Eenige dagen geleden is te Saragossa overleden de beul José Gonzalez, in den ouderdom van 84 jaar. Hij heelt zijne „betrekking" 56 jaren vervuld en in dien tijd 192 doodvonnissen voltrokken. Zijn heide broeders Severo en Ramon, zijn eveneens beul geweest. De eerste stierf te Barcelona in den ouderdom van 89 jaar. De jongste, Ramon, stierf aan den voet van het schavot, juist toen hij drie veroordeelden had opgehangen. Een neef der Gonzalez' was beul te Valladolid. José Gonzalez laat een weduwe met twee zoons na, van wie de oudste zijn vader zal opvolgen. Formosa, het nieuwe wingewest van Japan, verschaft dit land vele zorgen. De inboorlingen zijn zeer onbeschaafd en ruw en daarbij nog zeer verkleefd aan de Chineesche regeering, waaronder zij tot heden stonden. Telkens grootere en kleinere aanvallen en verraderijen maken er den toestand van Japan zeer hachelijk. Omtrent het onweder vergezeld van hevigen wind, dat Zondag boven een groot deel van ons land woedde, bericht men verschillende ongevallen. Te Zwolle werd een groot deel van de stations overkapping over het stationsgebouw geslingerd en sloeg op een paar punten de bliksem in. Te Haarlemmermeer bij Halfweg is doo.' dezelfde oorzaak de schuur van den landbouwer IJzerman afgebrand. Op zee had het in den voormiddag zoo sterk geregend, dat de spuigaten van een binnenkomend schip niet vol doende waren om het overvloedige water af te voeien. Spoorwegreizigers in den trein van Roodeschool naar Groningen hadden ter hoogte van Warffum een zoo geduchte bui te doorstaan, dat zij den trein niet uit- of in konden komen, terwijl op twee plaatsen brand werd gezien. Uit Driel, Betuwe, bericht men dat eenige daken ingekomen en boomen ontworteld zijn. De schade aan de ta baksakkers toegebracht moet aanzienlijk zijn. Aldaar is een meisje van dertien door het puin van een instortend huis gedood. Te Arnhem was het mede noodweer; boomen ontworteld en vernield en bij de plaits hebbende buitenconcerten ont stond groole verwarring en schade Het warme weèr had honderden naar buiten gelokt en volgeladen booten bewogen zich op den Rijn tusschen Arnhem en Oosterbeek. Van een dezer werd de zonnetent weggeslagen en bezweek door de volte de leuning, waardoor een heer met zijn kind over boord geraakte en verdronk door de duisternis welke plot seling heerschte, had men dit niet op gemerkt. In de gebouwen van het remonte-depót te Milligen maakte het weèr groote verwoestingen. Vier stal- gebouwen, drie magazijnen en de sme derij werden tegen den grond gelegd, en het bevrijden der paarden ging met de grootste moeielijkheden gepaard. Te 's Hertogenbosch weid door den plotselingen en overvloedigen regen en hagel gedurende een groot uur een aan zienlijk deel van de lager liggende straten der stad onder water gezet. Zondag 12 dezer bezorgde een knaap aan het postkantoor te Lienden een brief gericht aan zijne ouders te Soheveningen en bevattende een bankbiljet van 1000 R.M. Deze brief is op genoemden datum om 12 uur door den brievengaarder verzonden, maar tot heden niet aan zijn adres bezorgd. Is de brief verduisterd, dan heeft hij, die zich daaraan schuldig gemaakt, zich verrijkt met een recla me-biljet voor het hotel 't Spijker, te Beek bij Nijmegen, welk biljet de afzender voor de aardigheid aan zijn broertje zond. Omtrent de kwestie van het voorge stelde ontslag van den onderwijzer Den Hartog te Amsterdam is men in de hoofdstad en in de Nederlandsche on derwijzerswereld niet uitgepraat. Eene vergadering is gehouden te Amsterdam, waar als spreker optrad de