HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. \o. 63 No 48 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG Kflé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust Nieuwsberichten. 'ItEPHOONNDMMÏR TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. j Prijs 10 Cents. Tweede Kamer. Dinsdag werd het debat over het kieswetontwerp voortgezet, en wel eerst over aangehouden art. 19bis voorgesteld door den heer Heldt, strek kende om onder strafbedreiging de werkgevers te verplichten, des gevraagd door den burgemeester, opgaven te doen omtrent de loonkiezers bij hen in dienst. Het art. werd bestreden door de Komm. van Rapp. bij monde van den heer Michiels van Verduynen, en door den Min. van Binnenl. Zaken die in het art. zag een omkeering van het stelsel der wet, die vordert, dat hij die kiesrecht verlangt, zelf er voor moeten zorgen. Ook de heer v. Karnebeek had eenige bedenkingen tegen de redaktie. Nadat de heer Heldt zijn art. zooveel mogelijk verdedigd had, werd dit verworpen met 71 tegen 5 stemmen. Bij art. 26 werd de diskussie hervat over de termijnsbe paling van de vaststelling der kiezers lijsten, 't reclame-recht enz. een en ander naar aanleiding van het gewijzigd voor stel van den Minister, waardoor de kiezerslijst wordt vastgesteld op 14 Mei, en 23 dagen kunnen verloopen tot aan de eerste uitspraak van den kanton rechter, zoodat deze kan komen 6 Juni terwijl de stemming voor Kamerleden nooit kan plaats hebben voor 10 Juni. De heer Pijnappel verklaarde te berusten in de termijnsbepaling des Ministers, al bleven er ook eenige verschilpunten over. De heeren Veegens en Kuyper waren niet geheel bevredigd, laatstge noemde trok echter zijne Vrijdag voor gestelde motie in, welke onnoodig was geworden, nu de Min. door de aange brachte wijzigingen Spreker is tegemoet gekomen. Spreker gaf nog verschillende vervroe gingen in overweging, die echter door den Min. als ongewenscht werden af gewezen. Ook de Komm. van Rapp., hij monde van den heer Rinck, meende, dat door de Reg. zooveel mogelijk was tegemoet gekomen aan de bezwaren betreffende de termijnsbepalingen, alleen achtte zij den termijn van 6 dagen om vonnis te vellen te kort. Nadat de Minister en de heer Kuyper een paar hatelijkheden hadden gewisseld, werd art. 26 goedge keurd. Bij art. 27 voorloopige vaststelling der kiezerslijst op 22 Maart en ter1 vizielegging van 23 Maart tot 21 April.) verklaarde de heer Heemskerk er geen bezwaar in te zien den termijn van reclame te bekorten. De heer Pijnappel en de Savornin Lobman trokken hun amendementen op het art. in, wat de heer Heemskerk betreurde. Art. 27 werd goedgekeurd. Bij art 28 werd be handeld een door den heer Farncombe Sanders voorgesteld amendement, strek kende om te doen vervallen het recla- merechl van kiesvereenigingen, daar hij geen andere vereenigingen kent, tot wier werkkring het reclameeren behoort. Spreker achtte het ongewenscht en onnoodig aan de kiesvereenigingen bizondere wettelijke voorrechten te ver zekeren. Den heeren Willinge, Beelaerts van Blokland en van Gennep onder steunden het am. om verschillende rede nen. De Min. wijzigde zijn art. zóó, dat reklamerecht wordt gegeven aan „ieder en elke erkende kiesvereeniging." Be Min. zag niet in, waarom kiesvereeni gingen niet zouden mogen reklameeren, waar ieder bestuurder het toch namens haar zou mogen doen. Het am.