weken hadden zij geen loon ontvangen. Zij wilden naar het paleis van den sultan om daar hun beklag in te brengen, maar toen men hun een deel van hun loon uitbetaalde, zagen zij van hun plan at. Volgens de volkstelling in het jaar 4890 telde Duitschland 24,230,832 man nelijke 25,197,838 vrouwelijke ingezete nen. Als men aanneemt, dat de huwbare leeftijd loopt van 20 tot 40 jaar, dan waren er volgens de volkstelling 2,813,000 ongehuwde vrouwen tus schen dezen leeftijd en 155,872 weduwen. Het aantal mannen tusschen de twintig en de veertig was ongehuwd 3,454,822, weduwnaars 46,334. Feitelijk zouden er dus 140,000 huwbare mannen meer dan vrouwen zjjn. Volgens de volkstelling van 1890 waren er 774,967 weduwnaars tusschen de 40 en 80 jaar en 2,157,870 weduwen. Eenige maanden geleden stierf te Brus sel een der voornaamste bankiers men vond een testament, geschreven in 1892, waarin hij zijn vermogen, ten bedrage van vyf millioen franken vermaakte aan zijn vrouw en zijn kinderen. De notaris, belast met de uitvoering van het testament, heeft onder de verschil lende stukken echter een nieuw testa ment gevonden, van December 1895, dat de bepalingen van het eerste ver nietigde, aan de weduwe slechts dat deel van het vermogen toestond waarop zij volgens het huwelijkscontract aan spraak hod, terwijl het overige deel van het vermogen aan de kinderen kwam. Eenige rijke zoölogen te Londen, zoo bericht the Rocketzijn voornemens een fokkerij van antilopen, giraffen, zebra's en andere uitheemsche dieren op te richten. Die dieren worden schaars en duur en de ondernemers gelooven, dat zij vele bestellingen van dierentuinen zullen ontvangen. Het verkrijgen van giraffen zal nogal moeilijk voor hen wezen. Uit Soudan, vanwaar zij vroeger werden verschaft, is er geen enkele gekomen sedert den oorlog met den Mahdi en de laatste dierenhandelaar, die zich in Soudan waagde, werd daar onthoofd. De Londensche dierentuin kocht echter voor eenigen tijd een Zuid Afrikaansche giraffe, die door een boer in Natal was gevangen. Men schrijft aan de Aruk. Crt. van de Duitsche grenzen Toen voor eenige maanden het mond en klauwzeer in de Duitsche grensplaat sen uitbrak, meende men, dat een ver hooging van vleeschprijzen hiervan het gevolg zou zijn. Tot heden zijn echter de vleeschprijzen in de Duitsche grens plaatsen hetzelfde gebleven en wordt er niet meer besteed dan te Arnhem en andere plaatsen. Niettegenstaande dat, mogen zij, die zich bij de Holland- sehe grenzen gevestigd hebben om vleesch te verkoopen, zich in een flink debiet van Duitsche cliënten verheugen, daar de prijs van vet rundvleesch aan de vleeschkramen tusschen Bocholt en Aal ten 21 ct. per pond bedraagt. Goedkooper kan het zeker nietl Plannen zijn in bewerkingorn Katwijk electrisch te verlichten en dan zullen de plannen tot oprichting van eene gasfabriek aldaar wel ingetrokken wor den. HAARLEM 16 October 1896. Door het Bestuur der Spaarbank van het Nuts Departement alhier zijn de rekeningen over de le helft dezes jaars afgesloten, en is de balans op 1 Juli definitief vastgesteld. Op 1 Januari 1896 was aan de ge zamenlijke (4204) deelhebbers verschul digd ƒ694599.52; dit bedrag vermeer derde door inbreng in 2124 posten met ƒ60952.63, door bijgeschreven rente a 3°/0 met 9826.26®, doch verminderde door terugbetaling in 1267 posten met ƒ95310.30®, blijft saldo op 1 Juli (4168 deelhebbers) ƒ670068.11. Van de ingebrachte posten waren er 71 van minder dan 1.895 van 1. tot 10.1016 van ƒ10,— tot 100.—, 139 van 100 tot 1000.en 3 van ƒ1000.