Heer Van Loenen Martinet. In deze vei gadering werd de zaak nog eens van alle kanten bezien en de kon- kluzie was, dat de daad van Den Hartog zeer afkeurenswaardig, doch de straf te zwaar was. Nu heeft Den Hartog wel verklaard, niet het recht te hebben in de gegeven, omstandigheden de exa men-leden te vervolgen op de wijze als geschied is, maar Den Hartog behoort te verklaren, dat het hem in geen geval vrij staat en deze verklaring behoort hij te doen aan het gemeentebestuur. Inmiddels wordt van verschillende zijden in het belang van Den Hartog gewerkt, zelfs door raadsleden en toch staat den Raad met de wet in de hand niets anders te doen, dan hem te ont slaan, aangezien men niet de zekerheid heeft dat b.v.b. schorsing voor een be paalden tijd hier kan toegepast worden, terwijl de kwestie ook nog wordt be- heerscht door de vraag in hoeverre een onderwijzer die handelt als Den Hartog, zijne leerlingen voorgaat in alle chris telijke en maatschappelijke deugdenhet wetsartikel, dat zeer zeker bij eene be slissing zal worden ter sprake gebracht. Met den Heer Van Loenen Martinet wijst ook het Bestuur van de Afdeeling I van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap in deze den weg aan door Den Hartog te volgen. Genoemd Bestuur heeft zich gewend tot den Amsterdam- schen Raad, waarin, afkeuring van de daad op den voorgrond gesteld, verzocht wordt hem niet te ontslaan, mits hij op voldoende wijze.zijne verontschuldi gingen aanbiedt en hem hierdoor de gelegenheid te laten metterdaad te too- nen, dat dergelijk optreden onvereenig baar is met het onderwjjzersambt. Maar hiermede zou Den Hartog zich zelf ver- oordeelen. In het Amsterdamsche Volksdagblad spreekt thans Den Hartog zelf. Hij ver klaart daar, noch goed noch afkeurend te spreken over zijn optreden ten einde niet op zich den schijn te laden van op een besluit van den raad invloed te willen uitoefenen Dezer dagen werd in een onzer ge vangenissen een meisje opgenomen, dat wegens „oplichting" gevangenisstraf had te ondergaan en bij hare inkomst een viertal „getuigschriften" overlegde, alle op hetzelfde stukje papier geschre ven, welker inhoud wij hier, met weg lating van de namen, als curiositeit laten volgen „Achtbare Heere Nucit nooit heb ik van dit meisje iets onrechtvaardig ge- hoort of ondervonden en in de naaste gebuur van klein kind af aan gewoond of van haar femili stam niets als braaf en eerlijk. (Volgt onderteekening.) Uit groot medelijde zond dit Den Heer H. v. d. B. kappelaan." „Ardina v. d. B. in den arbeid geweest bij J. v. B., te.en zig altijd eerlijk gedragen en nooit iets ondervon als alles goeds." (Volgt onderteekening). „G. v. d. B verklaar dat men zoo nik van het mesk gehoor heb alles hoed." (Volgt onderteekening.) „Ardina v. d B. voor H. v.d.D. wel soo veel bootskapen gedaan en nog nooit het minsten er van on Eerlijkhijt pevonten hep en nog daagelijks doet als sij het Bij kan prengen, Edele Hee- ren geloov mij maar." Langs den gekanaliseerden Holland- schen IJsel is de zomer voor de arbeiders op de steenfabrieken tot heden zeer voordeelig geweest, daar zij sinds het begin der campagne slechts enkele dagen om den regen hebben behoeven te ver zuimen. Ook de fabrikanten beleven geen slechten tijd. De aflevering gaat heel wat vlugger dan voor een paar jaar, en de prijzen zijn sedert aanmer kelijk gestegen. Eenige weken geleden prijkte op de steenfabriek „de Nijverheid" bij Mont- foort reeds de bezem op het tasveld, ten teeken dat het fabrikaat van 1895 geheel was opgeruimd, en thans is men op genoemde