HAARLEMSCH Eerste Blad. Ne: 63. Achttiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 5 Augustus 1896. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES. Gedempte Oudegracht 84 TÏLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. JONG (J. J. de) De schroefdraad en zijn vervaardigingiüg ƒ1. OUWERL1NG (H. N.) Kleine katechis- mus der nieuwe spelling, gegrondvest op de tescbaafde spreektaal zijnde het onvolpiezen, welluidende Hollandsche dialect, nuttig en profijte'ijk voor alle Nederlanders, onverschillig of zij met de Vries te Winkel of met Koll wijn spellen. Geschreven te Deurne in de Binnenlanden van Noord-Brabant.ing. 0.30 SUTTNER (B. v.) High-Lifeing. - 2.50 Buitenlandsche nieuw verschenen werken. BOSCHOT (A Pierre Reverting. 1.90 DARMESTETER (J.) Nouvelhs études anglaisesing. 1.90 MILLER (J.*R.) La vie tramluurée .ing. 0.55 BOYLE (ROBERT) Shakespeare, der Verfasser seiner Dramening. 0 65 Daheim Kalender. 1896geb. 1. HEINEMANN (Dr. FRANZ) Das soge- nannte Katharinebuch vom Jahiel577 ing. 4.90 CORELLI (M.) The mighty atom. .ing. 1. GROVE (G.) Beethoven and his nine symphoniesgeb. 3.90 lascelles, Ricbardron a o. The hare (Fur and feather Series)geb. 3.25 Stuart Wortley a. o. The pheasant. (Fur and feather Series). ...geb. 3 25 Bovenstaande werken zgn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Een der weinige Duitsche vorsten, die het duel afkeuren, is de Groothertog van Saksen-Weimar. De Groothertog is chef van een regiment infanterie en oen hij een paar weken geleden dit egiment geïnspecteerd had, gebruikte ,.ij het middagmaal met de officieren, "'ijn aandacht viel toen op een jong officier, wiens gelaat vol lidleekens was. Op de vraag aan dezen, hoeveel maal hij reeds geduelleerd had, was hetant woord, vijftien maal. De Groothertog gaf eenvoudig de opmerking: Die tijd had beter kunnen besteed worden. Een der leerlingen van de Polytech nische School te Parijs is verwijderd uit die inrichting wegens diefstal. Tel kens werd er wat door de overige leer lingen vermist en zoo is de jeugdige dief gesnapt, juist toen hij zich weer met een goeden buit uit de voeten wilde maken. Hij zal voor een krijgsraad terecht staan. 6 Juni kwam, wordt uit Odessa ge meld, alhier een bekend koopman uit Jalta aan met zijn zieke vrouw. Hij begaf zich naar dr. Fricher, van het evangelische ziekenhuis, en vertelde dezen dat zijn vrouw aan een zenuw ziekte leed en tijdens de aanvallen dier ziekte alle mogelijke voorwerpen ver slond. Zoo had zij voor en na ingeslikt een vork, een lepel, spijkers, ijzer, glas enz. Hij had zich met zijn vrouw bij ver schillende geneesheeren te Charkow, Poltawa en Jalta aangemeld, maar nie mand die raad wist. Nadat dr. Fricher de zieke nauwkeurig had onderzocht, werd den volgenden dag tot de operatie overgegaan en nu vond men in de maag der patiënte 37 voorwerpen. Onder deze voorwerpen bevonden zich: een vork, een stuk ijzer van drie duim lengte, i/s duim breedte en duim dikte; twee theelepeltjes; een naald; twee spijkers, elk twee tot drie duim lang; glassplinters, knoopen enz. De Jury in het Jameson proces heeft al de beklaagden schuldig verklaard; Jameson is tot 15 en de overige terecht- staanden van 10 tot 5 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De Engelsche bladen achten de uit spraak der jury goed en de straffen voldoende. Een der bladen, de Daily Chronicle, is echter van meening, dat met het oog op de gevolgen van het vergrijp de gevangenisstraf niet groot genoeg is en zelfs de Times, die voor enkele maanden voor Jameson en zijne bende allerlei verontschuldigingen wist te verzinnen, legt het hoofd in den schoot en juicht de uitspraak toe. Zoo is men toch eindelijk in Engeland voor de waar de der feiten bezweken. De straffen op zich zelf kunnen naar verhouding van het misdrijf niet zwaar genoemd worden maar de straf gaat dieperJameson en de zijnen zijn door de veroordeeling