paarden hebben deze er slechts heen te brengen en behoeven alleen te voorzien in het onderhoud. Eenigszins onverwacht heeft in Enge land de leider der (Gladstoniaansche) liberale partij, Lord Rosebery, bekend gemaakt, dat hij het leiderschap wenscht neder te leggen. Hij doet zulks, blijkens openbaar ge maakt schrijven, omdat tusschen de meerderheid der liberale partij en hem blijkbaar verschil bestaat wat de Ooster- sche quaestie betreft, ten opzichte waar van hij ook niet meer met den Heer Gladstone in overeenstemming is, terwijl hij van nauwelijks eenige zijde der partij teekenen van instemming ontving met de door hem aangenomen houding. Sommige Brusselsche schrijnwerkers hebben den arbeid onder zekere voor waarden hervat, doch een zeer groot getal bleef de staking volhouden. Dat de laatsten fel gebeten zijn op hunne werkende vakgenooten is te begrijpen. De politie wist echter de vrijheid van arbeid te handhaven. Onder de bevolking der Chineesche stad Foetsjou, is men wegens onbekende redenen zeer vooringenomen tegen de vreemdelingen. Er zijn ophitsende biljet ten verspreid waarin wordt aangezet tot het verbranden van hunne bezittingen en tot moord. Een en ander brengt onder de vreemden veel onrust te weeg. De Kon. Ned. Stoomvaart Maatschappij heeft uit Stettin eene uitnoodiging ont vangen om nauwkeurig op te geven hoeveel zij verdient met het verkeer op Stettin. Men denkt, dat dit in verband staat met een plan om ook de buiten- landsch reederijen aan te slaan in de bedrijfsbelasting. Mocht dit het geval zijn, dan zou misschien Nederland de Duitsche huizen kunnen belasten, wier agenten en reizigers als het ware Ne derland overstroomen. Het Stedelijk Museum van Oudheden te Leiden, heeft van den heer H. A. van Ingen Sikenau Sr. een merkwaar- digen metalen ring ten geschenke ont vangen, waaraan eenige belangrijke bij zonderheden zijn verbonden. Het is bekend, dat den 5en Februari 1832 de Nederlandsche zeeofficier Jan Carel Josephus van Speyk, voor de eer der Nederlandsche vlag, op de Schelde voor Antwerpen op zijn schip den brand in het kruit stak en zich met vriend en vijand in de lucht liet vliegen. Op een der bastions der Citadel te Antwer pen waren drie officieren en de adjudant- onderofficier M. van Tekelenburg, van het 9e bataljon, die deze gebeurtenis aanschouwden en aan wier voeten een stuk metaal van het schip nederviel. Ter gedachtenis daaraan besloten zij van dat stuk metaal vier ringen te laten maken, met een plaatje, waarop ieders naam of liever naamletter werd gegra veerd. Later werd de Heer van Tekelen burg tot officier bevorderd bij de Utrecht sche schutterij, doch, nadat hij zijn ont slag had genomen, vertrok hij naar Leiden waar hij lid werd van de aldaar gevestigde afdeeling van de vereeniging «Het Me talen Kruis". Hij bleef dat tot aan zijn dood. Na zijn overlijden kwam zijne nalaten schap ter beschikking van zijne eenige zuster, gehuwd met den Heer D. Delforno, die de Vereeniging in het bezit van dezen ring stelde, onder voorwaarde dat deze door den voorzitter moest gedragen worden, en bij diens aftreden of over lijden door diens opvolger. Alzoo heeft de Heer H. A. van Ingen Sikenau Sr. dien ruim 10 jaren gedragen. Bij ont binding of opheffing van de Vereeniging moest de ring op het Stedelijk Museum worden gedeponeerd. De Heer van Ingen Sikenau is thans nog het eenig in leven zijnde lid der Leidsche afdeeling van „Het Metalen Kruis", doch door heeren donateurs en eereleden is besloten zoolang hij leeft de vereeniging niet te ontbinden. En aangezien nu deze ring, na het verschei den van den Heer van Ingen Sikenau, door geen ander mag gedragen