HAARLEMSCH Wereldkroniek, Ho. 67 Eerste Blad. No 56 üitgave van OE ERVEN LOOSJEs, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM, van ZATERDAG 11 Juli 1896. leé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TBLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBIND1NB ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. f ,25. a franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. I'rijtt per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. jEerste Kamer. Dinsdagavond is de Kamer weder bijeengekomen, en heeft toen vernomen welke ontwerpen en adressen haar zijn toegezonden. Tot rapporteurs over de kieswet is gekozen de heeren Melvill van Lijnden, Fokker, Pijnacker Hordijk, Schimmelpenninck van der Oye en Rahusen. Een Hanoversch spoorbeambte, be last met het uitgeven van plaatskaarten, wilde zich de vorige week met eene aanzienlijke som geld verwijderen en naar Amerika vertrekken. Op het laatste oogenblik werd hij nog aange houden te Deventer, van waar hij naar zijn vaderland werd teruggebracht. Nog is men niet uitgepraat over het vergaan van de Drummond Castle. Het is meent men, gemakkelijker te zeggen dan te bewijzen, dat het droevige geval te wijten is aan den gezagvoerder en dit zou alleen bewijzen, dat Engeland niet alleen niet meer de eerste scheeps bouwende, maar ook niet meer de eerste zeebouwende natie is. Indien, zegt men, de reddingstoestellen volkomen in orde waren geweest, zou de ramp niet zulk een omvang verkregen hebben. In hoofdzaak schrijft men echter het onheil toe aan de scherpe concurrentie, die 't den gezagvoerder tot plicht maakt eenige uren op de reis te bespoedigen. Kort voor 't vergaan is de Drummond nog door een ander stoomschip waargenomen. Hadde dit een nachtsein kunnen geven, dan ware de ramp misschien voorkomen, doch nachtseinen zijn tot heden niet verplichtend gesteld. Een voorstel om den Joden het stem recht te ontnemen is door den Neder Oostenrijkschen landdag verworpen. Behalve met Armenië en Kreta heeft de Turksche regeering het ook te kwaad met de jong Turksche partij. Zij heeft zich voornamelijk gevormd uit de jon gelieden, die in Frankrijk en elders hunne opleiding genoten, zich in Turkije vestigden en daar, geen rekening hou dende met de waarheid dat hervormin gen langzaam gaan, zich deden kennen door een woest vooruitstrevenden geest, waarmee Ae regeering allerminst is in genomen, doch welke vooral in den kleinen ambtenaars stand zijn aanhang vindt. Deze stand, slecht gesalarieeid en zeer slecht betaald haakt naar veran dering, die voor hem slechts verbetering zijn kan. Daar verder gezegde partij weet aan te toonen, dat meerdere vrij - heid op staatkundig gebied niet in strijd is met den godsdienst, verschaft zij zich ook aanhangers onder de standen die van hervorming, er mede in strijd, niets zouden willen weten. Nu tracht de re geering wel, door nu en dan een paar heethoofden ter dood te doen brengen een heilzame schrik in hunne gelederen te verspreiden, doch zij zal hiermede de gevestigde overtuiging, dat hervor ming noodig is, niet kunnen uitroeien. Turkije verkeert zeer zeker thans in moeielijke omstandigheden. De mogendheden plaatsten zich reeds tusschen Armenië en den Sultan en ook ten opzichte van Kreta staat het op denzelfden bodem; het land schijnt voorbeschikt zich de wet te zien voor schrijven door het overige Europa en het bezit niet de gegevens daartegenover te stellen wat in de eerste plaats de toe standen zoude kunnen wijzigenen groot, welgeoefend en goed verzorgd leger. Onder deze omstandigheden is stellig de toekomst voor Turkije don kerder dan ooit, tenzij de eene of andere bevriende staat, die genoemde middelen wel bezit, het nog eens met raad en daad te hulp komt. Uit Griekenland wordt reeds onver