HAARLEMSCH Eerste Blad. No 57. Uitgave van DE ERVEN LOOSJE^v Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 WOENSDAG 1896. N ieuwsberichten. tILEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM; ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eerste Kamer. De Kamer heeft in hare zitting van 10 Juli aangenomen: de ad- ditieoneele overeenkomst betreffende het internationaal goederenvervoer, eenige naturalizatiewetten, de heffing in Limburg, en de onteigening voor Nij megen. Bij de wijziging der jachtwet verklaarde de Min. geen tijdstip te kun nen bepalen voor een algeheele herzie ning der jachtwet. In voorbereiding is het ontwerp houdende voorziening op het jagen en visschen in territoriale wa teren, waaronder ook de Schelde en de Zeeuwsche stroomen zullen worden begrepen. Het ontwerp werd goedgekeurd. De grensregeling tussehen Leiden en Leiderdorp o.a. werd door den Min. van Binnenl. Zaken toegelicht en verdedigd. De wijziging in het voorloopig onlwerp gebracht, moet niet worden beschouwd van dien aard te zijn, dat daardoor het op nieuw hooren der kommissiën wordt gerechtvaardigd. Mochten andere ge meenten grensregeling behoeven, b. v. Leeuwarden, dan zou de Min. gaarne die plannen afwachten. De heer Engel- berts verklaarde zich tegen het ontwerp wegens te groote uitbreiding aan de grensregeling gegeven. Het ontwerp werd aangenomen met 38 tegen 3 stem men. Bij de suppletoire begrooting van Binnenl. Zaken, wees de heer van Nispen tot Pannerden op de gevallen van vee ziekte in de omstreken van Lobith en 's Heerenberg. De Min., van Binnenl. Zaken antwoordde, dat werkelijk in de streek, waar de Duitsche Rhijn in Neder land stroomt, mond- en klauwzeer zich voordoet, in de laatste dagen zelfs bij grooter koppels. De Min. heeft een onder zoek laten instellen, afmaking van een deel bevolen, afzondering voorgeschreven en maatregelen zijn genomen om de ziekte te bestrijden. Het ontwerp werd goedgekeurd. Ook werd aangenomen de wijziging der wet regelende de militaire pensioenen bij de zeemacht. De Min. van Marine verklaarde, dat pensioenverhoo- ging wordt voorbereid. Goedgekeurd werd de onteigening tot verbetering van de Berckel, alsmede het ontwerp tot ver betering van de Vecht in Overijsel, en het ontwerp betreffende den spoorweglijn van Batavia naar Anjer. Aan het einde der zitting vroeg de heer Geertsema aan den Min. van Kol. mededeelingen omtrent den toestand in Atjeh. De Min. verklaarde zich bereid alles wat hij weet mede te deelen in eene bijlage der Staats Courant. De voornemens betref fende de te volgen taktiek zullen daarin niet voorkomen, want zelfs te Buitenzorg heeft men geen bepaalde gedragslijn. Indien het Nederl. volk geduld heeft, zal de Atjeh kwestie wel opgelost worden. De Min. en de heer Geertsema brach ten hulde aan de nagedachtenis van den Generaal de Moulin. De Kamer is uiteengegaan. Als een teeken des tijds mag men aanmerken het feit, dat Duitschland officieel zal deelnemen aan de Parijsche tentoonstelling in 1900 en datFrankrijk heeft besloten extra-treinen te laten loopen in het belang der Berlijnsche tentoonstelling. Zou men hieruit mogen opmaken, dat de politiek der beide sta ten een weinig aan het omzwaaien is? Een Fransche boer nad voor enkele jaren van de regeering van zijn land ten behueve van zijn zoon een studie beurs ontvangen van zestienhonderd francs. Sedert was de boer in betere omstandigheden gekomen en nu heeft hij zich gehaast ongevraagd het geld aan het ministerie van onderwijs terug te geven. Velen zouden in gelijk om standigheden het zaakje gelaten hebben zooals het was. Te Antwerpen heeft men het Li Hoeng Tsjang niet lastig gemaaktmen scheen er voor eene plechtige ontvangst en versieringen geen tijd te hebben. Li liet zich rondrijden en nam deel aan een diner, aangeboden door den gouver neur van de