HAARLEMSCH £erste Blad. No. 79 Oitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 30 September 1896. Nieuwsberichten. jmmtm tilephoonnummee TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bg De erven Loosjes, te Haarlem. BELINFANTE (J. C.)Over Vronwenkies- recht en nog wat. Betoog in schetsen en fantasieëning. 1.90 BRUINING (P.) De kracht van het gods dienstig geloof in het persoonlijk leven van den raensching. 0.25 GUNNING (J. H.) De Eenheid der kerk. ing. 0.40 JONGMAN (W. A.) Florence den XIV Mei 12651865. Gedicht van E. J. Potgieter, in veihaaltrant weergegeven. 0.75 KOR1EWEG (Dr. J. A.) Algeineeue Heel kunde. Leerboek ter voor bereiding tot de Heelkundige Kliniek. Eerste btuk. ing. - 8. MAY (Dr. KAREL). Hit testament van den Inca. Uit het Hoogduitsch vertaald door Servaas de Bruingeb. 2.90 N1ESE (CHARLOTTE) Erica. Uit het leven van een eenig kind. Vertaling van Mevrouw Willeumiergeb. 2.90 OHNET (G.) Romeo en Julia ing. 0.30 TURN ER (E CHEL). Zeven kleine Austra liërs. Naar den 3en druk uit het Engelsch bewerkt door M. ten Brinkgeb. 2.50 Buitenlandsche nieuw verschonen werken. TH1AUDIÈRE (E.) Un Colloque de Rois sur l'union européenneing ƒ0.30 BINDING (Dr. KARL). Lekrbuch des Gemeinen Duatscben Strafrechts. Erstc Halftegeb. 3.90 BOLLINGER (O.) Pathologische Anato mie. Bd. Igeb. 7.80 j RICHTER (P. EBibliotheca Geogra- phica Germaniae. Litteratur des Landes- und Volkskunde des Deutschen Reichs. geb. 14.30 Bovenstaande werken zijn voorhanden de boekhandelaars de eb-ven Loosjes j Tweede Kamer. De Kamer heeft Vrijdag besloten den 6den October een aanvang te maken met het afdeelingsonderzoek der Staatsbegrooting, en Woensdag a.s. in eene openbare zitting vóór- of na den middag, al naar gelang van den stand der werzaamlieden in de afdeelin- gen te behandelen o.a. de wijziging der schoolwet, de krankzinnigenwet, het Wetboek van Koophandel Sc/ieeps- verklaringenbenevens eenige konkluzie- en op verslagen en regeeringsinlichtin- gen, met dien verstande, dat bij niet afloop op Vrijdag d. a. v., de behande ling zal worden geschorst tot na het onderzoek der Staatsbegrooting. De Ka mer herkoos tot leden der Huishoudelijke Kommissie de heeren Veegens en Beelaerts van Blokland, en tot leden der Stenografiesche Kommissie de heeren de Beaufort AmsterdamSchaepman en F. Mackay. Daarna is de Kamer uiteen gegaan. Het Russisch keizerlijk echtpaar is thans in Engeland. Bij het vertrek uit Kopenhagen waren er veel politie maat regelen genomen en de aankomst uit Duitschland, toen alles zoo vroolijk toe ging, toonde een sterk contrast met dit vertrek. Natuurlijk staat dit in verband met de geruchten van dynamiet welke gedurende de vorige week zich door Europa verspreidden. De Russchische schilder Boguloff en twee zijner leerlingen, de heeren Gris- zenko en Katchenko zijn op hoog bevel aan den contre admiraal Lohmen, com mandant van het escader dat het jacht van den Russischen keizer vergezelt, toegevoegd, om op het doek de aankomst van den keizer en de keizerin te Cher bourg te vereewigen. De Franschen zijn natuurlijk met deze schikking hoogelijk ingenomen. Zij zien er in een bewijs, dat de czaar zelf met de zaak in haar geheel veel op heeft en het zou niemand verwonderen als zij nu ook als contra-beleefdheid eenige Franschen artisten van naam zonden om de aankomst te vereeuwigen. Berekeningen, wat het bezoek den lande en de stad Parijs zal kosten, hoort men nog niet maken, maar als ze bekend zijn, is het wel mogelijk, dat die ont nuchterend op de menigte zullen werken. Inmiddels geniet de czaar hetSchot- sche najaarsklimaat ten volle. Veel on stuimig weer, waardoor sommige plannen in duigen vallen, maar iemand van het gelijkmatige karakter als de czaar, weet zich boven zulke kleine tegenvallers te verzetten. Volgens een geheel nieuw plan, dat echter nog de goedkeuring van den czaar behoeft, zullen tegen den tweeden of derden dag van het bezoek te Parijs al de Kamerafgevaardigden