verbod van den patroon om in de werk plaats te zingen en toen hieraan niet werd voldaan strafte de patroon met inhouding van huiswerk. Mits men zich aan het verbod onderwierp kon het werk voortgezet worden. De zanglust schijnt dus bedwongen te moeten worden, want de patroon blijkt in staat zijn woord te houden. HAARLEM 20 Juli 1896. De sociëteit Vereen-ging alhier is eene inrichting voor gezonde en aange name ontspanning rijker geworden. De zeer primitieve kegelbaan nl. is vervan gen door eene, welke geheel aan de thans gestelde eischen voldoet. Zondag morgen had de feestelijke opening plaats en nam de wedstrijd aan de opening verbonden, een aanvang. Vijftien ver- eenigingen beproefden op de nieuwe banen, waarvan de inrichting geroemd werd, hunne krachten. Aangezien de wedstrijden nog niet zijn geëindigd kan geen uitslag vermeld wordenhet hoogst staan, Hard gaat ie, het Spaarne en de Groote Vaux/iall, kegelclubs, die bij eiken wedstrijd gewoon zijn te overwinnen. Aan den kegelwedstrijd is een biljart concours verbondenvoor een en ander zijn medaille» en kunstvoorwerpen als prijzen uitgeloofd. Zondagnacht te half twee brak brand uit in het perceel Molenstraat N. 2, bewoond door J. van Berkel. Het huis brandde van alle zijden te ge lijk, zoodat van blusschen geen sprake was. Toen de brand ontdekt werd was er niemand in de woning. Naar men mededeelt is van Berkel voorloopig in bewaring gehouden. Op de School voor Kunstnijver heid te Haarlem, zijn tot 27 Juli de teekeningen en werkstukken der leer lingen tentoongesteld. In hoofdzaken kunnen wij het tentoongestelde werk en drie hoofdgroepen indeelen: het tee kenen en schilderen naar pleister, stille vens en bloemen naar de natuur het stiliseeren van planten en bloemen tot ornamenten en de practische resultaten van het boetseeren en houtsneden, van het werk der leerlingen, die alleen Woensdag en Zaterdagmiddag de lessen bijwonen, wordt thans een afzonderlijk tentoonstelling gehouden. In elk dezer afdeelingen zijn zeer goede resultaten verkregen. Het is be kend, dat zij die hun opleiding op de School te Haarlem hebben ontvangen, zeer gaarne door de patroons worden in het werk genomen, omdat het goede, flinke werkkrachten zijn, waar zij be hoorlijken steun in vinden. De eigen aardige richting van het onderwijs der Haarlemsche School, die in het bizonder op de toepassing der natuur berust, is algemeen bekend, en wordt de tentoon stelling dan ook door vele belangstel lenden bezocht. De tentoonstelling Dr. P. J. H. Cuijpers, die door het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem is aangekondigd,is thans aldaar geopend. De rotonde, de witte zaal en het Trapportaal werden voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld en men staat verbaasd over de veel zijdigheid van den begaafden kunstenaar, die de verschillende technieken op het gebied der decoratieve kunst, zoo mees terlijk weet te beheerschen. De tentoon stelling bestaat uit schetsen, ontwerpen, en teekeningen van détails op ware groote. Al deze teekeningen hebben voor de praktijk gediend en zijn dus voor de beoefenaars de verschillende kunstam bachten van groote beteekens. Een uit gebreide verzameling praktische model len van figurali en ornamentale beeld houwkunst en werkstukken op het gebied van den kunstsmid en den houtsnijder vullen deze verzameling aan. De Directie van het Museum hoopt door het arrangeeren van deze tentoon stelling een dienst te hebben bewezen, aan allen die zich voor de verschillende kunstambachten interesseeren. Het aantal deelhebbers in de onder linge Brandwaarborg-Vereeniging voor de gemeente Haarlem, op 1 