HAARLEMSCH Eerste Blad. No 47 Achttiende Jaargang. 144 WOENSDAG Nieuwsberichten. Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TXLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenties worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middagsjen 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BROUWER (W Thomas Alva EdisoD. Zijn leven, werken en nitvindingen. Vrij naar het Engelschgeb. 1.50 BLES (Mr. A E.) Vereenigingen en Naamlooze Vennootschappen en hare behandeling aan het Departement van Justitie. Een Gids voor Oprichters en Bestuurdersing. 1.75 COUPERUS (LOUIS) Hooge Tri even ing *1.60 geb. 2.25 HOVEN (THÉRESE)Flirtation..ing. 2. geb225 JONGH (LOUISE Ahn. de) Tante Dien geb. 2.90 KREBBERS (H. J) Willem van der Veengeb. 1.90 Liederen voor den Soldaating. 0.07* RHODEN (EMMY VON) Stijfkopje (Getronwd)geb. 1.90 Buiteulandsche nieuto verschenen werker. DANTEC (FELIX LE) Théorie nouvelle de la viegeb. 3.30 DESCHAMPS (FRANQOIS) An Lys d'Argentgeb. 2.75 LESCOT Un pen, beaucoup passionnement geb. 2.75 RAVAZ (L.) Reconstitution du Vignoble ing. a 1.40 BURCKHARDT (J.) Geschichte der Re naissance in Italien. L. 1. in 10 L. j\ 0 .80 Der Tourist in Nordwestfalening. - 0.85 GURLI'IT (Prof. Dr. C.) Geschichte des Barockstiles, des Rococo nnd des Klas- sicismus in, Italien, Belgien, Holland, Frankreicb, England nnd Deutscbland. Mit 506 Abbildungen. L. 1. Vollstandig in 32 L 0.95 LENDENFELD(R. von) Ans den Alpen L. 1 Volstandig in 30 L a0.65 LüBKE (W.) Geschichte der Deutschen Kunst von deu frühesten Zeiten bis zur Gegenwart. Mit 675 Abbildungen L. 1. Vollstandig in 20 L. a0 65 Bovenstaande werken zgn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes. TOONKUNST. Het driedaagsch muziekfeest, Vrijdag, Zaterdag en Zondag door de afdeeling «Haarlem"' van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst gegeven, heeft zich mogen verheugen in eene groote belangstelling. Een talrijk publiek, waaronder vele bekende toonkunstenaars van elders werden opgemerkt, volgde de uitvoeringen, bij deze gelegenheid gegeven. In de concertzaal heerschte die levendige opgewektheid, welke het bij wonen van feesten als het hierbedoelde zoo aantrekkelijk maakt. Ongetwijfeld verdient het Afdeelings Bestuur allen lof voor de wijze, waarop het feest is georganiseerd; de afdeeling „Haarlem" eene der bloeiendste van de Maat schappij van Toonkunst heeft daardoor haar goeden naam op kunstgebied waardig kunnen handhaven. De heer Robert en zij, die zich om hem heen hebben verzameld tot een groot en deugdelijk Koor, hebben bij de voorbereidende studie en bij de uitvoe ringen een veerkracht en toewijding ontwikkeld, welke aanspraak hebben op de erkentelijkheid van allen, wie de bloei onzer afdeeling ter harte gaat. Vooral de eerste, de door en door kundige leider, verdient warme hulde voor de inspanning, die hij zich heeft gegeven ten einde dit muziekfeest te doen slagen. Waar hem die hulde bij het Kunstenaars concert in het openbaar op velerlei wijzen, door het Bestuur der Afdeeling, door de musici van het Orkest en door de Leden van het Koor werd gebracht, kon dit niet anders dan hartelijke instemming vinden. Wat het gehalte van de uitvoeringen betreft, de vermelding, dat het beste wat op kunstgebied kan worden gegeven hier gegeven werd, zal voor geen ernstige tegenspraak beducht behoeven te zijn. De ensemble werken, Der Messias dit werk door verschillende omstandig heden het minst Le Chant de la Cloche de Negende Symphonie en de Rhapsodie van Brahms genoten in alle opzichten eene waardige vertolking. Dat de moderne toonschepping van d'Indy zich verhief boven de andere, zal wel moeten worden toegeschreven aan de bijzondere zorg, welke bij de repetities aan dit werk is besteed. Bovendien mag de geestdrift volle ontvangst, er aan ten deel gevallen, op rekening gesteld worden van het gewijzigd standpunt, dat onder den invloed van de Wagner-muziek door velen thans in de muzikale kunst wordt ingenomen. De componist betuigde voor de bril jante uitvoering aan zijn werk geschon ken herhaaldelijk zijn dank. Vol bewon dering sprak hij over het