EAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Ho. 05 52 Uitgave van DE ERVEN LOOS JE 8, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. ÏXLEPHOONNUMMER TELEPH0N1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prjs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Haiirlcnisch Gemengd Koor gaf Dinsdagavond zijn tweede uitvoe ring in de concertzaal van het Bronge- houw en mocht zich daarbij verheugen in de belangstelling van een talrijk publiek. Vele abonnée's van het Bronge bouw bewezen door hunne tegenwoordig heid de beschikking der zangvereeniging, dien leden vrijen toegang te verleenen, op hoogen prijs te stellen. Het ten gehoore gebrachte programma stelde de goede verwachtingen, gekoes terd omtrent de muzikale ontwikkeling van het Koor onder de leiding van den heer Tierie niel te leur. Integendeel, de voordrachten versterkten de meening, bij de eerste uitvoering gevestigd, dat de zangvereeniging in genoemden musicus een even kundigen als ijverigen leidsman gevonden heeft. Het vrouwenkoor Noël des Marine van Chaininade muntte door eene innig mooie vertolking uit en mocht eene bij uitstek geslaagde proeve heeten van muzikale opvatting en artistieke behandeling. Blijkens de voordracht van dit werk kan Ilaarl. Gemengd Koor bogen op eene uitnemende bezetting der vrouwenstem men. De andere Koorwerken, waaronder het omvangrijke Schön Ellen van Max Bruch,bewezen voor het overige de goede samenstelling van de zangvereeniging, welke bij verdere uitbreiding veel voor de toekomst belooft. Van de solisten, die in het Koorpro gramma de gewenschte afwisseling brachten, gelukte het vooral aan mejuf frouw Anna Kappel succès te behalen. Aan een goed ontwikkeld geluid paart zich bij deze zangeres eene aangename, van smaak getuigende voordracht, terwijl de keuze der liederen gunstig spreekt voor de richting, waarin zich de talenten van mej. Kappel ontwikkelen. De heeren Fermin en Textor gaven in hunne overigens niet onverdienstelijke muzikale verrichtingen geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Beiden droegen het hunne bij tot den bevredi genden afloop van het concert, waarop de zangvereeniging ongetwijfeld met voldoening mag terugzien. B. Geen wonder, dat de Voorzitter in de Raadsvergadering van Woensdag niet vele mededeelingen te doen had, na de kortelings voorafgegane vergadering. De meest belangrijke kwam ons voor te zijn het verzoek van de Coöp. Bouwvereeni- ging „Des Werkmans Lust" om bij de te bouwen nieuwe school gelegenheid te maken tot het nemen van douche- baden. Mejuffrouw J. Jansen, onderwijzeres aan de openbare School C, verzochten verkreeg eervol ontslag uit hare betrek king, waarna in behandeling kwam het bouwen van de school aan het Leidsche plein. B. en W., men zal zich herinne ren, hadden voorgesteld die school te bouwen aan het Heerenhek en wel zou het dan zijn eene kostelooze. De Raad besloot te bouwen aan het Leidscheplein en die school tot tuschenschool te be stemmen. Toen kwam in de vorige vergadering het plan tot goedkeuringde raad be sloot niet goed te keuren, rnaar op aandrang van den Heer Roog eerst een ander plan van alle kanten te bekijken, vooral wat de gelegenheid betrof tot het geven van onderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Waar schijnlijk ging de Raad hiertoe over, omdat de Heer Roog zijn stelsel, een afzonderlijk lokaal, als niet veel duurder aanprees, terwijl nog op andere wijzen bezuinigingen betracht worden, waar door de school dan nog goedkooper kon worden. Hiertoe waren B. en W. uitgenoodigd het schets plan C, Roog, te doen uitwerken. De heer Roog vraagt het woord blijft van meening dat de gangen voor gymnastiek hoogst ongeschikt zijn. Dezelfde meening, zegt spreker, deeien ook de