— of meer. Van de terugbetaalde waren er 899 van niet meer dan 25.192 van ƒ25.tot 100.136 van 100. tot/500.,en40 van meerdan/500. Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden 100.was ƒ12.67,dat van hoogere 252,39»; het gemiddeld bedrag der posten van uitbetaling van ten hoogste 100 was 22.78®, dat van die tusschen ƒ100.en ƒ500.235.70® en dat van die boven 500.959.88. Een der deelhebbers in de Spaarbank is de Schoolspaarbank, die op twee Scho len hier ter stede werkzaam is. Van 1 Januari tot 1 Juli 1896 werd daar in gebracht aan kapitaal 394-87, aan rente bijgeschreven 19.35, en terug betaald 514.02®, terwijl aan rente werd uitbetaald 3.65. Op 1 Juli hadden 226 leerlingen te zamen 1423.78 in de Schoolspaarbank belegd. Het geheele kapitaal der Spaarbank bedroeg op 1 Juli 743378.45® waarvan ƒ113600.waren belegd op hypotheek 28000.in obligatiën der Provincie Noord-Holland18620.in obligatiën ten laste der gemeente Rotterdam, ƒ27000.in leening van een groot waterschap en ƒ554800.in prolon- gatiën en de overige waarden bestonden uit een Saldo in rekeningcourant met den makelaar ad. ƒ216.18®, eenig kas geld ad. 44.72 en de waarde van meu belen, enz., te boek staande voor 1097.55. De Reserve, zijnde de waarde van het kapitaal boven hetgeen aan de deelheb bers verschuldigd is, bedroeg 73310.34', of ruim 10|% van het aan de deelheb bers verschuldigde. Het Bestuur der Spaarbank bestaat thans uit de Heeren P. J. L. Huet, Mr. Th. de Haan Hugenholtz (voorzit ter) M. O. de Kanter, A. de Haan, A. J. Kluppel, Dr. E. van der Ven, H. W. Groll, J. Smits C. J.zn. (kassier), J. A. Fontein (Boekhouder), J. J. S.van Hamel, F. M. baron van Lijnden, K. A. L. Blok van Laer, J. de Koek, Mr. C. G. von Reeken (Secretaris), J. R. du Rieu, J. Willems (Thesaurier), V. Loosjes, Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, J. C. van Bemmelen Jr., L. de Breuk, C. A. Joekes, Mr. H. J. D. D. Enschedé. A. Bertling, Mr. H. Ph. 't Hooft, W. C. de Vos, Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman, Dr. J. B. Wijnhoff, Mr. A. E. A. S. van Stralen, Jhr. H. M. Speelman en J. D. Rolandus Hagedoorn. De Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel heeft een prijs vraag uitgeschreven naar een historisch Nederlandsch tooneelstuk, bestaande uit drie bedrijven. De schrijver van het bekroonde stuk, dat voor opvoering moet vatbaar zijn ter gelegenheid van de kroningsfeesten in 1898, ontvangt duizend gulden en nog eenige andere voordeelen. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zullen de gravures naar de schilderwerken van Le Brun Zondag nog tentoongesteld zijn. Ook het schoei sel is dan nog te zien. Zondag is de toegang vrij. Door de politie alhier is aange houden en naar het Huis van bewaring overgebracht A. N., oud 44 jaren, van beroep bloemistknecht, die zich ten nadeele van den winkelier S. alhier had schuldig gemaakt aan oplichting van een grasschaar, een rozenschaar en snoeimes, terwijl hij ten nadeele van zijn gewezen patroon, den bloemist v. V. te Overveen, een rozenschaar had ontvreemd, allen welke voorwer pen hij reeds had verkocht. Omtrent het optreden van Sigrid Arnoldson te Amsterdam deelt men het volgende mede: Een schouwburg tot aan den nok ge vuld, in weerwil van de gepeperde prijzen. Zelfs het dagelijksch bestuur der ge meente bijna au grand complet aanwezig Allen gekomen om Sigrid Arnoldson te zien als Violetta in Traviata. Sigrid is nog altoos de mooie, gedistingeerde verschijning en hare stem bezit nog steeds de bekoorlijke eigenschappen van vroeger: een smeltend pianissimo,eene mildheid tot in de hoogste tonen. Zooals men zich zal herinneren, treedt de gevierde artiste Zaterdagavond hier ter stede op. 7 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht, ij 1 voor bankwerker. 