzaffer- ed dine Mirza Valiahd, die 43 jaren oud is, heeft ook al een aartsvaderlijk gezin van 20 kinderen, 5 zoons en 15 dochters. Nasr-ed-dine werd in 1831 geboren, en in 1848 volgde hij zijn vader, Mo hammed Shah op, als de vierde souve- rein uit het Huis der Kadjars. „De Koning der Koningen" had een treurige jeugd. Hij moest steeds achterstaan bij zijn jongeren broeder, en den troon, die hem van rechtswege toekwam, moest hij zich met de wapenen veroveren. De Shah was een voorstander van de Westersche beschaving. Hij deed tot drie malen toen een reis naar Europa in 1873, in 1877 en in 1888, welke laatste reis, waarbij hij ook Nederland en Amsterdam bezocht, velen nog versch in het geheugen ligt. De opvolger van den Shah van Perzië is heden geproclameerd. Hjj was reeds van 1858 af door Rusland en Engeland als troonsopvolger erkend. Overal heerscht in het land rust. Tot de aan- komst van den nieuwen Shah regeert de grootvizier. De moordenaar van den Shah blijkt Mollah Reza te heeten en te behooren tot de secte der Babi's, eene godsdienstig- staatkundige hervormings partij, diezich onder erkenning der heiligheid van den Koran, van den Islam losmaakte en die, behalve verdrijving der heerschende dynastie, met name de opheffing van het afgezonderd leven der vrouwen, een vriendschappelijk verkeer met de Chris tenen en vermindering van het overdre- j ven groot aantal gebeden en wasschingen voorstaat. Het verbod van wijn en ster ken drank wordt door de Babi's, die zich dus noemen naar het woord Bab, poort (waardoor men tot God moet komen), gehandhaald. Reeds veertig jaar bestaat deze secte in Perzië, waar zij zich, ondanks alle aangewende verdelgings-middelen, hand haaft. De Shah was juist bezig met een vriendelijk woord aan een waterdrager een aalmoes uit te reiken, toen de moordenaar hem nederschoot. De vjjf leiders van het Johannesber- ger hervormings-commité zijn ter dood veroordeeld. De Engelsche regeering was blijkbaar van meening, dat het vonnis niet zou uitgevoerd worden, ten minste in het parlement had men zich reeds in dien geest uitgelaten. Officieel was dit bericht toen nog niet bekend gemaakt, doch is het doodvonnis gewijzigd in eene andere straf. Het veroordeelend vonnis uitte zich in Engeland op hoogen toon. In de Yereenigde Staten van Amerika heeft de terdood-veroordeeling der Johannis- burger „hervormers" er is een Amerikaan, de Heer Hammond, onder ontroering teweeggebracht. Maar daar uitte zij zich op waardige wijze. Senator Stewart deed namelijk onder de Congresleden een verzoekschrift ter teekening rondgaan, waarbij aan Presi dent Kruger om gratie voor Hammond wordt verzocht, onder uitdtukkeljjke erkenning evenwel van het zeer ernstige van het misdrijf, waaraan Hammond zich heeft schuldig gemaakt tegenover eene Regeering, waarvoor onderteeke naars verklaren de hoogste achting te koesteren. Inmiddels is gebleken dat Rhodes, de gouverneur der Kaapkolonie, nauw in de zaak is betrokken, zelfs dat hij in zekere zin de ziel van den aanval is geweest, al zat hij achter de schermen. Merkwaardig is, dat zjjne vrienden hem nu ook beginnen op te geven, zóó overtuigend moeten de bewijzen zijn. Lang is volgehouden, dat Rhodes van de plannen onkundig was, en werd dus algemeen in de Engelsche bladen ver dedigd. Nu rijst de vraag wat thans de Engelsche regeering zal doen, want dat er iets moet geschieden is nogal duidelijk. Inmiddels beeft Rohdes zijne betrekking aan de Company neergelegd. Er gaan geruchten, dat de czaar ter gelegenheid van zijne kroning zijnen onderdanen gewetens- en persvrijheid wil verleenen en zulks tegen den zin der hooge geestelijkheid, 't Is haast te mooi om te gelooven. In de gemeente Oud-Vosmeer woont een meisje, dat op het laatst van April den leeftijd van elf jaar heeft bereikt en met recht eene reuzin mag genoemd worden. Hare lengte is ongeveer 1780 m.M. en alle lichaamsdeelen zijn daar aan geevenredigd, zoodat zij een ver bazend gewicht moet bereiken. Het meisje bezoekt de 0. 