HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Biad. Mo. 73 No. 68 üitgave van DE ERVEN LÖOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargan 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 22 Augustus 1896. M Vsreen. tot bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. tILEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. s franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cants. De Denen zijn niet weinig trotsch op het succès hunner landgenooten in Ame rika in den laatsten tijd. Onder groote algemeene belangstelling is in 't Central Park te Chicago, een standbeeld van H. C. Andersen onthuld. De Deensche beeldhouwer, Carl Rohl-Smith, behaal de eene schitterende overwinning, hij dong meê naar den prijs, uitgeloofd voor het beste standbeeld van Sherman, te Washington. Zijn beeld was verreweg het beste van de ingezondenen. Maar de machtige National Sculpture Society nam hem niet op de voordracht van het viertal, dat aan de jury zou worden aanbevolen. Toch koos de jury, buiten de voordracht om, Rohl Smith's beeld en kendedaaraan den prijs toe. De Londensche acteur Frank, die in het Novelty Theatre door het niet insprin gen van een tooneeldolk zijn kunstbroe der Crozier doodstak, zal deswege niet gerechtelijk vervolgd worden. De uitkomst van het gerechtelijk onder zoek is, dat de gezworenen verklaarden dat Crozier door een ongeluk om het leven was gekomen, maar tevens als haar oordeel uitspraken, dat op het tooneel geen gevaarlijke wapens gebruikt mogen worden. Eén modern alchimist, Dr. Stephens een bekend metallurgist en uitvinder te New-York, heeft, volgens een bericht gever van The Daily Maileen middel gevonden om goud te maken van zilver. Hij verklaart, dat het door hem gemaakte goud niet alleen elke proef aan de Rijks munten kan doorstaan, maar dat het ook aan alle eischen voor handelsgoud voldoet. In Australië is de langst puntdraad- heining gemaakt, die er bestaat. Zij moet dienen om daar den landbouwer te beschermen tegen de konijnenplaag, waarvan hij zooveel te verduren heeft. In onafgebroken uitgestrektheid is deze heining 2060 kilometers lang. In het geheel bestaan in Nieuw Zuid Wales reeds „konijnen werende"' punldraad- heggen ter gezamelijke lengte van 23.700 kilometers, terwijl de Regeering in een enkel jaar de som van zevenhonderd duizend pond sterling heeft opgeofferd, om deze landplaag te bestrijden. De konijnen verslinden alle grasgewas, dat tot voedsel voor schapen, runderen en paarden is bestemd, en berokkenen landbouwers en veefokkers reusachtige schade. In Queensland hebben de kleine roovers zelfs het beklimmen geleerd van hoornen, op welker schors en takken zij zich onthaleneen dieet, dat hnn best schijnt te bekomen, want juist deze konijnen zijn de mooiste en sterkste die er bestaan. De Parijsche politie heeft dezer dagen een 29 jarig Nederlander, zekeren Van den Akker, uit Delft afkomstig, als op lichter gevat, met zijne zuster en een Belgische tante of nicht, Louise Mataut. Hij moet, onder den naam van Graaf de Grillof, op verscheidene plaatsen in Frankrijk groote oplichterijen hebben gepleegd. Zijn zuster was daarbij de Gravin, en Louise, een dame met grijze haren, vervulde verschillende rollen. Toen zij gevat werden hadden zij een villa gekocht en prachtig ingericht, zonder iets te betalen, en blijkbaar met het voornemen, de igekochte" meubelen en kostbaarheden spoedig te verkoopen. Dat is hun echter nog intijds belet. Een groot gedeelte van het gekochte is teruggegeven en een aantal kleinoo- diën, welker eigenaars zich nog niet aanmeldden, worden onder zegelbewaard. Van den Akker had ook nog in de eenvoudige kamer, welke hij te Parijs bewoonde, een oude dame uit Brussel bij zich, wien hij 30.000 francs had