1 voor kantoorbediende. j| 6 voor oppasser. I; 8 voor breiwerk, j 1 voor machinist. I 1 voor pakhuisknecht. 5 voor waschvrouw. 2 voor mangel werk. 2 voor kookster. 2 voor baker. 2 voor strijkster. 10voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. 3 voor broodbakker. Bij de aanmelding most een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 12 Oct. zyn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor krnideniersbedieude. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 5 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 39 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 3 voor 8nelperadraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. EUR9EKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Oct. L. H. Ba»ij en M. C. Sclieffer. - JC. van Tol en C. W. Huijbregts. M. de Geusen M. Raafs. R. Burger en S. Bruiniers A. C. J. de Jong en A. M. Hogema. A. van Noordt en A. S. Bosma. F. W. P. Ackerman en C. Molenaar. E. Th. van den Nes en T. van Veen. 15 Oct. N. Vooges en E C.Jan sen. W. H. van Alphen en J. M. Geerts. GETROUWD. 14 Oet. J. Monnikendam en C. C. Bierboom. H. van Deutekom en M. J. van Luijken. G. WijnaDds en A. G. van Deursen. A. Hardebil en C. J. M. de Graaft. C. van Dan'ik en H. Dirkse. F. dc Laat en J. II. Scli-araa. JE. Kuiper en J. Met selaar. 15 Oct. J. A. Obdam en M. E Scli ierhout. GEBOORTEN. 6 Oct. A. van der Linden geb. Huismans z. A. Htffman geb. van Tricht d. 7 Oet. C. Heermans geb Stander z. A. Bakker geb. Ooms d. 8 Oct. A. C. Sabel geb. van der Water z. E. B. A. de Vries geb. van Krieken d. C. Tolman geb. Blom d. 9 Oet. K. van Gelder geb. Snoeks d. M. Woudenberg geb. Sieben z. G. E. Witte geb. Verhoek i. M. Bakker geb. Smit z. 10 Oct. H. van der Veldt geb. van Bakel d. J. H. Visser geb. Hoore- man z. B F. H. G. M. van der Weegli geb. Drewer d. C. W. Slobbe geb. de Rooij d. 11 Oct. A. M. Bos geb. vau der Pol z. E. J. van Loenen geb. van Halst d. C, Piazza geb. Buwalda d E. E. Sprakelaar geb. van Nesz. L. H. P. Smits geb. Vest»r z. M. D. J. van Beaumond geb. Kempenaar d. C.A.Gussen- lmvengeb. Schrönen z. 120ct.M.E.Jacobs geb. van Waveren d. M. E. Mica geb. van Heulen d. 13 Oct. H. van Duin geb Opmeer d. P. Boergonje geb Warmerdam z. S. van Balen geb. Henning z. 14 Oct. S. Mun sterman geb van Hulst d.L H. H. Kerk hoven geb. Pröpper d. J. Kors geb. Heere z. W. van Rooij geb. Lengton d. M. H. Creemers geb. Heijligers d. OVERLEDEN. 8 Oct H. Plantje 10 m. z. Turfmarkt. K. H. Knip 71 j. L. Heerenslraat. J. van Dijk 4 m. z Delftstraat. 9 Oct. J. Th. Boer lagen geb. van Dam 68 j. Kampervest.C. M. J Hubers 2 m. d. Koningstraat. A. A. Witt- kampcr 2 j. a. Bolwerkslaan. M.Bultersgeb. van Rhoon 26 j Voortingstraat. 11 Oct. J. A. van het Nederend 17 m. d. Koolsteeg. 12 Oct. R. Watzema 9 m. z. Teylerstraat. A. M. Voor'ing 4 m. z. Wagenmakerslaan. 13 Oct. D. Leget 59 j. Delftstraat. F. van Breemen 47 Kamperstraat A L J. Lan- dré 85 j. Hasseiaerstraat. 14 Oct.M.Sindorf 1 m.d. As'endelverlaan. A. F.G.Harren5 j. z. Barendsestraat. „Weldadigheid naar Vermogen", Afdeeling: WERK FERSCIIAi FINO. Van I Nov. tot 12 Oct. hebben zich de vol® gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 49 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 2G voor loopknecht. X voor koetsier. 52 voor los werkman. 