en Senatoren wor den opgeroepen tot eene vergadering in het Paleis Bourbon, waar zij den czaar zullen ontvangen en worden voorgesteld als de vertegenwoordigers en verkozenen van hel Fransche volk, waarna dan de czaar de presidenten zal uitnoodigen tot een diner. Er bestaat eenige twijfel ol dit voorstel gunstig zal ontvangen worden, omdat gewenscht was, dat het bezoek een militair karakter zou dragen, maar de ministers en de afgevaardigden zijn er zóó op gesteld, dat het niet doorgaan van het plan groote teleurstelling zou veroorzaken. Zaterdag 3 October vertrekt de czaar via Portsmouth naar Cherbourg. De Russische souvereinen brengen de dagen van hun verblijf te Balmoral, als gasten van de koningin van Engeland, in kaimte door. Van politiek hoort men weinig spreken. De Czaar is, zegt een telegram uit Balmoral, met den prins van Wales en den hertog van Connaught op den hertenjacht geweest, bij welke gelegenheid tien stuks wild werd ge schoten. De koningin en de keizerin hebben bij die gelegenheid thee gedronken in de woning van den jachtopziener. De keizer en de keizerin, zoo heet het verder, doen allerlei inkoopen in de winkels der omgeving, evenals gewone touristen. De kooplieden zijn zeer inge nomen met hun innemend optreden en vol van de juistheid, waarmede de Czaar Engelsch spreekt. Honderd duizend francs heeft de Parijsche gemeenteraad beschikbaar ge steld voor een groot volksfeest, dat gehouden zal worden op den eersten avond dien de czaar te Parijs doorbrengt bij zijn bezoek. Reeds is men aan het versieren en schoonmaken van de open bare gebouwen. Ten gebruike van de czaar was een galatrein beschikbaar gesteld, maar de keizerlijke trein uit Rusland is gezonden, waardoor de eerste vervalt. De Russi sche trein echter is te zwaar voor de Parijsche ceintuurbaan en dit zal waar schijnlijk aanleiding geven, dat de czaar te Versailles overstapt. Men hoopt in Frankrijk nog altijd dat bij het bezoek de politiek ter sprake komteen bond genootschap is het minste, dat men er zich van voorstelt. Voor eenigen tijd werd medegedeeld, dat de Turksche regeering verschillende groepen Armeniërs per scheepsgelegen heid deed wegvoeren en men vreesde voor deze menschen het ergste. Deze vrees werd bewaarheid. Er is werkelijk door geloofwaardige personen geconsta teerd, dat althans de lading van een der schepen op een afgelegen punt aan land werd gezet en daar terdood ge- gebracht. Dan komen er telkens berichten van terechtstellingen van Armeniërs, die terdood gebracht werden voor hun anarchistisch drijven, doch het is te be vroeden, dat soms andere dingen de oorzaak zijn. Inmiddels moet den sultan den toestand in zijn rijk ten deze vol komen onverschillig laten. Maar de Turk, de mohamedaan, gelooft aan het noodlot en dit verklaart eenigermate zijne kalme berusting in het lot van velen zijner onderdanen. De schrik is den Armenier intusschen om het hart geslagen; nergens in Turkije ia hij leven noch eigendom meer meester en die toestand blijft voor hem bestaan zoolang hij christen is. Het licht bijna voor de hand, dat dientengevolge velen den Islam hebben omhelsd en anderen men zegt wel achtduizend gereed staan het te doen. Natuurlijk dat zulke gedoopte maho- medanen die terwille van hun leven hun godsdienst verloochenen, elk uur gereed kunnen gevonden worden hun nieuwen godsdienst te verlaten, m. a. w. zij zullen niet behooren tot de best ge zinde van des sultans onderdanen en zoo zou het kunnen zijn, dat de ge- wetenlooze politiek van zijne regeering een kuil graaft voor zichzelf. Het algemeen gevoelen is, dat geen hulp van buiten noodig zal zijn om het Turksche rijk betere manieren te leeren. Het rijk, meent men, verscheurt zichzelf en het zou kunnen mogelijk zijn, dat integendeel de hulp van Europa noodig is tot handhaving van Turkije en dit ter wille van de groote belangen welke bij eene revolutie op het spel staan. Steeds is het land door het hulp vaardige Europa in