Eerste Blad. No." 75 Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 XX il £L IX JLJ JLi XTX 'KJ KJ XX met AMSTERDAM. van WOENSDAG 16 September 1896. Nieuwsberichten. TÏLEPHOONNUMMIR TT A A Twf J L1 jyT ^2 göT TELEPHONISCHE VERBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr^s per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elite regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij Dn erven Loosjes, te Haarlem. BERKEN (TINE v.) Wilde Wingerd, geb. ƒ1.25 MEYER (Mr. J. C.) De Faillissement»wet benevens de wet ter invoering van de Faillissementswet met verwijzing naar de overeenkomstige artikelening. 0.20 WOLTKRS (JOH. A.) In den storm. geb. 2.90 ing. n 2.40 Bnitenlandsche nieuw verschenen werken. BARRUCAND (VICTOR) La vie yen- table du citoyen Jean Rossignol, Vain- queur de la Bastille et general en chef des armées de la République dans la guerre de Vendée 17591802). Publiée sur les écritures originales. Avec une pre face des notes et des documents inédits. ing. 190 Lettres intimes de Maria Edgeworth pen dants ses voyages^en Belgique, en France, en Suisse et en Angleterre. En 1802, 1820, et 1821ing. - 1.90 MAULDE LA CLAVIÈRE (R. DE) Jean Perréal dit Jean de Paris, Peintre de Charles VIII, de Louis XII, et de Frangois Iing. 190 MORILLOT (P. J.) Lesage. Pages cboisies des grands écrivains)..geb. 1.90 STEP (EDWARD) Favourite Flowers of Garden Greenhouse Vol. I No. I .ing. 0.70 Bovenstaande werken zijn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes. Door den Min. van Binnenl. Zaken is Zaterdag de zitting der Staten-Generaal gesloten. In zijne rede herinnerde de Min. er aan, hoe in het afgeloopen zitting jaar overeenstemming verkregen werd omtrent twee der meest gewichtige onderwerpen van Wetgeving, welker nieuwe regeling de Reg. zich meer in 't bizonder tot taak had gesteld, nl. de personeele belasting en de uitbreiding van het Kiesrecht. De aanleg van openbare werken hier te lande en in Oost- en West-Indië werd krachtig bevorderd. Voorts wees de Min. op de invoering der nieuwe faillissementemoetop de uitbreiding van het grondgebied van Amsterdam en Leiden-, op de konversie der 3 Va pCt. rente in 3 pCt. op gunstige voorwaarden; op de wetten betreffende militaire inundatieënop de instelling van den militairen pensioenraadop de om vangrijke wijziging van het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering en op de nadere regeling der eedaflegging voorde leden der Staten en de raadsleden. Op menig ander gebied, sprak de Min., was veel belangrijks tot stand gebracht en voorbereid. Met dankbetuiging, namens de Koningin-Regentes voor den ijver en de toewijding aan de lands-belangen opnieuw betoond in deze zitting, sloot hij de zitting der Staten-Generaal. Te Keulen zullen twaalfhonderd per sonen, werkzaam bij de weverij en de katoenspinnerij, het werk staken, aangezien niet ingegaan wordt op hunne eischen, vijftig tot vier en vijftig marken in de veertien dagen, normale werkdag van eli uren met inbegrip van een uur schofttijd en weder aanneming van eenige ontslagen werklieden. In Zwitserland is een uitgebreid co mité gesticht ten doel hebbende de Europeesche regeeringen op te wekken tot een krachtig optreden tegen Turkije ter bescherming der Armeniërs. Donderdag middag te half drie heeft te Parijs een cycloon gewoed, die veel slachtoffers maakte en veel schade toe gebracht aan winkels, woonhuizen en plantsoenen. De barometer daalde zeven millimeter en het natuurverschijnsel duurde anderhalve minuut. Uit Yokohama, Japan, wordt bericht van eene aardbeving welke Maandag avond de noordoostelijke provincies des lands teisterde. Eéne stad is geheel verwoest en andere leden veel schade. De nieuwe sultan van Zanzibar is door de hulp der Engelschen op den troon gekomen en daar behoorde de man nu ook dankbaar voor te zijn. Maar wat doet hij? Hij geeft aan den president der Fransche republiek kennis van zijne troonsbestijging en verzoekt, gedachtig aan de vriendschap