euse, erg aan het brommen geslagen over verschillende dingen die bij de feesten niet goed gegaan zijn en de ministers krijgen er ook van langs, zoo zelfs, dat er sprake van zou zgn, dat de schrik hun om het hart is geslagen en hierdoor de Kamers niet eer zullen bijeenkomen dan na 2 November. De czaar en de czaritza schijnen te Darmstadt weer geheel op hun verhaal te komen, althans de berichten melden niet, als te Parijs, dat de czaar er ver moeid uitziet. De czaar heeft te Hamburg de eerste steen gelegd voor eene nieuwe Russische kerk, en een bezoek ge bracht aan keizerin Friedrich. De kosten der FranschRussische feesten zullen, naar het schijnt, nog meevallen. Men weet dat er tien millioen francs voor was uitgetrokken, maar men rekende reeds op een hooger bedrag. Evenwel zal het nu toch zeven millioen niet te boven gaan, waarvan de helft n'oodig was voor het departement van Oorlog, inbegrepen de kosten der Revue te Ch&lons. Zoo anthousiastisch als men te Parijs gestemd was tijdens de drie geroemde dagen, zoo weinig merkte men er, zoo ■wordt medegedeeld, te St. Petersburg van. Slechts eenmaal had de politie in een schouwburg aldaar verlof gegeven tot het spelen van de Marsaillaise. De Russische bladen hebben echter niet nage laten de hooge beteekenis van het bezoek aan Parijs in het licht te stellen, er op wijzende, dat de band tusschen Rusland en Frankrijk, geweven door onderling vertrouwen, hechter en duurzamer zal blijken te zijn, dan die tusschen het drie voudig verbond, daargesteld door Duitsch- land, Oostenrijk en Italië, welk verbond, waarvan men nog steeds het rechte niet weet, zoowel Frankrijk als Duitschland een doorn in het oog is. In de Belgische provincie Brabant is eerstdaags de proefneming geëindigd genomen met bepalingen omtrent mini mumloon in provinciale bestekken. Een voorstel om den maatregel nu voor goed in te voeren werd met groote meer derheid verworpen, doch besloten werd de proefneming alsnog een jaar voort te zetten. De werkstaking der Brusselsche schrijnwerkers is zoo goed als geëindigd, daar verreweg de meeste weer uit zich zelf zich bg hunne patroons hebben aangemeld. Van de werkstaking der glasslijpers te Maastricht kan men, he laas, nog niet hetzelfde verklarenbeide partijen blijken sterk op hun stuk te staan. Wie er het loodje bij zal leggen is natuurlijk te begrijpen en ongetwijfeld zal geen der partijen er bij vooruitgegaan 1 zijn, zelfs niet al werd van dit oogenblik at de arbeid hervat. Een hevige ontploffing van acetyleen- gas heeft Zaterdagmiddag een gebouw der fabriek van Robert Pictet, te Mont- martre, (Parijs), vernield. Twee werk lieden, die daar bezig waren, werden gedood, en een machinist, in een gebouw dicht daarbij, werd door vliegende glas scherven gewond. In al de fabrieksgebouwen bleef geen glasruit heel en ook verscheidene na burige huizen leden schade door den geweldigen schok der ontploffing. De jongste berichten van de Phillip- pijnsche eilanden, en met name uit Manilla, hebben te Madrid groote ont steltenis verwekt. Daaruit blijkt toch. dat de opstandelingen geenszins, gelijk het tot nu toe werd voorgesteld, slecht I: gewapende halve wilden zijn, en dat de Spaansche troepen met niet onbe langrijke verliezen zijn teruggeslagen, zoodat Manilla wel eens ernstig kon worden bedreigd. Versterkingen zijn dan ook dringend noodig. De meening be staat in Spanje dat achtduizend man zullen voldoende zijn om den opstand geheel te dempen. De toestand wordt nagenoeg even bedenkelijk geacht als die op Cuba. Dringend verlangt de pers terugroe ping van den Gouverneur Blanco, en volgens de laatste berichten zal door de Regeering hieraan gevolg worden ge geven. niet te hopen, dat het te eeniger tijd blijke te zijn een zuil ter herinnering aan vervlogen hoop. Uit onderzoekingen, te Berlijn gehou den, is gebleken, dat daar 30,000 men- schen beter hooren met het linker- dan met het rechteroor. De verklaring van die linkshoorendheid is te zoeken in het gebruik van de telephoon. Bij het spreken per telephoon houdt men meest al het boortoestel met de linkerhand aan het linkeroor, om de rechterhand vrij te hebben voor het maken van aanteekeningen, en bij degenen, die dat dikwijls doen, is het gehoor aan den linkerkant, zooals gebleken is, aan merkelijk verscherpt. Het zou misschien aanbeveling verdie nen, beurtelings beide ooren te gebruiken voor de mededeelingen van den «verre- spreker". Op de plek waar de czaar door de president der Fransche republiek ont vangen is, wil de Figaro een gedenkzuil opgericht zien. Mocht dit plan ingang vinden, dan is het voor de Franschen De bladen melden het overlijden van den oud-Afgevaardigde voor Bordeaux, den Heer Léon, een der 27 leden van de