holen hulp verleend aan Kreta. Turkije vraagt opheldering. Het Grieksche ant woord heeft ongeveer den zin van, wjj kunnen niet voorkomen dat Grieksche onderdanen iets doen ten behoeven van anderen, die door afkomst Grieken zijn. Een ding zal Turkije nog lang op de been houdenhet is de ontzettende schuldenlast waaronder het land gebukt gaat en bij welks rente en aflossing geheel Europa betrokken is. Ondergang van Turkije beteekent voor duizenden en duizenden in het westen financieel aan lager wal geraken en het zal wel het streven der regeeringen blijven dit te voorkomen en zij kunnen dit zoolang de hulpbronnen van het land niet geheel zijn uitgedroogd. Dat dit nog lang kan duren, blijkt uit de eeuwen van wanbeheer waaronder Tur- kije reeds heeft gezucht en het bewijst tevens, dat, niettegenstaande hooge be lastingen en een bepaald stelsel van knevelarij, de natuurlijke hulpbronnen niet spoedig te niet gaan. Te Nantes is een werkstaking uitge broken onder de werklieden, die de bus jes soldeeren, waarin sardines wor den verpakt. En de visschers van een der middenpunten van de Bretagner sardine visscherij zijn niet op vangst uitgegaan, omdat zij toch geen afnemers zouden vinden. In een der dagbladen van New York komt een klacht voor over het toenemend gebruik van rjjwielen. De handelaars klagen, dat hun reizigers overal afge wezen worden zonder eenige bestelling. Vaders geven hun jongens geen horloge, mannen hun vrouwen geen nieuwe japon meer cadeau. Een rijwiel is het eenigste geschenk, dat nog aangeboden wordt. Vooral in Chicago roepen de modisten ach en wee, omdat de sport daar alle begrippen van coquetterie bij de dames uitwischt. Sinds het rijwiel ten troon verheven is, wordt er niet meer gerookt, paard gereden of lang getafeld. Ook de geestelijkheid voegt haar klach ten hierbij. Lichaamsoefening trekt de geloovigen van de kerk af en de gees telijken zijn genoodzaakt geweest, hun nen hoorders en hoorderessen te doen weten, dat bij iedere kerk een bewaar plaats voor rijwielen is. In hoeverre het bovenstaande over dreven is, valt moeielijk te beslissen. Het is echter kenschetsend voor de richting van den tijd, voegt het IIbid. hierbij. Het wielrijden voor dames heeft op nieuw de vraag op het tapijt gebracht, of dames, zonder schade voor de wel- voegelijkheid, zich in pantalon getooid op Btraat mogen vertoonen. Natuurlijk is ei- een heftige strijd ontbrand tus schen voor- en tegenstanders. Te Parijs heeft een oogenblik het gevaar gedreigd, dat het dragen van zoogenaamd rijwiel- costuum door de politie zou verboden worden. De prefect van politie, de heer Lépine, heeft zich echter bedacht en de wielrijdsters mogen zich te Parijs naar hartelust vertoonen in een costuum. dat hare bewegingen niet belemmert Het Oostenrijksche leger gaat zich nieuwe geweren aanschaffen. De Mann- licher geweren, die tot nu toe bij dit leger in gebruik waren, gaven in den laatsten tijd herhaaldelijk aanleiding tot klachten. De minister van oorlog heeft thans besloten tot invoering van een nieuw geweer, eveneens een Mann- licher systeem, maar dat veel beter van constructie moet zijn en één kilo minder weegt dan het vorige. De kosten, die de invoering van het nieuwe geweer zal medebrengen, worden geschat op 100 millioen florijnen. Het volgend jaar zal met de fabricatie worden aangevangen, elk jaar moeten 150,000 geweren worden afgeleverd. Uit Ougré bij Luik wordt gemeld, dat Zaterdagnamiddag in die gemeente een gebouw is in de lucht gevlogen, waarin buskruit werd bewaard voor het gebruik der kolenmijnen. Er waren een twaalftal werklieden in het gebouw, toen een kardoes ontplofte, terwijl een der werk lieden haar in de hand had. De man is na eenige uren vreeselijk lijden bezwe ken. Een ander werkman werd zoo zwaar