niet noodzakelijk, dat overwogen worde in hoever de burgerrechtelijke verhou ding tusschen de Koningin en den Prins- Gemaal in Nederland volgens de bestaan de bepalingen houdbaar is, dan wel ge regeld behoort te worden bij afzonderlijke ■wet? En ten tweede: is 't niet dringend gewenscht, nu wij reeds het einde van 4896 hebben bereikt, dat deze overweging met spoed worde voorbereid? Door de samenwerking der politie onderling en de recherche is het mogen gelukken de twee vermoedelijke dieven van de gouden en zilveren voorwerpen ten huize van den goudsmid Meijer te Gorinchem te arresteeren. Voor eenige dagen kwam eenopkoo- per bij den commissaris te Amsterdam aangifte doen, dat een persoon bij hem gouden en zilveren voorwerpen aange boden had, die vermoedelijk van diefstal afkomstig waren. Dadelijk stelde de commissaris den hoofdcommissaris hiervan in kennis, die op zijn beurt de recherche waarschuwde. Na een onderzoek bij alle juweliers in de stad werd bij een zilversmid Gemmeker. een aantal gouden en zilveren ringen, kettingen, broches, etc., als eigendom van den Gorinchemschen goudsmid herkend gevonden. Op een telegram van den hoofdcommis saris aan den directeur van de gevangenis op den Noordsingel te Rotterdam was intusschen bericht gekomen, dat het signalement van den verkooper der gestolen goederen overeen kwam meteen persoon, die in Juli uit de gevangenis ontslagen was, na 4 jaar gevangenisstraf ondergaan te hebben. Ook de opkooper, herkende in hem den man, die bjj hem geweest was. Dadelijk werd naar de verschillende groote plaatsen geseind waarheen men vermoedde dat de dieven met het geld getrokken waren en gisteren avond ontving de hoofdcommissaris bericht dat in gezelschap van een ander persoon, wiens signalement overeenstemt met dat van dengeen, die hem bij den goudsmid vergezelde gearresteerd was. Te Nijkerk zijn van een beetwortelen- trein twee wagens ontspoord. De trein UtrechtZwolle ondervond er een opont houd door van ruim drie uren. In de nu trekkende 352e Staats loterij is j.l. Dinsdag, de ƒ100 000, ge vallen op no. 719. Iemand te Gouda woonachtig had de onvoorzichtigheid eenige dagen vóór de trekking een briefje 0 aandeel) van dat nummer te verscheuren, waarvan nu het gevolg is, dat de daarop gevallen prijs ƒ4250. niet kan worden uitbetaald. Dit strekke tot waarschuwing van de houders van loten tegen de vernieti - ging van briefjes zoolang de trekkingen niet zijn afgeloopen en zoolang de moge lijkheid bestaat dat nog fouten in de trekkingslijsten voorkomen. Omtrent dit geval behelst het Haag- scke Daghl. nog het volgende verhaal Bij den Inspecteur der Registratie in den Haag vervoegde zich iemand uit Gouda om zijne hulp in te roepen: «Mijnheer, kunt u mij ook helpen, ik ben zoo ongelukkig! „Wat scheelt er dan aan? ïOch mijnheer, ik heb een twintigje gekocht in de loterij en daar is menu het groote lot op gevallen „Nu dan felici. „Neen mijnheer, feliciteer me niet, ik ben radeloos. Ik ben een arme man, ik werk hard voor mijn vrouw en kin deren en daar valt me nu het groote lot op mijn twintigje en mijn vrouw heeft het verscheurd! „En de stukken weggegooid? „Ja, och ja, en nu weetik geen raad." Met bedaardheid werd hem nu aan getoond, dat, als zijn verhaal waar bleek te zijn, door het inleveren van de andere negentien twintigjes, er wel licht kans was, dat hij zijn aandeel nog kreeg over een jaar. Naar aanleiding van een advertentie in de Zw. Ct., waarin een heer de on schuldige aardigheid had een quasi- afspraakje te maken met een gefingeerde dame, was er eenige dagen geleden op de plaats, voor het rendezvous aange wezen, een groote