genstanders. De verschillende eerbewij zen nit 's konings hand heeft Nansen echter in ontvangst genomen. Men schrijft aan het U. D. uit Rot- j terdam Eenigen tijd geleden heb ik u gemeld, dat er in Engeland plannen beraamd werden voor eenealgemeene werkstaking der dokwerkers in geheel Groot-Britan- nie en dat er met het oog daarop be trekkingen waren aangeknoopt met de bootwerkers op het vasteland, ook die in onze zeehavenplaatsen. Dat er tusschen het bestuur of althans sommige bestuurders van den hier be- staanden Nieuwen Nederlandschen Boot- werkersbond en de Engelsche volkslei ders Wilson en Sexton relatiën onder houden worden, is zeker. Reeds een paar weken geleden werden die Engel- schen hier verwachtzij zouden in eene vergadering van den Bootwerkersbond als sprekers optreden. Tot heden zijn zij er nog niet geweest, maar dat zij komen is zeker. Het schijnt dat men het eerst met de Antwerpsche bootwerkers heeft willen klaarspelen, maar zooals men weet, worden de En gelsche opruiers door de Belgische re geering niet in het land geduld. Reeds voor eenige weken zijn bestuurs leden van den Rotterdamschen Boot werkersbond te Antwerpen werkzaam geweest, tezamen met Engelsche leiders, om daar eene organisatie van de dok werkers tot stand te brengen, wat slechts gedeeltelijk is gelukt. De vorige week meldde een,telegram uit Indië, dat een gevangene of overlooper had verteld, de gevangenhouding in Atjeh van een officier. Hierop voort bordurende, is men tot de couclusie gekomen, dat dit dan niemand anders kon zijn de luitenant der genie Hage- man, dien men op 25 Juli 1889 onder de vermisten meende te moeten stellen. Thans komt er in de bladen eene mededeeling voor, waaruit zou blijken, dat genoemde officier gesneuveld is, doch zijn lijk door de onzen niet kon meegevoerd worden. Hieruit zou blijken, dat hij de zaak me* andere omstandig- |j heden verwart. Nu de zaak ter sprake is gebracht, zal wel het noodige onderzoek worden ingesteld. Besturen der Mij. „Arti et Amicitiae" beschermvrouwe de Koningin Regentes, der. Mij. tot Bevordering der Bouwkunst" beschermvrouwe de Koningin-Regentes, van het genootsch. «Architectura et Amicitia" en van de afdeeling Amster dam der „Mij. tot bevordering der Bouw kunst" hebben zich gewend tot den burgemeester van Amsterdam met een schrijven, waarin er op gewezen wordt, dat in de commissie van ingezetenen voor de ontvangst van H. M. Koningin Wilhelmina, bij gelegenheid van H. M. inhuldiging binnen Amsterdam in het jaar 1898, geen enkel kunstenaar zitting heeft. Op klaarlichten dag heeft Vrijdag te Amsterdam een brutale diefstal plaats gehad. Eene juffrouw, wonende aan de Bilderdijkkade, was namelijk om half twaalf des voormiddags bezig haar wasch, die op zolder te drogen hing, af te nemen. Een gedeelte zwaar goed, nog niet droog genoeg, liet zij hangen. Om twaalf uur kwam een bewoner op den zolder om zijn duiven te voederen, en alles was nog in orde. Maar toen de vrouw om 1 uur weer boven kwam, bemerkte zij, dat haar wasch niet alleen gestolen was, maar dat bovendien een nieuw karpet en eenige loopertjes waren meegenomen. Daar de bestolene zelf vlak onder haar zolder woont en in het bezit is van een grooten hond, die, wanneer er iemand de trap op gaat, dadelijk zijn stem laat hooren, staat het vast, dat de dief of dieven zich toegang hebben verschaft, door een zich op den zolder bevindend brandraampje. In de Planciusstraat te Amsterdam woont op kamers een heer, die dezer dagen aan de politie kennis gaf dat vier mannen in zijne kamer waren gekomen, die, na hem met chloroforme bedwelmd te hebben, honderd duizend gulden aan effecten en diamanten van hem hadden medegenomen. De politie vond de zaak vreemd, maar stelde een plichtmatig onderzoek in, waaruit bleek, dat van de geheele zaak niets aan was. De man heeft nu nog kans op eene veroordee ling wegens misleiding van de politie. Het weekblad van; den diamantwer- kersbond deelt mede dat de Jagerfontein steen, de grootste diamant die tot heden gevonden is, na gedurende eenigen jaren in ruwen staat aan een der Engelsohe banken in bewaring geweest te zijn, thans zal geslepen worden. Men denkt, dat de kunstbewerking ongeveer ander half jaar zal duren. Men schrijft uit Leeuwarden aan de N. Rott. Üt. De tijden veranderen. Als nog slechts weinige jaren geleden een socialistisch spreker hier optrad, had hij in den regel een gehoor van honderden en honderden. Gisteravond was de socialist Vliegen in de zaal Van der Wielen aan