worden, vond genoemde heer, als voorzitter der 2e sectie, het voor hem aangenamer, in verband met zijn hoogen leeftijd, dat gedenkwaardige voorwerp reeds nu eene plaats in het Stedelijk Museum te zien innemen. Te Zandvoort brak Zaterdag plotseling een brand uit, die, dank zij het stille weder, geen grooten omvang nam. De timmerschuur van de aannemers, de heeren A. en W. Groen, werd n.l. ge heel in de asch gelegd. De beide brand spuiten waren spoedig op het terrein aanwezig, doch van blusschen was geen sprake. Alles was verzekerd, uitgenomen het timmergereedschap van een der knechts. Oorzaak onbekend. Te Rotterdam zijn volgens de Nederl. twee politie-agenten in dienst die zoo sprekend eikaars evenbeeld zijn, dat niet alleen een ieder zich in hen vergist, maar dezer dagen zelfs de moeder van den een, toen zij den ander tegenkwam, dezen voor haar zoon aanzag en toesprak. Een bewoner van de Bosboom-Toussaint- straat te Amsterdam begon zich dezer da gen ongesteld te gevoelen, algemeene lus teloosheid deed hem een paar dagen zijn kamer houden. Eindelijk werd de tong en de geheele mondholte pijnlijk aangedaan, waardoor hel eten een ware marteling werd en het voedsel alleen in vloeibaren staat kon genuttigd worden; de mond en tong geraakten vol blaren. De nu geroepen geneesheer constateerde „tong- blaar," meermalen bij rundvee voor komende. Dit geval was zeer waarschijnlijk ontstaan door het drinken van ongekook te melk. In de laatste dagen der vorige week gin gen geruchten als zoude het Nederland sche oorlogs transportschip Paramaribo op den Atlantischen Oceaan vergaan zijn. Niet alleen heeft dit gerucht zich niet bevestigd, maar volgens bericht aan het Handelsbladzou het schip in goeden welstand op Madeira zijn aangekomen. In de Wester-Schelde werden de vorige week door een garnalen-visscher twee honden opgevischt, die daar op een plank ronddreven. Waarschijnlijk zijn de beide dieren, die er zeer verhongerd uitzagen, afkomstig van een verongelukt schip. Dit jaar is door opkoopers van aard appelen in Friesland eene nieuwe wijze van verkoop voor de landbouwers inge voerd, n. 1. verkoop bij bet gewicht. Dit is velen landbouwers niet naar den zin en in eene vergadering hebben zij zich tegen deze nieuwe wijze van verkoop verklaard. Er wordt n. 1. veel te veel van het brutogewicht afgetrokken, om het netto te krijgen, waarmede de op- kooper alleen rekening houdt. Zij ver kiezen verreweg de oude manier bij de maat. Te Utrecht heeft men gebrek aan halve stuiverstukken en men schrijft dit toe aan de muntgasmeters, aldaar veel in gebruik waarvoor zooveel van die stuk ken noodig zijn. Er zijn nu middelen aan de hand gedaan om in de behoefte te voorzien, o. a. schenkt de directie der gasfabriek gelegenheid om op gezette tijden halve stuiverstukken te wisselen. De kosten voor den bouw van de nieuwe koopmansbeurs op het Damrak te Amsterdam worden geraamd op ander half millioen gulden. De aanbesteding wordt in Maart of April van het vol gende jaar verwacht. In de Post- en Telegraafwereld wordt voorgesteld, ter voldoening aan den wensch naar een internationalen post zegel, verkrijgbaar te stellen postzegels (van eenigszins grooter formaat dan de andere) voor het internationaal verkeer, voorzien van een aanwijzing: «Timbre Poste. Réponce payee, Pays Bas. 25 ct. en dan de gelegenheid open te stellen, tegen overgifte van eene envelloppe, voorzien van zulk een zegel, een brief te frankeeren naar het land van oor sprong. Mocht verrekening dier porten tusschen verschillende landen noodig blijken, dan zou dit gemakkelijk kunnen geschieden, door de ingeleverde envellop- pes tegen elkaar uit te