toevloed van nieuws gierigen. Natuurlijk liet het verliefde paartje, dat men zich voorgesteld had te verrassen, op zich wachten. Een tweede advertentie volgde en boven I verwachting liet het publiek zich voor de tweede maal foppen! Een groote menigte was op het aan gegeven uur op de thans bepaalde plaats, het Koningsplein, aanwezig. Nu wilde het toeval, een heer met zijn aanstaande door de Diezerstraat gaande een zijsteeg insloeg die op het Koningsplein uitkomt. „Daar zijn ze" riepen een paar kwa jongens. De heer liep, vergezeld van zijn dame verder, met het gevolg dat zij omsingeld werden en achtervolgd tot in de Wal- straat, waar ze in het huis van den commissaris van politie een schuilplaats vonden. Bij het verrichten van baggerwerk in den Rijn onder de Gemeente Ooster beek zijn verschillende voorwerpen uit den Romeinschen tijd te voorschijn ge bracht, nog in goeden staat verkeerende. HAARLEM 2 October 1896. Tot opening van het seizoen gaf Dinsdag avond in onzen schouwburg de Nederlandsche Tooneelvereeniging, Directie Chrispijn, het blijspel Beroemde Kinderen naar het Duitsch van L. Stein. 't Was niet bijzonder goed gevuld, ons toch al niet groot schouwburgzaaltje en dat was toch wel jammer. Jammer, in de eerste plaats voor den Heer Chris pijn; het publiek heeft toch hem leeren waardeeren als een der weinigen, die in staat zijn het, tooneel te verlossen uit de banden van alledaagsehheid, van ouden sleur, een der weinigen, wien het ge geven is zijne artisten onder discipline te houden, d. w. z. bij hen te onder drukken de alleszins verklaarbare neiging om persoonlijk zich op den voorgrond te dringen, waardoor de Heer Crispijn eene eenheid van spel verkrijgt, die men niet gemakkelijk overtroffen vindt. Sterren van de eerste grootte zoekt men bij Chrispijn te vergeefs. Gevolg: Ieder gevoelt zich, ieder heeft gelegen heid het beste te geven, waarover hij te beschikken heeft, doch dit met de bescheidenheid als de regie kan toelaten in verband met den loop van het stuk. Daarom is het, dat het dappere troepje zooveel belangstelling wekt bij degenen, die gevoelen, dat artistiek spel slechts dan kan boeien, als de personen zich weten te voegen naar een goed vastge steld plan, laat ons zeggen naar het bestek van het werk, aan welks goed slagen ieder der medewerkenden het zijne toedraagt. Twee zaken trokken Dinsdag avond de aandacht; het meestal beschaafde Nederlandsch van de artisten en de goed volgehouden humor, welke soms genot volle lachbuien te voorschijn wist te roepen, juist omdat de pretentie van geestig te zijn geheel ontbrak. Men hoort en ziet dit op het tooneel wel eens anders! De uitstekend verzorgde opvoering van Beroemde Kinderen doet over ver schillende opmerkingen, wat het stuk als kunstwerk betreft, heenstappen, en dan, een blijspel van vier bedrijven 1 Naar het applaus te oordeelen amuseerde men zich uitstekend. Jammer, dat de zaal niet beter bezet was. Het moge den Heer Chrispijn niet afschrikken, ander maal te Haarlem op te treden. Dinsdag treedt in den Schouwburg alhier op het Italiaansche Opera Ensem ble Cospi met fragmenten van Opera's voor deze artisten speciaal geschreven, als uit de opera's Borghia, Stradella, Fra Diavolo e. a. Omtrent de samenstelling en de ver diensten van het gezelschap ging het voorgaande jaar een grooten roep uit de verschillende plaatsen waar het zich deed hooren. Ook hier ter stede trad toen dit Ensemble op voor de leden der Sociëteit Vereeniging. Volgens verschillende voor ons liggen de verslagen van uitvoeringen hier te lande, ter kennisse van het publiek ge bracht, beschikt het gezelschap over goede krachten en