2 voor smid. gouden slotje. Een portemonnaie met 21/2 ct. Een geel hondje. Een portemonnaie. Een zwarte das. Een notitieboekje. Een paternoster. Een schaartje. Eenige sleutels. Voorwerpen gedeponeerd.aan het CommiBsariaat van Polii ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige monsters suiker. Een steen- ij koolzak. Een R. C. Kerkboekje. !j Een witte rozenkrans. Een tasch met boeken. Een kinderschoentje. Een gouden dameshorloge. Een nikkelen ij armband. Een tabakspijp. Een Postkantoor Haarlem. OP GA VU van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekends personen, gedurende de tweede helft van Sept. 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven Bloemendaal; T. Böhm, D. Friderichs, J. df Graaff, Meyer, Muller, Wed. C. van Niekerk, Zweersch, allen Amsterdam; G. Kraan Delft, Bijl Dordrecht; G. N. de Wendt, Elburg; Weiier en Zn. GoudaJ, B. Friedrichs, 's HageT. Ruska Groningen C. W. Slingerland, Th. J. v. Oost veen, C. Krouwels, J. Vutendaal, allen Haarlem; D. J. Vredenburg, Nieuwediep; J. v. Kollenburg v. d. Eek, de Hartog, Marsman allen Rotterdam. Van Bloemendaal. Penningmeester Werklieden vereeniging de Een dracht, Amsterdam. Briefkaarten. N. Heijbers, Wed. Silverbeek, Wed. A. v. Dijk, D. v. Raaphorst, B. v. Roozenbeek, allen Am sterdam; A. v. Waning, 's Gravenhage; E. Lig- tenberg, Hooge Vuursche; W. Stuur Zandvoort; Vink B uite nland. J. v. Schouwenburg New York; Tobias Schmidt, Berlinvon Lindelof, l)ns3eldorf; H. Duivenvoorde? J. v. Straaten, Folkestone; van Pless, Buda-Pest; J. v. Lichtenstein Meierling. KAASMARKT van 14 Oct. 1896. Verkocht 59 stapels, uitmakende 6609 kazen, wegende 13062 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ25. VEEMARKT 14 Oct. 1896. Aangevoerd: Prjjs 10 Koeijen 120.160. 1 Stier »100. 2 Graskalveren 30.35. 19 N. Kalveren 9.13. 62 Schapen 10.22. 24 Lammeren 8.14. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 18 Oct. des namiddags van 21/04 ure, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant-Kapel meester den heer C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marche de l'opéra „Le Prophéte". Meyerbeer, 2. Ouverture „Hans Keilung"Lortzing. 3. Herzblattchen", TyrolienueFaust. 4. Fantaisie aus der Oper „Der flie- gende HollanderWagner. 6. Ouverture „Stradella" Flo tow. 6. „Specialberichte", Walzer Czibulka. 7. Fantaisie de l'opérette „Madame Favart"Offenbach. Groot Vocaal en Instrumentaal CONCERT te geven door SIGRID ARNOLDSON, Prima-donna van de Opera G'omique te Parijs en van de Ital. Opera (Coventgarden) te London, met medewer king van dec Heer Prof. RODERICH BASS, Piano-Virtuoos uit Weenen. PROGRAMMA. 1. Orgelfantasie und Fuge. .Bach-Liszt. (Da Keer Roderich Bass.) 2Grand Airdel'opera „Traviata". Verdi. Mad. Sigrid Arnoldson. a. Largo op 58. Chopin. 3. b. Cfcaracterstück op. 7Meudelssohn. c. Valss No. 2 (nieuw)..Robert Fischhof. (De Heer Roderich Bass.) 4. L'EchoEckert. (Mad. Sigrid Arnoldson.) a. Lïebestraura (Notturno). Liszt. - J b. Scherzo H-mollChopin. c. Melasine (Etude caracte- ristique)Robert Fischhof. (De Heer Roderich Bass a. „Wo die letzten Hiiuser 6. stehn"Robert Fischhof. b. Nachtigall.Alabieff. (Mad. Sigrid Arnoldson.) 7Faust-FautasieGounod-Liszt. (De Heer Roderich Bass.) 8. Valse de l'Opera „Roméo et Juliette''Gounod, (Mad. Sigrid Arnoldson.) ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 20 October 1896 des namiddags van X2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 5G. Merkel. a. Allegro risoluto. b. Andante. c. Finale. 2. AdagioBeethoven. 3. FantasieA Hesse. 4. KerkariaStradella. 5. Koor uit EliasMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2