ÏÏAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 06 No 54 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 ZATERDAG ftei Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij faheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TILEPHOONNTJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenf —,25. franco p. post —,40. Afteaderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Gemeenteverslag over 1895. Nationale Militie en Schutterij. Het aantal ingeschrevenen, waarnaar het aandeel in de lichting, 125 man, was berekend, bedroeg 490. De wezenlijke sterkte der schutterij was 1166 man, waarvan 548 man actief. In het peroneel der officieren hadden eenige veranderingen plaats. Door den Schuttersraad werden 209 vonnissen gewezen tot betaling van boeten tot een bedrag van 369.50. Omtrent Kerkelijke Zaken vermeldt het Verslag elf kerkelijke gemeenten met 17 Kerkgebouwen en 24 geestelijken. Onderwijl, Kunsten en Wetenschappen. Het aantal openbare scholen bedroeg veertien, verdeeld in 6 kostelooze scholen, 2 tusschenscholen, 2 opleidingsscholen voor jongens tot het middelbaar onder wijs, 1 opleidingsschool voor meisjes, 2 Burgerscholen en de Leerschool verbon den aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers. Aan het hoofd dier inrichtingen stonden 14 hoofden, 94 onderwijzers, 52 onderwijzeressen. Het getal leerlingen was 3134 jongens en 2316 meisjes, waarvan te zamen 3143 kosteloos onderwijs ontvingen. De schoolgelden varieerden tusschen 7Vs cent per week en 50 per jaar. Het voorschot op de Rijksvergoeding bedroeg ƒ31000.Aan jaarwedden voor hoofden werd betaald ƒ20890 en 5000 vergoe ding voor het gemis van vrije woning. Het bedrag der jaarwedden aan onder wijzeressen beliep ƒ101453 81 Va- Aan onderhoud scholen, aanschaffen en onderhoud der schoolmeubelen, school boeken, schoolbehoeften, verlichting, verwarming en wat hiermede in betrek king staat werd uitgegeven 27035.307a, terwijl aan verdere uitgaven voor openbaar lager onderwijs werd besteed ƒ710.841/!. De ontvangsten van het lager onder wijs beliepen ƒ41474.03, waarbij nog behoort geteld te worden de boven genoemde rijks-vergoeding. Het beredeneerd Verslag der Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs bevat nog de volgende gegevens Tot Voorzitter der Commissie werd gekozen de Heer H. L. Janssen van Raay, tot Secretaris de Heer P. H. van der Lejj. Van de eerste Opleidingsschool voor jongens werden 36 toegelaten tot de Hoogere Burgerschool en 9 tot het Gymnasium alhier, vijf tot andere inrich tingen van M. O. Het schoolverzuim was wegens ziekte 3Vswegens andere redenen, '4/4- Aan Tweede Opleidings school bedroeg dit 4% °/a meestal wegens ziekte. Van de Opleidingsschool voor Meisjes werden 24 toegelaten tot de H. B. S. voor meisjes, één tot het Gymnasium. Schoolverzuim 6 °/0. Van de eerste Burgerschool werden 9 leerlingen toegelaten tot de Rijksnor maallessen 8 tot de H. B. School. Al de openbare scholen bezitten eene schoolbibliotheek. De uitslag van het schoolexamen was zeer bevredigend. Onze gemeente telt 16 bijzondere scholen met 16 hoofden, 54 onderwijzers, 56 onderwijzeressen, te zamen tellende 39191eerlingen; 506 ontvangen kosteloos onderwijs. Van deze scholen bezitten drie een bibliotheek. De hier bestaande Inrichtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwij zeressen zijn: De Rijkskweekschool voor Onderwijzers telt 88 kweekelingendie voor Onderwijzeressen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen 86 kweelingen de Rijksnormaallessen met 69 leerlingen. De drie genoemde Inrich tingen zijn met vierjarigen cursus. Verder worden