HAARLEMSCH Eerste Blad. Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 29 Juli 1896. Nieuwsberichten. N<\" 61. TILEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BERG (H. v. dEdward Jenner en zijn tijdiog. 0.60 BRUGMANS (J. G De eersle eeuw van het Instituut voor doofatominen. .iDg. 1.50 KRUIJS (H. v. 't) Volkuliederen-Albuui Bevattende de cteeat gebruikelijke Inter nationa'eVolksliederen voor Harmisiaro, Piano of Orgeling. 1. Biitenlandeche nieuw verschenen werken. BERLET (A.) De la Reparation des Er- renrs juiiciairesing. 2.20 COURRÈGES (A.) Ce qu'il faut savoir pour rénissir en phothogra^hie..iDg. 1.40 PÉRIN (C.) Premiers principes d'Econo- mie politiqueing. 1 90 REIN ACH (J.) Histoire d'an Ideal, ing. 0.85 Bulgariën und der bulgarische Füraten- hofiDg. 1.30 Bovenstaande werken zgn voorhanden b y de boekhandelaars de erven Loosjes De veimoedelijke daders van den verleden jaar gepleegden dynamiet- aanslag op den Berlijnschen politie commissaris Krause zijn gevat. Het zijn de anarchist Koselmann, een behanger en een schoenmaker en waarschijnlijk ook een vrouw. In het Oosten van Londen heerscht, als in alle droge zomers, gebrek aan drinkwater. Men weet, dat het groote Londen van water wordt voorzien, door maatschappijen, die zulke hooge dividen den uitkeeren, dat het bezit van aandeel een gelukje mag genoemd worden. Jammer, dat niet het noodige wordt gedaan om behalve de belangen der aandeelhouders ook die der waterver bruikers te behartigen. Spanje en Frankrijk zijn gedurende de laatste weken zoo opvallend goed gestemd tegenover elkaar, dat men vraagt, wat er achter steekt. Men denke niet, dat hierdoor de Russen-sympathie verflauwt; de Fransehen, vriendhoudend als zij zijn, dweepen met het denkbeeld dat de czaar zelf niet slechts een grootvorst in September in hun midden zal zijn. Zooals de zaken thans staan is de eerste de beste Parij zenaar in staat den eersten den besten Rus- ■sischen boer van vervoering den dood aan te doen. Een comité van fabrikanten te Weenen, zich ten doel stellende de uitbreiding van het socialisme bij hunne werklieden tegen te gaan, is Donderdag bij den Oostenrijkschen minister, Badeni ont vangen ter overhandiging van een verzoekschrift in den geest van het comité opgesteld en van 650 handteeke- ningen voorzien. Toestemmende dat het comité te klagen heeft over grieven, beweerde de minister dat een groot deel van deze door het co mité hadden kunnen voorkomen worden, dat de uitbreiding van het socialisme eigen schuld is, omdat zoo weinig moeite is gegeven voor de uitvoering van de wet tot verzekering van den arbeider tegen ongelukken. Of en in hoeverre deze ministerieele uitspraak het comité voldoening heeft geschonken is niet medegedeeld. Aangaande de Italiaansche krijgsge vangenen in Abessynië heeft de Minister van Oorlog verklaard, dat de Regeering binnen enkele dagen indirect bericht van hen verwachtte. Di Rudini, de Italiaansche premier, voegde hieraan toe, dat de Regeering al het mogelijke gedaan heeft om tijding te verkrijgen van de gevangenen en hen te helpen, en ook om met Negus Menelik onderhandelingen aan te knoopen over hun invrijheidstelling. De Regeering denkt echter geen strijd te voeren tot bevrijding der gevangenenwèl weet zij, dat zij Negus veel moeilijkheden in den weg kan leggen, en zij zal diens buitengewoon aanmatigende eischen niet inwilligen. Eleonora Duse, de beroemde tooneel- speelster, is door de rechtbank veroor deeld tot betaling van 10,000 lire, aan de impresario's Ciacchi en Moreno, wegens het niet nakomen van een in 1890 met hen gesloten contract, be treflende een kunstreis in Zuid-Amerika. De kunstenares had het nakomen van eene verbintenis onder allerlei voor