Ho. 71. Vitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van WOENSDAG 2 September 1896. E E O U I E E. Nieuwsberichten. 5XLEPHOONNUMMÏR HAARLEMSCH TELEPHON1SCHE VERBINDIN6 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. Afzonderlijke nommers franco p. post 3 centen -25. -,40. per stuk. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. gno UVUUUVIO W 1/vu.uvu pv»WWV» v 7 £BM. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. II T>» nntneht - menioeen had bii het II ook de heer de Breuk herkozen met II de straat tusschen Tevl KONINGINNEDAG. Zaterdag middag begon eigenlijk de feestelijkheid al met de groote repetitie van het kinderkoor op de Doelenplaats. Men had toen gelegenheid kennis te nemen v.-ü de wijze, waarop de Kinder commissie de zaak had aangepakt. De tweeduizend kinderen waren gerang schikt in negen groepen, zoo dat de meisjes de lyn openden, doch alweer zóó, dat groep voor groep eene bootgroep uitmaakte. Men kon dan met een opmer ken, en hierop moet wel degelijk de nadruk gelegd, dat al de scholen verte genwoordigd waren. De optocht van de kinderen der ver schillende scholen naar den Doelen gaf toen reeds een soort stemming onder het publiek, welke veel beloofde voor den feestdag. Maandag 31 Augustus, wat een dag Reeds vroeg, overal vlaggen en ver sieringen, veel beweging om vroeg gereed te zijn van neringdoenden, van schoolkinderen, die zich naar de feest- plaatsen begaven, getooid in de warme Oranjekleur, met den bloS der opge wektheid op het gelaat, met de beste kleertjës aan. Vóór den bestemden tijd was de Groote markt gevuld, vooraan met kinderen, de overige ruimte met toeschouwers. Al de toegangen van de ruime markt verstopt door honderden en nog eens honderden belangstellenden. Acht uur, plechtig klonken van onzen Bavo de koralen, voorafgegaan door onze Nationale-hymne. En toen het gezang der kinderen. Er bleek met ambitie ge studeerd te zijn aan onze scholen, doch de uiting onder de machtige leiding van den heer Robert, deed een alleszins bevredigend geheel ontstaan en bracht eene stemming te weeg, welke niet te be schrijven is. Terug, naar de booten. Wien in de eerste hier een woord van warme hulde behoort gebracht is de heer W. Bus. Aan zijne goedwillige vrijgevigheid dankt de commissie het, I dat den kinderen het boottochtje kon aangeboden worden. Het kolossale plan, hoe had het kunnen uitgevoerd zonder de belangelooze hulp van den heer Bus, die zyn materieel, zijn personeel en al zijne vriendelijke hulpvaardigheid be schikbaar stelde voor de Haarlemsche jeugd. Leve de heer Bus! Orde, in de eerste plaats orde ken merkte het kinderfeest. Blijkbaar was op alles gerekend en was in alles voor zien. Uitstekend de leiding, prettig het toezicht, gevolg allen tevreden. Mooi gezicht zoo'n menschenmassa langs de golvende lijnen van ons Spaarne, allen in eene stemming overeenkomende met den aard van het feest. Na eene gelukkige vaart geschiedde de ontscheping zonder ongevallen. Het jonge volk had recht genoten. Een paar petten geraakten te water. Onderlinge bijdragen dekten de schade. Inmiddels amuseerden zich de jongere kinderen in de scholen. Leve de Commissie voor de Kinder feesten! Er ts deor haar gewerkt op eene wijze boven allen lof. Wie zulke dingen heeft meegemaakt weet wat het zeggen wil, kinderfeesten te organiseeren. De optocht; menigeen had by het vernemen van het plan veelbeteekenend de schouders opgehaald. Zeker van haar zaak, had de Commissie het stilzwijgen bewaard. Resultaat: Een en vijftig op tochtnummers! Beschrijving onnoodig; 't programma deed het. Kranige figuren te paard, te voet, in rijtuig, degelijke costumes en bewape ning. Keurig versierde wagens, historisch, allegorisch, de Haarlemsche vereenigin- gen, van Kunst, van Handel en Bedrijf, ordelijk gerangschikt, toegejuicht door 't publiek, serpentines, confetti, muziek; onze