HAAELEMSC: Wereldkroniek, tso. m Eerste Blad, No.' 84. Ditgave van F>E ERVEN LOODJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 17 October 1896. M tot bevordering van Zondagsrust. K K O 11 E E. Nieuwsberichten. TIIiEPHOONNUMXXI TELEPHON1SCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. A&onderlijke nonuners 3 centen per stut. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. j Woensdag vergaderde de Raad. Alle leden op één na waren tegenwoordig. Van de mededeelingen wordt alleen genoteerd het ingekomen verzoek van de directie der Gasfabriek tot verlenging der concessie. Het desbetreffende stuk zal eerstdaags de leien bereiken. [Naar luidt eene mededeeling zou de Imperial Continental Gasas- sociation bij eene concessie van tien jaren, dus toteinde 1912, aanbiedenf 25000 per jaar, af breken van de oude fabriek, afstand van het terrein aan de gemeente, bouwen van eene nieuwe fabriek ter plaats door de gemeente te bepalen en den gasprijs, zoodra de concessie is toegestaan, te brengen op 61/3 cent in plaats van 9 cents, den tegenwoordigen prijs.] Het proces verbaal van de opneming der kas van den gemeente ontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. Aan Mejuffrouw M. 0. J. Scharff, onderwijzeres 2e klasse aan de eerste Burgerschool voor jongens en meisjes werd op haar verzoek eervol ontslag verleend uit die betrekking. In Februari 1.1. stond de Raad toe een bedrag van 6000. tot het maken van één schiet- en excercitie-terrein in de duinen. De Minister van Oorlog wenscht thans echter twee schietbanen, doch wil nu ook dejaariijkschevergoe ding brengen van ƒ350 op 750 en dit gedurende vier en twintig jaar. De kosten van dit werk zullen door die tweede baan stijgen van ƒ6000 tot ƒ13500, welk hooger bedrag thans bij den Raad wordt aangevraagd. Zonder stemming werd in dien zin besloten. De directie der stoomtram Haarlem Beverwijk ondervindt moeilijkheden van de bepaling omtrent het niet harder rijden den stapvoets op Haarlemsch grondgebied. Het eerste gevolg is, dat soms de tram niet dan na herhaald pogen over de Kennemerbrugkankomen. De directie verzocht nu met gewone vaart te mogen rijden op het gedeelte der lijn van de kavalerie kazerne tot het Spaansch vaartjeevenzoo voor de Kennemerbrug en opheffing van de bepaling betreffende den man met de bel op die punten. B. en W. stellen nu in verband hiermede eenige wijziging der concessie voor. De Heer van Lennep vindt, dat de man met bel en vlag best kan vervallen. De Heer van Styrum maakt opmerk zaam, dat het slechts met dien man op een paar punten te doen is. De Heer 't Hooft heeft nog een be zwaar tegen een bepaling omtrent wachten bij een begrafenisstoet, wat de Heer de Breuk nader toelicht. De Heer van Lennep dient een amen dement in betreffende den belleman. De Heer de Kanter komt nog even op zijn paardje tegenover de uitdrukking „belachelijk" gebezigd door den Heer Van Lennep betreffende den man in kwes tie. De Heer Stolp wil een bel aan de ma chine en in dien zin wenscht ook de Heer Beijdes het am. van Lennep wijzigen. Nog een paar Heeren voeren het woord. Nu komt am. v. Lennep in stemming; het wordt aangenomen met 12 stemmen tegen. De man vervalt dus. Nu kwam de automatische bel in stemming, deze wordt verworpen; nu de luidklinken- de bel afzonderlijk, en met algemeene stemmen krijgt men nu een luidklin- kende bel zonder dat die automatisch bewogen wordt. Nu nog een praatje over de snelheid bij het oprijden van de brug, en toen was de concessie wijziging afgeloopen. Men zegge nu niet, dat de Raad luchtigjes over de zaak is heengestapt. Een Verzoek van J. Kok om te mogen koopen gemeentegrond in het Heerenhek, wordt gewezen van de hand en op een verzoek van de firma J. Mooy tot het in huur bekomen van dien grond wordt gunstig beschikt. De huur wordt bepaald op 80.— per jaar. Het eerste suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1896, wordt vastgesteld tot een bedrag van 5007.07'. Een voorstel om uit den post Onvoor ziene uitgaven te betalen het tekort van de rekening en verantwoording over 1895 van het gemeentelijk muziekcorps groot 4177.14, wordt goedgekeurd. Dit maakte echter weer noodig eenige af- en overschrijvingen op de begrooting van het loopende jaar, waartoe de Raad besluit. De rekening en verantwoording der Stads Bank van Leening werd goedge keurdhet dividend, ƒ1192,88' wordt gestort in de gemeentekas. Zooals men weet, is dit slechts eene geringe rente vergoeding voor het kapitaal dat door de gemeente tot het drijven der zaak verstrekt wordt. De Gasthuis-begrooting sluit in ont vang en uitgaaf met een som van ƒ66337,75. Het gemeentelijk subsidie is hierbij geschat op 36720.Voorge steld werd deibegrooting goed te keuren, zooals werd besloten. De begrooting van het Barbara-Gast- huis eischt een gemeentelijk subsidie van 580,62, welke som wordt toegestaan. Aan de orde kwam de benoeming van een directeur der gemeentelijke waterleiding. Aanbevolen waren in 1 alphabethische volgorde de Heeren S. '"Brandenburg Rzn., Chef-Admini strateur der Algemeene Waterleiding- Maatschappij, tevens bouwkundige, te Almelo; L. W. Havelaar, Administrateur der waterleiding te Namen; J. G. Mi- chielse, Hoofdopzichter over de werken en