andere gebouwen, kerkschilderijen, vaat-1 werk enz. dacht niemand. In 1840 b v. werd de nieuwe kathedraal te Athene gebouwd met het materiaal van zestig afgebroken Byzantijnsche kerken. Alleen de Russische archimandriet Antonin en de Duitsche historieschrijver Mommsen bekommerden zich erom. Maar sinds een jaar of tien is te Athene een ^Genootschap voor christelijke oud heidkunde" gesticht, dat zich het behoud van de belangrijke christelijke oudheden in Griekenland ten doel stelt. Dat ge nootschap sinds eenige jaren krachtig gesteund, bezit nu een museum met veel merkwaardigheden (mozaieken, schilderijen, kerkgewaden enz.) een ar chief, een bibliotheek en een fonds tot bescherming van de nog bestaande By zantijnsche gedenkteekenen. Een valsche Millet moetin het Louvre- museum te Parijs zijn ontdekt. Het stuk, dat onlangs op eenigszins geheimzinnige manier werd aangekocht, vy°rdt dooi den kunstkenner Heymann, schoonzoon van Millet, voor »croüte", een slecht Amerikaansch namaaksel van de echte schilderij, verklaard. Als de czaar te Parijs al de bezoeken zal brengen waarop gerekend wordt, dan is hij zeker te beklagen. Zich in het openbaar vertoonen van vroeg tot laat, overal heen trekken, waar de gast- heeren hem wenschen te brengen, openbare gebouwen, kerken, kazernen, museums, archieven bezichtigen para des bijwonen, eerste steenleggen, 'tis te veel in zes dagen voor één mensch. Een der bladen zet eens even de puntjes op de i's als het zegt, dat de beste gastvrijheid zal meebrengen, den czaar gelegenheid te geven zich te verpoozen. Nu, dat zal nogal mogelijk zijn in zulk een opgewonden omgeving, waar één roep zal zijn om den czaar, evenals stoute kinderen dwingen om hun bo terham Maar dit is zeker, aan bewijzen van hartelijkheid zal het niet ontbreken. De czaar en de czarin zullen ook bezoeken de munt en wel omdat daar Russisch geld wordt geslagen, namelijk dat dienen moet ter inwisseling van het in omloop zijnde kleine muntpapier, dit papierengeld zal dus mettertijd verdwij - nen, tot groot voordeel van den kleinen man, dien om zeer verklaarbare reden dat papieren geld niet zeer aangenaam is, omdat hij er altijd op moet verliezen als hij het uitgeeft. In Engeland wil men den Czaar, bij diens bezoek, een adres overhandigen, om den monarch uit te noodigen in overleg met het Britsche Rijk maatre gelen te nemen tot voorkoming van verder bloedvergieten in Turkije. De heer Gladstone heeft er zijne ingeno menheid mede betuigd. Vrij algemeen schijnt men aan te nemen, dat eene geheime Russisch- Turksche overeenstemming bestaat, in zonderheid bedoelende Engeland's po gingen te neutraliseeren, gelijk dan ook de bemoeiingen dezer Mogendheden ten gunste eener troonsverandering te Kon- stantinopel bij de anclere Mogendheden moeten hebben schipbreuk geleden. De czaar schijnt den tijd van zijn verblijf in Frankrijk te willen bekorten, men denkt door de voortdurende onge steldheid van den czarewitsj, hoewel diens toestand gedurende de laatste dagen niet ongunstiger was. Het zou ook kunnen zijn, dat de czaar vier dagen te Parijs voldoende vindt. De bevolking van Konstantinopel is nog zoo zenuwachtig, dat het minste incident voldoende is om eene paniek te verwekken. Zoo gebeurde het Dinsdag, dat bij den ingang van den tunnel, die Galata met Pera verbindt, een paar glasruiten braken. Op hetzelfde oogen blik vloog het publiek in dezen drukken verkeersweg naar alle kanten uiteen iedereen liep of de dood hem op de hielen zat. Tegelijk werden de winkels in de buurt in zenuwachtige haast ge sloten. Met verwondelijke snelheid ver spreidde de paniek zich door Pera, waar ook alle winkels gesloten werden. Een paar uur later brak eene nieuwe paniek uit toen een politie-agent bij ongeluk zijn sabel uit de schede liet