totaal onmogelijk geworden en de goede toon eischt, dat men zich andere perso nen moet kiezen, om de Engelsche be langen in den vreemde te behartigen en tevens aan de maatschappijen in het buitenland zulke verplichtigen behoort op te leggen, dat de mogelijkheid om te handelen als Jameson deed geheel uitgesloten is. Inmiddels blijkt, dat de jury niet heel grif besloten heeft tot de schuldig verklaring en zelfs zou men bijna zijn overgegaan tot eene nieuwe behandeling der zaak. Na de uitspraak werden de veroordeelden op de meest hartelijke wijze door het publiek toegejuicht. Een en ander stelt in het licht hoezeer de publieke opinie van een groot deel der Engelschen op een dwaalspoor is. Ondanks de meest overtuigende bewijzen van schuld blijft men van meening, dat de inval van Jameson zoo erg niet was. Als echter de Engelschen behandeld waren als de Transvalere, dan zou dit natuurlijk de zaak veranderen en het zou de vraag zijn of de invallers wel met zooveel lankmoedigheid gespaard zouden zijn als thans de Boers gedaan hebben. Het is dan ook voornamelijk dit meten met twee malen, dat men den Engelschen ten kwade duidt. Lothar von Faber, het hoofd der ver- maarde potloodenfirma A. W. Faber, is te Stein, bij Neurenberg overleden. Hij was 79 jaren oud, sinds 1864 lid van den Beierschen Rijksraad en sinds 1881 Baron. De overledene was de achterkleinzoon van A. W. Faber die in 1760 te Stein een potloodenfabriek stichtte, welke tak van nijverheid eeuwen lang inheemsch was in den omtrek van Neurenberg, Hij erfde in 1839 de fabriek, welke hij zeer uitbreidde, o. a. ook door nieuwe uitvindingen, en welke onder zijn bestuur in 1856 haar glanspunt bereikte, toen de firma het uitsluitend recht verwierf op het uitmuntende graphiet van het Sanjani gebergte, in Oost siberië. Te Fünfkirchen is het stadhuis voor een groot deel vernield door eene ont ploffing, waarbij vier personen gedood en meer dan honderd gewond werden. Onder de zwaar gewonden behoort de burgemeester. Onder het stadhuis wordt een winkel van vuurwerk gehouden, men denkt dat door onvoorzichtigheid van den winkelier het vuurwerk heeft vuur gevat. De herstemmingen in België zijn voor de liberalen niet ongunstig uitgevallen. Te Mechelen heeft daarbij een standje plaats gehad waarbij een kroeg bijna afgebroken is. In de verschillende be richten dienaangaande vindt men niet gemakkelijk den weg; de partijgeest heeft de berichten naar inzicht gekleurd. Opnieuw is in enkele bladen ter sprake gebracht het stellen onder Euro- peesch toezicht van Turkije en dit voor namelijk met het oog op de groote financieele belangen. Van andere zij de wordt daarentegen opgemerkt, dat te veel pressie op Turkije niet wenschelijk is, aangezien dit de regeering van den sultan zou kunnen leiden tot daden van vertwijfeling, waar tegen de Europeesche legere misschien niet zouden opgewassen zijn. Hiermede wordt bedoeld een godsdienstoorlog, waarbij zich dan alles, wat mohame- daansch denkt, zou scharen onder het vaandel van den profeet. Inmiddels blijkt de toestand in het Oosten meer en meer zorg te baren. De woelingen in Armenië, de onlusten op Kreta, waarin meer en meer Europa en met name Engeland wat te zeg gen wil hebben, hebben al aanleiding gegeven tot de verklaring van den sultan, dat hij de zaken in zijn eigen land zal berichten zonder vreemde in menging en als nu Europa te vergaat met zijne bemoeiingen in deze, dan staat zeker het ergste voor de deur. Daarenboven heerscht nog bij deTurk- sche regeering het vermoeden als Zou de opstand op Kreta en de beweging in Macedonië door Griekenland, of althans door Grieken, ondersteund en alzoo aan gemoedigd worden. Het eerste zou al weer aanleiding kunnen geven, dat van de beloofde hervormingen op Kreta niets komt en een en ander zou onder de Turksche troepen hevige gisting ver oorzaakt hebben. Er zijn er, die meenen, dat op die wijze noodzakelijk eene botsing