populaire tien, kranige jongens. Hoera voor de tien! Op tijd afgegaan, op tijd terug, allen welwillend het teekent 1 Zes uur, naar de lokalen, Vereeniging, stampvol, executanten, gaven het beste, dankbaar publiek, enthousiastisch ge stemd, maar ordeljjk. Schouwburg, voller dan ooit, meer dan warm, goede muziek, publiek mee zingend, applaudiseerend, zich zelf toe juichend, al naar 't te pas kwam. Felix Favore, tot barstens toe gevuld. Wilhelmus, in deze spontaan aangeheven zang gedirigeerd in de achterhoede door een musicus, die de ongekunstelde uit drukking der menigte begeestert, als immer, als hij zijne kooren aanvoert. „De Kroon," geen plaats meer voor een muis; publiek in feeststemming, dankbaar en voldaan. De Doelenhier kon de verslag gever niet meer komenverschooning voor 't verzuim! Acht uur, ieder naar de markt, ons Stadhuis verlicht in zijne eenvoudige lijnen, bladstil weer, propvol, geen on gelukken, trots de circulatie der spel- brekende rijtuigen. Goede muziek, drie mannenkoren, volksliederen, eerbiedig luisterend pu bliek. Verheffenden aanblik, zóó allen voor één en één voor allen. Naar den Hout, de Dreef verlicht, volksdrommen, alles dooreen, arm en rijk, groot en klein. Dronkemanstoo- neelen, geen spoor bijna er van. Een publiek dat de beteekenis van heffeest vatte. Vuurwerk, knaleffecten, mooi! heerlijke avond! Afgeloopen het feest! goed afgeloopen ook. Een meer dan heerlijke Koninginne dag. Eere de Commissie, dank het Bestuur van den Volksbond, dat tot alles den stoot gaf. Over een jaar weer, met de Commissie, en zoo alle jaren ter eere van onze Koningin Wilhelmina De Raadsvergadering op den eersten Dinsdag in de maand September is door de Wet vastgesteld. Het is dan de dag van aftreden en benoemen. Heden waren afgetreden als wethouders de heer de Kanter, waarnemend Burgemeester, en de heer de Breuk. De heer de Haan Hugenholtz opende daarom de vergade ring als oudste in jaren zijnde wethou der. Onder zijne leiding had de lezing der notulen en de benoeming van het stembureau plaats, hij fungeerde daarna als Voorzitter, deelde den uitslag mede van de herkiezing des heeren de Kanter, met twee blanco briefjes droeg toen het Voorzitterschap weer aan ge noemden heer over en nam vervolgens weer zitting als wethouder. Daarna werd ook de heer de Breuk herkozen met een blanco briefje. Mededeeling werd gedaan, dat namens het gemeentebestuur een telegram was gezonden aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin en tevens de ontvangst van een antwoord daarop. Van Mr. W. A. 't Hooft was een schrijven ontvangen van ZEds. besluit tot bedanken als Raadslid, welk bericht met leedwezen werd vernomen. Niettegenstaande de Raad aan B. en W. had opgedragen het maken van eene duinwaterleiding, moest er nog, vol gens besluit van Gedeputeerde Staten een Raadsbesluit zijn tot het onder- shandsch aanbesteden van stoompomp werktuigen en dit besluit werd genomen. De Rekening der gemeente over 1895 werd door den Raad goedgekeurd. Zij sluit met een voordeelig saldo groot 99248,18® wat de percentage van de stedelijke belasting over het volgende dienstjaar ten goede komt. Vastgesteld werd de eerste suppletoire begrooting over 1896. De rekening en verantwoording be treffende de Schuttery werd goedgekeurd; zij sluit met een voordeelig saldo van 500. Goedgekeurd werd de Begrooting van Ontvang en Uitgaaf wegens de huiszit tende armen en het Stads Armen- en Ziekenhuis. De bijdrage hiervoor door de gemeentekas is bepaald op ƒ15540,90. Hetzelfde had plaats met de Begroo ting der Stads Apotheek. Deze eischte van de gemeente 6360. De begrooting betreffende de goederen der voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven, sluitende met een saldo groot 1600, werd mede aan genomen. Aan den heer A. van Genderen Stort werd ten behoeve van een door hem aan den Dreef te bouwen huis 