HAARLEMSCH Eerste Blad. No.' 81. Citgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 7 October Nieuwsberichten. TILEPHOONNUMMER TELEPHON1SCBE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweee Kamer. Donderdag was aan de orde het ontwerp tot wijziging der krankzinnigenwet, waarvan de bedoeling is het vestigen te Grave van een gesticht voor rustige krankzinnigen, thans voor Rijksrekening verpleegd te Medemblik. De heeren Vermeulen en Seret bestreden het ontwerp als in strijd met het hoofdbeginsel der krankzinnigenwet (verpleging der krankzinnigen door par- tikuiieren.) als gevaarlijk wegens uit breiding der Staatsbemoeiing, en als niet doeltreffend. De heer Harte verdedigde het ontwerp. Hij wees op de volkomen onvoldoendheid van het gesticht te Me demblik, en betoogde, dat de Regeering volstrekt niet beoogde staatsbemoeiing uit te breiden, maar vasthoudt aan art. 11 der wet. Spreker vond het ontwerp geheel doeltreffend. De heer van Bijlandt Apeldoornbestreed het ontwerp als een afwijking van de wet, en als leidende tot meer filialen in de toekomst. De Min. van Binnel. Zaken verdedigde het ontwerp uitvoerig, als geboden door de hehoefte en als geenszins bedoelende uitbreiding van staatsbemoeiing. Het ontwerp werd ten slotte aangenomen met 54 tegen 11 stemmen. Goedgekeurd werd verder een naturalizatie-ontwerp, dat aanleiding gaf tot een kort debat tusschen den heer Hartogh en den Minister van Justitie. Daarna werd behandeld het ontwerp tot wijziging der bepalingen van het Wetboek van Koophandel om trent scheepsverklaringen. De heer Plate betoogde, dar de voorgestelde wijzigingen niet overeenstemmen met het stelsel in het buitenland, en in strijd zijn met de eischen der praktijk, en dat zij ten gevolge zullen hebben dat alles bij het oude blijft. De tegenwoordige regeling bestempelde Spreker als een wettelijk kluchtspel. Hij wilde afschaffing van gewone verklaring, verruiming van tijd en beperking van bet. aantal personen, die de verklaring afleggen. De Min. van Justitie betoogde uitvoerig, dat het ontwerp uitsluitend partiëele herziening bedoelt omtrent de scheepsverklaring ten aanzien van het tijdstip, van perso nen door wie, en autoriteiten voor wie ze moet worden afgelegd. Hij acht het ongewenscht in vreemde landen en ko loniën de schippers te nopen, met voor bijgang van onze konsuls, zich te bege ven naar vreemde autoriteiten. De lieer Pijnappel kon zich zeer goed vereenigen met de in ontwerp voorgestelde verbe teringen. In de zitting van Vrijdag werd het debat voortgezet. De heer Plate vol hardde bij zijne bezwaren en bleef aandringen, dat de Min. alsnog ten aanzien van het aantal komparanten wijziging zou aanbrengen. De heer Hartogh verklaarde, dat hij een voor stander was van partieele herziening, mits deze goed zij, en drong hij er ernstig op aan, dat de Min. zou toege ven op het punt van het aantal sche pelingen ten genoege van de opent are macht. Ook de heer van Gennep wenschte vereenvoudiging door vermindering van het aantal schepelingen, dat verklaring moet afleggenmocht de Min. daarin niet willen treden dan zou Spreker tegen moeten stemmen. De Min. van Just. verklaarde het am. op dit punt te zullen afwachten. De heer Harte zou wenschen, dat altoos de scheepsofficieren moesten opkomen. Daarna werd het algemeen debat gesloten. Artt. 1 en 2 werden goedgekeurd. Bij art. 3 stelde heeren Hartogh en Plate als amendement voor, dat de verklaring zal worden afgelegd door den schipper met een voldoend aantal personen van bemanning, ten genoege van de openbare macht, die de verklaring ontvangt. De heer Harte stelde voor, verplichtend te stellen, dat de verklaring worde afgelegd door den schipper met alle officieren en machinis ten, en dus alleen niet verplichtend te stellen, dekomparitie der scheepsgezellen. De Min. nam over eene door den heer Pijnappel voorgestelde redaktie wijziging en liet de beslissing over de amende menten aan de Kamer over. Het am.- Hartogh Plate werd aangenomen met 35 tegen 17 stemmen, waardoor het am.