hoofdgroep van oppozanten het verzet heeft opgegeven, en dat de kansen voor het ontwerp goed staan. De Min. van Binnenl. Zaken verzekerde den heer Heldt, dat geen enkele reden van per soonlijke overweging zijn oppozitie tegen het ontwerp-Tak heeft beheerscht, gelijk trouwens nooit naar het ministerschap heeft getaald. Het fatum heeft hem hier gebracht, als boedelberedder van den v origen minister, en hij heeft be treurd' dat hij met dezen niet kon samenwerken, zooals bij de bedrijfsbe lasting. Dat de Min. niet links of rechts kan gaan, is een gevolg van de om- standigheden. De minister verdedigde vervolgens in het algemeen net stelsel van art. 1. Hij konstateerde, dat de grens van huurwaarde, thans gesteld, geheel ver schilt van die van het am.-v. d. Kaay toen geen langdurig onderzoek was voorafgegaan, en geen nieuwe personee- le belasting was vastgesteld. De overige kenteekenen vullen personeel en grond belasting aan. Gekompliceerd noemt men dit stelsel, maar dat is de schuld van het verlangen om zoovelen mogelijk toe te laten. Kan men meer kenteekenen aangeven, gaarne, maar geen schrijf proef, en bovendien moeten de kentee- nen voldoen aan den eisch van uitvoer baarheid. Dat doen de gestelde kentee nen, en nu mogen enkelen uitgesloten worden, hunne toelating zou aanleiding geven tot groote misbruiken. De Min. ontkende, dat art. 1 door de samenkop peling der kenteekenen onaannemelijk wordt, en dat de invloed der admini stratie op het kiesrecht zoo groot zal zijn, wat het gemeentekiesrecht betreft het moet in dit ontwerp worden geregeld, anders bleef het oude kiesrecht bestaan, zou het nieuwe personeel niet kunnen ingevoerd worden, en de geheele wet geving zou zoodoende worden gesterili- zeerd. Stemplicht bleef de Min. krachtig bestrijden, nu het uitbreiding van kies recht tot mingegoeden geldt. Waarom dan geen straf gesteld op absentie van Kamerleden? Na replieken werd het algemeen debat gesloten. Er is dikwijls op aangedrongen, om de lijken van menschen, die aan eene besmettelijke ziekte zijn gestorven, te verbranden in plaats van te begraven, aangezien de heerschende meening is, dat begraven in dit geval het versprei den van de smetstof in de hand werkt. Een onderzoek, dienaangaande laatstelijk door den Britschen geneesheer Lösener in het werk gesteld, spreekt deze mee ning tegen. Hij begroef, onder juist dezelfde omstandigheden als bij het gewone begraven van menschen, lijken van dieren, besmet met de microben van verschillende ziekten, zooals typhus en cholera, en legde er zich op toe waar te nemen, hoe lang deze kiemen hare giftige eigenschappen behielden. De uitslag zijner proeven was, dat de microben van typhus zes-en-negentig dagen in leven bleven, maar die van cholera overleefden de begravenis niet langer dan acht-en twintig dagen. Ver der bleek, dat in geen dezer gevallen de microben den grond of het water in den omtrek besmetten; integendeel vond hij den grond onder de besmette lijken telkens vrij van ziektekiemen. Het schijnt dus, dat het begraven niet zulk een gevaarlijke factor is in het verspteiden van ziekten als somtijds wel •wordt verondersteld. Uit Pretoria wordt gemeld, dat ver schillende mijnen staan gesloten te wor den, waardoor een groot aantal personen het getal der werkloozen nog zal komen vergrooten. Weer schijnt het aan de grenzen niet in den haak te zijn, althans de Staats-secretaris telegrafeerde over krijgstoerustingen, doch werd zoo iets van met een kluitje in 't riet gestuurd. Pestlozzi, de groote opvoedkundige, aan wien het onderwijs en dus de maatschappij veel verplichting heeft, door zijn dapper optreden in zake het aanschouwelijk