provincie Antwerpen. Men vermaakte zich daar met de eenvoudige vragen van den gast. Van eene eere- wacht, opgesteld bij het Arsenaal, nam hij geen notitie; wel van een geweer, dat hij ter bezichtiging van een soldaat afnam. De jonge dierentemmer Adrien Pezon is bij een voorstelling te Neuilly bijna verscheurd door den leeuw Brutqs, in wiens muil hij zijn hoofd gestoken had. De bedienden trachtten tevergeefs den leeuw tot loslaten te bewegen. Maar den ouderen Pezon gelukte het, zijn zoon te bevrijden. De jonkman is ernstig, maar niet doodelijk gewond. Twee jaren geleden heeft Adrien Pezon te Neuilly zijn vader uit de klauwen van dienzelfden leeuw gered. De week-editie der Standard and Dig gers Newsvermeldt hoe omtrent de maand April 1.1. eenige Johannesburg- sche heeren, waaronder een achtbaar I.. T. V., zich in Johannesburg's Rand Club van hun financieele en politieke beslommeringen probeerden te ontdoen door een beetje baccarat te gaan spelen. Toen dit interessant kaartspel na be hoorlijken tijd een einde nam, bleek het dat de houders der bank zoomaar eventjes 80000 gewonnen hadden, welke som dadelijk in den vorm van cheques werd overhandigd. Arme, ver drukte Uitlanders! Een kostbare postduif is dezer dagen in handen van de New-Yorksche politie gevallen. Het diertje had verscheidene diamanten onder een zijner vleugels en om den hals en pooten gebonden. Vermoedelijk is dat een duif van smokkelaars, die op deze wijze diamanten pogen binnen te smokkelen. Zij nemen waarschijnlijk de duiven mee naar Eu ropa en laten ze op de terugreis dicht bij de kust, met diamanten beladen, los. Blijkbaar was de nu gevangen duit haar last wat zwaar geweest, zoodat zij haar reis niet volbrengen kon. De Duitsche grensbeambten zitten wegens het heerschen van het mond-en klauwzeer in enkele onzer grensplaat sen soms verlegen bij het in beslag nemen van gesmokkeld vee. Tussehen Bocholt en Aalten werder voor eenige dagen een koe en zes schapen uit Hol land over de Duitsche grenzen gesmok keld en door de Duitsche commiezen in beslag genomen. Deze hebben dit vee bij de Duitsche grenzen zoolang opgeborgen, tot zij van hun superieuren bericht ontvangen, of de invoer van dit gesmokkelde Holland- sche vee naar Duitschland geoorloofd is. Te Londen tracht een Schot, zekere heer Mac Donald, de tegenwoordige kleederdracht te wijzigen. Hij oordeelt, dat jas, broek, hooge hoed enz. te lastig en te warm zijn, vooral in dit seizoen. Daarom heeft hij een propagandatocht door de straten van Londen ondernomen, waarbij een paar pantoffels en een borstrok zonder mouwen zijn eenige kleeding uitmaakten. Een groote me nigte volgde den excentriek uitgedosten man, totdat hij een politieagent tegen kwam, die in de nieuwe kleedij, of liever in dat wat er aan ontbrak, een ver grijp tegen de zeden zag. Mac Donald werd gearresteerd en verklaarde voor den politierechterdat hij, als Schot, de Engelsche wet niet kende, die zich bemoeide met de kleeding der burgers. Het geheele Italiaansche ministerie heeft bij den Koning ontslag aangebo den. De premier, Markies die Rudini is door den Koning met de samenstelling van een nieuw ministerie belast. Even vóór het aftreden is onder het ministerie Di Rudini nog een belangrijke hervorming tot stand gebracht. Voor geheel Italië is namelijk op voorstel van 11 afgevaardigden de burgemeesters keuze ingevoerd, d. w. z. dat voortaan de burgemeester eener gemeente niet door de regeering wordt aangesteld, doch door de inwoners zeiven gekozen. Oorspronkelijk werden zij, evenals hier te lande, door den koning benoemd, bij de gemeentewet van Crispi werd in 1889 bepaald, dat in provincie- en districts hoofdsteden, benedens in steden met meer dan 10.000 inwoners de keuze door de inwoners zou geschieden en in kleinere gemeenten de koning den bur gemeester steeds benoemen zou uit de