Orkest en met warme waardeering over den zang van de Solisten en het Koor. Die Solisten bleken dan ook ruimschoots voor hun taak berekend. Eleonore Blanc, Johanna Seyn, Egmond Dequesne en Orelio, zij allen hebben heerlijk mooi gezongen en zich daardoor een groot succes verworven. Zeer zeker behoort de avond van Zaterdag tot de meest beteekenende van dit muziekfeest, niet alleen omdat de uitvoering zoo voortreffelijk mocht sla gen, doch ook wijl de gelegenheid geboden werd een grootsch en interessant toonwerk uit de jongere Fransche school te leeren kennen. Het Kunstenaars-Concert, Zondag middag tot sluiting van het muziekfeest gegeven, schonk een keur van muzikale genietingen. Naast de onvolprezen Ne gende Symphonie en de diepzinnige Rhapsodie van Brahms gaven de Solis ten daarbij nogmaals eenige nummers ten beste uit den rijken overvloed, waarover zij hebben te beschikken. Eene dorre opsomming van de voorge dragen werken mag, met verwijzing naar den feestgids, achterwege blijven. Genoeg zij het te vermelden, dat vooral de dames Eleonore Blanc en Marie Lüning door stem en voordracht een groot en onverdeeld genot schonken. Beiden hadden trouwens de vorige avonden reeds bewezen, welk een voor name plaats haar mocht worden aan gewezen in de rij der eminente krachten, die bij dit feest hunne medewerking verleenden. Nog mag met groote ingenomenheid gesproken worden over het geacheveerde vioolspel van mejuffrouw Gabriele Wiet- rowetz uit Berlijn, eene artiste die reeds vroeger optrad voor de leden der Bachvereeniging. Haar week en innig spel maakte evenals toen een heerlijken indruk. Hoewel wij, met het oog op de be perkte ruimte, slechts hebben kunnen aanstippen wat eene uitvoerige beschrij - ving ten volle verdient, en ons hebben bepaald bij het noemen van enkele namen, willen wij nog wijzen op het belangrijk aandeel dat de heer W. Ezerman heeft gehad in de uitvoering van Handels Mesias en op de keurige wijze waarop de heer H. van Breemen Zondagmiddag de solisten op het klavier begeleidde. Ten slotte zij den heer Robert en allen die tot het weislagen van het omvangrijke en breed opgezette muziek feest hebben medegewerkt geluk ge- wenscht met den schoonen afloop. Tweede Kamer. De amendementen- Seret en Staalman op art. 5 werden in de zitting van Woensdag aangenomen, res- pektievelijk met 46 tegen 45, en met 48 tegen 45 stemmen, nadat de heer A. van Dedem zich vóór het am.-Staalman verklaard, de heer Guyot het am. Seret bestreden, en de Min. te kennen gegeven had, dat hij de voorkeur gaf aan het am.-Seret. Een opmerking van den Voorzitter, dat het eene am. het andere niet uitsloot, werkte uit, dat over beiden gestemd werd. Art. 5 werd toen aange nomen, en het houdt nu in, dat het kiesrecht geschorst wordt voor aktieve militairen beneden den rang van sergeant en niet voor andere aktieve militairen, die kiezer zijn krachtens belasting of huur. Art. 6 ProvKiesrecht) werd goedgekeurd. Op art. 7 Gemeentelijk Kiesrecht) werd voorgesteld een am. van de II.Hi Goeman Borgesius c.s. dat uitvoei ig toegelicht werd door den heer Rink. De strekking van het am. was, het kiesrecht voor gemeenteraden niet bij deze wet te doen geschieden, maar het bestaande kiesrecht te handhaven tot daaromtrent nader zal zijn voorzien. Een ander am. werd voorgesteld door de H.H. De Beaufort AmsterdamKolkman, en Viruly Verbrugge. In dat am. werd voorgesteld eene geheele regeling van het gemeentelijk kiesrecht. (Grondbe lasting van tenminste f 5, andere belas tingen 20 pet. hooger dan het tarief voor het politiek kiesrecht, of plaatselijke direkte belasting tot het dubbele bedrag van het tarief voor het politiek kiesrecht). Dit am. werd door den eersten voorsteller toegelicht en verdedigd. Een derde am. werd ingediend door den heer Pyttersen, om als gemeente kiezers aan te nemen, dezelfden, die het politiek kiesrecht bezitten, mits zij ingezetenen der ge meente zijn, doch zonder de verplichting van aanslag in de gemeentebelasting voor hen, die geen belastingkiezers zijn. Ook nog een sub am. op het am.