fractie Wallon, die in 1875 metééne stem meerderheid de Republikeinsche grondwet en daarmede voor goed den Republikeinschen Regeeringsvorm deed aannemen. Hij behoorde toen feitelijk tot de Rechterzijde, en Gambetta had hem weten over te halen met de Re publikeinen te stemmen. Zijn stem, het allerlaatst uitgebracht, heeft dus feite lijk den doorslag ten gunste der Re publiek gegeven. Volgens Engelsche bladen heeft men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een emmer teer uitgegoten over het standbeeld der koningin te Bombay. Aan den hals van het standbeeld wa ren een paar oude sandalen gehangen. In het algemeen schijnt onder de bevolking eenige gisting te heerschen, waarvan de reden niet bekend is. Uit Cattaro wordt aan de Stampa ge meld, dat de Czaar aan Vorst Nikolaas van Montenegro het voornemen heeft te kennen gegeven, om Prinses Helena een bruidschap van een millioen roe bels te schenken. Tegelijkertijd heeft hij de zending van een prachtig ge schenk aangekondigd. Men brengt in herinnering, dat de Prinsessen Militza en Stanislawa, oudere zusters van de bruid van den Prins van Napels, bij haar huwelijk een gelijken bruidschat van den vorigen Czaar hebben ontvan gen. Te Oude Pekela schijnt een brand- stichtersgilde te bestaan. In een jaar tijds werd op vier plaatsen brand ge sticht eenmaal is de toeleg gelukt. Zaterdag avond ontdekte men weer een aanslag. Van het dak eener woning waren pannen opgeschoven en daar tusschen door was een bos brandend stroo gestoken. De daders kan men niet vermoeden. Een vrouw te Arnhem was met een anderen man naar Rotterdam gevlucht, uit de echtelijke woning medenemende dertienhonderd gulden. De echtgenoot ging te Rotterdam het geld zoeken niet de vrouw en vond beiden met den man op eene gemeubileerde kamer. Een vechtpartij ontstond en de politie kwam er bij te pas. Na veel gescharrel kwamen de beide echtgenooten overeen het geld te deelendit geschiedde en de vrouw mocht nu vrij haren gang gaan. Te Wamel is een fanfarecorps opge richt met 24 werkende leden, onder den naam van sWilhelmina van Oranje." Niettegenstaande den vrouwelijken naam der vereeniging, is in het reglement bepaald, dat „vrouwen" bij de te geven uitvoeringen niet zullen worden toege laten. De herstelling aan de brug van het slot te Muiden, is thans gereed gekomen. De brug, in middeneeuwschen stijl gebouwd, bestaat uit een steenen gedeel te, met lage leuningaan de landzijde en een houten klap met leuningen aan de slotzijde, welke, in plaats van de vroegere poortdeuren, toegang tot het slot geeft. De klapbiug wordt bij elk bezoek, met behulp vaneen windas en twee kettingen, opgehaald en neergelaten, terwjjl, wan neer de klap is opgehaald, een ketting wordt gespannen over de breedte van het steenen voorgedeelte, ter voorkoming van ongelukken. Ten vorige jare besloot de Amster- damsche gemeenteraad de gasconcessie aan de Imperial op te zeggen en ten opzichte van verdere plannen benoemde zij eene commissie voor advies. Deze commissie heeft thans een rap port ingezonden, strekkende om te be palen: de gasfabrieken over te nemen in eigen beheer, den gasprijs te brengen van 9 op 7 cents, voor de overneming der gasfabrieken uit te keeren een be- 1 drag van zestienmillioen negenhonderd vijftig duizend gulden. Een commissie van bijstand uit den Raad vereenigde zich onder eenig voorbehoud met deze voorstellen, doch sloot zich aan bij het denkbeeld om met de gegevens tot grond slag onderhandelingen met de gasmaat schappij te openen. De Amsterdamsehe Raad zal binnen zekeren tijd over een en ander te beslissen hebben. Uit Almelo schrijft men dat de heeren J. Schreuder en Zn., schilders, aldaar, er in geslaagd zijn eene verfstof te bereiden, welke niet af blaart, zooals bij de lijnolieverven vaak voorkomt. Deze verf behoeft slechts éénmaal op het hout gestreken te wordendaarna kan men met de gewone lijnolieverven in kleuren naar verkiezing er over heen verven, zonder dat er gevaar bestaat voor afvallen. De daarmede genomen proeven moeten gunstig geslaagd zijn. De bevestiging van H. M. de Koningin is thans bepaald tegen Zaterdag 24 October en zal plaats hebben in de benedenzaal van het koninklijk paleis te 's Gravenhage. Zaterdagochtend heeft op korten af- van het station Harderwijk eene ont sporing plaats gehad. De locomotief bleef op de rails, doch de wagons en het postrijtuig werden zeer beschadigd en de bagagewagen werd geheel verbrijzeld. Bij dit ongeval heeft men den dood te be treuren van den pakmeester Gunther die zich in laatstgenoemden wagen bevond, terwijl twee conducteurs en de machinist zwaar verwond zijn. De passagiers on dervonden weinig letsel. Het is na on derzoek gebleken, dat de stand der wissels in orde was. Met het oog op de dracht der nieuwe geweren, pl. m. 4000 M., en het feit, dat de schietbanen met Veltman-inrich- ting op ongeveer 3000 M. gelegen zijn van de spoor Baarn-Hilversum, zijn, op last van den inspecteur der infanterie, de veiligheidsmaatregelen bij het schieten verscherpt. Op den pl. m. 80 M. hoogen toren van de N.