5 Va M. grond verkocht tegen ƒ15.perM.2. De bewoners der perceelen Groote Houtstraat 85 en 87 zijn opgescheept met een stadspomp,die veel last en slecht water geeft, om welke redenen zij ver zoeken dien lastpost op te ruimen. B. en W. zijn er voor en de Raad ging mede. Tevens werd besloten tot opruiming van een pomp in de Anegang. Weer moest de Raad besluiten tot de benaming van nieuwe straten, met welke te geven namen de Heer Winkler zich zeer ingenomen betoonde. Beslo ten werd de 2de straat, die Pieter Kies- en Duvenvoordestraat verbindt, Colter- manstraat te noemen; de straat ten Oosten van de school aan de Bakkerstraat, Van Zompelstraat; de straat ten Oosten van de Esschel- derstraat de Casteleijnstraat; de straat ten Oosten van den Kleinen Houtweg in het verlengde van de Baan de Badhuisstraatde Heer De Kanter wilde Boerhavestraat, de Heer 't Hooft Herstellingstraat, de Heer Sneltjes Pos- thumastraat. De-Heer de Breuk,praktisch als altijd verdedigt Badhuisstraat. den weg ten Westen van den Wagen weg welke zal uitkomen aan het Molen pad Koninginneweg; de dwarsstraat van de Saenredam- straat Berckheijdestraat; de straat tusschen Teylerstraat en Heerenlaan Fabriciusstraat en de Heeren laan, thans een straat, Romolenstraats het plein aan de Leidsche vaart Leid- sche plein. Aan den heer H. J. de Vries, leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen wordt vergunning verleend om bij zyn betrekking te mogen waarnemen die van leeraar in het teekenen aan de kweekschool voor onderwijzeressen al hier. Volgens een schryven van den rector van het gymnasium is het wenschelijk het onderwijs in Natuur- en Scheikunde aan de Inrichting na het aftreden van Dr. A. E. Royen in eene hand te bren gen. Het college van curatoren ver- eenigt zich met dien wensch en adviseert den Raad Dr. H. A. J.Valkema Blouw tijdelijk te benoemen tot leeraar aan het gymnasium waartoe de Raad besloot. Tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere Burgerschool met vijfjarigen Cursus werd benoemd Dr. H. van Erp te Leiden, na eene vergadering met gesloten deuren en een voorstel van den Heer Lodewijks, de benoeming van een leeraar te doen plaats hebben voor één jaar, wat werd verworpen. Ten slotte volgde de benoeming van de vaste Commissiën, van de Commissa rissen der Stads-Apotheek en die van een Commissaris voor de Bank van leening. Twee Duitsche heeren, een grondeige naar en een officier zijn verwezen tot vestingstraf gedurende zes maanden, wegens het elkander uitdagen tot een duel. Men hoopt, deze gestrenge maat regel niet alleen beide heeren, maar ook anderen zal afschrikken van de lee- lijke gewoonte van by beleediging bloed te eischen, te meer daar bij duels de onuitgesproken wensch bestaat elkan der niet te raken en daardoor de daad zooveel te bespottelijker te maken is. Weet ge, wat de Belgische regeering niet doen mag van de Engelschen Een Engelschman, dien zij gevaarlyk acht voor de openbare veiligheid mag zij geen zes en twintig uren gevangen houden, zooals zij heeft gedaan. Een paar Engelsche bladen eischen genoeg doening. Dat komt er van, als men een Engelschman, die op Engelsch grond gebied in Afrika, Congo staat zich aan ongeoorloofde dingen te buiten gaat, laat ophangen, zonder eerst hiertoe verlof te vragen en hoe hebben de Engelschen zelf huisgehouden in Afrika In den omtrek van Graz zijn door een onweer verscheidene menschen ge dood en alle veld- en boomvruchten vernield. Ontrouwe ambtenaren mogen ontsla gen worden, door hem die ze aanstelt, zoo is de regel, in de Zuid Afrikaansche republiek heeft men hiervoor een wet noodig. Vorst Menelik heeft niet willen ingaan op het verzoek van den paus om Itali- aansche krijgsgevangenen in vrijheid te stellen voor en aleer een formeeïe vrede* is gesloten. Vreemd mag daarom genoem- 1

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1