N ieu wsb erichten Vervolg zitting van Woensdag, 2e Kamer). De heer Willinge verklaarde eene kleine wijziging in zijn am. te zullen Brengen. De heer de Beaufort Amster dambestreed de voorstelling van den heer Drucker betreffende de historie van het kiesrecht. Hij en zijn geestverwanten hebben steeds naar overleg getracht en gevraagd pozitieve kenteekenen, welke de vorige Reg. verklaarde niet te kunnen vinden. Dat heeft aanleiding gegeven tot het am. v. d. Kaay c. s. En nu twee der voorstellers van dat am. deel zijn geworden van de Reg. hebben deze zich juiste cijfers weten te verschaffen, en nu is het zeer verklaarbaar, dat Spreker en zijn geestverwanten daarmee instem men. De heer Goeman Borgesius achtte de redeneering van den heer A. van Dedem, dat als de vooruitstrevenden nu dit ontwerp niet aannemen, zij met nog minder zich zullen moeten tevreden stellen, niet serieus. Zulk marchandeeren met het kiesrecht is niet het doel van Spreker en zijn vrienden. Ook kwam Spreker op tegen den heer A Mackay, die gesproken had van een willekeurigen maatstaf van de verlaging der huurprij met 20 pet. Gaarne zou men verder zijn gegaan, maar men heeft dat nagelaten, om het am. aannemelijker te maken. Spreker vindt de houding van den heer Schaepman geheel onverklaarbaar. Het ontwerp, beweerde Spreker, kan nooit nationaal zijn, waar men zoo beperkte opvattingen huldigt en zoo vasthoudt aan personeele belastingcijfers. Van de 6400 werklieden, die in de enquête zijn begrepen, zullen geen 25 pet. kiesrecht ontvangen door het kenmerk der per soneele belasting. Spreker en zijne me devoorstellers hebben slechts getracht tot billijker, rechtvaardiger uitbreiding te komen. Schijnt het, dat men thans in de Kamer wenscht een beperkt kies recht, lang zal het niet duren, of men zal dat konservatieve standpunt betreu- ren. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde nader de tabelmen zou op oninvorderbaarheid der posten stuiten. Het ontwerp berust niet op eene belas ting deze is slechts een der kenteekenen. Wat de rede van den heer Drucker betreft, de Min. wees er op, dat eene rede, als zij indruk wil maken in het debat in de voorstelling der feiten geheel in overeenstemming moet zijn met de waarheid, en dat was met genoemde tede niet zoo geweest. Met den heer de Beaufort ontkende de Min.dejuistheid van de geschiedenis der kiesrechtregeling door den heer Drucker uiteengezet. Verwijt men den Min. verandering van standpunt, dan is dit de geschiedenis van de balk en den splinter. De amen dementen schijnen meer een wig om in het ontwerp der Reg. te worden gedreven, dan een eigen beginsel voor te staan. Het eene is een stuk van het am.- Mees, en het andere een karikatuur van het am.- v. d. Kaay. Wat het am.- Kuyper betreft, de Min. ziet daarin geen beginsel- verschil, maar hij acht het praktiesch onuitvoerbaar. Met de door den heer Smeenge aangegeven wijziging kan de Min. zich niet vereenigen. Evenmin kon hij het gewijzigd am.- Bastertaanbe velen. De heer Michiels stelde namens de Komm. van Rapp. een subamendement voor op het tweede am.- Borgesius, om te eischen, dat bewoning van niet meer dan twee huizen moet plaats hebben in dezelfde gemeente. De heer Smeenge bracht het cijfer van scheepsinhoud van 20 op 24 M3. Het debat over de eerste alinea was nu afgeloopen. Het kiesrechtdebat is in de zitting van Donderdag 28 Mei voortgezet, en wel over alinea B 2° kiesrecht verbon den aan inkomen, in dienstbetrekking gedurende het laatstverloopen jaar bij denzelfden persoon of onderneming, tot een bedrag voor elke gemeente in een tabel aangewezen.) Hierop waren voor steld en zijn toegelicht: 1°. een am. Goeman Borgesius c. s. om toe te laten, dat het inkomen verdiend zij bij niet meer dan twee personen" in ééne ge meente. Zooals de heer Borgesius het toelichtte, trachtte dit am. eenigszins de bezwaren van het art. weg te nemen, en den sleutel van het kiesrecht niet te leggen in handen van patroons, die wellicht anders grooten invloed zouden kunnen uitoefenen. 2°. een am. Goeman Borgesius c. s. om lijfrente met pensioen gelijk te stellen. De heer Borgesius lichtte dit toe als geboden door de bil lijkheid. 