afgezet, onder voorwendsel van een modezaak te zullen opzetten. Die arme vrouw zal nu in een besjeshuis worden opgenomen. De kroonprins van Italië schijnt nu werkelijk verloofd te zijn met prinses Helena van Montenegro, althans dit werd bericht uit Cettinje. De verloving heeft, blijkens de officieele kennisgeving werkelijk plaats gehad;, de ministerraad is namens den koning met hef feit in kennis gesteld. Wanneer het huwelijk zal plaats hebben is nog niet bepaald, wel heeft den koning den wensch uitgesproken, dat de stedelijke regeeringen zich zullen onthouden van alle feestelijkheden welke de stadsfinan- tien zouden bezwaren. Het heeft den schijn, dat de kroon prins van Italië en Alexander, koning van Servië, zwagers worden. De laatste vorst is van plan de vierde dochter van den vorst van Montenegro ten huwelijk te vragen. Rozenolie is een der duurste artikelen ter wereld, en het werd steeds duurder. In 1891 kostte een kilogram nog 360 nu moet men er ƒ480 voor betalen. Intuschen is nu de rozenoogst van Kassanlik zoo overvloedig geweest, dat er kans is op eene vermindering van prijs tot ƒ390. Die rozenoogst bedraagt 40 percent meer dan verleden jaar. Het koele weer was er zeer gunstig voor. Nu konden de Bulgaarsche boeren de rozen gelei- delijk plukken, terwijl bij warm weder de bloemen snel verwelken. Dientenge volge kon nu ook het destilleeren lang zamer en beter geschieden. „Een draaiend paleis" is de nieuwste nieuwigheid, welke de ingenieur Devic op de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 wil bouwen. Het zal een toren zijn van 145 meter, verdeeld in een aantal verdiepingen, waar van allerlei te zien o( te hooren zal zijn. Dat „Paleis van den vooruit gang", zooals hij het noemt, van ijzer en nikkel gebouwd, met versierselen van glas, zal 's avonds stralen in den glans van 20,000 electrische gloeilichleri en 2000 booglampen. Boven in den toren komt een klok, waaruit ieder uur een „stoet der uitvindingen" te voorschijn komt: de boekdrukkunst, de telegraphie, de luchtscheepvaart enz., en op den top zal de Gallische haan staan, die ieder uur of half uur zal kraaien en met de vleugels slaan. Die toren nu zal op een schijf staan, welk eenmaal in het uur om haar as zal draaien. Zoo zullen daar bezoekers, in een restauratiezaal gezeten, haast onmerkbaar met hun geheele omgeving rondgedraaid worden en langzaam het geheele panorama van de tentoonstelling, Parijs en omstreken voorbij hun oogen zien gaan. Als datums waarop de groote vriend der Franschen Parijs zal bezoeken worden genoemd 5 en 6 October. Omtrent de aan te heffen vreugde kreten is men het nog eens kunnen wordendit belangrijke punt zal later vastgesteld worden. De czaar zal zijn intrek nemen in het hótel der Russische ambassade en niet zoo als men gehoopt had in een gouvernements gebouw, ook zou de czarin zal niet van de partij zijn, waardoor waarschijnlijk het haar toe gedachte geschenk, een wieg voor den te verwachten troonopvolger, zou verval len, doch nog heel onverwacht heeft de Czarin besloten van de partij te zullen zijn, wat.de feestelijke stemming zeker verhoogen zal. Men is reeds bezig te overleggen langs welken weg de hooge gasten Parijs zullen binnen komen. Onderkoning Li trekt onvermoeid van de eene Engelsche stad naar de andere, neemt van alles nauwkeurig kennis, doet niet de bestellingen waarop men gehoopt had en brengt dikwijls het programma in de war, door op een gegeven oogenblik met een ander dan het vastgestelde plan te voorschijn te komen. Waar men hem in deze terecht zet, weet de Chinees zich naar de omstan digheden te schikken, zooals hy dan ook in den JapanschChineeschen oor log wel heeft geleerd. Soms, beweert men, zegt Li ongemanierde dingen, maar zijn tolk is handig genoeg