- Harte verviel. Art. 3, aldus gewijzigd, werd goedgekeurd. De eindstemming over dit ontwerp werd verdaagd tot Donder dag a.s. Verder werden nog voor ken nisgeving aangenomen de inlichtingen der Reg. op een paar adressen. Een zeeman, die dezer dagen te Car diff terugkeerde, heeft een zeer treurig schipbreukverhaal te vertellen. Het schip Haling, waarop hij tweede stuurman was, verging in Januari bij Green Island (Nieuw-Schotland) door het stooten op een klip. Hij bracht met den kapitein, twee officieren en dertien anderen van de bemanning, vier dagen en nachten door in een open boot, zonder voedsel en dun gekleed, bij een tempe ratuur van 6° onder 0. Voor de boot aan land kwam, waren de kapitein en acht anderen van de koude gestorven en de overgeblevenen kwamen met bevroren ledematen te Halifax aan. De tweede stuurman moest zich beide beenen en al zijn vingers laten afzetten. Hij was eerst na verloop van zes maanden genezen. Al de anderen moesten dergelijke operaties ondergaan. Twee van de omgekomenen werden voor hun dood krankzinnig en liepen razend heen en weer in de boot, die dreigde om te slaan. Van een boot, waarin de eerste officier en zes der bemanning de Ealing verlieten, werd niets meer vernomen. Onder de jaarlij ksche onkosten van de speelbank te Monaco behooren vol gens de Foss. Zeit. 1,160,000 frcs. als „Schweiggelder" voor deFransche pers. Eenige der meest verspreide Fransche bladen krijgen van Monaco n.l. jaarlijks een gratificatie, waarvoor zjj verzwijgen al de zelfmoorden, de wanhopige daden van geruïneerde spelers enz.daarente gen nemen zij getrouw alles op, wat de daar gehouden tooneel- en opera voorstellingen betreft, 's Winters boven dien dagelijks een weerbericht. De Figaro int uit dien hoofde 3000 frcs. maandelijks Nu zijn er menschen, die meenen, dat de op deze wijze gesubsideerde pers al zeer laag staat aangezien er zaken zijn welke zij niet behoort te vermelden, maar in de eerste plaats behoort op te nemen, de feiten, die tot voorlichting en waarschuwing kunnen strekken. Een Duitseh jongmensch, dat te Ha- minkein wegens zenuwlijden ten huize van een geestelijke werd verpleegd, heeft 's nachts heimelijk zijn kamer verlaten en zich te voet naar Holland begeven. Daar heeft hij steeds van dorp tot dorp trekkende eene voetreis gemaakt van Gendringen, Terborg, Etten, Zeddam, Wehl, Didam en Zevenaar. Dit Etten berichtte hij aan zijne familie, dat hij steeds in Holland bleef, aangezien de menschen daar zoo vriendelijk waren en er overal zulke mooie biljarts ston den. Hierdoor op het spoor geleid, is hij vanwege zijne ouders na eenige dagen zoekens, hierin bijgestaan door de grenspolitie, opgespoord en in den schoot van zijn familie teruggebracht. Tot Lord major van Londen is voor 1897 door de alderman gekozen de Heer Faudel Filips, een Israëliet. Zijn vader bekleedde dezelfde waardigheid in 1865. De statistiek van Spanje brengt merk waardige cijfers aan het licht. Spanje telt achttien millioen inwoners, de helft van deze oefenen geen bedrijf uit. Er zijn bijna evenveel ambtenaren als bedelaars, van ieder meer dan negentig duizend. Het getal onderwijzers is bijna veertig duizend, toch zijn er zes mil lioen Spanjaarden, mannen en vrouwen, die lgzen noch schrijven kunnen. Het laatste in aanmerking genomen, kan men zeker Spanje niet rekenen tot de verlichte staten van Europa. De sultan heeft zijn tweede vrouw verbannen naar Hedjaz in Arabië. Een aantal hofdignitarissen en andere aan zienlijke Turken treft hetzelfde lot, omdat hij hen verdenkt van een samen zwering te hebben gesmeed tegen den troon. Er is bekend geworden, dat de ex sultan Murad en de vermoedelijke troon opvolger in correspondentie stonden met Hamid's tweede vrouw, wie zij bezwoeren den sultan het gevaar van de thans door hem gevolgde politiek onder het oog te brengen. Tengevolge van dit schrijven vond sultan Abdul Hamid op zijn tafel een briefje liggen, aan het verzoek van Murad en den troonopvolger werd vol daan. De