tij ruggegraataandoeningen toegepast en van iets dergelijks moet de man van Marseille gebruik maken om te hangen zonder te stikken. De gehangene •wordt van tijd aan de slapen met pijn stillend water gewassschen en drinkt een door hem meegebracht zwartachtig vocht uit wijnglazen. Dn Britsche oud-Minister van Finan ciën, Sir William Harcourt, heeft onlangs aan een openbaar feestmaal zich als volgt uitgelaten over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika „Uit welk oogpunt ook beschouwd, het is en blijft daar eene jammerlijke ge schiedenis. De onlangs gedane onthullin gen zijn van zoo ernstigen en gewichtigen aard, dat het Parlementsplicht wordt een grondig onderzoek in te stellen naar een bedrijf, dat eene donkere schaduw op Engeland's naam heeft ge worpen. „Neemt de Regeering behoorlijk maat regelen om den goeden naam der natie in deze te zuiveren van medeplichtigheid in eene zeer onzuivere zaak, dan zullen wij haar steunen. Want dit is maar niet eene nationale, dit is ook eene internationale aangelegenheid, waarin Engeland van zijne vijanden buitenlands anders gegronde verwijten zou kunnen moeten hooren." Om den overeenstem menden gang der stationsklokken te verzekeren, wordt in Duitschland de Middel-Europeesche tijd, die nu sedert drie jaren daar te lande de wettige tijd is, van een centraalpunt uit ieder spoorwegdistrict dagelijks naar de verschillende stations overgeseind. De centraalpunten krijgen den astro nomisch juisten M. E. tijd van de sterrenwachten te Berlijn, München, Stuttgart, Karlsruhe, Straatsburg en Dresden. Dagelijks ontvangt elk district een electrisch tijdsignaal, waarnaar dan de stationsklokken worden geregeld. Een „wittte begrafenis" heeft onlangs een jonge dame in een voorstad van Montreal (Canada) gehad. Het was een meisje, dat zeer vroom was en zich op verschillende wijze verdienstelijk maakte in hare gemeente. Zij had op haar sterfbed verzocht, dat bij hare begrafe nis alles mocht spreken van geloof aan de opstanding der dooden en hoop daarop. Haar wensch werd volkomen vervuld. De kist was wit en zij werd gedragen op een met wit omwonden baar. De kerk was versierd als voor het Paasch- feest, en kinderen van de Zondagsschool brachten witte bloemen voor de doode. De geheele plechtigheid getuigde van geloof en hoop, en alle vertoon van rouw ontbrak er, maar het werd niet gemist. Kardinaal Galimberti, wiens overlijden "Vrijdag werd medegedeeld, is in 1838 te Rome geboren, waar hij ook zijne studiën voltooide en het doctoraat be haalde in de theologie en de rechten. Reeds vroegtijdig deed hij zich kennen als iemand van buitengewone begaafd heden, welke Paus Leo XIII naar waarde wist te schatten. Toen vorst Bismarck den Paus ver zocht op te treden als scheidsrechter over het geschil tusschen Duitschland en Spanje over de Caroline eilanden, werd monseigneur Galimberti belast met het samenstellen der acte, waarbij genoemde eilanden aan Spanje werden toegekend. Nadat hij was benoemd tot aartsbis schop van Nizza in partibus, nam hij een gewichtig deel aan de onderhande lingen tusschen Pruisen en den Heiligen Stoel, die de afschaffing der Meiwetten ten gevolge hadden. In 1887 werd hij door den Paus naar Berlijn gezonden om keizer Wilhelm geluk te wenschen met zijn tachtigsten verjaardag. In April 1887 werd hij benoemd tot verte genwoordiger des Pausen aan het Oostenrijksche Hof, en in deze qualiteit heeft er veel toe bijgedragen om eene toenadering te verkrijgen tusschen Oostenrijk Hongarije en den Heiligen Stoel. Op de verhouding tusschen den Paus in de verschillende mogendheden heeft hij zeer veel invloed geoefend, zoodat zijn dood door velen ernstig zal worden betreurd. De Belgische Kamer heeft sedert eenige dagen gediscueeerd over het wetsontwerp, hetwelk ten doel heeft den Belgischen Staat borg te doen staan voor een bedrag van tien millioen aan obligation, uit te geven door den Congo- spoorweg. Verschillende redevoeringen voor en tegen het ontwerp werden uit gesproken. In eene der zittingen heeft de minister van financiën het ontwerp warm verdedigd en daarbij verklaard, dat hjj zijne portefeuille zou neerleggen, wanneer het ontwerp werd verworpen. Voor de rechtbank te Winschoten stonden Vrijdag jl. terecht Harm B., Freerk P. en Pieter KI., allen beschul digd van diefstal van tabak uit de fabriek van den heer W. Heeres, te Oude Pekela. Als verdediger trad op de heer mr. P. Troelsta, te Utrecht. Voor het echter aan de verdediging toekwam, legde de president der recht bank den verdediger het zwijgen op, en daar de heer T. tot driemaal ge waarschuwd daaraan niet voldeed, werd hij op last van den president door de politie uit de