om de lieflijkheden van den ouden man in beschaafd en voor alle ooren geschikt Engelsch over te brengen. Zoo is een zijner menigvuldig gebruikte termen Je bent gek, wat dan door den tolk wordt omgezet: Ik ben niet van Uwe meening. Li is van plan om over Amerika naar China terug te trekken, wanneer heeft heeft hij nog niet gezegd. Telkens zendt Spanje weer nieuwe troepen naar het oproerige Cuba. In den beginne was er nogal geestdrift voor de zaak, doch op enkele plaatsen, o. a. te Alicante had men moeite eene demonstratie van vrouwen te onderdruk ken, die luide beweerden, dat het niet aan ging langer de landskinderen naar het vreemde land te zenden. De republiekei- nen krijgen de schuld het volk tegen de regeeringmaatregelen ter recruteering op te zetten, maar zij werpen zoodanige beschuldiging, als zijnde een onvader landslievende daad, verre van zich. Loodvergiftiging op groote schaal is voorgekomen bij het huzarenregiment Kaiser Wilhelm, te Wéenen in garnizoen. Tachtig man zijn dientengevolge ziek geworden. Men schrijft de oorzaak der ziekte toe aan slecht vertind keuken gereedschap. Toen in den schouwburg te Korfu het Italiaanscheen Kretenzische volkslied gespeeld werd, stonden al de aanwe zigen op. Een bleef zitten, het was de Turksche consul en men heeft het hem zeer kwalijk genomen, hoewel men van hem niet anders verwachten kon en mocht. Verder zijn de berichten betref fende Kreta nog al tegenstrijdig. Bloedige gevechten worden gemeld van de eene, gegronde hoop op spoedige en gunstige verandering van den toestand worden van andere zijde bericht. Tusschen Jumet en Luttre, België, heeft Donderdagochtend een spoorweg ongeluk plaats gehad door het verkeerd zetten van een wissel, waardoor twee passagierstreinen op elkander liepen. Twintig personen zijn zwaar gewond. Men verwacht ontslag uit de gevange nis van den Engelschen dynamietman John Daly en zulks omdat de gezondheid van den man ernstig door het gevange nisleven geknakt is. Een parlementslid komt tegen deze vrijlating op. Hij vraagt,, of bij misdadigers van andere catagoriën naar de gezondheid gevraagd wordt en tevens in hoeverre personen, die het leven van duizenden in gevaar gebracht hebben, goedertierenheid moet bewezen worden. De Russische keizer wordt ook te Weenen verwacht. Men is er druk bezig de hoofdstraat voor zijne komst te ver sieren. Er wordt gezegd, dat de czaar te Weenen een professor wil raadplegen over de geelzucht, waaraan hij sedert de ramp te Moskou lijdt. Eenigen tijd geleden werd te Nanking een Duitsche officier, die aldaar als instructeur werkzaam was, door Chinee- sche soldaten gewond. De zaak had ernstig genoeg kunnen loopen, maar de Chinee- sche regeering wilde liever den officier van zijne verbintenis ontslaan en vijfen twintig duizend mark schadevergoeding betalen, dan zich blootsttellen aan even- tueele lastige vertoogen van Duitschland. Of de Chineesche regeering zich door een en ander eene sterke positie bij het leger heeft gemaakt en welke gevolgen dit later nog kan hebben, daaraan schijnt men zich niet te storen. In elk geval zal de dissipline er bij het thans op Westerschen voet in te richten leger niet op vooruitgaan. Ook zou het wel kunnen zijn, dat later voorkomende moeielijkheden in het leger juist zullen toegeschreven worden aan de nieuwe inrichting en alzoo den conservatieven Chinees dienen als middel om er ten spoedigste mede te breken en dan zal het de vraag zijn of ook de overige Europeesohe officieren in China zich zullen kunnen handhaven. Bij het feest van generaal Van der Heyden kwam aan den dag, dat de oudjes op het Kol. Militair Invalieden- huis Bronbeek 's winters kou leden. Thans wordt aan de A. C't. meege-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1