het woord over de Maastrichtsche werk staking en over nog verscheidene andere zaken, ener waren ten hoogste 70 toehoorders. Daarentegen waren in den Prinsentuin; waar het bestuur van den Oranjebond, of liever van de vereeniging Voor Vaderland en Oranje, aan de 2500 leden en hunne huisgenooten een concert gevolgd door een vuurwerk, aanbood, naar schatting weinig minder dan 7000 menschen, die onder begeleiding van de muziek bij herhaling de volksliederen zongen. Het slotnummer van het vuurwerk, eene prachtige decoratie met de woorden »Leve Koningin Wilhelmina", wekte een onbeschrijfelijke geestdrift op. Door een drietal ingezetenen van Arnhem is aan de Tweede Kamer een adres gericht over de zaak van den milicien van het 8e regiment, die wei gerde liederen te zingen uit den bundel van den luitenant Clockener Brousson en die daarvoor met vier dagen provoost is gestraft. Volgens de inlichtingen, door de Arnh. Ctook naar aanleiding harer opmerking over deze zaak, verkregen, had de milicien aan die zangoefening niet behoeven deel te nemen, hij had vrijaf kunnen vragen en zou dat ook verkregen hebbenmaar hij weigerde te zingen en het is niet wegens de weigering zelve, maar om het antwoord door hem gegeven, dat hem provooststraf werd opgelegd. Men schrijft uit BarneveldZelden is het jachtveld zoo ruim van wild voorzien geweest als dit jaar. De eerste vier dagen dezer week werden door een paar jacht liefhebbers dan ook niet minder dan 88 patlijzen geschoten. Eveneens worden hazen en fazanten in grooten getale aangetroffen. De jacht op dit wild is echter nog niet geopend. Hiermede in verband vermelden wij eene mededeeling over de konijnenplaag in de duinen. Zooals men weet worden ettelijke stukken duingrond door den kleinen man gehuurd tot het teelen van aardappelen. Nu heeft de droge zomer aan het vroege gewas veel schade gedaan en de late aardappels, waarop men nog eenige hoop had vallen ook zeer tegen. Sommige stukken zijn het rooien niet waard, zoo hebben de door de wet be schermde konijnen er onder huis ge houden. Dit gedierte weet de knollen op te delven beter dan de beste rooier. De dieven, men weet het, mogen niet door den huurder gedood worden, dan wordt hij vervolgd als wilddief. In zeer enkele gevallen wordt den huurders door de eigenaren eenige vermindering van landhuur toegestaan, doch er zijn ook eigenaars, die onmeedoogend zijn. De vorige week heeft de Burgemeester van Pernis een huwelijk gesloten waar voor de toestemming van de Koningin- Regentes noodig was. Bruidegom en bruid telden te samen twee en dertig jaren. Men schrijft uit Rotterdam: Met de vorige maand is geëindigd de levering van grindballast door de Rot- terdamsche Ballastmaatschappij ten be hoeve van de banen van den voormaligen Nederlandschen Rhijnspoorweg. Onge veer 400,000 kubieke meters van dat materiaal zijn op de verschillende baan vakken verwerkt. Het publiek heeft re den tot dankbaarheid, dat het thans op den vroegeren Rhijnspoorweg evenals op den Centraalspoorweg reizen kan zonder de onaangename gevolgen te ondervinden van de dikke stofwolken, welke, zelfs bij gesloten raampjes, aan gezicht en kleederen bezoedelen. Te Rotterdam heeft in een hotel op de Leuvehaven de arrestatie plaats gehad van twee Engelsche dynamietmannen, van wie een vroeger was veroordeeld tot dwangarbeid wegens dynamiet aan slagen. In beslag werd genomen eene geheele correspondentie, twaalf dyna- mietbommen van geheel nieuwe con structie, benevens matarieel tot vervaar diging. Zij geven voor Amerikaansche burgers te zjjn. De beide gevangenen worden aan de Engelsche politie uitge leverd, waarvan twee detectives hen volgde waar zij gingen. Ook te Londen zijn twee dynamietmannen gearres teerd. Uit de correspondentie moet ge bleken zijn, dat men op het oog had een aanslag op een gekroond hoofd, den Czaar van Rusland. HAARLEM 15 September 1896. De Staatscourant bevat de mededee ling, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, noodig geworden door het overlijden van den Heer Mr. A. J. W. Farnecombe Sanders, zal plaats hebben op Dinsdag 6 October a. s. en de herstemming, zoo noodig, op 20 October d. a. v. De Jury ter beoordeeling van de Prijsvraag voor een Mannenkoor zonder begeleiding en met Nederlandschen tekst, dit jaar ten tweeden male uitgeschreven door de Koninklijke Liedertafel nZang en Vriendschap" te Haarlem, bestond uit de Heeren Richard Hol, Frans Coenen, Jan Blockx, Leon. C. Bouman en W. Robert. Zij heeft tot haar leedwezen weder