en van de buitenlandsche bladen zijn de Engelsche en de Italiaansche verboden. Engeland beschuldigt men nu van in 't geheim Griekenland tegen Turkije te bewerken. Wat hiervan waar is, kan men niet zeggen, maar dat Turkije, en Griekenland geen dikke vrienden zijn is na te gaan als men weet, dat Grie kenland steeds het oog houdt gericht op Konstantinopel. Het zal Turkije niet aangenaam z(jn te moeten vernemen, dat te Athene door den krijgsraad zijn vrijgesproken de Grieksche officieren, die wegens hun ongeoorloofden tocht naar Kreta moes ten terechtstaan. De vrijwillige brandweer te Bischberg aan de Main heelt eene afdeeling, die alleen uit dames bestaat 1 De meisjes, die de kinderschoenen ontgroeid zijn, beschouwen het als een eer in tijd van brand mede op te rukken. Trouwen maakt uittreden uit het corps noodza kelijk. Tegen een deel van het treinpersoneel der Amerikaansche Consolidated Rail road maatschappij worden ernstige beschuldigingen ingebracht. Men beweert namelijk niet meer of minder dan dat al de dooden. die in den loop van den zomer schijnbaar overreden op den spoorweg zjjn gevon den, door conducteurs en andere trein- beambten opzettelijk uit den trein ge worpen werden. Het gebeurt dikwijls, dat landloopers kosteloos trachten mee te rijden op goederentreinen. Volgens de haast on gelooflijke beweringen zouden er trein- beambten zijn, die van zulke „blinde passagiers" wat geld vragen, om bier te koopen, en hen, als zij het niet geven, van den trein afwerpen. Een remmer, Dean genaamd, is ge vangen genomen, ingevolge de mede- deelingen van een man, dien men zwaar gewond op den spoorweg vond, en er is een onderzoek ingesteld, om licht in de zaak te verspreiden. Hoe een misdaad ook nog de oorzaak kan ziju van andere stuitende feiten, kan blijken uit heigeen plaats had in ver band met den moord op den Berlijnschen advocaat Levy. Reeds werd gemeld, dat een der daders werd gearresteerd op aanwijziging van den broeder van een der daders. Dit had kunnen in verband staan met den aandrang om het recht in z(jn loop niet te stuiten. Nu echter komt de aanbrenger aanspraak maken op de vijfduizend mark, door de Berlijnsche advocaten uitgeloofd voor het ontdekken van de moordenaars. Hierdoor verval tal de zedelijke waarde welke men nog aan de broederdaad zou kunnen toekennen en verkrijgt het feit al het walgelijke van eene finantieele onderneming. Veel sentatie maakte voor eenige dagen te Londen de gevangenneming op de pu bliek straat van een Chineeschen dokter, en zulks op last van den Chineeschen gezant. Hoezeer de Chinees wel wat op zijn geweten scheen te hebben betreffende zijn vaderland, hebben zijn Engelsche vrienden zich alle moeite gegeven om hem uit de handen van den gezant te verlossen, waartoe zij ook de hulp der Engelsche regeering inriepen op grond van het staatsrecht. Men vertelde van den Chineesch, dat hij medeplichtig was aan eene samen zwering tegen de in China regeerende dynastie. Ten einde een begin te maken met al lang verwachte beloofde hervormingen op financieel gebied, heeft deTurksche sultan het goed gedacht, de traktementen van alle ambtenaren met vijftien procent te verminderen, en tevens dat de salaris sen voortaan stiptelijk per maand zullen uitbetaald worden. Ten einde dit te kunnen doen is besloten het centralisee- ron van alle inkomsten, wat echter nogal sterk wordt afgekeurd en terecht wordt gevreesd, dat de sultan zijn bevel niet zal kunnen handhaven, zooals men dit in Turkije al sedert jaren gewoon is. Te Londen is eene grooto meeting gehouden betreffende de Armeensche kwestie. Natuurlijk begrijpt de Turksche majesteit heel goed, dat het zaak is hem in vele opzichten met rust te laten, omdat anders het Europeesche kapitaal waarop zijn land drijft, in nog grooter gevaar komt dan het thans is. Uit de bovengenoemde feiten blijkt wel, dat men niet genegen is de Turksche schuld door leeningen nog hooger op te voeren. Sedert eenigen tijd vernam men uit Duitschland niets over processen betref fende majesteitsschennis. Men zal zich professor Quidde herinneren, den schrij ver van de brochure getiteld Caligula, die ook wegens genoemd feit werd ge straft. Maar de Professor kon zich niet rustig houden en zou dezer dagen spreken naar aanleiding van zijn proces, waartoe de Munchener werklieden in groot getal waren opgekomen. De politie ontbond echter de vergade ring en ontruimde de zaal, wat echter niet belette, dat Quidde een uur later zijne rede kon voortzetten, waarin hij uiteenzette, dat majesteitsschennis alleen behoorde vervolgd te worden op eene aanklacht, dat