nog genoemd de Cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, de Cursus tot opleiding van Onderwijzers aan de R. K. Parochiale school met 9 kweekelin gen en de Christelijke Normaallessen met 25 leerlingen. Het Gemeenteverslag noemt 13 be waarscholen met 1176 kinderen, toe vertrouwd aan de zorgen van 16 onder wijzeressen en 53 helpsters. De Ambachtsschool telde 87 leerlingen, waarvan 17 buiten Haarlem wonen. Met Mei 1895 f verlieten met voldoenden uitslag 15 leerlingen den school; tus- schentijdsch verlieten 17 jongens de school. De eervol ontslagen leerlingen vonden allen een goede plaatsing. De Gemeentelijke Instellingen voor Middelbaar Onderwijs zijn De Burger Avondschool met 171, de Hoogere Burgerschool met 5 en 3 jarigen cursus, met 266, de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 140 leerlingen. Deze scholen eischten te zamen eene uitgaaf van ƒ74427.28, waartegenover staat eene ontvangst van ƒ23948.25 Nog telt Haarlem de Muziekschool van de Afdeeling Haarlem der Maat- jj schappij ter bevordering der Toonkunst, de Volkszangschool en twee gymnastiek- scholen. Het Gymnasium werd bezocht door 84 leerlingen. Deze Inrichting kostte 28.665.07. de inkomsten hiertegenover staande waren f 18531. Armwezen. Hoewel de bevolking is toegenomen, bleef het getal bedeelden ongeveer heizelfde. Tijdelijk of doorgaand werden ondersteund 3705 personen tegen 3657 in 1894. Voor rekening der gemeente werden verpleegd 86 personen, wat eischte eene som van f 12492.24, een bedrag ƒ600 hooger dan in 1894. Het aantal verpleegden in het St. Elisabeths of Groote Gasthuis bedroeg in het afgeloopen jaar 686 met 35725 verpleegdagen. Voor verpleegkosten werd ontvangen ƒ6204.95. De ontvangsten en uitgaven beliepen met inbegrip van ƒ40219,28 subsidie uit de gemeentekas eene som van ƒ133717.12. In de Stads Apotheek werden gereed gemaakt 28807 receptenvan 10834 dezer werd terug ontvangen 2029.30. De rekening wijst met inbegrip van ƒ5520.60 subsidie uit de gemeentekas, een cijfer groot ƒ8947.11 Onder de Inrichtingen van bijzondere personen tot ziekenverpleging wordt genoemd het Diaconessenhuisuit het Jaarverslag dezer stichting deelden wij reeds een en ander mede. De Christelijke Vereeniging voor de verpleging voor ljjders aan vallende ziekte telde 59 verpleegden. De Vereeniging voor Ziekenverpleging ontving 200 aanvragen en verschafte aan 316 behoeftige zieken, op aanvraag van geneeskundigen, versterkend voedsel. Het Ziekenhuis van den H. de Deo zond geene opgaven in. (Wordt vervolgd). Naar men verneemt zal de Chineesche staatsman Li Hoeng Tsjang, die thans te Berlijn vertoeft, in het begin van deze maand een bezoek brengen aan de residentie en door H. M. de Ko ningin Regentes te Soestdjjk in plech tige audiëntie ontvangen worden. Tot zijn gevolg behooren drie en dertig personen en het dienstpersoneel is vijf tien personen sterk. De volksfeesten, welke te St. Peters burg zouden plaats hebben ter gelegen heid van des czaren intocht aldaar is afgelast. Dit feit staat in verband met de werkstakingen of met den tegenzin van den czaar in volksfeesten, met het oog op den jammerlijken afloop van het Moskousche feest. Het blijkt inmid dels dat in sommige spinnerijen te St. Petersburg het werk hervat is. Inmid dels houden de stakers zich kalm, en door deze wijze van handelen en door hunne werkelijk matige eisr.hen heeft men sympathie voor hen. De russischc pers doet of er geen werkstaking be staat en zwijgt over de zaak. De Commandant van de Brandweer te Londen, kapt. Simmonds, is gedwon gen tot aftreden. De Graafschapsraad besloot, na een levendig debat van3ys uur, hem