3°. een am. Kuyper c. s. om jaarwedde, bezoldiging, wachtgeld, pen sioen en lijfrente, dus alle inkomen naast die uit dienstbetrekking in aan merking te doen komen, en om niet te eischen, dat het inkomen genoten zij bij denzelfden patroon, maar bij ten hoogste vier personen; voorts dat de inkomsten gekumuleerd worden en pen sioen in aanmerking worde genomen, onverschillig of het van Overheidswege worde gegeven of door particulieren. Spreker beweerde, dat volgens dit am. de aangifte geschieden zal zonder meer moeite voor de burgerij, en als de moeite voor de administratie iets mocht toenemen, dan mocht dat geen over wegend bezwaar zijn. De meerdere ad ministratieve moeite is secundair. 4°. een am. Karnebeek, om geen inkomen als element van kiesrecht op te nemen, maar alleen pensioen tot het bedrag als in de tabel vermeld. Het buiten gewoon moeilijke van de controle bij het beginsel van loonen en bezoldiging lag ten grondslag aan dit amendement. 5°. een am. Schepel, om ook den inwo- nenden zoon, in het beroep of bedrijf i der ouders werkzaam, die het vastge stelde inkomen geniet, kiesrecht te geven. In zijne toelichting wees de voorsteller er op, dat wel 40000 personen zonder noodzaak zouden worden uitgesloten, indien een voorstel als het zijne dat niet verhielp. Wel kunnen de bedoelde personen een spaarbankboekje nemen, maar zij maken daarvan weinig gebruik, omdat zij hun geld voordeeliger kunnen gebruiken in hun beroep. De heer Rut gers van Rozenburg verklaarde zich vóór het am. van Karnebeek, teneinde beter kontróle te verzekeren, tenzij de Min. zich bereid verklare het am. Hint zen op art. 25 over te nemen. De heer Bastert maakte eenige opmerkingen betreffende het am. Hintzen op art. 25. De heer Yiruly Yerbrugge was ook van meeningdat de kategorie van inkomen kiezers volmaakt overbodig is, daar velen toch reeds vallen onder de woning-kategorie, en de meesten zelfs onverschillig zijn voor deze bepaling. De heer Heldt was ook niet ingenomen met de loonkiezers, vooral omdat de patroons er meê gemoeid zijn. Hij zou er tegen stemmen maar wilde mede werken tot verbetering door de amen dementen Borgesius. De heer Michiels van Verduynen verklaarde namens de comm. van Rapp dat deze eenparig of bij meerderheid tegen :<1 de amendemen- was. De Min. van Binnenl. Zaken bestreed de amendementen. Het art. geeft vaste kenteekenen, verbonden aan zekeren duur en van notoir karakter. Onder dienstbetrekking vallen inwonende zoons als zij zich als knecht verhuurd hebben. De Min. kon zich niet vereenigen met het am. Hintzen op art. 25. Tegen het bedreigen van straf tegen niet opgaaf door patroons van inkomens, had hij geen overwegend bezwaar. De Voor zitter stelde voor thans een avondzitting te houden, als de discussie over art. 1 niet mocht afloopen. De heer de Beau fort gaf in overweging daartoe niet te besluiten, aangezien geen bepaalde nood zakelijkheid bestaat, en met het oog op de stenografen. De heer Ferf wilde tweemaal 's weeks avondzitting houden, met het oog op het vele werk, behalve de kieswet. De heer A. Mackay meende dat te klagen valt over het langzaam werken van de Kamer. Avondzittingen, merkte hij op, kosten veel inspanning voor hen, die aan de diskussie deelne men. De heer Farncombe Sanders had bezwaar tegen een avondzitting. Nadat de Voorzitter zijne bedoeling nader uit eengezet had, werd zijn voorstel met 44 tegen 41 stemmen verworpen. Daarna werd het debat voortgezet. De heer van Karnebeek handhaafde zijn am. en be toogde, dat het am. Hintzen op art. 25 in geen geval voorziet tegen valsche opgaven. De heer Rutgers van Rozen burg meende, dat na verklaring van den Min. het am. Hintzen op art. 25 wel zou worden aangenomen, maar zijn bezwaren tegen het am. van Karnebeek waren nog niet weggenomen. De heer Goeman Borgesius verdedigde nader zijne amendementen, waartegen de Min. schier geen argumenten had aangevoerd. Het bezwaar van den heer Viruly Verbrugge, dat de belangstelling der werklieden niet groot meer is, kan toch nooit als bezwaar tegen het am. worden aange voerd. Het doel van het am. is de be