HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. 72 No. 66 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 15 Augustus 1896. Kerf. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEEDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Alfconderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. Sedert den tijd dat onderkoning Li in Europa vertoeft is men radende naar het doel van zijne reis. Een Engelsch blad denkt er thans achter te wezen en zegt, dat het doel is de inkomende rechten te verhoogen ten einde hierdoor gaande weg het verlies te dekken geleden in den oorlog met Japan. Nu zou China hiertoe de traktaten moeten wijzigen, die gesloten zijn met de verschillende volken waarmede het in relatie staat, maar tot het verhoogen van inkomende rechten geeft men niet zoo gemakkelijk zijne toestemming. Li zelf laat zich, als volmaakt diplomaat, over het doel nim mer uit. Het getal vluchtelingen van Kreta naar Griekenland loopt in de duizenden. Ongeveer negenduizend van hen, die behoeftig zijn, worden dooi deGrieksche regeering onderhouden. Deze menschen bevinden zich te Athene; ten einde minder gewenschte ophooping te voor komen, is de regeering van plan ze over verschillende plaatsen te verdeelen. In het Britsche Lagerhuis is Maandag gevraagd of der Regeering iets bekend was van het bericht in Daily News, dat op Creta een priester levend zou ge braden zijn boven een vuur, gestookt van heiligenbeelden. Vice-Minister Curzon antwoordde: „Wij hebben een telegram ontvangen, dat door een troep Muzelmannen een aanval is gedaan op een Christen klooster, waarvan verscheiden bewoners, onder wie drie monniken, zijn gedood; maar het telegram maakte geen melding van het roosteren van een priester. Was er werkelijk zoo iets verschrikkelijks ge beurd, dan zouden wij er ongetwijfeld bericht van ontvangen hebben." Te Brün, waar verleden jaar 25 huizen instortten door eene verzakking in de mijnen onder de stad, zijn nu weder 3 huizen ingestort. De bewoners konden zich nog tijdig redden. Het schijnt echter, dat het ongeluk ditmaal niet te wijten is aan eene instor ting in de mijnen, maar aan een plaat selijke grondverschuiving. Een Italiaaneche kruiser heeft naar Massowah opgebracht een Nederlandsch stoomschip de üoelwijk. Aan boord be vonden zich veertig duizend geweren aikomstig van Luiksche fabrieken. Deze lading was blijkbaar bestemd voor den Negus van Abyssinië, die naar men weet met Italië in oorlog is. Men ver neemt, dat het schip aan eene Fransche maatschappij per maand verhuurd is en was dan ook voor Fransche rekening bevracht. De bemanning was niet bekend met den aard der lading, althans zoo zegt men. Zelfs verdenkt men Frankrijk en Rusland den handel in wapenen gesteund, of minstens toegelaten te hebben. Omtrent de Doelwijk wordt mede gedeeld, dat de lading niet van Fran- schen afkomstig isvan wie dan wel, wordt medegedeeld. Eene internationale commissie, waarin ook een Nederlander zitting heeft, moet nu beslissen of er termen bestaan tot verbeurdverklaring. In de naaste toekomst wachte men dus de oplossing van het vraagstuk, welke natie zich bevoegd acht, aan de vijanden van een bevrienden staatooi logs- materieel te leveren. Maar als nu eens Italië zich wapenen liet leveren, door dezelfde natie als nu en de Negus zag hierin iets strafbaars of maakte het aanvoerende schip buit, wat dan? Ja, dat is niet gemakkelijk te zeggen, of men zou alweer van hettweematenstelsel moeten gebruik maken. Er wordt aan getwijfeld of Italië in deze wel iets verder zal komen, omdat aan de overige mogendheden geen bericht is gezonden van den oorlog met Menelik. Bovendien