-Sanders werd aangenomen met 51 tegen 38 stemmen, nadat de heer Rinck zich namens de Komm. van Rapp. vóór het gewijzigd Regeeringsartiekel had ver klaard, en de heer van Deinse er op had gewezen, dat het verkeerd was het grootste gedeelte van het kiezerswerk in handen der kiesvereenigingen te leg gen; hij wilde die zelfs in de wet niet genoemd zien. Artt. 2834 werden goedgekeurd. Op art. 35 was een am. voorgesteld door den heer van Basten Batenburg, om reklamestedoen beslissen door de rechtbank, in plaats van dooi den kantonrechter. De heeren Pijnappel en de Savornin Lobman stelden een am. voor, om, met het oog op het bestaan van verschillende kantongerechten in eene gemeente, te bepalen, dat de reklame wordt onderworpen aan den kanton rechter van net ressort, binnen 't welk de reklamant woont. De heer Willinge bestreed het am.-van Basten Balenburg en ook de Min. van Binnenl. Zaken gaf de voorkeur aan den kantonrechter, zoowel om den aard der gevallen, die zich voordoen, als om den omvang daarvan. Het am. Pijnappel Lohman wilde de Min. overnemen, als nog een kleine wijziging er in werd aangebracht. De heer Rinck deelde mede, dat de Komm. van Rapp. verdeeld was over het am.- van Basten Batenburg. Nadat de verlangde wijziging in het am.- Pijnappel-Lohman was aangebracht, werd dit door den Min. overgenomen. Het am.- van Basten Batenburg werd verworpen met 48 tegen 39 stemmen. Artt. 3546 werden goedgekeurd. Op art. 47 werd, na eenig debat, door den Min. overgenomen een am. van den heer A. Mackay, om, als er geen wederpartij is en de reklame wordt toegestaan, de kosten in elk geval ten laste van den Staat te brengen. Bij art. 48 nam de Min. over een am. van den heer de Savornin Lohman, om te bepalen, dat daags na de uitspraak van den rechter op reklames, daarvan mededeeling zal worden gedaan aan het gemeentebestuur. Bij art. 49 stelde de heer Heldt voor vrijdom van port te verleenen ten be hoeve van aangifte en stukken. De Min. verklaarde zich niet ongeneigd eenigen postvrijdom voor te stellen, maar hij moest daaromtrent eerst met zijn ambtgenoot voor Waterstaat enz. overleg plegen. Twee Anglikaansche bisschoppen heb ben er zich in eene vergadering tegen verklaard, dat de Engelsche Kerk de lijkverbranding formeel zal erkennen, aangezien de kwestie nog niet rijp is, doch er schijnt eene strooming te bestaan om de leden der kerk in deze vrij te laten en aan de geestelijken over te laten hoe bij lijkverbranding den dienst te verrichten. Te Alexandrië heerscht de Cholera, wat ten gevolge heeft dat de daar ver- toevenden Europeanen voor zoover hun nen positie dit teelaat, de stad verlaten. Een bericht, dat ook te Marseille die ziekte herhaaldelijk moet voorgekomen zijn, eischt bevestiging. Pall Mall Gazette ergert zich aan een verzoek der Engelsche Niger Maatschap pij, waarin de wensch wordt uitgedrukt, het verkoopen van alcohol aan de West kust van Afrika te verbieden, te meer daar die Maatschappij de diensten, be wezen door inboorlingen, in hoofdzaak betaalt met sterken drank en hiertoe de alcohol met scheepsladingen te gelijk door haar wordt ingevoerd. Twee dagen vóór de verkiezingen te Muchamiel, een plaatsje in de Spaansche provincie Alicante, begaf de burgemees ter zich met den vrederechter en den veldwachter naar de verschillende boe ren en verlangde den zwijnenstal te bezichtigen. Waar een varken werd aangetroffen, werd het onschuldige dier opgeschrikt uit zijn rustige rust en naar het stadhuis gevoerd. Verbluft vroeg dan de boer, waarom de heer burge meester zulks deed en de heer burge meester antwoordde; „Wanneer gij stemt voor den regeefingscandidaat, krijgt gij uw varken terug na afloop der verkiezing. Anders laat ik het dier wegens trichinose dood maken en ver branden". Het. Italiaansche oorlogschip Lombar- dia vertoefde eenige maanden in de haven van Rio de Janeiro, terwijl daar de gele koorts epidemisch heerschte. Het schip kon niet weg, want wegens het toen niet bijgelegde geschil tusschen de regeeringen van beide landen over satisfactie wegens het mishandelen van eenige Italianen te Rio, kan het geval zich voordoen, dat de Italiaansche