geen der inzendingen de bekroning kunnen waardig keuren. Het doet de Liedertafel innig leed, dat hare pogingen om de nationale kunst te bevorderen en hoog te houden en tevens in het bezit te komen van een degelijk, fraai, echt Nederlandsch koor werk, dat een standaardwerk zou kunnen zijn voor de verschillende Mannenzang- vereenigingen in ons Vaderland, weder schipbreuk hebben geleden. De compositiën, benevens het verzegeld naambriefje kunnen volgens art. 8 van het reglement onder het motto of de spreuk, vóór den lsten November 1896 aan de Secr. den Heer T. C. Niephaus, worden teruggevraagd. Met eene uitvoering van het orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps werii Zondagavond de zomercampagne aan het Brongebouw gesloten. De concerten aldaar hebben veel belangstelling onder- vonden en aan de abonnees, wier aantal aanmerkelijk grooter is geweest dan in het vorig jaar, recht aangename oogen- blikken geschonken. Een zitje aan het Brongebouw is en blijft eenig mooi. Jammer, dat de maand Augustus voor de exploitatie niet wat gunstiger is ge weest; het ongunstige weer hield nu en dan velen van een bezoek terug. De drinkhal blijft tot het einde dezer maand geopend. Van het staalwater is dezen zomer een zeer druk gebruik ge maakt. Ongetwijfeld met uitnemende resultaten, zoodat een spoedige herope ning in het volgend seizoen aan velen welkom zal zijn. Naar wij vernemen zijn door den heer Kriens onderhandelingen aange knoopt met de directie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ten einde aldaar dezen winter met het strijkorkest concerten te geven. Voor de Haarlem- sche muziekliefhebbers mag men hopen, dat niet alle Zondagavonden daaraan besteed zullen worden; de zeer gewilde populaireconcerten in de sociëteit Ver eeniging zouden er dan bij inschieten en dat zou jammer zijn. ..Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 10 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costunmnaaister. 48 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 25 voor loopknecht. 1 voor koetsier. 52 voor los werkman. 2 voor smid 6 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 7 voor breiwerk. 1 voor machinist. 1 voor pakhuisknecht. 5 voor waschvrouw. 2 voor maogelwerk. 2 voor kookster. 1 voor baker. 2 voor strijkster. 9 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. I voor letterzetter. 1 voor voorslager. 1 voor broodbakker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 10 Sept zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 5 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 38 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 2 voor snelper8draaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op Woensdag 16 September 1896, des namiddags te I ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. verhooging crediet vernieuwing brug over de Ringvaart van den Haarlem mermeerpolder. 3. Id. id. adres M. P. T. Prévinaire, goedkeuring plan van bebouwing van grond tusschen de Brouwers vaart en het Oost-Indisch vaartje. 4. Id. id. adres J. H. Kersten e. a. ver betering van de Kraaienester- of Gasthuisvaart. 5Id. id. aanschaffing gasmotor Hoogere Burgerscholen met 5 en3 jarigen cursus. 6. Rapport commissie van financiën begrooting schutterij, dienst 1897. 7. Adres Mej. A. H. J. Stelte, herbe noeming tot gemeente-vroed vrouw. 8. Verslag opzichter gasverlichting over Juli j.l. Markt van 14 Sept. 1896. Boter. Aangev. 195, verk. 195 K.G. L. pr. ƒ1.H. pr. 1.10. p. K.G. Biggen. Aangev. 137, verk. 137 st. L. pr. 5.— H. pr. 7. p. st. Schrammem. Aangev. 94, verk. 94 st. L. pr. 10. H. pr. 15.p. st. Aardappelen. Aangev. 273, verk. 273 HL. L. pr. 1.20. H. pr. ƒ3.p. H. L. Appelen. Aangev. 134, verk. 121 H.L. L. prijs 3.H. pr. 8 Peren. Aangev. 228, verk. 193 H.L L. pr. ƒ2.H. pr. ƒ13.p. H.L. Snijboonen. Aangev. 374 manden, verk. 374 manden. L. pr. ƒ0.40 H. pr. ƒ0.90 p. mand Ileereboonen. Aangev. 496 manden, verk. 496 manden. L. pr. ƒ0.40. H. pr. ƒ1.20 p. mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 14 Sept. 1896. Witte tarwe f 5.60. 5.90 Rogge Haver Paardenboonen Groene erwten 2.85. 3.50. 3.—. 4.80. 6.90. Capuctjners Kar wij zaad 6.90. 7.25. ,>11.30. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Sept. 1896, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga1- S. Bach. 2. Choralvorspiel und FugeJoh. Brahms. 3. ConcertfantasieH- Berens. 4. Marche funèbreChopin. 5. RomanceRubinstein.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2