had hij van Italië het recht ontvangen wapenen te koopen, maar de opmerking wordt gemaakt, dat hij dit recht had verloren omdat hij slavenhandelaar is. Te Chicago en te New York is een groot aantal personen bezweken aart de gevolgen van de vreeselijken warmte welke daar thans heerscht. De gasthuizen zijn overvol van personen, die door de hitte ziek zijn geworden. In het Fransche departement Bouches du Rhöne mogen geen stierengevechten meer plaats hebben omdat te Marsaille, in dit departement gelegen, daarbij ern stige ongeregeldheden zijn voorgevallen. Maar te Nimes, daar kan men er zich in verlustigen. Daar is dezer dagen be sloten een stierengevecht te geven waar bij de stier afgemaakt wordt. Toch zijn bij de Fransche wet de stierengevech-1 ten verboden, maar zoowel de overheid als de bevolking in Zuid-Frankrijk doet alsof die wet niet bestaat. Een der Engelsche bladen weet mede te deelen, dat de Duitsche keizer er zijn hart op gezet heeft om eene ontmoeting te hebben met Faure, den president der Fransche Republiek en dat koningin Victoria en de prins van Wales hiertoe zouden moeten behulpzaam zijn. Het blad hoopt echter dat het plan niet doorgaat, omdat Frankrijk en Rusland er tegen zijn. Door de staking der kleermakers loo- pen thans te New York twintig duizend menschen zonder werk. De toestand der kleermakersgezinnen moet ellendig zijn. Geen geld om in het onderhoud te voor zien en dan de bijzonder warme zomer, deze zij het die de werklieden met on dergang bedreigen.Hoewel beide partijen verklaren, dat zij winnen, schijnt er van eene schikking nog in de verte geen sprake. De Berlijnsche ingenenieur Otto Li- lienthal, meermalen vermeld als uit vinder van een vliegmachine, is Maandag te Rhinou bij een proefneming met zijn nog altijd onvoldoend toestel, gevallen, daarbij zoo erg gewond, dat hij na ver loop van een paar uren overleed. Eenige jaren geleden had Lilienfhal reeds een dergelijk ongeluk met zijn vliegtoestelmaar hij herstelde toen van de bekomen wonden. De Tunesische rooverhoofdman Mo- hamed ben Aedel Benzerti, die ter dood veroordeeld en Zaterdag opgehangen werd, is weêr levend geworden. Toen hij begraven zou worden, sprong hij plotseling overeind, tot grooten schrik van alle aanwezigen. Men verwacht dat hij nu gratie zal krijgen. Uit Atjeh deelt men mede, dat Toe koe Oemar naar Lehong is gevlucht en door onze troepen word vervólgd. Uit een en ander blijkt, dat nog steeds op de doortastende wijze van generaal Vetter wordt opgetreden en men be gint meer en meer in te zien, dat slechts op deze wijze op den duur met Atjeh iets zal zijn aan te vangen. Er werd verhaald, dat een der officieren van het Nederlandsche leger het afge houwen hoofd van een Atjeher aan een boom had laten spijkeren. Het bericht dient nader bevestigd te worden, maar zeer zeker is zulk een daad niet be staanbaar met de waardigheid van een officier van het Nederlandsch Indische leger, en daarom hoopt men hartelijk, dat het geval niet heeft plaats gehad en zoo wel, dat geen tweede barbaarsch- heid van dien aard zal aan te wijzen zijn. Het zou een vlek werpen op den goeden naam van ons leger en de vij and zou er ons zeker niet hooger om achten. Een insectenkenner, heeft een studie gemaakt van de muggen en wijze waarop die diertjes hun beulenwerk verrichten. Het is hem gebleken dat men moet zeggenhaar beulenwerk. YVant het zijn alleen de wijfjes die zoo bloeddorstig zijn en met haar angel, die een hoogst kunstig werktuig is, uitsluitend den mensch vervolgen. De mannetjes zijn tevreden roet het sap van bloemen. Elk wijfje legt 350 eitjes en kan in één jaar over-over-grootmoeder