rechtzaal verwijderd. Het O. M. eischte voor beklaagden 4 maanden gevangenisstraf. Eene dolle koe rende Maandagmorgen in de Wilhelminastraat te Breda een uitrukkend bataljon infanterie tegemoet en wierp een 10-tal soldaten der voorste compagnie ter aarde. Bij de daarop vol gende compagniën was de kennismaking met haar minder lijdelijk, daar inmid dels de bajonetten opgezet waren en zij één daarvan over de geheele lengte in de borst ontving. Uitwijkende, wer den haar door een der officieren nog eenige revolverkogels toegezonden, waar op zij langs den Singel in de richting van Teteringen voortholde. Later is zij aldaar afgemaaktzij was bestemd voor de militaire slachterij te Breda. Wat bijna nooit gebeurt, ziet men thans in Friesland. Menig boer is daar nu bezig met het stalvoederen van zijn vee metgras. In het najaar ziet men dat veel, doch in het voorjaar nooit. Het weder is namelijk voor sommige boeren nog te koud om het melkvee uit te laten, terwijl de weiden gras ge noeg hebben. Dit wordt nu gemaaid en op stal gevoederd. Het vee bevalt dit best: malsch gras en een warme stal is voor de koeien aangenaam en gezond tevens. Dat het vermeerderen van de middelen van verkeer niet overal wenschelijk geacht wordt, kan blijken uit het vol gende De lanbouwvereeniging teSchildwolde (Gr.) heeft zich tot den Raad der gemeente Slochteren gericht met het verzoek, om geen subsidie te verleenen voor den aanleg van een paardentram door die gemeente naar Sappemeer. Zij noemt in het adres de volgende motieven 1°. „dat door een tram vele ingeze- nen, als voerlieden en rijtuigverhuurders, van hun bestaan worden beroofd 2°. dat de landbouwers paarden rijtuig zullen afschaffen, wat ten nadeele is van neringdoenden en ambachtslieden, wijl er dan geen rijtuigen zullen worden gemaakt, geen hoepels meer worden geslagen en geen paarden meer besla gen. 3°. dat voor het afschaffen van paard en rijtuig daarvan geen personeele be lasting meer kan worden geheven, het geen door vermindering van de opcenten op het personeel voor de gemeente financieel schadelijk wordt en de H. O. zal moeten worden verhoogd, wat thans onmogelijk is 4°. dat door het afschaffen van paard en rijtuig geen tol meer zal worden geïnd, wat nadeelig werkt op de ge meentekas 5°. dat het levendig verkeer van paard en rijtuig zal worden vernietigd en deze streek een stille buurt zal worden, waar men niets hoort dan het eentonig gerinkel van een tram." De Raad besloot deze punten niet dadelijk te behandelen, doch zé aan te houden tot tijd en wijle de aanleg van een paardentram in de Raad te sprake komt. Zooals men bemerkt, komen de mo tieven overeen met die welke voor vijftig jaar werden aangevoerd tegen de Spoor wegen. En toch zijn ze gekomen. Van Texel is Woensdag een tweejarige stier uitgevoerd, die het zeldzaam ge wicht had van 1560 ponden. Deze jonge stier was van de fokkerij van den heer C. R. Keijser, van de Ruyterplaats, nabij den Burg. Op Texel beginnen de reeds lang besproken plannen, om het fraaie strand achter De Koog voor badgelegenheid in te richten, thans een vasteren vorm te krijgen De gemeenteraad heeft be sloten van het Rijk een deel van dat strand in huur te vragen, voorloopig voor den tjjd van vijf jaren. Particulieren moeten voornemens zijn een bad-paviljoen in de duinen te bou wen. Van de wijze hoe het tegenwoordig met onderwijzers-benoemingen toegaat, deelt het Schoolblad het volgende mede. In de vergadering van den Raad der gemeente Zuidbroek, van Donderdag 30 April 1896, was aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan een der open bare scholen. De voorzitter deelt mede, dat voor deze vacature zich maar een sollicitant heeft aangemeld en wel J. Glazenburg, de vorige week geslaaagd voor het onderwijzers examen. De voordracht van een is door B. en W. opgemaakt en door den arr. school opziener goedgekeurd. De voorz. stelt voor, tot benoeming over te gaan, maar acht stemming overbodig. „Is iemand tegen de benoeming van den eenigen sollicitant? Zoo niet dan wordt deze geacht met algemeene stemmen benoemd te zijn. Ik feliciteer den Raad met het eindelijk vervuld zien van deze vacature." Na eenige oogenblikken: «Mijnehee- ren daar ontvang ik een telegram, dat Glazenburg ook te Bellingwolde be noemd is." De bewoners van de Lange- en Korte Houtstraten te Amsterdam nemen reeds maatregelen om den 31en Aug. 1898 bij de troonbestijging van koningin Wilhelmina op waardige wijze uiting te geven aan hunne gevoelens van liefde en trouw voor het Huis van Oranje. Tot dat doel heeft zich een comité ge vormd, dat nu oranje kleurige manifes ten heeft verspreid, waarin de bewoners dier straten worden opgeroepen tot