fabriek reeds druk bezig met het uitkruien van de „nieuwesteen." Het Hof van Brabant heeft een va dermoordenaar, den 22 jarigen landbou wer René Vandendaele, vrijgesproken. De vader had, na, een hevigen twist, waarbij hij op twee van zijn zoons schoot en één verwondde, zijn vrouw en kin deren verlaten, om met een minnares te gaan samenleven. In Juni 1.1. kwam hij weer naar de hoeve, razend en tierend, met een revolver gewapend en onder het uiten van allerlei bedreigingen. Het was toen dat René hem neerschoot en hem daarna met nog een schot vlak voor zijn hoofd afmaakte. De jonkman stelde zich onmiddellijk in handen van het gerecht. Na eeh welsprekende verdediging door de advocaten Max en Iluijsmans vonden de gezworenen in de omstandigheden aanleiding om den vadermoordenaar niet schuldig te verklaren. René werd daarna onmiddellijk in vrijheid gesteld. Een arbeider te Boxtel heeft bij het graven op eigendom van een molenaar 59 zilveren geldstukken gevonden meest dateerende uit de 15e en 16e eeuw, verscheidene uit het tijdperk der regee ring van keizer Maximiliaan I. Omtrent een brutale inbraak te Utrecht meldt men het volgende: Toen ds. O.irt Vrijdag-middag zijn huis wilde ingaan, ontdekte hij, dat de voordeur op de knip was, zoodat hij er niet in kon, ging toen onmiddellijk bij den buurman, en toen hij over een balcon achter 't huis kwam en door de ramen bespiedde, dat de kasten open waren, gaf hij onmiddellijk last van alle kanten het huis te bewaken. De politie werd gewaarschuwd en de in brekers hebben zoowel vóór 't huis als daarachter getracht te ontkomen, doch dit werd hun belet door de uitstaande posten. Inmiddels was de politie gearriveerd en nam beide »heeren" in arrest; het bleken een paar bekenden te zijn van de politie, want deze was hen zoekende en had de portretten van beide „heeren" bij zich. Alles was door elkaar gehaald, alle laden en kasten waren geopend en geledigd en de boel lag uitgespreid op den grond. De bedden waren beslapen de spaarpotten van de kinderen mede genomen en waarschijnlijk is een be langrijk bedrag aan zilver ontvreemd. Gelukkig is de heer Oort voor schade gedekt door assurantie bij de Verzeke ring Maatschappij sMercurius" te Am sterdam. HAARLEM 28 Juli 1896. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, is thans tentoongesteld een aan de Koninklijke Tapijtfabriek te De venter geknoopt tapijt, naar een ont werp van H. J. Bouhuys, teekenaar aan die fabriek en door hem geteekend als hospitant op den Cursus van toegepaste kunst aan de School voor Kunstnijver heid alhier. De tentoonstelling Dr. P. J. H. Cuijpers verheugt zich in een druk bezoek; be oefenaars van de meest verschillende kunstambachten uit vele plaatsen van ons land hebben de tentoonstelling reeds bezocht. De eerste Appelen zijn alhier ter Markt gebracht door Plantje en Gebr. Busé, de eerste partij is verkocht aan den Heer J Busé, Barteljorisstraat. Wsldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: IFERK VE RSCHAl FING. Van 1 Nov. tot 27 Jali hebben zich de vc'- gende personen aangemeld: 1 voor costuuranaaister. 41 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 2i voor loopknecht. 1 voor koetsier. 51 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 2 yoor waschvro iw. 2 voor maugelwerk. 2 voor kookster. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 7 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 1 voor sckommakcr. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 27 Juli zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 11 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 3 voor waschvronw. 