die sedert lang tusschen Frankrijk en Zanzibar bestaat, de hulp van den president in om die vriendschap niet alleen voort te zetten, maar ook te vermeêren. Wat de Engelschen hiervan zullen zeggen. De Brusselsche schrijnwerkers blijven nog zonder werk, omdat de patroons van geen schikkingen willen weten. Er zal nu eene algemeene vergadering worden gehouden, waartoe ook worden uitgenoodigd de te Brussel wonende Kamerleden. Een Spaansche generaal is uit Cuba aangekomen, heeft eene audiëntie gehad bij de koningin en hij vroeg nog veer tig duizend soldaten, die volgens hem voldoende zouden zijn om den opstand te dempen. Of dit toegestaan wordt, is niet bericht. Er wordt uit Essex een geval van moord verteld, waarvan echter de waar heid nog moet blijken. Een boer mishandelde zijne zuster, een man wilde haar ontzetten, maar wordt door den boer doodgeslagen en daarna het hoofd afgesneden. Een politie man verschijnt, bemerkt dat de boer in zijn woede nog twee honden en twee kippen had doodgeschoten, en de moorde naar wordt achtervolgd,doch het ging niet gemakkelijk hem te vatten, temeer daar hij nog was gewapend met een revolver en een scheermes. Doch op een gegeven oogenblik ontvangt hij een slag, welke hem doet ineen zinken. Erger kon het allicht niet. Een mensch, twee honden en twee kippen gedood door een man, die ten slotte heel of half dood geslagen wordt Amerika blijft nog steeds het dorado voor allen die, het niet kunnende vinden met de omstandigheden in eigen land, verbetering zoeken in de nieuwe we reld. Hun getal was ruim zeventig duizend grooter dan een jaar te voren. Italië had in de uitzendingen het leeuwen deel; het getal Italiaansche landverhui zers was ruim zes en zestigduizend, van welke ruim dertigduizend ongeveer de helft, lezen noch schrijven konden. Bij een getal van vierentwintig duizend landverhuizers Duitschers waren slechts vierhonderd, die geen onderwijs genoten hadden. De smidsgezellen te Berlijn eischen een werkdag van negen uren, maar het loon moet even hoog blij venwordt hieraan niet voldaan, dan staken zij. De vervaardigers van damesschoenen hebben ook stakingsplannen. Het langverwachte programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van het czarenbezoek te Parijs is eindelijk terug ontvangen. 6 October, des morgens intocht,ochtendmaaltijd, kerk- en andere bezoeken, galavoorstelling parade, ver lichting van de stad, vuurwerk, vertrek den 8 October des nachts. Deze drie dagen zullen Frankrijk en Paris ontzettend veel geld kosten, maar daar bekreunt men zich minder om, als het doel, den czaar een blijk te geven van de gezindheid des Franschen volks, slechts bereikt wordt. Als de brave Parijzenaars maar niet teleurgesteld worden. Men heeft kunnen opmerken, hoe uiterst voorzichtig de Russische monarch is in zijne uitingen in Duitschland bij het bezoek aan den keizer, toen de Russische majesteit nog niet eens antwoordde met woorden, die eene gelijke gezindheid uitdrukken. En het zal nu meteen blijken of de Russi sche keizer even anthousiatisch gestemd is als de Fransche. De feestelijkheden te Carlsruhe, ter gelegenheid van het jubileum van den L roothertog van Baden, zijn afgeloopen; een groot feestmaal vormde het slot. Een optocht, waarin door verschillende allegorische voorstellingen hulde ge bracht werd aan de zegenrijke regeering van Groothertog Friedrich, is tweemaal rondgegaan, en de voornaamste personen werden op het slot door den Groothertog toegesproken. Het glanspunt van het feest werd gevormd door de plechtige hulde, welke de steden en corporatiën van Baden den Groothertog kwamen brengen. Uit alle oorden waren ge schenken toegestroomd. De Engelsche romanschrijver William Black heeft een merkwaardig slecht geheugen ten opzichte van zijne eigene werken. Het is alsof hij alles wat in zijn romans staat vergat, zoodra hij de laatste proeven naar de drukkerij zond. Eens b. v. vertelde zijn vrouw een anecdo te welke in een zijner romans stond. Black