sultan heeft daarop onmiddel lijk zijn tweede vrouw verbannen. Zóó kan het wel geld kostenTe Parijs waren al dagen lang werklieden voor den ingang van de Tuillerien werk zaam geweest aan het in elkaar timmeren van eene bijzonder groote versiering, toen op eens de opmerking werd ge maakt, dat het gevaarte het uitzicht op dat stadsgedeelte zou bederven. On middellijk werd order gegeven, alles weer af te breken. President Faure heeft eene galavoor stelling in een der niet gesubsidieerde schouwburgen beraamd en de groote tooneelspeler Coquelin dineerde na de besprekingen in deze bij den president. Dadelijk was de Figaro gereed om hem wegens dit feit bespottelijk te maken. Reeds Zaterdag verscheen in eenige Parijsehe bladen eene illustratie betref fende den intocht van den czaar. Men kan er uit opmaken eerstens hoe weinig natuurgetrouw zulke afbeeldingen van te voren gereed gemaakt soms zijn en vervolgens, dat de zucht om nieuws aan den man te brengen, te Parijs al even sterk ontwikkeld is als overal. Achter de schermen, in de officieele wereld, te Parijs moet de grootste oneenigheid geheerscht hebben over allerlei quaesties van etiquette en vorm, bij de ontvangst en met het oog op de rangorde der verschillende hoogwaardigheidsbekleeders in acht te nemen. Zoo achtten de leden der beide Kamers zich in allerlei opzicht gepas seerd en werd aan President Faure en Minister-President Méline verweten, dat zij hunne eigene dierbare personen te veel op den voorgrond stelden, als kwam de Czar om hen en niet om de Repu bliek. Als een meer ernstig symptoom van Czarenkoorts zij hier opgeteekend, dat in een der bladen in vollen ernst wordt voorgesteld het paard, waarop de Czar bij de groote revue zal rijden, voortaan genade haver te laten eten, of het af te maken, op te zetten en in een der musea te plaatsen als gedachtenis. Tengevolge van overmatige geestdrift kwamen reeds verscheidene gevallen van krankzinnigheid voor. Om te voorkomen, dal het Russische keizerpaar op zijn reis van Balmoral naar Portsmouth te veel last van het publiek zou krijgen, was besloten, dat op alle stations, welke de trein aandeed, de toegang aan het publiek werd ont zegd. Alleen de ambtenaren mochten aanwezig zijn, maar ook zij mochten door geen enkele manifestatie bewijs geven van de aanwezigheid van den keizerlijken trein. Maandag namiddag te 3 drie uur is de czaar te Cherbourg ontscheept en aldaar door den president Faure ont vangen, alles onder onbeschrijfelijke geestdrift van het publiek, en met eene toespraak van den heer Faure, waarvoor de czaar met enkele woorden bedankte. Aan het diner, ook bijgewoond door de hooggeplaatste zeeofficieren die eene revue over de vloot hadden bijge woond, werd door de czaritza geen deelgenomen. Aan dit diner werden mede vriendelijke woorden gewisseld. Inmiddels nam te Parijs de drukte steeds toe. Honderden treinen brachten groote scharen personen aan, allen fees telijk gestemd. Men begon zich af te vragen, waar al die menschen des nachts moesten onder dak komen, temeer, daar alle hotels reeds besproken waren. Het weer was echter Maandagavond niet schitterend. Te Parijs regende het. Tegen tien uur in den ochtend van Dinsdag zouden de hooge gasten Parijs bereiken en dan duren de feesten tot Vrijdag. De Parijsehe beurs heeft drie dagen vacantie genomen. Te Ostende is dezer dagen op merk waardige wijze een aanzienlijk bedrag aan gestolen kostbaarheden en bank noten, ter waarde van 90,000 frank, teruggevonden. In September van het vorige jaar werd te Ostende in een juwelierswinkel diefstal gepleegd en voor eene waarde van 40,000 fr. aap banknoten en 50,000 fr. aan kostbaar heden ontvreemd. De verdenking viel op vier Engelschen, die in hechtenis genomen en later tot vijf jaren gevan genisstraf, te Leuven te ondergaan, ver oordeeld werden. Eenige dagen geleden nu ontving de hoofdcommissaris van politie te Ostende eene mededeeling van een Engelsch geestelijke te Leuven, bij

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1