vallen. In een deel der Engelsche pers wordt aangehouden tot een optreden tegen Tur kije van Engelsche afzonderlijk of in ver- eeniging met de mogendheden. Een kalm Engelschman heeft in deze op glasheldere manier uiteen gezet, dat deze wensch of eisch niet vatbaar is voor uitvoering. Gesteld, zegt hij dat de sultan wordt afgezet, dan moet er een nieuwe zijn. Welke Een vriend van de Westersche beschaving^? De Turken, en in de eerste plaats de ambtenaren van de hoogste rangen haten die vrijheid en de nieuwe sultan is dan niet veilig voor kroon en leven. Een vijand van Westersche fce schaving zal nooit medewerking vinden bij de mogendheden en zal dus spoedig even geïsoleerd staan als de tegen woordige sultan. Kiest men van twee kwade het beste, dan bestaan er dus overal moeielijkheden en de zaak laten blijven zooals ze is kan ook nietdaar toe is men reeds te ver gegaan en heeft dan ook Turkije het zóó bont gemaakt, dat weieens de banden wat sterker behooren aangehaald, waaraan men dan trouwens bezig is. Zeker behoort er moed toe om bij den gespannen toestand waarin Konstantinopel zich thans be vindt, als vreemdeling op te komen tegen zaken, waartoe de Turk zich in eigen land gerechtigd acht. Uit een en ander ziet men, dat de Engelsche wenschen beter zijn te formuteeren, dan uit te. voeren. Uit Konstantinopel werd nog mede gedeeld, dat daar zeven personen zijn gevangen genomen, die, waarschijnlijk met kwade bedoelingen, de partikuliere vertrekken van den sultan waren bin nengedrongen. De Italiaansche minister van oorlog heeft reeds de noodige regelingen ge troffen voor de revue, welke ter gelegen heid van het huwelijk van den prins van Napels te Rome zal worden gehouden. Aan deze revue zal een geheel legercorps deelnemen, bestaande uit 4 brigades infanterie, een regiment Bersaglieri, een brigade cavalerie, twee regimenten veld artillerie, een compagnie mineurs en sappeurs, de Militaire Academie te Rome en twee brigades vesting artillerie, samen 25000 man. Generaal Di San Martino zal het bevel voeren. Het zou echter mogelijk zijn, dat het huwelijk moet uitgesteld worden, aan gezien een der zusters van de Italiaansche kroonprinses ernstig ziek is. Als een gerucht wordt medegedeeld dat de Italiaansche regeering geneigd zou zijn zich eerlang uit Eretrya terug te trekken, omdat het onderhoud der kolonie het land jaarlijks zal komen op twintig millioen francs als alles goed gaat en als het niet goed gaat nog meer. Hieruit zou blijken, dat althans de Ita liaansche regeering begrijpt, dat koloniaal bezit eene liefhebberij is, die duur uit komt en daarom van de baan moet. De president der Fransche republiek woonde de groote manoeuvres in de nabijheid van Augoulême bij en vertoonde zich daarbij te paard in burger- kleeding. Hij is de eerste president die dit zoo doet en men schijnt er bij het leger zeer mede ingenomen. Van Montreal vertrok Dinsdag een schip met Fransche Canadeezen, die naar Brazilië zouden immigreeren. Ge durende den laatsten tijd waren zooveel slechte berichten uit dat land gekomen, dat. velen zich terugtrokken en de boot in plaats van zevenhonderd, slechts vierhonderd personen aan boord had. Deze trachtte men ook nog op het laatste oogenblik van hun plan af te brengen. Toen het schip reeds in beweging was sprongen nog eenigen van de boot op den wal. In Baltimore werd de hulp van een geneeskundige ingeroepen bij eene jonge dame, wier gevoeligheid zoover ging, dat bloemengeur haar benauwdheden bezorgde en onpasselijk maakte. Bij de tweede visite had de dokter een roos in de hand; de dame viel bijna flauw. Maar omdat de roos nu bij ongeluk van papier was, wist hij dadelijk op welke wijze hij zijne patient behandelen moest. Een effectehandelaar te Amsterdam is van de beurs aldaar afgedrongen, omdat