zijne financiën bij gestaan en heeft Turkije bijna alle middelen uit de handen gegeven. Maar de tijd zal komen, waarin al de hulp bronnen van het slecht beheerde land zich zullen bevinden in handen van den vreemdeling en toch zal men dan nog niet kunnen overgaan tot het verdeelen van de nalatenschapdaar zal de onder linge naijver van Europa wel voorzorgen. Er worden in de Vereenigde Staten waar men van alles sport maakt weer groote weddingschappen aange gaan op den uitslag der Presidents-ver- kiezing. De eigenaar van het Auditorium te Louisville (Kentucky), wil dat groote gebouw verwedden tegen 250.000 francs op de verkiezing van Mac Kinleymaar die weddingschap heeft nog niemand aangenomen. In den Amerikaanschen Staat Colora do is de militie onder de wapens ge roepen, wegens uitspattingen van werk stakers uit de zilvermijnen, die, ten getale van drieduizend, op gesloten mijnen een aanval deden, waarbij zij dynamiet gebruikten en vijf personen gedood en zeer velen gewond zijn. De agitatie in Engeland ontstaan ten gevolge van de Armenische moorden in Turkije, is nog toenemende. In een van de bijeenkomsten met dit doel belegd, verklaarde een der heeren, door den minister van buitenlandsche zaken ge machtigd te zijn te zeggen, dat indien Engeland alleen iets tegen Turkije mocht ondernemen, het dan zou staan tegen over eene combinatie van drie groote mogendheden. Gladstone geeft het echter niet op; in een langen brief, geplaatst in Figaro, tracht hij thans de Fransche natie te bewerken ter opzichte van een optreden met Engelandmen heeft er echter niet veel meer notitie van genomen, dan de bloote vermelding van het feit op zichzelf. De Grieken zouden misschien te vinden zijn; Zij droomen zich een machtig Griekenland met Konstanti- nopel tot hoofdstad. Twee duizend Londensche huurkoet siers hebben besloten het werk te staken. De Fransche geestelijkheid zal den czaar een „Christus" in ivoor aanbieden. Het kunstwerk is uit een stuk ivoor gesneden, heeft een waarde v> 10.000 francs en behoorde vroeger Marie Antoinette. Ook in de Brusselsche schouwburgen heeft men een hoeden-quaestie. De Gazette meldt thans, dat het ge meentebestuur van Brussel poogt met de schouwburgbestuurders de quaestie der dameshoeden te regelen. Men mag er zich op voorbereiden, dat de hoeden met breede randen voortaan in de vesti aire zullen moeten worden gehangen; dit zal tenminste het geval zijn voor de eerste rijen beneden. Behalve het buitengewoon gemakke lijke vlamvatten van petroleum, welke soms tot schromelijke ongelukken aan- leidig geeft, is dezer dagen nog een bezwaar tegen deze vloeistof aan het licht gekomen. Men heeft namelijk opgemeikt, dat aan de inrichtingen tot bewerking der petroleum de personen, die aan haar dampen zijn blootgesteld, meermalen geraken in een toestand geheel gelijkende op dronkenschap met de gevolgen her- senprikkeling en bewusteloosheid. Deze soort van vergiftiging met toenemende bloedarmoede wordt ook waargenomen bij de Russische petroleumwerken. Omtrent het niet echt zijn van een schilderij van Millet in het, Louvre te Parijs is men het nog niet eens; de artisten halen de schouders op en de bestuurders van het Louvre doen er voorloopig het zwijgen toe, doch het moet waar zijn dat een kunstkooper, tevens kunstkenner var'naam, weigerde toen men hem aanbood het te koopen. Het stuk moet echter door het museum tegen hoogen prijs zijn aangekocht en het is natuurlijk een heel ding voor het bestuur te moeten hooren, dat een slechte koop met landsgelden 's gedaan. Mogelijk zal men nu de zaak wel laten rusten tot na het vertrek van den czaar. Wie weet, welke zaken daar nog meer op wachten. Volgens een aanschrijving van den Franschen.minister van openbare wer ken zal waarschijnlijk aan de stationchefs een vrije dag per maand te beurt vallen. De minister vond dit in het belang van den dienst en van het publiek. In alle

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1