worden tot in den zevenden graad en aldus 5 millioen milliarden afstammelingen krij gen. Gelukkig dat visschen, vogels en kikkers de menschen voor die ramp behoeden. Als een bewijs, hoe verbazend veel de kool te lijden heeft van de rupsen, diene, dat een bouwer te Valkoog in deze week op éénen dag van één kool 's morgens 150 rupsen doodde, 's middags van diezelfde 70 en 's avonds nog meer dan 30. Het is te begrijpen, dat erbij zulken toestand weinig van den kool- bouw terecht kan komen. Donderdag zijn te Wormerveer drie pakhuizen afgebrand behoorende bij de rijstfabriek van den heer Bloemendaal van der Loon. Duizenden balen rijst werden vernield, men berekent de schade op vier honderd duizend gulden. De werkstaking aan de sigarenfabriek van den heer Van Vliet te Alfen a/d Rijn, schijnt hetzelfde verloop te zullen nemen als die van de glasslijperjj van den heer Regout te Maastricht. Ook de eerste wil de twee bestuursleden van den afdeelingsbond niet weer in het werk nemen. Van tijd tot tijd hebben er wanordelijkheden plaats. De plaatse lijke politie, versterkt door twee rijks veldwachters, treedt kalm en bezadigd op. Bij de eigenaar der fabriek werden Woensdag eenige glazen ingeworpen. Zondag 9 Augustus 1.1. werd in het Hotel Corbelein te Tiel de 9e jaarver gadering gehouden van de vereeniging „Kantoren van vaste goederen in Neder land." Vertegenwoordigd waren de volgende kantooren: Apeldoorn, Arnhem, Dord recht, Gouda, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Kampen, Leeuwarden, Nij megen, Rotterdam, Tiel, Wogeningen en Zutphen. De vergadering werd gepresideerd door den heer Van Elten, vertegenwoor diger van het kantoor te Arnhem, die na een woord van welkom aan de leden met genoegen kon constateeren, dat het aantal aangesloten kantoren dit jaar weder vermeerderd was. De rekening en verantwoording over het jaar 1895—96 werd staande de vergadering door eene commissie van drie leden nagezien, welke commissie daarna adviseerde tot goedkeuring. Als toelichting voor de hooge kosten der Geïllustreerde woninggids voor Ne derland, deelde de voorzitter mede, dat de gids thans verspreid wordt over 75 plaatsen in ons land en bovendien maan delijks, wordt gezonden naar Batavia, Meester Cornelis, Cheribon, Soerabaia, Samarang, Soerakarta, Padang, Parama ribo en Cnrafao. Dat het groote aantal exemplaren, dat daarvoor beschikbaar moet zijn, de maandelijksche correctie en herziening en de grootere omvang der gids, zoowel alsdeduurdereomslagen als de eenige oorzaken voor de meerdere kosten kunnen genoemd worden, daar toch het drukloon op zich zelf, per pagina berekend, iets minder is dan dat van de vorige jaargangen. Waren dus de finantiëele uitkomsten van de gids over het afgeloopen jaar minder gunstig, de vergadering besloot toch, en met algemeene stemmen, tot de uitgaaf van den 7en jaargang. Het voornaamste motief daarover was het ruim gebruik, dat, blijkens de voort durende aanvraag door woningzoekenden van de gids gemaakt wordt en de waardeering, welke de vereeniging van die zijde ondervindt. Als voorzitter en secretaris werden bij acclamatie herkozen resp. de heeren Van Elten te Arnhem en la Gro te Groningen. Vóór de sluiting der vergadering bracht één der leden namens allen een woord van dank uit aan den voorzitter en den secretaris voor de goede, geheel belan- gelooze wijze, waarop deze titularissen de zaken der vereeniging behartigd hadden. Na een rijtoer door de omstreken van Tiel, vereenigde zich liet meerendeel aan een gemeenschappelijken maaltijd, waarmede deze 9e bijeenkomst besloten werd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1