onderwijs, krijgt een standbeeld. Er is een tijd geweest, dat men zijn werken afmaakte en ze be lachlijk vond, doch zonder nujuistzijn naam noemen is de nieuwe richting in het onderwijs die, waartoe hij den weg opende. Het standbeeld komt te Zurich. Ernstige pogingen zullen aangewend worden om Antwerpen tot een vrij haven te maken. De Schelde rechten en die der dokken zullen dan vervallen. Men vraagt, wat Rotterdam, de concu- reerende haven, dan behoort te doen. Het doodvonnis, uitgesproken over de leiders der troebelen in de Transvaal, is veranderd in tuchthuisstraf van vijftien jaar, doch een telegram uit Kaapstad aan den Engelschen minister van kolo niën spreekt het gevoelen uit, dat dit vonnis een vorm, en dus voor wijziging vatbaar is. Het is in Rusland gebruik, dat de vele afgevaardigden, die uit alle deelen van het Russische Rijk de kronings plechtigheid komen bijwonen, van den Keizer het een of ander geschenk tot aandenken ontvangen. Dat geschenk zal ditmaal bestaan in een beker, welken de afgevaardigden moeten gebruiken bij het hun aangebo den feestmaal. Er waren 600,000 van die bekers noodig, en men was wat laat met be stellen. De Keizer had eerst tegen het eind van verleden jaar het model goed gekeurd, en het kostte moeite, een fabriek te vinden, die het maken van zooveel bekers in zoo korten tijd op zich nam. Maar de Weener emailfabriek Ge- seUtchaft Austria nam eindelijk de bestelling aan en zij heeft onlangs de 600,000 bekers in 26 waggons naar Moskou verzonden. De geheel gladde beker, welke juist I een halven liter kan bevatten, ziet er uit als was hij van wit porselein. Hij is versierd met gouden randen en roode en blauwe ornamenten in Russischen stijl en met de naamletters en het wapen van het Keizerlijk paar. Baron Hirsch moet een kapitaal van een millioen pond sterling 12.000,000) vermaakt hebben aan den Prins van Wales, met wien hij. gelijk men weet, op vriendschappelijken voet verkeerde. Het ontzaglijk vermogen vervalt hoofd zakelijk aan zijne weduwe, zijne aan genomen dochter en aan liefdadige ver- eenigingen. President Ifruger heeft zich zeer ver baasd getoond over de wijze waarop de hoofdaanleggers van den beruchten inval in de republiek in het Engelsche Lagerhuis zijn verdedigd Als zijne meening deelde hij mede, dat de rust in de Transvaal niet zou wederkeeren voor de aanvallers gestraft zijn. Het is dan ook ergerlijk de leer te hooren verkondigen, dat wie een misdrijf begaat als Jameson en consorten, of liever als Rhodes en zijn aanhang, rein is, als de daad bedreven wordt tot welzij n van het vaderland. Meer en meer echter begint men in te zien, dat de regeering in deze faalt en zij door aldus te han delen den goeden naam van Engeland op het spel zet, en zij dien bepaald zal verbeuren, als zij voortgaat hen in be scherming te nemen. Dr. Leyds, de secretaris van de Trans vaal heeft in een uitvoerig telegram aan de Engelsche regeering nog eens kort en goed den toestand uiteen gezet en er op gewezen, dat de Charterend Com pany, zooals zij thans bestaat, een voort durend gevaar voor Zuid-Afrika is. De heer Ch. Ledger, de man, die aan onze kinacultuur in Indië zoo groote diensten heeft bewezen, heeft weder een brief gericht tot onze regeering. Men vindt dien medegedeeld in het vakblad Chemist and Druggist. De heer Ledger zegt daarin, dat toen hij in 1865 het zaad van de thans be roemde „Ledgeriana" aan zijn broeder te Londen zond, de toenmalige Neder- landsche consul te Londen de helft van het partijtje (ongeveer 20 Eng. pond) overnam, met de mededeeling, dat de regeering er een mooien prijs voor zou betalen, als de proefnemingen gelukten. Een dag of twintig