gemeenteraadsleden. Nu zijn de kleinere gemeenten ten opzichte der burgemeesterkeuze met de grootere gelijk gesteld. De weigering van Koning Oscar, het Stortings besluit betreffende de „reine" Noorsche vlag goed te keuren, heeft grooten indruk in Noorwegen gemaakt. Men vreest voor eene crisis voor het geval ook de nieuwe Kieswet, die zeker dit jaar door het Storting zal worden aangenomen, niet door den Koning be krachtigd wordt. Zooals misschien niet algemeen bekend is, wordt eene wet in Noorwegen, die door drie verschillende Stortings is aan genomen, geldig ook zonder sKonings goedkeuring. Op de reede van Ostende was de Engelsche pakketboot Prince of Wales door het gerecht aan den ketting gelegd. Maar de kapitein wilde in weerwil daar van vertrekken, en toen de Belgische ambtenaren dat wilden beletten, boden hij en zijne officieren weerstand en dreigden hen met revolvers. De ambtenaren kwamen echter toch aan boord en al de officieren werden geboeid naar het gebouw der gendar merie gebracht. De boot werd door zee- politie bewaakt en door een Belgische bemanning naar de achterhaven ge bracht. De officieren van het Oostenrijksche leger zullen, volgens de nieuwste ver ordeningen, na 40 jaren trouwen dienst, zonder eenige kosten in den adelstand verheven worden, ook al hebben zij zich niet op bijzondere wijze onder scheiden. Officieren, die een oorlog mede- maakten, hebben reeds na een 30jarigen diensttijd het recht om geadeld te worden. Een Berlijnsch natuurkundige be weert, dat hij heeft ontdekt, dat ook de maag en ingewanden kunnen gephoto- grapheerd worden met Röntgen-stralen, wanneer deze organen oplossingen van metaalzouten bevatten, die even ondoor dringbaar voor de X-stralen zijn als metaal zelf. Het Röntgentoestel zou zeer verbeterd zijn. In de jongste zitting van den ge meenteraad van het Fransche plaatsje Marles (kant. Arras) zijn de burgemees ter en een der raadsleden aan het vechten geraakt. De beide heeren rolden als schooljongens over den grond en scheurden elkaar de kleeren van het lijf, tot het eindelijk gelukte, hen te scheiden. Op de uiterwaard te Nederhemert, die gedeeltelijk met een heining van ijzerdraad is omringd, werden verleden jaar een dertiental stuks vee, die op verschillende afstanden van elkander tegen en bij die heining stonden, in één slag door den bliksem gedood. Thans heeft de eigenaar dier uiterwaard de draadheining van afstand tot afstand van bliksemafleiders laten voorzien. De bevolking van Nederland bedroeg van 5 en 6 Juli op 1 Januari 1896 Provinciëu. Mannen. Vrouwen. Totaal. N.Brabant. 267363 266144 533477 Gelderland 273910 267027 540937 Z. Holland. 512731 549097 1061828 N. Holland. 445229 474289 919511 Zeeland 103716 105830 209546 Utrecht.. 117740 120542 238282 Friesland. 168858 170053 338911 Overijsel 160210 154595 314805 Groningen. 142677 146208 288885 Drente. 74206 67019 141225 Limburg. 137916 134128 272044 Het Rijk 2404556 2454895 4859451 De bevolking des rijks bedroeg op 1 Jan. 1895 2,372,406 mannen, 2,423,240 vrouwen, totaal 4,795,646 en is alzoo toegenomen in den loop van 1895 met 32,150 mannen, 31,655 vrouwen, totaal met 63,805. Het aantal persanen, dat zich gedu rende 1895 in de gemeenten van het rijk vestigde, bedroeg 152,674 mannen. 146,177 vrouwen, totaal dus 298,851 terwijl vertrokken 154,986 mannen, 148,184 vrouwen, totaal dus 303,170. In het geheel overtrof het aants 1 der vertrokkenen het aantal van her, die zich in het rijk vestigden, met 4319. Waren de gebeurtenissen in Zuid- Afrika gedurende de laatst verloopen weken niet van dien aard dat er mel ding van behoefde gemaakt, thans schijnt Duitschland iets te willen doen. Zekere Beit, secretaris der Chartered Company, Duitscher van geboorte, heeft namelijk verzuimd zich te laten naturaliseeren

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1