hij zijne clientèle in de provincie per circulaire had aangeboden hen te be dienen zonder betaling van de gebrui kelijke provisie en zelfs nog in een paar gevallen geld toe te geven. Of de beursheeren wijs gedaan heb ben, den man het zaken doen onmo gelijk te maken? Neen, waarom laten zij hem niet begaan, des te spoediger zal hij komen in den toestand, van zoo velen, die door het ongemotiveeerd ver- leenen van kortingen en dergelijke praktijken toonen dat zij slechte reken meesters zijn en ten slotte het publiek meer laten verdienen dan zich zelf. Het eind van zulke handelsketterijen is dan ook meestal een failliet. De Bond van Nederlandsche onder wijzers heeft met groote meerderheid van stemmen besloten het tractement van den veelbesproken Amsterdamsche onderwijzer Den Hartog ten volle uit te keeren totdat in hoogste instantie omtrent de zaak beslist is. Mooi vindt men het, dat de onder wijzers een ambsbroeder in nood bij staan, maar Men is nieuwsgierig te weten, wat de Bond van Nederlandsche onderwijzers doen zal als de beslissing in hoogste ressort nu eens ongunstig voor den Hartog is, iets waarop alle kans bestaat, omdat door den ontslagen onderwijzer veel is gedaan wat behoorde gelaten en ten slotte veel gelaten is wat gedaan behoorde te wezen. De Heer Mr. J. H. L. Haffmans, lid der Tweede Kamer, is overleden. Naar men weet deed de heer Haffmans een kuur in het buitenland, maar deze had niet het gewenschte gevolg, waardoor een spoedig vertrek naar zijne woon plaats werd noodig geacht. Nog enkele dagen voor zijn overlijden vleide men zich met herstel. Zijne partij in de Kamer verliest, in hem een werkzaam lid. Een bootwerker te Rotterdam heeft tegen zijn wil een nacht doorgebracht in den Grooten toren. Hij weet zelf niet goed hoe hij daar gekomen is, maar meent, dat hij in benevelden toestand naar binnen is geloopen en men toen de deur heeft gesloten, zonder te weten dat er iemand zijn roes lag uit te slapen. Te Groningen is Zaterdag gevonden in zijne woning aldaar het lijk van K. Bossien overleden aan eene beroerte. Hij leefde zeer eenvoudig, doch was zeer rij k men schat zijn vermogen op een half millioen, waarvan bij testamentaire be schikking het Groene Weeshuis te Groningen erfgenaam is, na aftrek van eenige legaten. De armelijke wijze waarop hij zijne huishouding had inge richt was sedert jaren al voor velen een steen des aanstoots geweest, Een meisje te Zaandam werd voor eenige weken door een ander van een hekje afgeduwd, natuurlijk voor de aardigheid en kwam met het achter hoofd op een paaltje terecht. Sedert dien tijd is het meisje krankzinnig in die mate, dat men haar te Meerenberg heeft moeten brengen. Iemand te "Vollendam vermiste drie rijksdaalders uit haar kast, doch zij deelde mede, dat dit niets beteekende zij zou wel de waarzegster raadplegen, dan wist zij den dief. Het gevolg van deze bedreiging was, dat zij den vol genden dag haar geld bij de deur harer woning terug vond. HAARLEM 22 September 1896. Door de afdeelingen der kiesver- eeniging «Vooruitgang" zijn tot voor- loopige candidaten gesteld: voor de 2de Kamer de Heeren Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré en Mr. A. C.Waller; voor den Gemeenteraad de Heeren P. Goedkoop Dzn, Mr. W. Jager Gerlings, Mr. L. C. Kronenberg, Dr. J. Nieuwen- huijzen Kruseman, Th. G. Schürmann, Jhr. H. M. Speelman, Mr. Joh. Spoor, Dr. J. Timmer en W. C. de Vos.. Tot Secretaris van den militieraad in het 2e district van Noord-Holland, is benoemd Jhr. Mr. J. W. Schorer, volontair der gemeente-secretarie van Bloemendaal. Op het Museum van kunstnijver heid alhier, is de tentoonstelling van Schoeisel aangevuld met eenige paren laarzen en sandalen, uit Centraal Afri ka. Genoemd schoeisel is afkomstig van het uitgebreide