daarna ontving de broeder van den heer Ledger een som van f 400. De heer Ledger vraagt nu, wie de schatters waren, die dezen prijs hadden bepaald. Dat 400 veel te weinig was, werd later erkend, toen na 16 jaren nog een som van ƒ1200 door de regee ring werd betaald, ook nog een onbe duidend bedrag ^p verhouding tot de groote voordeelen, die men van het zaad behaald had. De heer Ledger zegt, dat hij herhaal delijk aan de regeering heeft verzocht om billijke vergoeding van desommen, welke hij heeft uitgegeven voor een zaak welke duizenden en duizenden aan de Nederlandsche natie en schatkist heeft opgeleverd. Slechts eenmaal vroeg hg eene „belooning" en dat is, nu hij zich door onvoorziene omstandigheden op hoogen leeftijd verstoken ziet van een behoorlijk middel van bestaan. De wei gering van den minister is gegrond op de bewering, dat de geheele zaak het karakter droeg van een „handelstran sactie." Nu de feiten uiteengezet zijn, zal, hoopt de heer Ledger, het publiek van de ware toedracht der „handels transactie" op de hoogte zal komen. In verband met het uit Amsterdam medegedeelde omtrent eene vermoede lijke vergiftiging ten gevolge van het gebruik van bedorven vleesch, wordt alsnog bericht, dat de keurmeesters het aanwezige vleesch in den winkel van den slager, waar het vleesch was ge kocht in zeer deugdelijken toestand hebben aangetroffen. Nadat aan de politie was kennis ge geven, dat eene familie, wonende in de Marnixstraat, vermoedelijk tengevolge van het gebruik van vleesch ongesteld was gewórden, heeft de commissaris dezer sectie met een inspecteur een onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken, dat j. 1. Zaterdag door bedoeld gezin biefstuk is gegeten met salade en komkommers. Allen zijn daarop ongesteld geworden met uitzondering van 2 kinderen van 7 en 9 jaren; zij lijden aan diarrhée en brakingen. Bij den slager waar het vleesch is gekocht, is in beslag genomen een stuk gebraden ossenhaas, van den zelfden voet vleesch afkomstig, waarvan deze met zijn huisgezin heeft genuttigd, zonder daarvan hinder te ondervinden. Het onderzoek wordt voortgezet. HAARLEM 26 Mei 1896 Omtrent de Jubilee Fisk Singers zie de advertentie het volgende: De Jubilee Singers zijn men weet het A merikaansche negerzangers die de heeren deftig gerokt en wit ge- dast, de dames in elegante avondtoiletten hun sla venzangen voordragen, liede ren even eenvoudig als rijk aan melodie en van welke ondanks of misschien juist door haar stemming; zelfs ietwat som ber karakter een onbeschrijfelijke be koorlijkheid uitgaat. Zullen we nu uit weiden over de heerlijke ensemble en de verrukkelijke pianissimo's welke dit kleine koor te hooren geeft? Over de piëteit en den gloed der voordracht het heerlijk timbre der stemmen? Zullen we afzonderlijk bespreken den tweeden bas met zijn omvangrijk prachtig geluid of de zeldzaan schoone sopraanstem van mrs. Cole die een ster van de eerste grootte in de modulatie en der colora tuur dóór haar voordracht van de Staccato Polka van Mulder te Amsterdam een storm deed opgaan van enthou siastisch gejuich? Liever gevenwe onzen lezers dezen raadWie inderdaad ge voel heeft voor waarachtig muzikaal kunstgenot, hij ga naar den Schouw burg, om deze klein eschaar van kunstenaars en kunstenaressen te hooren en er de herinnering aan te bewaren zijn leven lang. Gisteren had in het Noorder Spaarne de aangekondigde Oniversiteits- roeiwedstrijd plaats. Menigeen kwan het voor, dat de belangstelling van het publiek minder groot was, dan wel an ders het geval was, hoewel er toch zoowel op den weg als op de tribune en op vaartuigen veel belangstellenden te zien waren. De uitslag was