Nieuwsberichten. te laag is, wil f 3500, ook het gebouw is slechts met hooge kosten in te richten I tot woonhuis. De Heer Enschedé vindt het gebouw zeer dienstig. De Heer Van der Mersch wil eene bijdrage voor vrije woning. Wethouder de Breuk licht het voor beeld nader toe. De Heer Sneltjes amendeert het voor stel, ƒ500 vergoeding voor vrije woning en het wordt verworpen. Voorstel B. en W. wordt daarna aangenomen. Het ingediende plan voor den bouw der derde Tusschenschool op het Leid sche plein werd met het bestek goed gekeurd. In verband met de aanstaande over neming voor de gemeente van verschil lende gedeelten van de projectstraten, waardoor eene verbinding van den Wagenweg met het Molenpad zal tot stand komen, stellen B. en W. voor terstond aldaar rioleering en bestrating aan te leggen. De kosten van dit werk worden geraamd op ƒ11638 waarvan de gemeente ƒ3759.92 zal te dragen hebben, welke laatste som thans door B. en W. wordt aangevraagd en toe gestaan. C. Meijer wenscht van de gemeente aan te koopen gemeentegrond aan de Oude Raamstraat, doch B. en W. bren gen in herinnering, dat reeds vroeger op dergelijke verzoek van den adressant afwijzend is beschikt en stellen voor, omdat het niet wenschelijk is dien grond te vervreemden, thans in gelijken zin te beslissen, zooals wordt beslist. D. J. Ravensbergen verzocht in huur of in erfpacht te mogen ontvangen een strook grond aan de Leidsche vaart onder Vogelenzang, B. en W. stellen voor den grond te verhuren tegen 10 cents per M'. Toegestaan. Tot tijdelijke Wethouders worden benoemd de Heer Cnoop Koopmans en de Heer Van Styrum, welke laatste verklaart, de benoeming niet te kunnen aannemen. Met nieuwe stemming be noemt de Raad vervolgens den Heer Van Dieren Bijvoet, die staande de vergadering zich tot aanneming bereid verklaart. Vastgesteld werd de voordracht voor j drie leden voor het college van zetters voor 's Rijks belastingen van welk college op 31 December aftreden de Heeren J. H. Koolhoven, E. J. Westerveld en J. Sabelis, die echter dadelijk herkiesbaar zijn. Tot assitenten voor het teekenonder- wijs aan de Burgeravondschool worden voor den cursus 1896/1897 herbenoemd de Heeren A. van der Spek, J. A. Traanberg en F. Hage, en wordt voor- gesteld machtiging te verleenen tot het aanstellen van een vierden assistent tegen een wekelijksche belooning van ƒ4.50. Tot onderwijzer aan de Tweede Tus schenschool werd benoemd de Heer P. P. den Baars. Het gasverslag over de maand Juni werd aangenomen voor kennisgeving. De Heer Leupen verzocht nogdenVoor- zitter te verklaren, dat niet de Commissie van reclame de aanslagen der plaatse lijke belasting vaststelt, wat beantwoordt wordt, dat de gemeenteraad de kohieren, door B. en W. voorgesteld, vaststelt. De Heer Winkler vraagt of de parti turen van het Muziekkorps behooren aan de gemeente. De Heer Waller deelt mede dat de muziek aan de gemeente behoort voor zooverre die niet 't eigen dom van den Directeur is waarna de vergadering wordt gesloten De czaar heeft twee ukazen doen ver schijnen in zake de ramp welke plaats gehad heeft op het Chodynskoje-veld ter gelegenheid van de kroningsfeesten. De czaar zegt dat de ramp hem vreese- lijk getroffen heeft en het noodige zal verricht worden om de nagelaten be trekkingen te hulp te komen, doch dat de czaar over de zaak zelf naar eigen gezag zal beslissen en beveelt verder aan de ministers, ieder in zijn ressort aan allen, die zich schuldig gemaakt hebben aan plichtverzuim, de straffen op te leggen door den czaar aangewezen. In de tweede ukaze wordt niet ondui delijk gezegd, dat de ramp te wjjten is aan gebrek aan onderlinge samenwer king. Nu zal het moeielijk zijn uit te maken in hoeverre dit gebrek aan samenwer king ligt bij de hoogere ambtenaren, en hierdoor zou het kunnen zijn, dat de zwaarte der straffen neerkomt op de lagere