wisselen. Een bijenhouder te Venendaal, de Heer J. Hootsen, heeft eenige korven met bijen per boot van uit Amsterdam naar Suriname verzonden, alsmede ver zonden, alsmede verschillende gereed schappen en ledige korven. Op enkele plantages zal hiermede een proef geno men worden. Het is niet te doen om den honigmaar de bijen moeten dienen voor de bevruchting van koffie- en cacao- bloemen. Bij voldoende behandeling kan j de uitslag goed zijn. Indien deze proef slaagt, dan is er kans, dat nog menige zending naar onze vruchtbare kolonie gaat. HAARLEM 13 October 1896. Vrijdag en Zaterdagavond traden alhier in den Schouwburg op de toove- naar Ben-Ali-Bey en zijne schoone doch ter Sulamith. Zij mochten zich verheugen in de opkomst van een talrijk en gedis tingeerd publiek. De verrichtingen op het gebied van toover- en goochelkunst door beiden ten beste gegeven, waren in hooge mate interessant en ontlokten menige uitroep van verwondering en verbazing. Ben-Ali-Bey werkt op geheel andere wijze dan zijne vakgenooten. In zijn werk is meer kleur en schittering, meer poëzie zou men kunnen zeggen. Deze serie van onverklaarbare, geheimzinnige vertooningen zou een passend hoofdstuk vormen in de wonderverhalen uit de duizend in één nacht. Dit is wel het meest wonderbaarlijk, dat Ben-Ali Bey en evenzoo zijne dochter de toovervoorwerpen, vazen, ballen, palm takken enz. voortbrengt uit niets. De dingen komen en gaan door de macht van hun tooverwoord. Uit ledige bussen schenkt de duizendkunstenaar geurige koffie, welke in de zaal wordt rondge diend. Het servies daarvoor verschijnt op de tafel, als deze met het toover- stokje wordt aangeraakt. Bij den klank der tamboerin doemen op „de schatten uit het Oosten". In den toovercirkel komt het duivelsvat te voorschijn, waar uit Faust en Mephisto in den Auerbachs- kelder wijn hebben gedronken. De schim van den hoogen geest is er in achter gebleven. In het buitenland heeft men de op lossing van al deze raadselen gezocht in een zwarten man, die onzichtbaar in den duisteren achtergrond van het tooneel, de dingen heel gewoon aangeeft en wegneemt. Inderdaad eene ontnuch terende oplossing. Het tooneel is aan de voor en beneden zijde sterk verlicht en vertoont op den achtergrond eene diepe duisternis. Ongetwijfeld zal het bedrog daar wel zitten; merkbaar was het niet, zoodat Ben-Ali Bey, die gezellig en gemoedelijk causeur is, de vertooningen dubbel aan trekkelijk maakt, en er zich vrijelijk op mag beroemen, zjjn publiek ook hier op amusante wijze te hebben beetge nomen. Het slotnummer, dat eigenlijk met de andere verrichtingen geen verband houdt en met den zwarten man dus niets te maken heeft, bleef ons onver klaarbaar. In een doos, die veel te klein is om er een mensch in te bergen, vertoont Ben-Ali Bey de buste van zijne dochter. Deze spreekt, lacht en beweegt zich. Waar het overige gedeelte van het lichaam zich bevindt, is bepaald een raadsel. Eene stichting uit de dagen toen een kleine doch werkzame radicale par tij, onder den ijverigen leider den heer D. de Clercq in de Spaarne stad op hare wijze streed voor de ontwikkeling van het volk, is weder te niet gegaan. De Haarlemsche Kinderspeeltuin aan de Bakkerstraat, geopend den 28 April 1889 met het doel het vrije spel van de jeugd te bevorderen en te veredelen, werd Zaterdagmiddag voor goed geslo ten en opgeheven. Gebrek aan finanti- ëele steun is daarvan de oorzaak. Het terrein, gelegen achter de school in de Bakkerstraat, zal weder aan de Gemeente worden overgedragen, terwijl het Be stuur zich heeft ontbonden. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de muziek-vereeniging Har monie werd Zondagavond eene uitvoering gegeven in de concertzaal der Sociëteit de Kroon." Namens de donateurs en kunstlievende leden ontving de jeugdige vereeniging in de pauze eene fraaie ba nier, ter vervanging van het stuk carton, dat daarvoor het eerste jaar dienst heeft gedaan, doch dat reeds met eenige me dailles, behaald bij wedstrijden, was behangen. De verschillende nummers van het programma werden hoogst verdienste lijk uitgevoerd en gaven in vereeniging met de kwartetten, gezongen door een viertal geoefende zangers var. Haarlems Zanggenot, aan de dicht bezette zaal blijkbaar veel genot. De muziek-vereeniging Harmonie be staat uit werklieden van de werkplaatsen der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Onder leiding van den heer E. L. Weck- kesser beoefenen deze met goed succes de instrumentale-muziek. Bij de Koninginne-feesten heeft deze kapel, men zal het zich ongetwijfeld herinneren, goede diensten bewezen. Tot administrateur der maatschap pij tot exploitatie van Staal waterbron nen alhier is benoemd de heer J. J. C. Munk en zulks in plaats van wijlen den heer C. J. Vis. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op Woensdag 14 October 1896, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 4. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Proces-verbaal kasopneming. Verzoek eervol ontslag onderwij zeres 2e klasse eerste Burger school. 2. Voorstel B. en W.W. verhooging crediet schiet- en exercitie-terrein te O verveen. 3. Id. id. adres directeur stoomtram HaarlemBeverwijk wijziging van art. 10 der concessie. 4. Id. id. met rapport commissie van financiën, F. B. Mooij tot in huur bekomen van grond aan het Heerenhek. 5. Id, id. vaststelling le suppletoir kohier plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1896. 6. Id. id. met rapport commissie van financiën, vaststelling staat tot beschikking uit onvoorziene uit gaven, dienst 1896, betreffende muziekkorps. 6. Id. id. id. id. vaststelling staat als voren, dienst 1896. 8. Rapport commissie van financiën rekening Bank van Leening 1895/96. 9. Id. id. begrooting St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1897. 10. Id. id. begrooting Barbara Gasthuis, dienst 1897. 11. Benoeming slembureau verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 12. Aanbeveling B. en W.W. benoeming directeur gemeentelijke waterlei- leiding. 13. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeres 2e klasse eerste Burgerschool. 14. Id. id. id. onderwijzeres 2e klasse tweede Burgerschool. 15. Verslag opzichter over de gasver lichting over Augustus jl. Markt van 12 Oct. 1896. Boter. Aangev. 94, verk. 94 K.G. L. pr. 1.20. H. pr. 1.30. p. K.G. Biggen. Aangev. 231, verk. 174 st. L. pr. 5.H. pr. 8.p. st. Schrammen. Aangev. 96, verk. 56 st L. pr. 9.—. H. pr. 15.p. st. Aardappelen. Aangev. 620 verk. 591 HL. L. pr. 1.20. H. pr. ƒ3.—p. H. L. Appelen. Aangev. 154 verk. 139 H.L. L. prijs ƒ4.50. H. pr. 8 Peren. Aangev. 208, verk. 178, H.L L. pr. f 4.H. pr. ƒ12,p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 12 Oct. 1896. Witte tarwe f 6.25. 6.75. Rogge 3.90. Hater 3.15. 3.20. Duivenboonen 5.70. Paardenboonen 5. Groene erwten 7.25. 0R6El.BtSPEl.IN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Oct. 1896, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZER.MAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga.....J. S. Bach. 2. AndanteNiels W. Gade 3. Sonate No. 1 (le nitv.)Th. Salomé. a. Andante maestoso, Allegro risoluto. b. Andante. c. Allegro con moto. 4Lieder olme Worte.....Mendelssohn. 5. Aria: »Und ob die VVolke"..Websr.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2