de behandeling moest opgedragen aan eenejury en de straffen aanmerkelijk moesten verzacht worden. Vooreerst zal hiervan echter wel niets komen. In 1888 werd te Amiens eene vrouw tot levenslangen d wangarbeid veroordeeld wegens het vergiftigen van haar echt genoot en een anderen man en dit niettegenstaande haar verdediger haar onschuld met kracht en klem bepleitte. Op zijn aandrang is het eindelijk gelukt het vonnis te doen herzien en de jury sprak haar op goede gronden vrij, maar de vrouw had inmiddles vijf jaar en tien maanden gevangen gezeten. Da jury bepaalde voor haar een schadeloosstelling van veertigduizend francs. Zaterdag berichtte men, dat Hutzfeld, eene gemeente in Hongarije met tien duizend inwoners, in den brand stond. In Turkije heeft men eene belasting ingevoerd, waarbij van elk persoon een hoofdgeld van 5 piasters zal worden geheven. De veebelasting is van Vs tot 1 percent verhoogd. Men is het nog niet eens over de beste wijze van inning der eerstgenoem de belasting, die, naar men berekent, met de andere 1.200,000 Turksche pon den in de schatkist zal brengen of daarnevens. I Uit de openbaar gemaakte statistische gegevens ten opzichte der Nederlandsche vermogens blijkt, dat er in ons land zijn 405 millionnairs en daarondef 117,die meer dan 2 millioen bezitten. Samen bezitten zij 794 millioen, d. i. 14% pCt. van het geheele belastbare vermogen van het Nederlandsche volk, dat 5464 millioen bedraagt. Ten spijt van de klachten over den druk, waaronder men gebukt gaat, of wel door nauwlettender toezien van den fiscus, is het getal millionaire sedert de invoering der Vermogensbe lasting met 3 toegenomen. De klasse van 1 a ly2 millioen had er in 1895—96 één minder dan 't vorig jaar, nl. 213, maar de klassen van 11/3 a 2 en boven 2 millioen werden beiden twee personen talrijker, n.l. 75 en 117. Telt men het getal aanslagen en het gezamelijke bedrag tot f 200.000 bijeen, en desgelijks voor die boven de 2 ton ton, dan vindt men, dat de vermogens tot 2 ton in dat jaar met 891 of 1.2 pCt. en hun gezamenlijk bedrag met 31.7 millioen of ruim 1 pCt. is voor uitgegaan. De stijging bij de grootere vermogens is naar evenredigheid aan zienlijker geweest; hun getal is met 87 of 1.8 pCt., hun gezamelijk bedrag met 34.2 millioen of 1.4 pCt. geklommen. De progressieve heffing is derhalve over een aanmerkelijk hooger bedrag toegepast dan in het vorige jaar, en daaraan is grootendeels de ruimere op brengst toe te schrijven. Er waren in 1895—96 in 't geheel 78.700 personen van wie 40 pCt. (31.000) voor een vermogen van f 15.000 a f 30.000 en ruim 9000 voor een van ƒ13.000 a ƒ15.000 De vermeerdering der aanslagen in 189596 bedroeg 1028, vergeleken met 189495, of 1.3 pCt., d.i. ongeveer dezelfde verhouding, waarin de bevolking in dat jaar vermeerderde. Het gezamen lijke bedrag der belastbare vermogens is eveneens, doch iets minder dan het getal aangeslagenen gestegen, van 5408 tot 5464 millioen, dus met 56 millioen of iets meer dan 1 pCt. En de opbrengst der belasting nam toe van 6.866.09 tot f 6.994.686, d.i. met f 128.000 of bijna 1.9 pCt,, derhalve ruimer dan het getal aanslagen en het gezamenlijk be drag der belastbare vermogens. Meer dan 1 ton bezaten (voor 't oog van den fiscus) laatstelijk 11.134 Neder landers, d.i. 225 meer dan in 't vorige jaar. De rijkste menschen wonen in de provincie Utrecht; deze bevat bijna 5 pCt, der bevolking des rijks, maar bracht 91/3 pCt. der Vermogensbelasting op. Daarna volgen Zuid-Holland, met 213/4 pCt. der bevolking en 314/s pCt. der belasting, Noord Holland, met 19V2 en 24'/t pCt., en Gelderland, met li1/, en 12 pCt. Limburg, waar 53/s pCt. der bevol king woont, bracht slechts ls/t pCt. dezer belasting aan. Zondag ochtend heeft H. M. de Konin gin in de Kloosterkerk deelgenomen aan i het H. Avondmaal. Tot bewoning van deze plechtigheid waren toegangskaar ten afgegeven. Het plan moet bestaan te Amsterdam een Rembrandts stichting in het leven te roepen. Er zou voor gebouwd worden geen afzonderlijk museum, doch een patricisch heerenhuis, overeenkomstig de woningen iyan dien aard uit Rem brandts tijd. Hier zouden dan onderge bracht worden de schilderijen van den meester berustende in het Rijksmuseum, de teekeningen en etsen en alles wat op Rembrandt betrekking heeft. Te Noordwijk werden dezer dagen vier personen uit eenzelfde gezin ziek na het eten van roode koolalleen het zoontje, dat geen roode kool had gegeten, bleef vrij van ziekteverschijnselen. Nadat terstond geneeskundige hulp was ingeroepen, was eerst des nachts om een uur het gevaar voor