-A. waterleiding moet telkens een hoornblazer geplaatst wor den bij aankomst van den trein blaast hij „ophouden met vuren" en zoodra hij voldoende gepasseerd is, wordt een roode vlag omhoog gestoken en het signaal „vuren" gegeven. HAABLEM 20 October 1896. De Heer Kriens en zijn deugdelijk Muziekkorps is bij den Haarlemmer gunstig genoeg bekend; de verdiensten van onze Haarlemsche Kapel behoeven al sedert geruimen tijd niet meer onder de aandacht van het publiek gebracht te worden. Wie op de hoogte gebleven is van den toestand, weet dat het Korps voortaan zal moeten bestaan zonder vrijwillige bijdragen, zoodat, stelt men er belang in dat het blijve bestaan, eervol, als tot heden, de steun van het Haarlemsche publiek noodig is. Ziehier het plan van den Heer Kriens, waartoe hij die medewerking inroept: Vijftien matinée's, gedurende dezen winter in de muziekzaal der Sociëteit Vereeniging, te geven door het Strijk orkest op Zondag van 2i/s tot 41/3 uur. De programma's zullen in het eerste gedeelte (waarin niet gerookt mag wor den) stukken van groote componisten en solo's bevatten, en in het tweede zal de nieuwste populaire muziek worden uitgevoerd. De prijs der abonnementskaart, geldig voor 15 Matinée's, bedraagt voor een heer 2.en voor een dame, lid van diens gezin ƒ1. Ook zijn er donateurskaarten, geldig voor een onbeperkt getal huisgenooten, verkrijgbaar tegen den prijs van ƒ5.—. Deze kaarten zijn te bekomen bij de heeren boekhandelaren De Haan en zoor., de Haarlemsche Boek- en Muziek handel, II. N. Mul enW. Küppers, alhier. Dat het plan kans tot slagen heeft, er zal niet aan getwijfeld worden; daar voor staat het Strijkorkest te hoog bg de muziekvrienden aangeschreven, om welke reden dan ook meerdere aandrang volkomen onnoodig zal blijken. In de gisterenavond gehouden bestuursvergadering van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren is tot voorzitter der vereeniging benoemd de heer A. van der Voort Azn., en zulks ter vervanging van den onlangsoverleden voorzitter, den heer H. Remmers. Door de agenten van politie recher cheurs Jansen en Misset zijn bekeurd de bierhuishouders J. M., wonende Leidsche Vaart en A. H. wonende Laurens Costersiraat, ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergnnning. Aan de heden gehouden herstem ming voor een lid van den gemeenteraad is deelgenomen door 1488 kiezers. De opbrengst van de turfcollecte voor de Israëlitische armen heeft op gebracht ƒ409.05. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 19 Oct. hebben zich de vol- geilde personen aangemeld; 1 voor costunmnaaister. 49 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 27 voor loopknecht. 1 voor koetsier. 52 voor los werkman. 3 voor smid- 7 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 8 voor breiwerk. 1 voor machinist. 1 voor pakhuisknecht. 5 voor waschvrouw. 2 voor mangelwerk. 2 voor kookster. 2 voor baker. 2 voor strijkster. 10voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. 3 voor broodbakker. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 19 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 5 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 40 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 3 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen «chriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuii. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Markt van 19 Oct. 1890. Boter. Aangev. 116, verk. 116 K.G. L. pr. ƒ1.20. H. pr. 1.30. p. K.G. Biggen. Aangev. 246, verk. 173 st. L. pr. 3.50. H. pr. 7.50. p. st. Schrammen. Aangev. 93, verk. 61 st. L. pr. 8.50. H. pr. 11.50. p. st. Aardappelen. Aangev. 730 verk. 701 HL. L. pr. ƒ1.20. H. pr. /3.—p.H.L. Appelen. Aangev. 155 verk. 155 H.L. L. prijs ƒ3.50. H. pr. ƒ10 Peren. Aangev. 127, verk. 114, H.L L. pr. ƒ2.80. H. pr. 12.—p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 19 Oct. 1896. Witte tarwe 6.75. Rogge 4.4.25. Paardenboonen 5. Karwijzaad 10.60. 10.75. per 50 K. G. 0R6EL8tSPELIN6. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Oct. 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 8Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranqnillo. 2. Andante uit de 5de Symph..Beethoven. 3. Preludium en FugaJ- S. Bach. 4. Elsa's Brautzng zum Münater.Wagner. 5. Aria; MondnachtSchumaun.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2