eene algemeene vergadering. Het bekende adres van officieren der Haarlemsche schutterij waarin ver zocht wordt om eene verbeterde schut terij wet zal nu eerstdaags, na door officieren van 54 korpsen uit den lande geteekend te zijn, aan de Koningin- Regentes worden verzonden. Er komen slechts twee Haagsche handteekeningen op de lijst voor. Uit de residentie werd namelijk de opmerking gemaakt, dat mede teekenen van het stuk tegen de discipline streed en ook dat van wijziging der schutterij- wet geen sprake kon zijn, aangezien die wet, als geheel verouderd, noodza. kelijk dooreen nieuwe dient vervangen HAARLEM 12 Mei 1896. Het magazijn in Japansche en j Chineesche artikelen van den Heer G. Veth, Groote Houtstraat, heeft door het aanhechten van een aangelegen perceel eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Het is voor den liefhebber van Japan sche en Chineesche luxe-artikelen een genot in het nieuwe magazijn te ver toeven, waar de goede kunstwerken in brons, émail, ivoor, poiselein en ver wante artikelen met zorg zijn geëtaleerd. Ook in fijn lak- en ingelegd paneelwerk is eene mooie verscheidenheid, terwijl bo vendien eene trofee van oude Japansche wapenen zeer de aandacht trekt. De Heer Veth bezit den noodigen kunstsmaak om de aandacht zijner be zoekers op de schoonheden van zijne collectie te vestigen. Naar men verneemt, zal onze ver dienstelijke Luit.-Kapelmeester van het Gemeentelijk muziekkorps, de heerChr. P. W. Kriens, op 15 Juni e.k. den dag gedenken van zijn vijfentwintigjarige loopbaan als toonkunstenaar. Het aantal kiezers voor de provinciale Staten van Noord Holland in het hoofd kiesdistrict Haarlem bedraagt 6348 verdeeld over de volgende onderkiesdis tricten. Haarlem 2687, Beverwijk 356, Wijk aan Zee en Duin 180, Velsen 624, Haarlemmerliede en Spaarnwoude 251, Spaarndam 73, Bloemendaal 32 9, Schoten 45, Zandvoort 167, Heemstede 301, Bennebroek 97 en Haarlemmermeer 1038. Weldadigheid naar Vermogen. Nog is nagekomen bij den Voorzitter 25 van L. P. B., makende met de vroegeropgegevenextra giften/ 4205.80. Uit het overzicht in het begin van deze maand medegedeeld, blijkt dat in dit Vereenigingsjaar van 1 Nov. '95 tot 30 April '96 ontvangen is aan contri- butiën, extra-giften, enz. plm./13000, in datzelfde tijdsbestek uitgegeven plm. ƒ9000 zoodat 1 Mei voor de 6 volgende maanden ƒ4000 beschikbaar is. Om aan gebrekkigen, zieken en we duwen met kinderen de wekelijksche on dersteuning, die zij niet missen kunnen, andere worden in den zomer niet ondersteund te blijven uitkeeren, zal het Bestuur nog a 700 ƒ800 meer behoeven. Wie verblijdt het Bestuur nog eens met een gift? Het zou zoo noode er toe overgaan den ondersteuning te doen ophouden „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKFERSC11A1FING. Van 1 Nov. tot 12 Mei hebben zich de vol-, gende personen aangemeld: 1 voor costunmnaaister. 29 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 16 voor loopknecht, 50 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 12 Mei zyn de volgende per sonen geplaatst- 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 9 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 1 voor wa8chvrouw. 28 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 11 Mei 1896 Boter. Aangev. 177 verk. 148 KG. L. pr. 90 H. pr. ƒ1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 131 verk. 119 st. L. pr. 3.50. H. pr. ƒ7.p. st. Schrammen. Aangev. 73 verk. 73 st. L. pr. 8.H. pr. 14.p.st. Aardappelen. Aangev. 69 verk. 69 H.L, L pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ2.40 p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Mei 1896, dea namiddags van 23 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 6Mendelssohn. a. Koraalvariatieu. b. Fuga. c. Finale; Andante. 2. Andante uit de 7e SymphonicBeethoven. 3. Concer fantasieA. Hesse. 4. Vorspiel zu ParsifalF- Wagner. 5. Aria: MondnachtSchumann. Buiten-societeit „TB0U MOET BLYCKEN". muziekuitvoering op Donderdag 14 Mei 1896, dea avonds te 7 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenaat-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMM A. 1. Kaiser Mauöver MarschSchejipang. 2. Ouverture .Charles VI"Halevy. 3. Iadigo Walzer aus der Operette .Tausend und einen Nacht".Strauss. 4 Grande Fantaisie „Pagliacci"'..Leoncavallo. 5. Ouverture „Lc Domino Noir. .Auber. 6! Vorspiel zum Bühneweihfert- spiel Parsital. Voor Harmonie bewerkt door KriensWagner. 7. a. Musieireude ZigeunerEilenberg. b. Aubade „Eveillez-Vous"Desormes. 8. Divertissement EspaguolDesormes. 1. Séquedüle. 2. Havauaise. 3. Boléro de Cadix 4. Cachu- cbo. 5. Zspatéado.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2