zwaren van het art. te voorkomen en te waarborgen, dat het niet immoreel zal werken. De Min. vreesde niet voor misbruiken van patroons, maar spreker hield vol, dat er vrees zal bljjven be staan voor knoeierijen. De heer Kuyper nam akte van 's Ministers verklaring, dat onder dienstbetrekking ook jaarwedde en bezoldiging zijn begrepen, en als dat vaststaat, dan wilde hij wel overwegen die woorden in zijn am. te laten ver vallen. De Min. van Binnenlandsche Zaken verklaarde nogmaals, dat hij de uitvoerbaarheid van het artikel op zich neemt, mits men het niet zou wijzigen, dat het kenteeken minder duidelijk wordt, of de vastheid ervan vermindert. De amendementen doen dat, en nu moet men den Min. geen halstarrigheid ver wijten, als hij zich er tegen verzet. Na repliek van den heer Schepel werd het debat over alinea 2 gesloten. Aan de orde was toen al. 3, die kiesrecht ver leent aan hem; die tenminste 100 heeft ingeschreven op het Grootboek of f 50 heeft ingelegd in de Rijkspostspaarbank. Hierop was voorgesteld een am. van den heer Kuyper, om ook het kiesrecht te verbinden aan het bezit van een polis van levensverzekering of pensioen verzekering waarop tenminste f 50 is afbetaald, en aan een aanslag van f 1 in de grondbelasting. De heer Heems kerk verklaarde zich vóór dit am. daar het bezit van een polis aan levensver zekering ongetwijfeld een kenteeken is van welstand, van meer duurzaamheid dan spaarbankboekjes van f 50 en veel moeilijker te realiseeren. De heer Michiels van Verduynen zeide, dat de meerder heid der Komm. van Rapp. van oordeel was, dat de voorstellers te zeer het oog gesloten hebben voor de bezwaren van de praktijk. Een polis is geen be wijs van voortdurenden welstand. De Min. van Binnenl Zaken zag in een polis niet meer dan een bewijs, dat men het recht heeft voor zekere betaalde som aan zijn erfgenamen zekere uitkee ring te verzekeren. Een polis van ƒ50 geeft volstrekt geen zekerheid, dat men dadelijk over dat bedrag kan beschikken. De heer Heemskerk kwam op tegen het argument der Komm. van Rapp. De heer de Savornin Lohman zag niet in, hoe een polis, waaruit blijkt dat men 50 bij eene levensverzekering maatschappij heeft, zou kunnen bewijzen dat men levenslang welstand geniet. De Min. hield vol, dat een polis van f 50, bestemd voor erfgenamen, niet bewijzen kan den welstand der polis- nemer. Het debat werd gesloten. Alinea 4 kiezers tengevolge afgelegd wettelijk examen) werd goedgekeurd. Daarna ver dedigde de heer Bouman, zijn am., om het kiesrecht te verleenen aan hen die gedurende 5 jaar onafgebroken op de kiezerslijsten zijn geplaatst geweest krachtens een der vorige rubrieken. De heer Michiels van Verduijnen deelde mode, dat de meerderheid van de Komm. van Rapp. tegen het amendement was. De heer Beelaerts van Blokland wees er op, dat welstand niet volgt uit het voorgestelde kenteeken; het kan hoog stens een teeken worden van vervlogen welstand. De Min. van Binnenlandsche Zaken moest de aanneming van het am. ontraden, omdat het strijdt met de Grondwet. Ook de heer de Savornin Lohman bestreed het am., dat daarop door den heer Bouman werd ingetrokken, omdat de Min. het in strijd met de Grondwet verklaard had. Eindeljjk kwam in behandeling het am. Kuyper c. s., om het kiesrecht te verzekeren aan leden van openbare kolleges, gods dienstleeraren, leeraars aan inrichtingen van hooger onderwijs, bestuursleden van instellingen van weldadigheid, of van eene vereeniging met een staatkun dig, wetenschappelijk, opvoedkundig of weldadig doel, van tenminste 50 leden. De heer Kuyper licht het am. toe, dat volgens hem personen aanwijst, die door anderen met vertrouwen bekleed zijn. De heer Pijnappel vond ook wel, dat de Reg. ten aanzien van de intellektueele kapacitciten zeer beperkt te werk is gegaan, maar het am. achtte hij onvol ledighet zou aanleiding kunnen geven tot fraude door het kiesrecht te verschaf fen aan besturen van vereenigingen, daar zeker aantal personen gefingeerde vereenigingen zouden kunnen oprichten en elkander tot bestuursleden promo- veeren. De heer Michiels van Verduynen verklaarde, dat de meerderheid der Komm. van