April 1896 bedragende 179 meteen verzekerd kapi taal van f 1.361.035, vermeerderde in het 2e kwartaal van' 1896 tot 197, met een verzekerd kapitaal van 1.465.985. Ann brandschade werd door de Vereeni ging in dit kwartaal betaald 771. De eerste peren zijn alhier ter markt gebracht door Gebr. Busé Turf markt en verkocht aan D. Groenendaal Breesteeg 18 dat is 3 weken vroeger als het vorige jaar. Door de Commissie voor optocht, versiering en verlichting, uit de feest commissie voor den Koninginnedag hier ter stede is aan een aantal vereeni- gingen alhier eene circulaire verzonden van den navolgenden inhoud: Mijne Heer en, »De Commissie belast met de samen stelling en regeling van den optocht op 31 Augustus a. s., heeft het genoegen u uit te noodigen tot bijwoning eener vergadering op Donderdag 30 Juli a.s., 's avonds half acht uur in de groote restauratiezaal van de sociëteit «Ver eeniging" (ingang Klokhuisplein). Het voorloopig plan der Commissie is het volgende: Door de zorgen der Commissie zal een groote Triomphwagen worden samen gesteld, vormende een allegorische voor stelling van het Huis van Oranje, daar bij zullen alle vereenigingen zich aan sluiten, als 't ware een hulde brengende aan het Oranjehuis. Daaitoe kunnen medewerken, de gymnastiekverenigingen in uniform met hunne vaandels, de weerbaarheids- korpsen in uniform, de militaire ver eenigingen, de wielrijdersvereenigingen (s. v. p. versierde rijwielen), de roei en zeilvereeniging met hun boot op versierden wagen, de vereenigingen die geen uniform dragen, met hun banieren, of alleen hun bestuur in versierde landauers met de banieren enz. enz. Aan vakverenigingen zal gaarne een plaats in den stoet worden toegewezen. Voorts kunnen alle particulieren zich bij den stoet aansluiten, mits gecostu- meerd een groep voorstellende of wel gezeten in met bloemen versierde rijtui gen, 2, 4 of 6 spannig in versierde dogcarts, poneycart, ezelwagens. Gaarne zal gezien worden, dat door jongelieden een eerwacht te paard wordt samengesteld. Eenige muziekkorpsen zullen op versierde wagens den stoet begeleiden. Reeds van verschillende zijden wer den toezeggingen ontvangen. Om nu tot een goed geheel te geraken wordt een afgevaardigde uwer vereeni ging uitgenoodigd op de vergadering van den 30en Juli a.s. te verschijnen. Inlichtingen worden gaarne door onder- geteekenden gegeven. Wij vertrouwen, dat u met ons zult willen medewerken om 31 Augustus tot een waren feestdag te maken en dat u ons uw ge waardeerden steun niet zult onthouden. Namens de Commissie van den optocht, A. A. Land, Voorz. A. Koolhoven, Secr. Tot de jaarlijks terugkeerende schoolfeesten behooren de uitstapjes, welke der jeugd worden aangeboden der de Schuurman Schimmel- van Outeren Stichting (voorz. de heer Ger- dessen) en door de Vereeniging „Door vermaak tot Nut". A.s. Donderdag zullen de 400 leerlin gen, welke voor het eerste in aanmer king komen, een tochtje per boot maken over Zaandam naar Alkmaar en Heiloo. Zij vertrekken onder geleide van de onderwijzers des morgens tegen zeven uur van uit het Binnen Spaarne (Kaas markt) om tegen half zeven des avonds terug te keeren. De tocht naar Arlis van wege „Door Vermaak en Nut" is bepaald op Vrijdag 7 Aug. Daaraan nemen zoowel kinderen van de bijzondere als van de openbare scholen deel en strekt zich deuitnoodi- ging uit tot de weeshuizen der ver schillende gezindten en het Stads armen huis. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Mag het Bestuur van de Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden voor Haarlem Omstreken nog eens van uwe welwillendheid gebruik maken en U de plaatsing verzoeken van het na volgende, waarmede U ons ten zeerste zult verplichten. Zooals U bekend is werden onze Statuten goedgekeurd bij Kon. Besluit dato 2 Juni no. 31. Als gevolg daarvan kon het Bestuur de vereeniging snaar buiten" bekend maken en werd in het laatst van Juni een circulaire met inschrijvingsbilletaan alle patroons en voorname ingezetenen, voor zooverre ons bekend, hier ter stede en omstreken toegezonden. Het tot dusverre daarop verkregen i resultaat kan zeer zeker, terugziende op het resultaat, dat zustervereenigingen op andere plaatsen bij den aanvang verkregen hebben, gunstig genoemd worden. Aan Donateurs, Begunstigers en Gif ten in eens, werd reeds ingeteekend voor pl. m. fi50.terwijl, volgens het rap port van den bode een 100 tal patroons de inschrijvingsbilletten, wij hopen met een flink bedrag ingevuld, zouden inzenden. Wij blijven dus met verlangen die toekomst te gemoet zien. Hoewel het bovenstaande niet van belang ontbloot kan genoemd worden, is toch het hoofddoel van dit schrijven het volgende: Enkele heeren patroons, die een ma gazijn hebben, antwoordden den bode, dat zij meer sympathie voor de vereeni ging zouden gevoelen wanneer het inderdaad ook een vereeniging was voor Handelsbedienden, thans waren het al leen kantoorbedienden. Welnu tot die heeren patroons richten wij openlijk het verzoek om hun han delsbedienden er op te wijzen dat zij een invullingsbillet voor het lidmaatschap alsmede statuten en reglement kunnen bekomen bij onzen Secretaris den Heer J. A. Aukes, Gedempte Oude gracht no. 128. Dat het op 'toogenblik bijna allen kan toorbedienden zijn, kan bezwaarlijk aan hen geweten worden, wanneer geen handelsbedienden zich als lid aanmelden. Wij maken daarom tevens van deze gelegenheid gebruik om alle collega's Kantoor- of Handelsbedienden op te roepen om zich als lid te doen inschrijven. Volgens een besluit, in eenealgemeene vergadering in Februari, genomen zal dit jaar, dus tol 1 December as. geen entreegeld geheven worden. In de Decernbervergadering zal beslo ten worden, al naar gelang door H. H. Patroons zal zijn ingeteekend, hoe hoog het entreegeld over 1896/97 zal zijn. Waar steeds meer en meer onder onze collega's in andere plaatsen prac tisch gebleken is, dal eene aaneenslui ting zeer gewenscht is, daar vertrouwt het Bestuur dat de Haarlemsche Kantoor- en Handelsbedienden eens zullen toonen hoe algemeen de deelneming moptzijn. Verder bericht het Bestuur dat het Bureau tot Plaatsing is opgericht, dat reglementen voor dit bureau en invul lingsbiljetten gratis te bekomen zijn bij, en dat Heeren Patroons beleefd verzocht worden, om wanneer zij eene vacature te vervullen hebben, zich te wenden tot den Administrateur van het Bureau, den Heer C. G. Koen, Wilsonsplein no. 7. Reeds één candidaat voor Boekhouder- Correspundent meldde zich aan De Afdeeling „Onderwijs in de Handels wetenschappenwaarvan het reglement in de de volgende week te houden algemeene vergadering zal behandeld worden, treedt spoedig in werking. Reden waarom het Bestuur ter kennis brengt, dat -alle jongelieden die van school gaan en zich practisch willen be kwamen voor het kantoorleven, zich het recht tot deelneming aan de cursussen kunnen verschaffen voor f 1.contribu tie per jaar tot hun 18e jaar. Ouders of voogden worden beleefd verzocht, hiervan kennis te nemen en overigens allen, die wenschen deel te nemen aan een cursus, zich te wenden tot den Secretaris-Penningmeester van de Afdeeling „Onderwijs in Handelswe tenschappen" den Heer P. H. de Haan, Gedempte Voldersgracht 14. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeg gende voor de opname verblijve Hoogachtend Namens het Bestuur voornoemd C. G. KOEN, president. J. A. AUKES, secretaris. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKFERSCHA1FING. Van 1 Nov. tot 16 Juli hebben zich de rol gende personen aangemeld: 1 voor costunmnaaister. 43 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 20 voor loopknecht. 51 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 2 voor waschvroaw. 2 voor mengelwerk. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 7 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 1 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 16 Juli zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 11 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 3 voor waschvrouw. 35 voor werkvrouw. 1 voor noodbu'p. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kltedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden heleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bns Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 0-1 en van 3-5 nnr verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot lurevoor de eigenaars terug te bekomen «ijn- Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen twee zilveren vingerhoeden en twee zilveren theelepeltjes, terug te be; komen aan het bureau van den Hoofd opzichter der Gemeente Reiniging aan de Harmenjansweg. Een boezelaar. Een boekje. Een duimstok. Een pakje pluksel. Een blauwe kiel. Een bril. Twee ge deelten van een harmonica. Een beurs je met geld. Een jas. Eenige kerkboeken. Een hond. Een dames mantel. Een defecte parasol. Een gouden oorknopje. Een hondenhals band. Een bel van een rijwiel. Een fantaisie broche. Een entoutcas. Een zilveren dameshorloge. Een zweep Een stuk wasdoek. Een zakmesje. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een lorgnet in étui. Een vrouwenzak. Een grijs man teltje. Eenige sleutels. VEEMARKT 15 Juli 1896. AangevoerdPrijs 5 Koeien f 125.175. 20 N. Kalveren 9.16. 6 Lammeren 14. 6 Paarden. KAASMARKT van 15 Juli 1896. Verkocht 54 stapels, uitmakende 7625 kazen, wegende 13945 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 22. Markt van 20 Juli 1896. Boter. Aangev. 119 verk. 119 KG. L. pr. f 0 90 H. pr. ƒ1.p. KG. Biggen. Aangev. 124 verk. 124 st. L. pr. 4 H. pr. f 7. p. st. Schrammen. Aangev. 87 verk. 87 st. L. pr. f 8.H. pr. 12. p. st Aardappelen. Aangev. 621V» verk. 573V» HL, L pr. ƒ1.60. H. pr. ƒ350. p. H. L. Peren. Aangev. 15 H.L. verk. 15 H.L. Prijs ƒ10. Snijboonen. Aangev. 115 manden verk. 115 manden. L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ1.60 p. mand Heereboonen. Aangev. 143 manden verk. 143 manden. L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ1.70 p. mand MUZIEKUITVOERING inden Hout op Woenrdag 17 Juli,'savonds ten 8 uur, door het Gemeentelyk Muziek korps onder directie van den Luiteaant- Kapelmeester C W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschMiUö.-ker. 2. Ouverture „La Muette de Por tie:"Auber. 3. Valse Espsguole Metra. 4. Faota'sie de l'opéra „Sanson et üalila"Saiut Saëns. 5. Ouverture -Lei dragons de Vil- laers"Maillart. 6. „Die Kaiser-Wilhemsjagd"Kontsky. 7. -Terisiua'' Polka MazurkaPaust. 8. Offenbachiana" PotpourriCouradi. BRONGEBOUW. Donderdag 23 Juli SOIREE, Gemeentelijk Muziekkorps, 8 uur. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag '23 Juli 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer VP. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No 2.Mendelssohn. 2. AndanteBeethoven. 3. Fantasie Eroica"v. Krieken. 4LargoHandel 5. Inleiding en VariatienA. Hesse.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2