als volgt: I. In het hoofdnummer, Vierriems out- rigged seniores, baan 3000 Meter,Triton, Utrecht, eerstaankomende. II. Vierriems, inrigged gieken, ju niores; Nereus, Amsterdam, won. III. Tweeriems outrigged gieken ver viel. IV. Tweeriems inrigged gieken baan 3000 M. juniores, eerstaankomende, Triton, Utrecht. V. Single sculling outrigged, baan 1600 M. Nereus, Amsterdam, won. Gisteren, van 10 uur tot 6 uur, vonden de leden van den Nederlandschen, Christelijken Geheel- Onthoudersbond en zij, die in de beginselen van den Bond belangstellen, gelegenheid tot een samenzijn op hel voormalig sportter rein „de Phoenix." De uitgestrekte ruimte van dit ter rein, voor soortgelijke bijeenkomsten zoo bij uitstek geschikt, was voor de ontvangst doelmatig in orde gebracht. Voorzien van tenten, spreekgestoelten en verdere getimmerten, versierd met schilden, banieren en de vaderlandsche driekleur bood het geheel een vriende- lijken aanblik. Het aantal bezoekers was vrij belang rijk, zoowel van hier als van elders. Twee muziekkorpsen uit Hoorn en Kampen lieten zich bij afwisseling hoo ren en dienden tevens tot begeleiding van de Geheelonthouders liederen, welke bij de spreekplaatsen gezongen werden. Door eene lange rij sprekers van verschillenden rang en stand doctoren, studenten, onderwijzers, zendelingen, heilsoldaten, enz. werden de nadeelige gevolgen van het alcohol - gebruik in het licht gesteld, de treurige toestanden geschetst die een gevolg zijn van drank gebruik, opwekkende woorden gesproken om toe te treden tot den onthouders- bond en in dezen den grooten en goeden strijd mede te strijden. Met geschriften, welke op de bestrij ding van het drankgebruik betrekking hebben, werd druk gecolporteerd, zoodat velen te huis verder kennis kunnen nemen van de wijze waarop „koning alcohol" wordt bestreden. De samenkomst liep zeer ordelijk ten einde, zooals trouwens meestal het geval is, wanneer de drank den goeden geest niet komt verstoren. De mannen, welke de openlucht meeting hebben georganiseerd, mogen derhalve met voldoening op hun werk terugzien en de overtuiging koesteren, dat het zaad, op den tweeden Pinksterdag uitgestrooid, goede vruchten zal geven voor de toekomst. Het afdeelingsbestuur van Toon kunst verzocht ons er op te willen wijzen, dat bij het aanstaande Muziekfeest de diploma's van Lidmaatschap der Maat schappij strikt persoonlijk zijn. Tevens dat de algemeene repetities zoowel van den „Messias" in de Groote Kerk als van „Le Chant de la Cloche" en het kunstenaarsconcert in de „Ver- eeniging" ook voor Heeren en Dames niet Leden der Maatschappij tegen be taling toegankelijk zijn. Bijzonderheden daarover zijn in den Feestgids te vinden. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeliog: WERK VERSCHAL PING. Van 1 Nov. tot 25 Mei hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 34 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 18 voor loopknecht. B0 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor waschvroaw. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift vaa goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 25 Mei zijn de volgende per sonen geplaatst 1 voor breiwerk 1 voor kruideniersbediende. 9 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 1 voor waschvroaw. 32 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. I voor kliedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op Woensdag 27 Mei 1896, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Schrijven commissarissen over het gemeentelijk muziekkorps betreffende vacatures in hun midden. Adres L. W. Heil en Zonen in-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2