Rapp. tegen het am. was, zooals het is voorgesteld. De heer de Savornin Lohman zou zich met het am. kunnen vereenigen, indien de voorstel lers het slot lieten wegvallen. De Min. zou ook niet durven behouden besturen van instellingen van weldadigheid, maar overigens achtte hij ook het am. over bodig, en zelfs niet gewenscht, met het oog op de uitlegging van godsdienstige gezindheid en hooger onderwjjs. De heer Kuyper wenschte de wijziging van het am. in overweging te nemen. Vrijdag beantwoordde de heer Kuyper de bezwaren tegen zijn am. den vorigen dag door de heeren de Savornin Lohman, Pijnappel en de Min. geopperd De hoofdbedenking is geweest, dat het ge vaarlijk zou zou zijn wegens het toeken nen van kiesrecht aan bestuursleden van vereenigingen, daar men dan ten Blotte vereenigingen zou oprichten, enkel om aan sommigen kiesrecht te bezorgen. Dergelijke sluwheid achtte Spreker ondenkbaar, maar, als ze bestond, dan zou, dacht hem, zulk een organizeerend talent bewijzen, dat aan dergelijke lieden indedaad het kiesrecht toekwam. Spreker wijzigde echter zijn am. en liet daaruit vervallen kiesrecht voor bestuurders van vereenigingen, die rechtspersoon lijkheid bezitten. De Min. van Binnenl. Zaken bleef het am. bestrijden, en even- zoo de Komm. van Rapp. Nadat de heer Heemskerk de gemaakte bezwaren niet erkend had, de heer Pijnappel nog eene verdere wijziging van het am. in over weging gegeven had, de Min. bij zijn gevoelen was blijven volharden, en de heer Kuyper tegen de pessimistiesche opvattingen was opgekomen werd het debat over art. 1 gesloten. Daarna werd overgegaan tot stemming. De uitslag was, dat le het sub. am. Pjjttersen van Deinse op het am.-Bor- gesius werd verworpen met 62 tegen 36 stemmen; 2e werd het am.-Borgesius verlaging van de tabel der huurprijzen met VB) verworpen met 62 tegen 36 stemmen3e werd het am.-Willinge- Houwing vermindering de plattelands tabel) zonder hoofdelijke stemming aan genomen-, 4e werd het am. Travaglino (28 jarige leeftijd) verworpen met 63 tegen 35 stemmen; 5e werd am.- de Boer (23 jarige leeftijd) verworpen met 58 tegen 40 stemmen6e werd het am.- Kuyper (geen belasting maar voorziening in eigen onderhoud en van het gezin) verworpen met 67 tegen 31 stemmen; 7e werd het am. Bastart minimum- grondbelasting f 2) verworpen met 83 tegen 15 stemmen; 3e werd het am.- Borgesius (2 jaar bewoning van een huis van f 1 grondbelasting) verworpen met 66 tegen 32 stemmen9e werd het sub am. der Komm. van Rapp. (beperking der verhuizing lot dezelfde gemeente) aangenomen met 62 tegen 36 stemmen; 10e werd het am. Borgesius (éénmaal verhuizing toegestaan aan huurkiezers) aangenomen met 62 tegen 36 stemmen; lie werd het am.- van Karnebeek (huurprijs gelijk aan de personeele huurwaarde) verworpen met 76 tegen 22 stemmen 12e werd het am.- Smeenge kiesrecht verbonden aan vaartuigen van 24 Rub. Meters) aange nomen met 58 tegen 40 stemmen; 13e werd het am.- Kuyper (alle inkomens bij vier patroons geven kiesrecht) ver worpen met 84 tegen 17 stemmen; 14e werd het am.- Borgesius (éénmaal wis selen van patroon) verworpen met 58 tegen 39 stemmen; 15e werd hetam.- Schepel kiesrecht aan inwonende zoons die bedrijf uitoefenen) aangenomen met 51 tegen47 stemmen; 16e werd hetam.- van Karnebeek kiesrecht enkel door pensioen, niet door inkomen) verworpen met 69 tegen 29 stemmen17e werd het am.- Borgesius (lijfrente evenals pensioen te berekenen) verworpen met 44 tegen 43 stemmen; 18e wei dhet am.- Kuyper (kies- reclitaan bezitters van een polis) verworpen met 64 tegen 34 stemmen; 19e werd het am. Kuyper (Kiesrecht voor leden van openbare kolleges, godsdienstleeraren leeraren bij Hooger Onderwijs en be stuursleden van weldadigheidsinstellin gen) verworpen met 63 tegen 35 stemmen. Art. 1 werd daarop aangenomen met 62 tegen 36 stemmen. De minderheden voor de verworpen amendementen waren doorgaans de vooruitstrevende liberalen en de linker-antirevolutionairen, de meer derheid en tegen de Kahtolieken, ge matigde liberalen en anti-revolutionairen (Zie vervolg le blad). Gedrukt bq DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 6