ambtenaren, waardoor de hoofd schuldigen vrij loopen, zooals in Rusland meer plaats heeft. Het Gerechtshof der Seine Inféreure heeft het doodvonnis geveld óver zekere Fournier, die, tot dwangarbeid ver oordeeld wegens moord op een ouden man, aan een zijner medegevangenen bekende, dat hij te Bouelles, in het arr. Neufchatel en Bray, eene oude dame had vermoord. De makker wien hij dit mededeelde, verried hem. Fournier werd naar Neuf chatel gebracht en legde eerst een vol ledige bekentenis af; maar voor het Gerechtshof ontkende hij weder alle schuld. De gezworenen verklaarden hem schuldig; maar het Hof weigerde een doodvonnis te vellen, en de zaak werd verdaagd. Fournier beschuldigde nu een ander van den moord maar deze bleek on schuldig te zijn. Daarop bekende hij weder. Maar toen hij opnieuw voor het Gerechtshof verscheen, trok hij zijn bekentenis weler in. Hij had zijn be kentenissen alleen gedaan, zeide hij, om naar Neufchatel gebracht te worden en te zien of hrj onderweg of aldaar ook gelegenheid vond om te ontvluchten. De gezworenen verklaarden hem op nieuw schuldig, en het Hof aarzelde ditmaal niet, het doodvonnis over hem te vellen. Een adellijke Pool, Prins Czartoryski heeft in eene vergadering van opvoed kundigen eene redevoering gehouden over de verderfelijkheid van het onder wijs voorden minderen man. Natuurlijk zal men, van zijne sprakelooze ver bazing bekomen zijnde, den edelen prins in deze nog wel eens terecht zetten. De kapitein van het Russische stoom schip Baklanoff.die een toestel had uitgevonden, tot bescherming van sche pen bij aanvaringen, nam daarmee een proef terwijl hij, met vele passagiers aan boord, de haven van Kertch bin nenvoer. Hij liet zijn schip in volle vaart tegen een ijzeren schuit aanstoo- men. Maar liet gevolg was anders dan hij verwachtte. De schuit werd vernield en zijn schip werd zoo gehavend, dat het spoedig zonk. De doodelijk verschrikte passagiers, die door den schok uit hunne kooien tuimelden, hadden ternauwernood den tijd zich in de booten te redden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met zeventien tegen acht stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot het geven van ontslag aan den onderwijzer Den Hartog, nadat nog getracht was eerst het advies van den schoolopziener in te winnen en om door het uitstellen van de beslissing Den Hartog alsnog in de gelegenheid te stellen zijne volledige verontschuldiging aan te bieden, terwijl ook nog eene poging werd gedaan om, onder verkla ring van den Raad dat de daad het ont slag wettigt, het ontslag te doen intrek ken. De daad zelve werd door geen der Raadsleden vergoelijkt, zelfs niet door de leden die de straf zwaar of te zwaar noemden. In De Amsterdammer, weekblad voor Nederland, van 9 Augustus zal voor komen in de serie „Bekende Tijdgenoo- ten" het portret van Mgr. C. J. M. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé, naar het leven geteekend door Hart Nibbrig. Voor den heer A. Koolhoven te Bloe- mendaal was het Donderdag een feestdag. Het was toen tien jaar geleden, dat door hem de betrekking van penning meester van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond werd bekleed en dit steeds met eene toewijding die door allen op het gebied van wielersport hoog gewaardeerd wordt, hierbij nog in aanmerking genomen, dat het ledental gedurende dit tijdvak eene vermeerdering van achthonderd tot tienduizend onder ging en datbovendien allerhande be moeiingen in het belang van den Bond den heer Koolhoven niet alleen als een uitmuntend administrateur, doch ook als tactvol organisator deden kennen. Eene Commissie had zich gevormd om den heer Koolhoven bij deze gele genheid een blijk aan te bieden van sympathie van een groot aantal Bonds leden en ook het Bondsbestuur maakte bij den Jubilaris zijne opwachting. Dat bij de hartelijke toespraken ook Mevrouw