1. school en is, wat verstandelijke ontwikkeling aangaat, geljjk met kinderen van haren leeftijd. Te Nieuw-Pekela ontving een verze kerde in de Utrechtsche levensverzeke ringmaatschappij na het overlijden van haat echtgenoot slechts de helft van het verzekerde bedrag. Onderzoek volgde en de agent C., die het volle bedrag van de maatschappij had ontvangen, werd ontslagen. Daar er meer gevallen van dien aard moeten zijn voorgevallen, wordt door politie en marechaussée een streng onderzoek ingesteld. Gewichtige onthullingen ontving de justitie te Semarang over de bankbiljet ten kwestie te Soerabaja, en wel van een Europeaan, die met een der hoofdper sonen in nauwe betrekking stond. De Sem. Ct. twijfelt er niet aan, of men zal daarvan profijt weten te trek ken en misschien nog wel meer kunnen te weten komen, als men dien Europeaan die thans van Chineezen afhankelijk is, maar op een of andere manier voor zijn toekomst tegemoet komt. Uit Atjeh verscheen Woensdag het volgende bericht: De marechaussées verrasten de ben- ting Batech nabij Toongkoep met groot succes. De vijand kreeg zeven dooden, terwijl wjj vijf man gevangen namen. Aan onze zijde werd één man licht gewond. Dit bewijst, dat de operatiën der onzen zich niet alleen bepalen tot het bombardement van Toekoe Oemar's stel ling. Toengkoep toch is gelegen in de XXVI Moekims ten oosten van de 1000 meter schoongekapte strookonlangs werd het, naar men weet, door de onzen ontzet. De benting Bateh is in de on middellijke nabijheid daarvan gelegen. Iemand die even voor het verraad van Toekoe Oemar van Atjeh vertrok, deelde aan de Deli Ct. mede, dat deze bij alle besprekingen voor den tocht tot het bestraffen van Lamkrak tegenwoordig geweest is en dat het plan voor veld tocht door Generaal Deykerhoff met Toekoe Oemar is opgemaakt. De noodige fondsen en geweren met munitie, men zegt 15000 dollars en 800 achterlaadgeweren waren hem den dag te voren (28 Maart) verstrekt, terwijl de troepen den volgenden dag den (29 Maart) zonden volgen om hem te steunen. Vermoedelijk heeft Oemar den vijand niet uit kunnen koopen, zooals hij de gewoonte had te doen, en zal vrees voor het bekennen zijner onmacht hem ge noopt hebben om zijn huig te verhangen. De verdedigers van Lamkrak en de overige in de XXII moekims gelegen vijandelijke versterkingen zullen niet zoo gemakkelijk op zijne voorstellen ingegaan zijn de affaire was door Oemar aangenomen a raison van de noodige dollars en geweren, en nu had hjj te kiezen tusschen ongenade bij de com pagnie en ongenade bij zjjn eigen landslui, of een groot aanvoerder te worden bij den vjjand, zijne landslui, en alles er op te wagen om den bevrjjder van Atjeh te worden. Het is echter natuurlijk maar eene gissing, die nog bevestiging vereischt. Volgens een bericht van Zaterdag zou Toekoe Oemar gevlucht zjjn. Men meldt uit Maastricht: De werkstaking der glasslijpers is hare tweede maand ingetreden, en nog is een vergelijk tuschen de patroon en de werklieden niet tot stand gekomen. Er worden ook van geene zijde pogingen aangewend, om hiertoe ie geraken. De oorzaak hiervan wordt gezocht in het handhaven van het besluit van den patroon, om het bestuur der glasslijpers- vereeniging niet meer tot de fabriek toe te laten. Dit besluit is te betreuren omdat het den weg tot elk vergelijk afsnjjdt. De stakers toch willen zonder de bestuursleden het werk niet hervat ten. Inmiddels vloeien de giften voor de werkstakers nog al voldoende. Over de afgeloopen veertien dagen kon f 800 onder hen worden verdeeld. Door de toezegging van den Amsterdamschen Diamantbewerkersbond, om zoo lang de staking duurt een vaste som per week beschikbaar te stellen, is de toe stand der stakers versterkt, doch ook het vooruitzicht op het einde der staking minder gunstig geworden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1