lachte er hartelijk om. „Waar heb je die aardige geschiedenis gehoord vroeg hij, en hjj wilde niet gelooven, dat die in een zijner eigen boeken stond, vóór zijn vrouw de plaats opzocht en aan hem vertoond had. In Frankrjjk is reeds geconstateerd, dat het drankgebruik afneemt naarmate het toenemen van het wielrijden. In België beginnen de anti-alcoholmannen ijverig te werken voor het begaanbaar maken van de landwegen, om hierdoor het wielrijden als middel tegen drank misbruik te bevorderen. In Engeland doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Zou het rijwiel ons nu werkelijk bijstaan in den strijd tegen den alcohol f Dan zal men meer en meer het wiel als een zegen gaan beschouwen, niettegenstaan de van verschillende kanten ook het nadeel ervan voor nijverheid en handel is aangewezen. Zoo ziet men alweer, dat ook in deze de schaduwzijde haar lichtzijde kan hebben. Een ingezetene van Brussel, tevens senator, zoo wordt medegedeeld, had een fraai comfortabel ingerichte villa te Ostende gekocht, die hij gedurende het badseizoen bewoonde. Dit jaar echter had zijn geneesheer hem het Zuiden als herstellingsoord voor eene ongesteld heid aangewezen, zoodat hij naar de Middellandsche Zee vertrok en zijn villa te Ostende onder de hoede van een vertrouwden familiedienaar stelde. Een paar dagen na zijn vertrek ontving hij een ongeteekende briefkaart, waarin men hem gelukwenschte met de uitstekende huurders, dien hij voor zijn huis had gevonden. Onmiddellijk telegrafeerde hij nu naar een te Ostende woonachtigen vriend met verzoek om een oogje in 't zeil te houden. De vriend begaf zich met den commissaris van politie naar de villa van den Senator, en vond de be nedenverdieping bewoond door een Duitsche, uit zeven personen bestaande familie, de tweede verdieping door een Engelsche familie, terwijl de overige apartementen waren ingenomen door een groot aantal bedienden, koks, enz. Het bleek dat een hotelhouder te Os tende, die geen vreemdelingen meer kon herbergen, den ouden dienaar had over gehaald, om de woning van zijn meester tijdelijk als „hotel garni" beschikbaar te stellen. Welke indruk de Turksche sultan maakt op den grooten Gladstone mag hieruit blijken, dat hij hem dezer dagen de groote moordenaar heeft genoemd. Het was reeds bekend, dat Gladstone niet Turkschgezind was. Engelsche bladen deelden mede, dat de mogendheden het afzetten van den sultan in ernstige overweging genomen hebben. Dit is natuurlijk tengevolge van het plaats gehad hebbend bloedbad te Konstantinopel, dat de maat der on gerechtigheden heeft doen overloopen. Dat de koning van Zweden en Noor wegen overhoop ligt met de Noren wist ieder, maar welk hatelijk karakter de tweespalt heeft aangenomen, is aan het licht gekomen bij de feesten, gegeven ter eere van Dr. Nansen, den noordpool reiziger. Nansen zelf behoort tol de tegenstanders van den koning, doch de koning zond hofrijtuigen om hem af te halen de vorst had hier klaarblij kelijk op het oog in den man, die door zijne onverschrokkenheid en beleid den gevaarvollen tocht naar het noorden gelukkig had volbracht, ook Noorwegen te huldigen. Wat deed echter Nansen. Hij wees de koninklijke rijtuigen af en maakte ge bruik van huurrijtuigen. Hoe de koning deze diepe beleediging en grenzelooze onbeleefdheid heeft opgenomen, mag blijken uit het feit, dat hij zich bij de verslaggevers van vreemde bladen heeft beklaagd. Zooals de zaken thans geloopen zijn, heeft de koning den grooten ont dekker en reiziger willen eeren, afge zien van diens persoonlijke politieke inzichten wat zou men echter gezegd hebben als de koning eens niet ver schenen wareMen zou er natuurlijk ook munt uit geslagen hebben. Uit een en ander mag wel blijken, dat de toe stand in Noorwegen niet rooskleurig is. En dat hierin niet heel spoedig verandering voorzien kan worden, mag blijken uit het feit, dat de radicalen even sterk zijn als hunne politieke te-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1