verwond, dat ook voor zijn leven wordt gevreesd. De strijd over het ongelukkige keel- serumgeval bij het zoontje van den Ber- lijnschen hoogleeraar Langerhaus is nog niet uit. In de Klin. Wochenschrift komt Prof. Langerhaus op tegen het beweren van de gerechtelijke geneeskundigen, dat zijn kind gestikt zou zijn door het indringen van braaksel in de ademhalingswerktui gen. Hij houdt vol, dat de dood van het kind veroorzaakt is door het normaal keelserum van Dr. Behring. Hij beweert, dat er al verscheidene sterfgevallen dooi het keelserum veroorzaakt zijn. Hij weet vele gevallen, waarin het serum een ongunstige werking had, een zelfs waarin het, als bij zijn zoontje, den dood ver oorzaakte; maar hij mag zich daarover niet nader uitlaten. Het Zwitsersche kanton Zürich besloot, dat van het geld, 't welk het ontvangt als zijn aandeel in de opbrengst van het alcoholmonopolie, een tiende deel (52,917 frankszal worden besteed tot bestrijding van drankmisbruik in zijn oorzaken en gevolgen. Het dronkaardsgesticht Ellikon ontvangt 4000 fr., de vereeniging ter be strijding van drankmisbruik 2000 fr. enz. Woensdag ontving het stedelijk zie kenhuis te Utrecht een bezoek van H. M. de Koningin Regentes. Het duurde van half vier tot vijf uur. H. M. onder hield zich minzaam met sommigen der zieken en nam belangstellend kennis van al wut tot de stichting in verband staat. Bij gelegenheid der kermis te Wa terlandkerkje (de eigenlijke kermisdagen zijn den Zaterdag en den daarop eerstvol- genden Maandag) had jongstleden Zondag aldaar een zonderling opstootje plaats. Door burgemeester en wethouders was n.l. besloten om op Zondag het dansen niet toe te laten. Toen nu Zondag op een of meer plaatsen een aanvang ge maakt werd met dansen, kwam de rijks-politie daar tegen op en verbood het. De gemeente-veldwachter evenwel verklaarde, dat men gerust kon dansen, waarop men weder wilde beginnen. Hierdoor ontstond eene botsing, met het gevolg dat de gemeente- veldwachter de kermisgasten openlijk begon aan te sporen zich niet aan het verbod te storen. Een en ander moet nog al in krasse bewoordingen o. a. tegen den wethouder, waarnemenden burgemerster geschied zijn, zoodat het naar opruiing geleek. Wegens dit feit is de gemeente veldwachter Dinsdag in hechtenis geno men, voorloopig naar het cachot in de maréchaussee-kazerne te Oostburg over gebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Aangaanden een noodlottigen brand, die Maandagmorgen tusschen zes en zeven uur te Krawinkel-Geleen woedde, wordt nog gemeld, dat de drie kinderen Bovens, die in de vlammen zijn omge komen, en waarvan het oudsten nog geen 12 jaren telde, zich, toen de brand uitbrak, allen op een zolderkamertje bevonden. De vader is elders aan een stoonoven werkzaam, terwijl de moeder met een ouderen zich reeds met het krieken van den dag naar Maastricht hadden begeven om daar zand te gaan venten. Hoe het onheil eigenlijk is ontstaan, zal wel een raadsel blijven. De onlangs opgetreden gouverneur van Atjeh, Generaal Dumoulin, is door een zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Gelukkig zijn wij met onze gouverneurs op Atjeh niet; Generaal Dumoulin is reeds de vijfde, die te midden zijner werkzaamheden in het vijandelijke land bezweek. Dumoulin had nog maar weinige dagen zijn ambt aanvaard. Iemand te Woudenberg kreeg oneenig- heid met zijn vrouw. In zijne opgewon denheid stak hij zijn huis in brand en verdronk zich toen in een sloot. Als alle echtgenooten zoo deden was half Neder land platgebrand, de puinhoopen getooid met treurende wederhelften. De Schiedamsche werkstakers, hun getal is thans tot 350 gestegen, hebben hunne eischen gesteldIn zes dagen 10.buiten overwerk, ontslag van

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1