Koolhoven deelde in de hulde haren echtgenoot gebracht, begrijpt ieder die weet dat zij ruim haar aandeel heeft gehad in de talrijke bemoeiingen be treffende Bondszaken. HAARLEM 7 Augustas 1896. Volgens het beweren van hen die het weten kunnen, is de kermis dit jaar drukker den andere jaren. In hoe verre echter de kermisreizigers te klagen hebben of tevreden zijn over den koop lust van het publiek blijve in het midden te oordeelen naar den geringen toeloop en het feit, dat reeds een paar kleine kramers opgebroken zijn, zou men mee- nen dat het eerste het geval is. De kermisvermakelijkheden zijn in vollen gang. Schouwburg tamelijk be zet. Den aard der stukken en de goed verzorgde uitvoering hebben evenwel recht op meerdere waardeering. Om de Kroon, Woensdagavond gegeven, mag, wat een en ander betreft, in de eerste plaats genoemd. Van Lier gaf ook nog Donderdag en geeft nog Vrijdag en Zaterdag de klucht Hoe ouder hoe gekker. Zondag de Man met de wassen beelden en Maandag het aardige stuk, op Manoeuvre. Vereeniging en Kroon, hebben met hare specialiteiten-gezelschappen volle zalen en ook daar is veel goeds. De kleinere amusementen, doen hun best om door veel geraas de aandacht te trekken, niet steeds ten genoegen van de omwonenden voor wie het rumoerige geschetter eene voortdurende marteling moet zijn. Er gaan stemmen op tegen het ge halte der muziek aan sommige tenten en met recht; een orchest bestaande uit een Turksche en gewone trom, bek kens, een cornet a piston en een kollossale bel, als in een der tenten, is niet bijzonder goed samengesteld te noe men, en als men pogingen aanwendt om er in den vervolge van verschoond te blijven, kan dit niemand verwonderen. Donderdag bij het orgelconcert in de Groote keik was het als gewoonlijk op kermis Donderdag zeer vol. Op dien dag blijven natuurlijk de gewone bezoekers der concerten weg, omdat er van muziek te hooren, dan geen sprake kan zijn. Men beeft we! eens ernstig besproken het brandgevaar en de gevolgen ervan onder de dicht opeen gebouwde menigte kramen en tenten met haar zeer brand baren inhoud. Het gemeentebestuur heeft dit ook ingezien en het mogelijke in deze gedaan; ten einde op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn is eene nieuwe kleine slangenwagen voor het oogenblik gestationeerd bjj den kapitein van Spuit No. 10 den Heer H. J. Dau- dey, Oude gracht. Het gemakkelijk door één persoon voort te bewegen wagentje bevat honderd meter slang en de aansluitstukken tot verbinding op de standbuizen van de waterleiding. De toestel is gemerkt No. 1, zoodat het vermoeden bestaat, dat meer dere zullen volgen. Men deelde ons mede dat de vrijwilligers van Spuit 10 reeds in de behandeling van den nieuwen slan genwagen geoefend zijn. Door de politie alhier is aangehouden Johannes Westenberg oud 21 jaren, die sedert 13 Augustus van het vorig jaar was gedeserteerd als milicien bij het Regiment Grenadiers en Jagers. Hij oefende thans het beroep van hard- looper uit en was te dezer stede onder een valschen naam gelogeerd en stond gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. Gisteren namiddag ten 6 ure is aan den Zijlweg een paard, gespannen voor een melkwagen en bestuurd door den eigeraar de melkverkooper L. Smit, wonende Brouwerstraat No 29, op hol geslagen door het losraken van een kram aan het lemoen. Het paard is na de Zijlstraat te zijn doorgerend terecht gekomen tegen de wafelkraam van Wesseling op de Groote Markt, alwaar het na een glasruit te hebben stukge- stooten is gevallen en gegrepen. Smit was aan den Zijlweg van den wagen gevallen waarbij hij eene verwonding aan het hoofd heeft bekomen. Ook is het paaid verwond geraakt. Naar wij vernemen, zijn met in gang van I Augustus 1896 benoemd tot Rijksklerken ten kantore Haarlem (acc.) alhier de Heer W. B. Engelen berg en ten kantore Haarlem (buiten