gaf het, zoowel in hef komische als in het dramatische, het beste wat in dit genre kan geëischt worden. Natuurlijk hebben de voordrachten plaats in het Italiaanscli, de taal der muziek, doch tot beter verstand is voor eene vertaling der tekst in het Neder landsch gezorgd. De anti-revolutionaire kiesveree- niging Nederland en Oranje heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld den Heer F. M. Baron van Lijnden en tot lid van de Tweede Kamer den Heer Dr A. E. van Roijen. Ons kunstminnend publiek schijnt zich tot de najaars- en winter- amusementen nog maar weinig aange trokken te gevoelen. Te oordeelen naar de schrale opkomst bij tooneel- en mu ziekuitvoeringen, is het daarvoor nog te vroeg in den tijd. Vooral bij mooie, zonnige dagen komt men er niet toe zich 's avonds eenige uren te geven aan schouwburg of concertzaal, al heeft het daar gebodene ook dubbel aanspraak op de gevraagde belangstelling. September en October zijn zware maanden voor de kunst. De vele ledige plaatsen bewezen dat in den Schouwburg gisterenavond opnieuw. Voor het Duitsc'ne Operette Gezelschap, dat aldaar onder directie van den heer Saalborn optrad, was het eene teleurstelling, te meer omdat de vertooning van Millöcker's Bettelstudent werkelijk goed mocht heeten. Een goede Operette, vlug afgespeeld, met flinke krachten voor de hoofdpar tijen, met voldoende ensembles vóór en achter het voetlicht, gaat toch altijd ver boven eene half of driekwart verminkte opera. Het is waar, tot ernstige ver wikkelingen op muziekaal en dramatisch gebied komt het niet, doch in de meeste gevallen is dat in het voordeel van den hoorder en toeschouwer. De heer Saalborn heeft een gezelschap bijeengebracht, dat blijkbaar voor de operette uitnemende hoedanigheden bezit Bij den heer J. A. Kwa6t is het muzikale gedeelte aan bekwame handen toever trouwd. Niet onwaarschijnlijk zal bij eene volgende gelegenheid de belang stelling van het publiek daarmede in betere evenredigheid zijn. De heer D. Been, onderwijzer in handenarbeid aan de Rijks-Kweekschool alhier, wenscht in genoemd vak een cursus te openen uitsluitend voor onder wijzeressen en onderwijzers in Haarlem en Omstreken. Het doel daarvan is de onderwijzers bekend te maken met de wijze waarop de handenarbeid op de school in toepassing gebracht moet worden. De cursus zal 6 maanden duren met eene wekelijksche les van twee uren. Voor de heden gehouden aanbe steding voor schoolboeken voor de open bare scholen gedurende 4 jaren zijn ingekomen twee biljetten en wel van de firma's de Haan en Zoon voor (boeken binnenl. uitg.) 17% en voor boeken buitenl. uitg. voor 15% beneden den particulieren prijs en J. F. van Dobben voor 18% en 16%. In den maand September is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 729 personen tegen betaling en door 310 personen zonder betaling. De neutrale kiesvereeniging Bur gerplicht heeft tot haren kandidaat voor den gemeenteraad benoemd den Heer Th. G. Schürman. Aangezien deze kiesvereeniging de politiek niet in haar programma heeft opgenomen is er voor de Tweede Kamre geen kandidaat gesteld. ..Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCIIA1FING. Van 1 Nov. tot 1 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costnnmnaaister. 49 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 26 voor loopknecht. 1 voor koetsier. 52 voor los werkman. 2 voor smid 7 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 8 voor breiwerk. 1 voor machinist. 1 voor pakhuisknecht. 5 voor waschvrouw. 2 voor maugelwerk. 2 voor kookster. 2 voor baker. 