moet ontstaan waarbij Grieken land nauw betrokken zal zijn. Zaterdag ochtend zijn drie wegwer kers aan de spoorlijn tusschen Amster dam en Haarlem in de nabijheid van de wachtpost De Liede door eene naar Amsterdam vertrekkende locomotief aangegrepen en gedood op het oogenblik dat zij uitweken voor eene goederen trein van Amsterdam naar Haarlem. Alle drie waren gehuwd. MAARLEH l Augustus 1896. In den goeden ouden tijd, zooals men dat weieens noemt, toen de middelen van verkeer de uitbreiding nog niet ondergaan hadden van thanstoer. de handel en scheepvaart afhingen van weer en wind, toen de buitenlandsche nijverheid met het slakkengangetje van een zeilschip of de snelheid van een vrachtwagen tot ons werd gevoerd toen waren de jaarmarkten eene levensvraag. Daar verzamelden zich die wat te koop hadden of koopen moesten en die kooplieden lokten met zich de spe cialiteiten in velerlei straatambachten als jongleurs, koorddansers, dierentemmers en deze allen vonden in de groote ver zamelplaatsen, waar over veel geld be schikt werd, hun onderhoud. Hoe zijn in den loop der tijden de omstandigheden gewijzigd door versnelde vervoermiddelen wat den handel in zooverre ten goede kwam, dat die van uit zijn standplaatsen uit de markten konden beheerschen. Toch bleef de kleinhandel, aan een leven van reizen en trekken gewoon, nog den marskramer van voorheen vervangen en dit ook niettegenstaande de marskra mer zich reeds gevestigd had in de steden en daar winkels en magazijnen gesticht had. Bekend is, hoe de stadsbewo ner uit den ouden tijd van de jaar- marktdagen feestdagen maakten, waar toe dan ook al het buitengewone wel aanleiding gaf. Dat onze goede oude voorvaderen dan weieens wat veel hun aangeboren deftigheid uit het oog ver loren, is bekend en dat de stedelijke vroedschappen hiertegen maatregelen moesten nemen is ook bekend. Arend Fokke Sz. een Nederlandsch humorist uit het begin van deze eeuw heeft ons met vele andere geschriften ook nage laten eene beschrijving van deAmster- damsche kermis en daaruit zou mogen bl\jken, dat het er soms niet zoo heel zedig toeging, zelfs zoo, dat als men thans klaagt over veel wal met de kermis anders behoorde te zijn, het toen heel wat erger was en in dit opzicht zouden wij dus vooruitgegaan zijn. Als nu het eind der volgende eeuw op denzelfden vooruitgang ten opzichte van - onzen tijd mag bogen, dan zal zeker de kermis, als zij nog bestaat, niemand meer ontstichten, tenzij dan eene beheerschende partij bestaat, die van geen publieke vermakelijkheden wil weten. Van de kermisvermakelijkheden noe men wij in de eerste plaats het tooneel. De Koninklijke Vereeniging zetelt in den Schouwburg en gaf in het voorloopig programma voor elk wat wils. De Koninklijke Vereeniging heeft geen aanbeveling noodig men kent haar of be hoort haar te kennen in haai streven om de kunst in hare volmaaktheid te doen zien, waartoe zij over de beste krachten beschikt. Het programma van Woensdag geeft aan Om de Kroon, als wij ons niet vergissen naar de vertaling van Schut. Afgaande op hetgeen de Heer Goteling Vinnis er naar zijne overzetting van mededeelde, moet het heerlijke kunstwerk een machtigen indruk maken, en nog te meer als het wordt gegeven door een eminent gezelschap als het Nederlandsch tooneel. Schouwburg Van Lier, in de welinge richte tent op de Groote markt, annon ceert Hoe Ouder Hoe Gekker, aan welk stuk een bijzonder lachwekkend ver mogen wordt toegeschreven. Werkelijk is het zoo, in en in dol en de toestanden en verwikkelingen zóó, dat men soms uitschiet in een onbe-' daarlijk gelach. Het stuk wordt bespeeld zonder souffleur; men zou dat altijd zoo wenschen. Jammer, dat dit tot de vrome wenschen zal behooren, zoolang de ar- tisten door den sterk afwisselenden smaak van het publiek genoodzaakt zijn elke veertien dagen een nieuw stuk voor het voetlicht te brengen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1