gezant genoodzaakt was zijn post te verlaten. De bemanning bestond uit 250 koppen. In Maart bevonden zich daarvan nog slechts 10 gezonden aan boord. Al de overigen waren overleden of werden in de ziekenhuizen te Rio verpleogd. Zonder de benoeming af te wachten van een nieuwen commandant, stoomden toen deze laatste tien om hun leven te redden, op eigen gezag naar de Kaapverdische eilanden. Van regeeringswege is een onderzoek ingesteld, ten einde uit te maken, of het geval werkelijk zoo verschrikkelijk is als door de bladen wordt beweerd. Te Stokholm hebben de ingezetenen de verplichting om hunne straten en stoepen zelf schoon te houdendit werk droegen zij op aan hiertoe bestaande maatschappijen. Nu brak onlangs onder de werklieden der straatreinigings maatschappijen eene werkstaking uit. Nieuwe mannen werden aangesteld, doch deze werden door de stakers telkens op sterken drank onthaald, waardoor het werk ongedaan en de straat vuil bleef. Nu liet het gemeentebestuur de ingezetenen mededeelen, dat het werk van gemeenteweg en op kosten der reinigingsplichtigen zou verricht worden Dit hielp en de werkstakers kregen hun zin. Parijs wordt als verleden jaar met watergebrek, nu met gebrek aan vleesch bedreigd. De groote slagers, veehande laars en ossendrijvers dreigen het werk te staken. De vereeniging tot bescher ming van dieren heeft bij de politie geklaagd over mishandeling van de beesten op de slachtplaats. Dientenge volge wordt daar nu door geheime politie-agenten streng toezicht gehouden, en telkens worden er slagersknechts of veedrijvers beboet, die hunne ossen of kalveren geslagen of op andere wijze mishandeld hebben. De slagers en veehandelaars verklaren echter, dat zij het vee niet met zachtheid naar de slachtplaats kunnen drijven. Zij verzochten afschaffing van het strenge politietoezicht, en nu dit hun geweigerd werd, dreigen zij met niet meer te laten slachten. Spoorwegreizigers maken zich dikwijls, bij het naderen van het station, waar zij wezen moeten, tot uitstappen gereed en wachten dan staande het stilhouden van den trein af. Dat dit gevaarlijk s, bleek onlangs te Leipzig. Daar waren ook verscheidene reizigers in een spoor wegcoupé vooruit opgestaan, toen de trein plotseling stilstond met een zoo hevigen schok, dat allen omver vielen. Een der passagiers brak een been, een ander een arm, een vrouw viel met het hoofd door een glasruit, en vijf andere passagiers werden licht gekwetst. Voor het gerechtshof te Kent heeft rechter Day weder een straatroover tot slagen met de „kat" veroordeeld. Het was een 19 jarige jonkman, die te Brom ley een jonge dame fiad aangerand en beroofd. De rechter zei, dat hij niet was voor lange straffen in gevallen van een eerste misdrijf als dit. Een korte, strenge straf zou, naar zijn oordeel, den over treder veel meer goed doen dan een langdurige opsluiting in de gevangenis, op kosten van de belastingbetalers. Hij verwees daarom den jongen roover tot een maand gevangenisstraf en dertig met de „kat". Er is reden te gelooven dat de oorzaak van de treurige ramp te Moskou ter gelegenheid van het kroningsfeest, is te zoeken in eene roof- en oplichtersge schiedenis, zooals in Rusland zoovelen voorkomen. De van rijkswege aangestelde commissie van onderzoek heeft namelijk bevonden, dat elk der honderd huisjes waarin de feestpakketjes geborgen waren er niet meer dan duizend ieder konden bevattenwinst voor de commissie der volksfeesten driehonderd vijftigduizend pakketten, a anderhalve roebel. Om den roof te bemantelen hoopte men op plundering der bedoelde huisje door het volk. Ten einde hiertoe de volksmenigte aan te zetten, zouden pakjes onder het volk zijn geworpen. Ook moet gebleken

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1