2 voor strijkster. lOvoor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor klcedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. 2 voor broodbakker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 1 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 5 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 39 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 3 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestnur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Sept. G. Wijnands en A. G. v. Beursen. A. hardebil en C. J. M.deGraaff.C. t. Dansik en H. Dirkse. J. E. Kuiper en J. Metselaar. E. de Laat en J. H. J. Sehrama. GETROUWD. 29 Sept. Dr. W. J. ter Kuile Lemker en. M. E. Schutte. SO Sept. W. Ilfs en A. J. Hogerbeets. C. H. v. Yeldhuijsen en J. E. Geijlvoet. C. J. Knol en C. Stevens. C. A. Moot en A. Pronk. 1 Oct. C. Menka en W. Hamann. M. C. Giltjes en J. v. Kluyven. C. G. IJ. Buijsse en N. Dijserinck. A. J. A. v. 't Hof en P. J. Yeldman. GEBOORTEN. 22 Sept. A. J. Eaber geb. de Jong z. 21 Sept. D. Winkel geb. de Yries d. S. C. de Ridder geb. Wijdom z. H. M. Koestal feb. Walker d. E. G. v. d. Steur geb. ander z. M. Eijking geb. v. Geneegen d. C. E Aarnink geb. de Vries z. 25 Sept. T. v. Dokkum geb de Jongd. P. Boogaard geb. Sunnotel z. M. Jansen geb. v. d. Bogaerde z. J. WiethofF geb. Koper d. E. Dorrepaal geb. Braunstabl d. J. V. Bilderbeek geb. Rajer z. 26 Sept. A. Lingg geb Verberne z. E. v. d. Laan geb. v. Wees d. 27 Sept. D. v. Poelgeest geb Duvijan z. C. v. Berkum geb. Gerritsen z. M. J. Kroese neb. WeDsing z. A. Twuijver geb. Lewis d. C. H. Erdtsieck geb. London d. H. Oerlemans geb. Klooster z. 28 Sept. J. Rose geb. Damhaar d. E. de Graaf geb. Vermeer d. I. G. Heems geb. Buddenborg d. 29 Sept. G. G. v. d. Patten geb. v. Keulen d. M. Ruibers geb. Aarts d. K. M. Robbé geb Verdonk d- 30 Sept. I. Smits geb. de Ridder d. C. M. Witlkamper geb. Platvoet z. A. M. Bloem geb. Beelen d. J. C. Vonk geb. Janssen z. OVERLEDEN 24 Sept. W. Kooij 70 j. l)elf-straat. C. M. Jochems geb. Cappelhoff 67 j. Naasaulaan. M. E. Kloos geb. Zoet 25 j. de Witstr. E. H. v. Leeuwen 9 j d. Regulierstraat. A. Tb. Stringer 6 m. z. K. Hofstraat. 25 Sept. J. Herlst 71 j. Breestraat. C. F. v. Duffelen 5 m. z. W. Geldeloozepad. A. M. v. d. Weijde 61 j. Florapark. —26 Sept. B. J. v. Treint 57 j. Saaarne. 27 Sept. W. Kooijman83 j. Glasblazerstraa'. 28 Sept. C. M. Wijlaars 5 m. d. Breestraat. H. Remmers 71 j. Kruisweg. 29 Sept. W. Schaar 55 j. Koolsteeg. H. J. Kooij 11 j. z. KI. Heiligland. KAASMARKT van 30 Sept. '1896. Verkocht 53 stapels, uitmakende 7201 kazen, wegende 13519 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 23.50 VEEMARKT 30 Sept. 1896. Aangevoerd: Prijs 7 Koeijen 150.- 190.— 2 Graskalveren 25.x> 30. 26 N. Kalveren 8.14.— 22 Schapen 15.24. 44 Lammeren 9.16. - 7 Paarden. MUZIEKUITVOERING in den Hont op Zondag 4 Oct. des namiddags van 2Vs—4 nre, door het Gemeentelijk Muziek- korps onder directie van den Lnitenant-Kapel- meester den beer C. P. W. KRIENS. PB.OGB.AMMA. 1. „Marsch der Bersaglieri." Eilenberg. 2. Ouverture „La Part dn Diable."Auber. 3. „Neu Anna" PolkaStraoaa. 4Grande fantaiaie de l'opera „Carmen"Bizet. 5. Ouvertnre „Rsymand on le Secret de la Reine"Thomas, 6. „Erpana." WalzerWaldtenfel. l'. „Faclreltanz"Meijerbeer. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 6 October 1896 des namiddags van I2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. Nol. SonateD. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solema March. c. Allegro. 2. Adagio..Kühmstedt. 3. Preludium en FugaJ- S. Bach. 4. AdagioMendelssohn. 5. Ave Maria.....Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2