volk der Iiaussa's, een Mahomedaansche stam, dus zeer ver spreid in Centraal Afrikaen voornamelijk in WestSoedan woont, nijvere handel drijvende menschen en van alle Afrikaansche volken misschien wel het eenige, dat zich zeer veel toelegt op het vervaardigen van schoeisel en lederwerk in het algemeen, zooals seheden van zwaarden, tasschen enz. De mannen ondernemen uitgebreide voetreizen en dragen dan gewoonlijk sandalen, welk schoeisel vooral door de Haussa's van minder stand zeer geschikt is met het oog op de wijze van groeten, die bij hen in gebruik is. Ontmoet n. 1. zulk een inboorling een hoogerstaand stam genoot, dan ontdoet bij zich op het oogenblik, dat hij dezen op zijde gekomen is vlug van zijn voetbekleedsel en neemt naast hem een hurkende houding aan. De laarzen zouden voor dat doel niet geschikt zijn. Zij worden dan ook alleen door onafhankelijke mannen gedragen en dan nog slechts bij enkele gelegenheden. Een meer al gemeen schoeisel zijn een soort van pantoffels, die door platleggen van den contrefort meestal in muilen veranderd worden. Vooral het aan brengen van i groene versiering in lederwerk is zeer in zwang. De mannen zijn bijna altijd, de vrouwen nooit van schoeisel voorzien. De merkwaardige inzending van den Heer L. te Wechel, Elmina Goldcoast, West Africa, zal zeker de belangstelling voor deze tentoonstelling doen toene men. Zij, die nog uitheemsch schoeisel of schoeisel uit vroege tijdperken tot hune beschikking hebben worden ver zocht die tot uitbreiding der verzameling beschikbaar te willen stellen. In het perceel Groote markt No. 31 is thans geopend een magazijn van pendules, klokken, horloges en bijbe- hoorende artikelen door den Heer W. Engelgeer, vroeger Gierstraat 24. De aandacht wordt niet alleen gevestigd op deze adresverandering, doch ook op de uitgebreide keuze van artikelen in het nieuwe magazijn voorhanden. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Aug 1896, welke stukken thans door de Afzenders, kunnen worden teruggevraagd. Brieven. M. Sinoeg, Reekei, W. Melchers, G v. Gerber, allen A insterdam Hooglandt, Beverwijk Wed. Heeres, de Haan, v. d. Valk, M vau de Ruyd, F. van Oordt, H Mossinkoff allen'a Gra- venhage; K. v. d. Wonde, B. Begeer, beiden Haarlem; C. Pieper, Hilversum; J. T. H. Recourt. K. de Wolff, P. Poelman allen Rotterdam; Wed. Pfersich, Sloten; J. J. H. Meijer, Zwolle. Briefkaarten. Dupker, C. P. Keyzer, beiden Amsterdam, B. Oranje, Wageningan. Buitenland. .1. Meijer, Paterson; Wed. du Marché Sawaaa, Klinberg; H Kolk, Linz; Klesel, WhitbijJ. André de la Porte Tjandi. Markt van 21 Sept 1896. Boter. Aangev. HO, verk. 110 K.G. L. pr. ƒ1.H. pr. 1.10. p. K.G. Biggen. Aangev. 219, verk. 84 st. L. pr. 6.— H. pr. 7. p. st. Schrammem. Aangev. 75, verk. 33 st. L. pr. 10.—. H. pr. 16.p. st. Aardappelen. Aangev. 610 verk. 571 HL. L. pr. 1.20. H. pr. 3.—. p. H. L. Appelen. Aangev. 260 verk. 225 H.L. L. prijs ƒ3.—. H. pr. 8 Peren. Aangev. 385, verk. 311, H.L L.'pr. 2.50. H. pr. ƒ1500. p. H.L. Snijhoonen. Aangev. 126 manden, verk. 126 manden. L. pr. ƒ0.50 H. pr. ƒ1.30 p. mand Heereboonen. Aangev. 271 manden, verk. 271 manden. L. pr. ƒ0.40. H. pr. ƒ1.20 p. mand. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 21 Sept. 1896. lioode tarwe f 5.25. Witte tarwe f 5.50. n 6.15. Kogge n 3 50. V 3.60. Haver n 2.75. V 2.90. Groene erwten V 6.75. If 7.—. Capucijners n 5.50. V 6.75. Brum mosterdzaad 11.30. 0R6EL8ESPEUNG. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Sept. 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN, met welwillende medewerking van Mej. A. E. v. d. Wijk, leerling van het Conservatoire te Amsterdam. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bacil. 2. 3. 4. 5. 6.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2