wendsels, als hare zwakke gezondheid, onzekere toestanden in Zuid Amerika, voortdurend uitgesteld, totdat eindelijk de impresario's hun geduld verloren en een vervolging instelden. De mannen, die te Brussel gevat werden als de vermoedelijke moordenaars van Mevr. Royer, te Peters Woiuwe, hebben nu hunne schuld aan die mis daad bekend. Er was gemeld dat er onderhande lingen gevoerd zouden worden over de verloving van den koning van Servië met prinses Helena Montenegro. De Standard daarentegen laat zich uit Weenen melden, dat de genoemde prin ses verloofd is met den kroonprins van Italië, dien de prinses moet hebben leeren kennen bij de Russische kronings feesten. Aangezien echter de Italiaansche kroonprins al zoo dikwijls verloofd is verklaard, zonder dat het er toe gekomen is, zou men er haast aan gaan twij felen of voor den prins de vrouw dien hij wenscht wel bestaat. Volgens een bericht uit Weenen heeft wederom een kleermaker een kogelvrij pantser uitgevonden. De uitvinder be weert, dat het nieuwe pantser ondoor dringbaar is voor kogels, die op een afstand van 2400 pas worden afgescho ten. De keizer is uitgenoodigd een proef met deze nieuwe vinding bij te wonen. Het Engelsch Parlementslid Ernest Spencer heeft voor den politie rechter van Westminster terechtgestaan, omdat hij op zijn rijwiel te snel en aan den verboden kant van den weg had gereden. De politie-agent, die hem aanhield, verklaarde, dat de Heer Spencer gedreigd had, hem over het lijf te rijden, en ge tracht had, hem te overbluffen door hem zijn qualiteit mee te deelen. De wielrijder volksvertegenwoordiger verdedigde zich zoo goed hij kon. Maar het hielp hem niet. De rechter veroor deelde hem tot een boete van f6 en de kosten. Ter gelegenheid van het socialistisch werk lieden-congres* te Rijssel hebben daar ernstige ongeregeldheden plaats gehad van de zijde van het publiek. Het waren echter minder anti-socialis tische dan anti-Duitsche beweegredenen, die hier in het spel waren wegens deelneming aan het congres van de Duitschers Bebel, Liebknecht en Singer en men hoorde dan ook veelal„Weg met Duitschland 1" „Leve Frankrijk en om de Marseillaise roepen. Eenmaal bezig evenwel vond de menigte spoedig allerlei vermaken uit hevig gefluit ging op uit de om den schouwburg, waar het congres vergader de, opgepakte menigte en' in de koffie huizen hadden botsingen en vechtpartijen plaats. Ook de vensterruiten van bur gemeester en wethouders, die het congres gesteund hadden, moesten het ontgelden en het café de Plauck, tegen over het station werd geheel vernield. Eerst na verscheidene arrestatiën 21 werden gehandhaafd kon de orde hersteld worden. Verscheidene personen zijn ook gek west, o.a. de Heer Boulanger, verslaggever van de Dépêche, die een slag met een boksijzer beliep en wiens toestand ernstig is. De Duitsche deelnemers aan het congres hadden zich juist om aanstoot te vermijden, aan den optocht, die er aan voorafging onttrokken. Het Internationaal Congres van Dierenbeschermers, te Pest gehouden, heeft besloten, pogingen in het werk te stellen om de vivisectie (het nemen van wetenschappelijke proeven op le vende dieren) algemeen door de wet te doen verbieden. Mej. Agnes Engel wees op het schandelijke feit, dat in de laatste twintig jaren millioenen nuttige vogels gedood zijn om als sieraad voor dameshoeden te dienen. Ieder beroep op het gevoel der vrouwen tegen deze dwaze mode is vruchteloos gebleven. Zij stelde nu het stichten van kindervereenigingen tot bescherming van vogels voor. Uit Petersburg wordt aan de Frank furter Ztg. gemeld dat bevel gegeven is om drie Oostsiberische linieregimenten op voet van oorlog te brengen. Men zegt ook dat Rusland spoedig aan Japan den eisch zal