Heeren de Vries en Francken, twee schoolhoofden. Verschillende be denkingen van den gemeente-architect tegen tegen plan C worden tevens door Spreker weerlegd. De gemeente-archi tect vergeet, dat in de eerste plaats een besparing van 3300 er ook nog mee gemoeid is. De Heer Waller zal Spreker niet volgen in zijne bespreking wat betreft de techniek aaDgezien dit buiten zijne competentie ligt. Beide stelsels hebben wat voor en wat tegen. De besparing van f 3000 noopt hem er echter toe de oppositie tegen plan Roog op te geven. Die school zal er niet mooier op worden, maar zij zal toch zeer goed bruikbaar zijn. Bovendien een lokaal kan verwarmd, de gangen niet. De heer de Breuk wenscht er op te wij zen,dat de plannen van den Heer Leyh altijd in overeenstemming met de be trokken personen zijnook hij gaat mee met het plan. De Heer Roog beantwoordt nog. De Heer de Kanter verwondert er zich over dat de Heer Roog hier in het openbaar punt voor punt het rapport van den Heer Ley bespreekt, terwijl het rapport van de Commississie van Finan ciën er in het geheel niet van spreekt zal meegaan met plan Roog. De Heer Stolp stelt in het licht, dat de Heer Roog punt voor punt met den Heer Leyh heeft besproken. Er is dus niet unfair gehandeld, wat den Heer de Kanter aanleiding geeft hierop terug te komen. De Heer Waller, hoewel het laatste woord niet willende hebben, voert het woord nog even en om dezelfde redenen ook de Heer Roog. Voorstel Roog in stemming, wordt aangenomen metalge- meene stemmen. Toen kwam in behandeling de goed keuring van het plan der waterleiding. B. en W. deelden in het begeleidende Raadstuk mede, dat dit ontwerp in eene vereenigde vergadering van de Commis sie van Financieën, van Fabricage en het Dagelij ksch Bestuur onder voorlich ting van den Ingenieur J. Schotel een punt van behandeling had uitgemaakt en allen zich eenparig met de ingediende plannen vereenigen. Aan het ingediende ontwerp ontleen den wij het het volgende Het prise d'eau is ontworpen als volgtIn net midden der duinstrook worden op afstanden van 15 Meter, buizen van 140 m. M. in den bodem gebracht tot een gemiddelde diepte van 15 M. Op deze worden zuigputjes gezet, waarvan het ondereinde bestaat in een filter van fijn kopergaas. De ruimte tusschen filter en hooi buis wordt aan gevult met fijne grint, dan wordt de hoorbuis uitgetrokken en de zuigputjes zoolang doorgepompt tot het water helder is. Het aantal van deze putjes zal ongeveer 340 zijn. 20 van deze putjes worden vereenigd door partieele zuiglei- dingen er komen dus 17 zulke groepen, die met de hoofdleidingen in verbinüing staan. De hoofdzuigleidingen monden uit in een centralen zuigwindketel, die in het midden van het prise d'eau is aangebracht. De voordeelen van dit stelsel boven draineerleidingen, open kanalen, zijn vele; de voornaamste zijn de minder hooge kosten, minder gevaar voor infectie en betrekkelijk gemakke lijke herstelling. De kosten voor het prise d'eau zijn begroot op ƒ250.000. de post machines en stoomketels op 75.000.de gezamenlijke gebouwen, machine- en ketelhuis zijn begroot op 40.000.Voor inrichting tot zuvering en filtratie behoort f 140.000 uitgetrok ken. Voor watertoren en hoog-reservoir is geraamd ƒ55.000; voor de dienst woningen ƒ10.000. Volgens het ontworpen systeem kan elk punt der stad van twee zijden van water voorzien worden. De hoofdleiding wordtgelegd van het pompstation naar en door den straatweg Overveen Bloe- mendaal en Zijlweg naar de Zijlbrug en voor het geval de gemeente Bloe- mendaal hiertoe geen vergunning ver leent, van het pompstation naar het punt waar de gronden waarvoor ver gunning verkregen is en de gemeente- eigendommen een aanvang nemen. Van het eind der hoofdleiding zijn twee ceintuur