te verzoeken zijn ontslag te vragen, wegens ernstige onvoorzichtig heid. De commandant, een tot dusver al gemeen geacht man, heeft bij het aan schaffen van benoodigdheden voor de Brandweer, aan reddingstoestellen van eigen vinding welke hij door een Londensche firma liet exploiteeren de voorkeur gegeven boven andere, die beter en goedkooper waren, en hij moet ook terwille van die uitvinding onware rapporten hebben gemaakt. In November des vorigenjaars hadden te Aalst, België, verkiezingen plaats waarvan de uitslag in de Kamer aan leiding gaven tot heel wat tumult. De clericalen werden er beschuldigd van bedrog en omkooperij, wat deze verre van zich wierpen. Iets schijnt er echter wel van aan te zijn, want na een uit gebreid onderzoek heeft de rechtbank thans eene vervolging ingesteld tegen honderd acht en twintig clericalen, waarbij zeshonderd getuigen en verdach ten moeten gehoord worden. In de Johanneskerk te Leipzig wenscht men een gedenkteeken fe stichten ter nagedachtenis aan J. S. Bach. Het aantal bijdragen, waaronder ook van den Duitschen keizer en den koning van Saksen is zoo groot, dat een waardig gedachtenisstuk zal kunnen verrijzen. Uit Metz kwam het bericht, dat brand is uitgebarsten in tuighuis No. 3 Devant- les Ponts. Het bevat o. a. eene groote menigte ontplofbare stoffen, zoodat men zich zeer ongerust maakte. Een deel van het gebouw vloog reeds in de lucht, waarbjj vele menschen gewond en eenige gedood zijn. Men wist nog niet hoe de brand is aangekomen en kent ook het juiste cjjfer van dooden en gewonden niet; De plaats des onheils is door militairen afgezet en niemand wordt doorgelaten. Men spreekt van 5 tot 30 dooden en van 40 tot 150 gewonden. De oorzaak van den brand schrijft men toe aan vonken van eene locomotief die terecht zijn gekomen in de berg plaats vooor schietkatoen enz. Men staat versteld, dat zoo iets kan gebeuren en bejammert het, dat geen betere voorzorgen zijn genomen. Van eenige soldaten die aangewezen waren tot het afsluitingscordon heeft men de overblijfsels gevonden op 500 meter afstand van de plaats waar de ontploffing plaats had. Twee jonge Duitschers uit San Fran cisco, die aannemen in twee jaren te voet een reis rondom de wereld te doen natuurlijk met uitzondering van de oceanen, die zij per stoomboot mochten oversteken worden nu te San Fran cisco terugverwacht. Zjj wandelden de Vereenigde Staten door, gingen over Londen naar Lissa bon, vervolgens door Portugal, Spanje, Frankrijk, Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Rusland door Turkestan en China naar Japan, van waar zij weer scheep zullen gaan naar San Francisco. Vervolgens de laatste, uit Japan ont vangen, berichten, hadden de voetreizi gers 16 paar laarzen, 3 broeken en 20 jassen versleten. Thans hebben weer in een ander deel der provincie Luik verzakkingen plaats gehad, en de muren van sommige huizen vertoonden spleten. Mijn ingenieurs heb ben thans een onderzoek ingesteld en het schijnt, dat men hier ook de oorzaak moet toeschrijven aan niet oordeelkundig aangelegde mijnwerken. Men schat het getal werkstakers te St. Petersburg op zestig a tachtig dui zend. Sommigen hunner verlangen den werkdag gesteld te zien op dertien of veertien in plaats zooals men gewoon was op zestien of zeventien uur, terwijl door anderen ook nog gewenscht wordt een loonsverhooging. Er zijn fabrieks arbeiders, die genoemd aantal uren werken voor veertig of vijftig centen per dag. Om geen honger te lijden moet dan het geheele gezin naar de fabriek en van het familieleven komt zoodoende heel weinig terecht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1