gebouwen der gemeente Haarlem. Op voorstel van den Heer Sneltjes vergaderde de raad in deze in geheime zitting. Ook deze zaak werd zeer bepaald van alle kanten bekeken,want het duurde van kwart over tweeën tot kwart voor vijven eer de vergadering weer openbaar werd gehouden. De Heer Macaré voert na opening der vergadering het woord en stelt voor het volgende De Raad houdt, omdat de aard en de omvang der betrekking van Directeur der gemeentewaterleiding bij den Raad niet genoegzaam bekend is, de benoeming aan. Dit voorstel wordt aangenomen met elf stemmen tegen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en fabrieken worden benoemd de Heeren Sneltjes en Van Lennep. Tot onderwijzeres aan de eerste Bur gerschool voor jongens en meisjes be noemde de Raad Mejuffrouw A. C. C. Schoemaker, thans onderwijzeres aan de kostelooze school Lr. B. alhiertot onderwijzeres aan de Tweede Burger school voor jongens en meisjes Mejuf- C. H. van der Linde te Haarlem. Het gasverslag over Augustus werd aangenomen voor kennisgeving. De Heer Stolp wenscht ten slotte te weten of spoedig de bestaande tram plannen bjj den Raad in behandeling komen. De Voorzitter deelt mede, dat die plannen in behandeling komen, als nog een nieuw ingekomen bij het Dage- lijksch Bestuur in behandeling is ge weest. Aangekondigd werd nog de be handeling de gemeentebegrooting tegen 28 October a.s. Hierna wordt de vergadering gesloten Een officier van gezondheid vermeldt in een Amerikaansch medisch tijd schrift het volgende door hem met goe den uitslag bij het leger toegepaste middel om dronkenschap tegen te gaan. Ieder man, die in hospitaal opgenomen wordt wegens eenvoudig alcoholisme, wordt behandeld als een door acohol vergiftigde. Hij wordt onmiddellijk naar de operatie kamer gebracht waar zijn maag met de maagpomp geledigd wordt, en vervolgens terdege uitgespoeld met een 2 percents sodaoplossing. Daarna krqgt hij een kop warme bouillon met cayenne-peper en wordt hem een uur rust gegeven, waarna hij weder in staat is zijne werkzaamheden te verrichten. De behandeling is krachtig maar werkt uitstekend om van de periodieke dronk aards bevrijd te worden. Uit Madrid wordt beweerd, dat de onrustwekkende berichten, welke in het buitenland verspreid zijn omtrent den toestand op de Philippijnen onge grond zijn. De regeering heeft daaren tegen zeer geruststellende berichten ont vangen. Een corps inlandsche soldaten, werk zaam aan de foritificatien van Hindanhao is in opstand gekomenzij hebben hun officieren vermoord. Op Cuba blijven de Spanjaarden 'de opstandelingen steeds verslaan, het laatst bij Calabazar en Caridad, in de provincie Matanzar, waar de vijand 22 gesneu velden had en 83 paarden verloor. De geheele harem van den overleden Schah van Perzië is ontslagen. Er zijn bijna geen vrouwen meer in de paleizen. De dames hebben zich moeten verbinden niet te trouwen met burgerlijke of mili taire ambtenarenmaar zij hebben eene vrije keus onder de priesters en koop lieden. De Berlijnsche tentoonstelling zal eerstdaags gesloten worden, doch zal een financieel tekort opleveren, wat niet had behoeven plaats te hebben, als het getal bezoekers een millioen grooter ware geweest. Dezen ongunstigen uitslag schrijft men toe, aan den toestand van het weêr, welke te wenschen overliet. Op de weinige dagen, dat het weêr goed was, telde men dertig a veertigduizend bezoekers, op andere dagen hoogstens tienduizend. Te Straatsburg zijn meer dan twee honderd leerlingen van het bisschoppelijk gymnasium opeens ziek geworden. De verschijnselen zijn diarrhee en hoofdpijn, waardoor men meent, dat men hier te doen heeft met inlandsche cholera, wat echter door de directie ten stelligste ontkend wordt. De instelling is echter gedurende acht dagen gesloten. Twaalfhonderd man, werkzaam in eene mijn in het Belgische dorp Quareg- non, hebben het werk gestaakt. Zij ei- schen eene loonsverhooging van25pCt. wegens de stijging der kolenprijzen, wat echter niet werd toegestaan. Omtrent Turkije niet veel nieuws; beloften en steeds beloften, maar daden niet. Geldgebrek in de eerste plaats en plannen genoeg om het te verkrijgen. Zoo wordt voorgesteld het monopolie van lucifers en sigarettenpapier te ver- koopen en het recht om een spoorweg in Azië aan te leggen, waarschijnlijk omdat er niet veel andere bronnen van inkomsten meer ter beschikking der schatkist zijn, maar het is de vraag, of men op deze vage gegevens zal willen ingaan. De commissie van onderzoek naar de moorden te Konstantinopel schiet niet op en zal dit te minder doen, nu zij volgens order van den sultan geen be sluiten mag nemen, maar enkel verslag zal uitbrengen van het gebeurde. En dan zal het te bezien staan, of dit verslag geheel onverminkt uit Turksche handen tot liet overige Europa komt. Omtrent Kreta wordt men ook niet veel wijzer; de berichten zjjn èn schaars èn onbetrouwbaar. Ondanks de verkla ringen van het tegendeel worden te Konstantinopel nog steeds Armeniërs gevangen genomen en maatregelen ge nomen omtrent anderen. Eenige honderden werklieden aan de marinewerven te Konstantinopel hebben Zaterdag voor het gebouw der admira liteit eene betooging gehouden. In eenige

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1