gemeenten) de Heer R. A. Rous. Heden vernemen wij dat onzen stadgenoot, den Heer P. van Santen Jr., Juwelier, Groote Markt 110, de hooge onderscheiding is te beurt gevallen, te zijn benoemd tot Hofleverancier van H.M. de Koningin Regentes. Dezelfde onderscheiding viel te beurt aan de firma Corn. Sipkens, fabrikant van vruchtensappen en limonade-siropen. Op het Stations perron was het dezen ochtend tusschen acht en negen uur drukker nog dan gewoonlijk om dien tijd. Het perron namelijk was toen bezet door vierhonderd kinderen, leer lingen der openbare kosielooze- en tusschenscholen, die der Nederd. Herv. Weeshuisschool en der scholen der Doops - gezinde gemeente, benevens jeugdige verpleegden uit de Godshuizen. Het doel was een tochtje naar Amsterdam en een bezoek aan Artis en het werd aan geboden door de Vereeniging Door Ver maak tot Nut, de Haarlemsche Vereeni ging wier doel is door het geven van kinderfeesten het trouw schoolbezoek te bevorderen. De ordelijke wijze waarop de kinderen konden plaats nemen in de wagons onder toezicht van het Vereenigings bestuur toonde duidelijk aan, dat dit alles ge schiedde volgens een goed programma. Na eene wandeling door Amsterdam vinden de kinderen gelegenheid zich te versterken en wat uit te rusten, waarna de verschillende bezienswaardigheden van Artis worden bezocht en nog eens gerust wordt. Op den bepaalden tijd trok men naar Haarlem terug na een dag van velerlei genot. Op het terrein van Kunstnijverheid zijn thans verschillende tentoonstellingen geopend die vooral voor den ambachts man zeer leerzaam zijn. Een bezoek aan het terrein is derhalve ten zeerste aan te bevelen. In de sociëteit »Vereenigingis het specialiteitengezelschap uit den Park schouwburg te Amsterdam aan het woord. Avond aan avond vindt men ook daar volle zalen. Niet het minst op die avonden, welke voor het publiek bestemd zijn. Dan vecht men letterlijk om een toegangsbewijs. Gisterenavond waren er niet minder dan tweeduizend afgegeven, zoodat eene dichte menschen- massa in de concertzaal was opgehoopt- Bij al die drukte wordt in den regel de orde geen oogenblik verstoord. Trou wens men heeft geen tijd zich boos te maken over een duw of een stomp, de verrichtingen op het tooneel vragen daartoe te zeer de aandacht. Bovendien men is op kermis inschikkelijk en wel gezind; het kwade humeur is te huis gebleven. De voorstellingen in de Vereeniging bewegen zich op velerlei gebied. Zij omvatten het voornaamste wat spectacle- concerten in den regel geven. Aan af wisseling ontbreekt het niet, terwijl de vertooningen in geen enkel opzicht aanstoot geven en plaats hebben in passende, keurige costumes. De avond van heden en van Maan dag geven aan het publiek gelegenheid nog van de Vereeniging te profïteeren. Eene opmerking daartoe is volmaakt overbodig. Bij de Donderdag gehouden aan besteding voor het bouwen van eene villa met stal, koetshuis en woning in het Park te Bloemendaal door de heeren Roog en Van den Ban, zijn 15 biljetten ingekomen, als volgt: B. Zuithof Zn., Haarlem ƒ86 500 G. A. J. Beccari, Haarlem 87 200 J. J. van Scheijndel, Haarlem 88 300 P. Rijnierse Zn, Óverveen 88 880 M. van Ommeren, Haarlem 92 476 J. A. Jonker, Haarlem „93 894 Joh. van Oostveen, Amsterd. 94 240 W. Greve, Amsterdam 94 280 J.J.C. van Slingerland Amst „94 450 J. J. Guldemond, Haarlem 96 600 Th. Hilarius Wzn., Haarlem 96 532 L. Smit, Nijmegen „96 923 P. Rings, Santpoort 97 000 Reinders v. Ende, Amst. 99 750 W. A. v. Amstel, Heemstede 106 000 BL'RBEKUJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 Aug. F. P. van der Laan en F. Platvoet. 5 Aug. JE. Blankwater en H. E. de Wilde. A. W. Koutstaal en E. Koudstaal. H. C. Campfens en A. M. van Ham. G. K- ning en E P. Kern. H. Balk en J. M. E. Burgers. H. van Zonneveld en C. A. M. Priesman. H.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2