-de Beaufort c.s. werd voorgesteld door den heer de Beaufort (Wijk bij Duurstede), om uit te sluiten als gemeenteraads kiezers de wanbetalers in de plaatselijk direkte belastingen. In de zitting van Donderdag werd het debat voortgezet over art. 7 en de daarop voorgestelde amendementen. De heer Bool verklaarde zich vóór beperking van het gemeentekiesrecht, daar de eischen van art. 1 veel te laag zijn. De heer Schaepman was tegen het am.- Borgesius c.s. dat het kiesrechtvraagstuk bij eene volgende Kamer opnieuw te berde zou brengen, en tegen het am .-de Beaufort, omdat dit door zijn konservatief karakter de kiem bevat om het kiesrecht ook weer spoedig aan de orde te stellen. De heer Pijnappel was tegen verzwaring van de voorwaarden van het kiesrecht voor gemeenten, daar de taak van de Kamer veel omvangrijker is dan die van de gemeenteraden. Spreker zou dus stem men tegen verscherping van de eischen voor het gemeentekiesrecht. De heer de Savornin Lohman bestreed het am.- Borgesius c.s., dat de elektorale kampanje wil bestendigen, en het am.-de Beaufort dat een oude lap op het nieuwe kleed zet en verbetering van de gemeentelijke huishouding belemmert. De heer Rutgers van Rozenburg verklaarde zich voor het am. de Beaufort, als herstel van eene fout van 1887. De heer Vermeulen had ook volle sympathie voor het am.-de Beaufort, en zou zich niet door vrees voor eene nieuwe kiesrecht-agitatie laten weerhouden. Mocht het am.-de Beaufort worden verworpen, dan zou Spreker tegen art. 7 stemmen en, bij verwerping van dat art., voorstellen bij de over gangsbepalingen de invoering der kieswet tot nader uit te stellen. De heer Royaards van den Ham was vóór het art., doch met zekere beperking. De heer Zvp verklaarde zich vóór het art. en tegen alle amendementen. De heer Kuyper verklaarde dat hij en de zijnen tegen art. 7 waren, eventueel voor het am.- Borgesius. Bij verwerping van art. 7 zou Spreker overwegen, welke overgangsbe paling dan noodig zal zijn. Zijn beginsel is, dat gemeenteraden niet meer zijn kleine parlementjes, maar bestuurs- kolleges. Daarom moet gemeentekies recht zijn proportioneel, en moet er gelet worden op plaatselijke gesteldheid. Herziening van de gemeentewet is eerst noodig, daarna regeliDg van de finan- cieele kontrole, en dan gemeente kies- lecht. Het am.-de Beaufort is, volgens Spreker, konservatieve willekeur, 't Am.- Pyttersen achtte hij minder nadeelig dan art. 7. De Min. van Binnenl. Zaken plaatste zich op het standpunt der Grondwet, die geen algeheele herziening der Gemeentewet voorschrijft, welke trouwens toch niet dan zeer vaag door den heer Kuyper is aangegeven. Deze schijnt, meende de Min., ten slotte het bestaande te willen behouden; op die wijze zijn de antirevolutionairen de beste konservatieven. De Min. bestreed het am.-Borgesius c.s., en hij verklaarde nogmaals, dat vóór invoering van het personeel en de Kieswet, noodig is rege ling van het gemeentekiesrecht. Het am.-Pyttersen achtte hij van geen groot gewicht, omdat ook bij aanneming daarvan de Reg. zeker is, dat haar kontrole geen gevaar zal loopen, evenmin als de gemeente autonomie, 't Am. de Beaufort verschilt, volgens den Min., van het ontwerp. Als hij er zich bij neerlegt, doet hij het, voor zoover van hem afhangt, met de beteekenis, dat die regeling niet van langen duur zal zijn. De heer Michiels van Verduynen deelde mede, dat de meerderheid der Komm. van Rapp. tegen art. 7 en tegen de amendementen was. De heer de Beaufort Amsterdamverklaarde over te nemen het sub am.-de Beaufort VIijk bij Duurstede). Het am.-Goeman Borgesius c.s. werd ingetrokken. Het am-de Beaufort werd verworpen met 53 tegen 35 stemmen. Het am.-Pyttersen werd verworpen met 54 tegen 35 stemmen. Art. 7 werd daarna aangenomen met 45 tegen 44 stemmen. Aan de orde was toen art. 8, bepa lende de jaarlijksch opmaking in elke gemeente van de kiezer-lijsten. De heer Bastert maakte eenige opmerkingen betreffende de kosten van opmaking der lijsten, die hij door het Rijk wilde zien terugbetaald. De heer Pijnappl zou gaarne zien, dat bepaald werd, dat de lijsten distriktsgewijze werden opge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1