35 voor werkvrouw. 1 voor noodhu'p. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor klieder maker. Particulieren en-werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 nur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Juli 1896 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een WINKELHUIS met PAKHUIS en ERVE, Kruisweg 17a. ƒ6935 opgeh. 2. Een HUIS en ERVE, aan de Gierstraat No. 66. ƒ3230, A. Koen. 3. Eea HUIS en ERVE, aan de Lange Be- gijDestraat No. 4 605. H. de Droog. 4. Een HUIS en ERVE, naa9t bet voorgaande. ƒ520, R, Verdel 5 Een HUIS en ERVE, Begijnehof No. 20. 1025 J. J Guidemond. 6. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande. ƒ2575, R. VerJel. 7. Een HUIS en ERVE, naast het voorgaande. 8. Een HUIS en ERVE, naast het v">oigaande. De perceelen No 7 en 8 gecombineerd f 1100, A. Fiege. 9.Een HUIS en ERVE, met TUIN aan de Kleiue Houtstraat No. 115. 6075, J. Machielse. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Juli 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. C. Veltheer, J. C Cosmau, S. A Geo>on Mar tin, K. F Klein, allen AmsterdamA M. Sij mans M. de Haan, J Steenweik, allen 's Gravenhage L Font ij n, GroniDgeuA. Hendrikse, Hedel; Rolteidamsche Hypotheekbank, Rotterdam; Wed. NieuwenhuizeD Briefkaarten. J Noorduin, G. Hagehont, E. de Lavange, T. N. T. bruscher, W. E. Schmitz B. v. Rozenheek, allen AmsterdamA. Bruin, Knijpe. Buitenland. G. v. Velsen, N. Yersey; Directeur Natnra Artis, Antwerpen; Warmick, Brighton; E. Leigh Hunt, Louden; A. Grödker, Weenen. Markt van 27 Juli 1896. Boter. Aangev. 137 verk. 137 KG. L. pr. 0 90 H. pr. f 1.— p. K Biggen. Aangev. 116 verk. 84 st. L. pr. f 4 H. pr. 7. p. st. Schrammen. Aangev. 69 verk. 51 st. L. pr. f 8.H. pr. 12. p. st Aardappelen. Aangev. 586 verk. 471 HL, L pr. 2.00. H. pr. 5.00. p. II. L. Jpp'len. Aangev. 2 verk. 2 H L. Prijs ƒ12 Peren. Aangev. 46 ILL. verk. 46 ILL. L. pr. 8.H. pr. ƒ11.p. H.L. Snijboonen. Aangev. 89 manden verk. 89 manden. L. pr. /0.80 H. pr. ƒ1.40 p. mand Heereboonen. Aangev. 137 manden verk. 137 manden. L. pr. 0.75 H. pr. 1.30 p. mand. PAARDENMARKT van 27 Juli 1896. Aangev. Prijs. 697 paarden ƒ800.60. 8 Veulens. Deze markt kenmerkte zich door bij zonder prachtige luxe en werkpaarden en door de aanwezigheid van vele bui- tenlandsche kooplieden was de handel bijzonder levendig. GRAAN EN ZAADMARKT. Marktberichten van 27 Juli 1896. Karivijzaad 10.— per 50 kilogr. MUZIEKUITVOERING inden Hout op Woensdag 30 Juli,'s avonds ten 71/2 uur, door het Gemeentelijk Muziek- kor, s onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KIUENS. PROGRAMMA, Fahnengrnss MarschSabathil 2. Ouverture -Medea'Cherubiui. 3-Journalistes-Walzer"Strauss. 4. Fantaisie de l'opéra .Manon". Massenet. 5 Ouverture - I.e Cheval de bron- ze"Anber. 6. -Iris" Polka pour pi-ton-solo .Karell. Uit te voeren door den Heer Henry Hofo-eester. 7. „Hu-sareoritt"Spiodler. 8. Fantaisie da Inliet Eicelsior"Marenco. BRONGEBOUW. Doöderdng 30 Juli SOIREÈ, 's avonds acht uur, te geven door het Gemeente'ijk M uziekkorps. 0R6EL6ESPEL1NB in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 30 Juli 1896, des namiddags van 2-3 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaO. tHandel. 2' Elza's Brantzug znm Munster Wagner s' Sonate No 4Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante hai quillo. c. Allegretto. 4. Marche fuuèbreChopin. 5. Aria: „Und oh die Wolke". Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2