leidingen ontworpen van waar het water door hoofd- en nevenleidingen gebracht wordt ter plaatse waar het behoort en hierop worden, ongerekend de reeds aan de gemeente in eigendom behoorende brandkranen nog vierhon derd brandkranen geplaatst. De kosten van de hoofdaanvoer leiding, het buizennet en de brandkranen zijn geraamd op ƒ320 000. -, terwijl, mocht eene rege ling met Amsterdam worden getroffen omtrent overneming van het bestaande buizennet, deze post eenige verminde ring kan ondergaan. Voor spoorverbinding met de lijn; Haarlem—Zandvoort wordt gerekend f 10.000 noodig te zijn voor afrastering en bestrating 8500voor telephoon- leiding ƒ6800; voor verdere onkosten en onvoorziene uitgaven ƒ60.000. zoodat voor bet geheele werk zal noodig zijn f 975 000. waarvoor we dan eene waterleiding zullen bezitten geheel vol gens de eiscben des tijds, voldoende water leverende voor eene bevolking van 75000 zielen a 80 Liter per hoofd en per dag. 01 de ontzettende uitgaaf gemotiveerd is; zeer stellig. Al sedert jaren kan Amsterdam zich zelf niet meer voldoen de van duinwater voorzien. Men heeft er de toevlucht moeten nemen tot Vechtwater en hoezeer vele perceelen binnen Haarlem aan de Amsterdamsche leiding zijn aangesloten, kon toch in den aanleg voor de nieuwe stadsgedeel ten door watergebrek niet worden voor zien, waardoor honderden en nog eens honderden gezinnen zich moeten behel pen met zakwater, dat in de verste verte niet aan billijke eischen voldoet. Het ligt in het vooruitzicht, dat de per ceelen tot deze categorie behoorende, al zeer spoedig zullen aangesloten wor den. In de stad zijn vele perceelen bij Amsterdam aangesloten, doch hun getal mag gering genoemd worden bij dat der perceelen, dat put- of pompwater gebruikt. Nu leert de ondervinding, dat het onbruikbaar worden van put- of pompwater gelijken tred houdt met de steeds toenemende vervuiling van den bo dem, waaraan het water wordt ontleend en dus zal van een en ander het gevolg zijn, dat men meer en meer zal moeten komen tot het water, geleverd door de gemeentelijke inrichting. Uit een en ander komt men tot de conclusie, dat eene gemeentelijke water leiding bij behoorlijk waterverbruik financieel eene toekomst heeft. Andere overwegingen, als de gunstige invloed van goed water op den gezondheids toe stand in de gemeente, het nut van overal brandkranen te bezitten, kunnen mede geteld worden als factoren, die het nut van overvloedig en goed water verhoogen. Vooraf ging een langdurige geheime zitting. Na heropening der vergadering kwam de goedkeuring in behandeling. Zonder discussies, waarschijnlijk een gevolg van de geheime zitting, werd het ontwerp goedgekeurd, welke uitslag door de Raadsleden met applaus werd begroet. De heer Beynes vraagt of het in het plan van B. en W. ligt spoedig het werk tedoen aanvangen, aangezien er te Haar lem groote behoefte is aan werk en of het in de bedoeling ligt spoedig een directeur aan te stellen en zulks met het oog op de noodzakelijkheid van vol komen wetenschap met hetgeen in den grond geschiedt. De Voorzitter deelt mede, dat de zaak zooveel mogelijk bespoedigd wordt, ook wat de benoeming van een d recteur belangt. Nadat deze geschiedenis haar beslag had gekregen, werden ter goedkeuring aanbevolen een bestek en voorwaarden voor het bouwen van eene sluis te Spaarn- dam ter vervanging van de Groote sluis met bij behoorende werken en een bestek en voorwaarden voor het uitbreken der Kleine sluis te Spaarndam. De Heer Roog verklaart, dat het werk in zeer goede handen is bij den Heer ingenieur van Rijnland en het uitne mende bestek hiervan getuigenis aflegt. Zonder nadere besprekingen werden beide punten zonder stemming aange-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1