stellen, zijn troepen uit Korea terug te trekken. Nog zijn in den laatsten tijd berichten ingekomen van het op den voet van oorlog brengen in Zuid Rusland, terwijl men ook in het westen in deze werkzaam is. De keizer van Rusland heeft wederom uit eigeu kas 35000 roebels gegeven voor de armen van St. Petersburg. Het keizerlijk kabinet is overstroom! met verzoekschriften om hulp, naar aanlei ding van de kroning. Men telde alleen 11,849 verzoekschriften van inwoners uit St. Petersburg. Al deze verzoekschrif ten zijn, met de bovengenoemde som, ter hand gesteld aan generaal-majoor Kleigels, prefect der stad. Nu het gerechtelijk onderzoek naar de aanleiding van het onheil op het Chodinskyveld bij Moskou geëindigd is, is de conclusie ter beoordeeling gezonden aan graat Pahlen, die tijdens de kro ningsfeesten de functie van oppermaar schalk vervulde. Graaf Pahlen zal be slissen welken loop de zaak verder zal nemen. Uit Karlstad (Zweden) wordt 24 Juli gemeld De stoomboot Freia is gisteren namiddag op het Fryken-meer gezonken. Alleen de kapitein, een matroos en drie passagiers zijn gered. Tien personen, waaronder de vrouw en twee kinderen van den kapitein zijn verdronken. De gemeenteraad van Lavoir, nabij Hoei, België, had den onderwijzer tot gemeente secretaris benoemd Daar ech ter de hoogere overheid deze ambten onvereenigbaar verklaarde, stelde de raad voor, de vrouw van den titularis te benoemen. Na haar een examen te hebben doen ondergaan, keurde de deputatie die benoeming goed. Nu bestaaat echter de vraag ot de regeering goedkeurt, dat een ambt als gemeentesecretaris door eene vrouw bekleed wordt. Hoe het echter uitvalle, niet mag ontkend worden, dat het ge meentebestuur van Lavoir het zijne doet om het gezin des onderwijzers voort te helpen, iets wat van alle gemeentebe sturen niet kan gezegd worden. Bij de Belgische herstemmingen, Zondag gehouden, belette de stortregen het vormen van groepen aan den open baren weg, waardoor tevens de talrijke kloppartijen niet plaats hadden, die bij zoo'n gelegenheid anders meestal voor komen. De politie was met het nood weer dus nogal gebaat. Te Instu zu in Turkestan heeft een wedstrijd in het loopen plaats gehad, waarbij de prijzen bestonden in vijf roebels en een meisje en tien roebels en een jonge weduwe. De eerste prijs viel ten deel aan een niet bemiddeld jonkman, die door zijne armoede niet in de gelegenheid was het meisje, thans door hem gewonnen, ten huwelijk te vragen. De tweede prijs behaalde een man op leeftijd die reeds een gezin heeft. De prijs verzet zich echter tegen een hu welijk met hem en de overwinnaar wil nu zijn verkregen rechten handhaven. In de gevangenis te Winchester zijn Dinsdag drie veroordeelden ter dood ge bracht: een soldaat, die een korporaal had vermoord, een man, die een moord gepleegd had op zijn dochtertje, en een ander, die zijn verloofde om het leven had gebracht. Men wil te Londen een globe maken welke de aarde voorstelt op 1 /1 5 0000 0 gedeelte van de ware grootte, dat is te zeggen ongeveer 14,5 meter dubbel zoo groot als de globe, welke op de Parijsche Wereld tentoonstelling van 1889 te zien was. Alle geographische bijzonderheden worden erop aangegeven, alsmede alle plaatsen van meer dan 5000 inwoners en vele van de kleinere. De groote steden worden er aangegeven in ver houding tot de schaal. Londen b.v. zal er grooter zijn dan een penny-stuk. Men zal die globe, welke rondgedraaid kan worden, kunnen bezichtigen van een spiraalgaierij, welke er omheen loopt. Het nuttige van zulk eene niet ge makkelijk te overziene globe kan men niet inzien. Het buitengewone zal hier den doorslag moeten geven aan het eventueel succes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1