de overigen geweken. De oorzaak van deze vergiftiging is nog niet bekend; aan boos opzet wordt niet gedacht. Den 23sten October kan men zeggen, dat de beursbouw te Amsterdam een aanvang heeft genomen. Gelijk past bij zoo grootsche onderneming is men be gonnen met voorbereidende maatregelen. De gemeente werklieden hebben de paaltjes en de daartusschen gespannen ijzerdraden, die het plantsoen op het Damrak beschermden, werkelijk be schermden, weggenomen. Netjes werden de houtjes op het najaargras gelegd. Maar met dit hek was ook het hek van den dam. De Damraksche en War- moesstraatsche jeugd kende nu geen eer bied meer voor het nog jeugdig groen en de gazons, die een tijdlang iets boulevardachtigs aan het Damrak hadden gegeven, waren in een oogenblik ver anderd in een openbaren speeltuin. HAARLEM 27 October 1896. De Lohengrin- voorstelling, Vrijdag- avond alhier in den Schouwburg gegeven, heeft ongetwijfeld velen met ingenomen heid vervuld voor het Nederlandsch Opera-Gezelschap, zooals dit thans, onder de leiding van den heer Van der Linden is samengesteld. Blijkbaar hebben de moeielijke dagen van het vorig seizoen een gunstigen invloed gehad op de in spanning van hen, wier positie aan het bestaan der opera is verbonden en zijn de toestanden, zooals dat niet zelden gebeurt, door de tegenspoeden gelouterd. Te oordeelen naar deze uitvoering wordt van het orkest, van de koren, kortom van het muzikale deel der voor stelling in zijn geheel, meer werk ge maakt, dan vroeger bij het optreden in onzen Schouwburg viel op te maken. In de geheele uitvoering van Wagners omvangrijke werk valt slechts een mo ment aan te wijzen, dat aan den totaal indruk schade heeft gedaan, n.l. hel Brantlied bij den aanvang van de 34e acte. Aan gene zijde van het voetlicht was men het, wat de intonatie betreft, daarin lang niet eens met het orkest. Overigens liep alles meer dan ver dienstelijk en gaf de uitvoering in menig onderdeel werkelijk oogenblikken van onverdeeld genot. Tot de dames en heeren, welke aan het buitengewoon succes veel deel hebben behooren in de eerste plaats mevr. Engelen-Sewing (Elsa), Orelio (Telramund) en Urlus (Lohengrin). Een welgemeend compli ment mag dezen nieuwen zwanenridder worden gebracht voor zijn ernstig streven om aan de moeielijke doch dankbare titelpartij recht te doen wedervaren. Naast dit drietal mogen genoemd wor den de heeren Ebbeler (Heinrich), en Van der Hoek (der Heeruffer), een zan ger met een stem als een klok. Mevr. Dirkx v. d. Wdghe was ten gevolge van eene verkoudheid niet volkomen gedis poneerd om het demonisch karakter van Ortrud in volle kracht weer te geven. De ensembles waren goed, nu en dan uitstekend, terwijl het orkest onder de beproefde leiding van den heer v. d. Linden geen oogenblik in gebreke bleef, de muzikale schoonheden in Wagners orkestratie naar eisch te ontvouwen. Voegt men hierbij een keur van costumes in goeden stijl ontworpen, eene kostbare, schitterende monteering en eene mise- en- scène, die getuigt van artistieken zin, dan zal het geen verwondering wekken, dat eene uitvoering van Wagners be roemde werk op ons tooneel een zoo goed verloop kon hebben. Naar wij vernemen zal een volgende maal Carmen worden gegeven. Wij twij felen niet, of dit meesterwerk van den te vroeg gestorven Bizet zal met evenveel ingenomenheid worden ontvan gen, mits de bezetting goed zij en da verzorging met evenveel ernst worde behartigd. Aanstaanden Vrijdagavond ten 8 uur wordt vanwege den Vrouwenbond door Ds. G. J. A. Jonker eene Voor dracht gehouden met het onderwerp: De zwakheid van het oordeelen en de macht van het vergeven. De toegang is bepaald op 10 cents, kinderen worden niet toegelaten. Het jaarboekje voor de stad Haarlem omschrijft den Vrouwenbond als volgt: Deze vereeniging stelt zich ten doel, het getuigen tegen al wat onzedelijk is, het voorkomen daarvan en het redden van gevallenen. Zij stelt den eisch van eenerlei zedenwet voor den man en voor de vrouw en wil de overtuiging levendig doen worden, dat de zedeloosheid zoowel geestelijk als lichamelijk doodt. De afdeeling Haarlem werd in 1885 opgericht en telt 289 leden. Gisteren (Maandagavond) ten 8% ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den timmerman W. van der Meer, woonachtig aan de Lange Wijngaardstraat no. 31 rood, ontstaan op den zoldei, ingericht tot werkplaats en slaapplaats van eenige kostgangers, vermoedelijk door het springen van een petroleumhanglamp of het omgooien van deze door de kat. Een hoop krullen en een gedeelte van den werkbank, benevens eenig gereedschap is verbrand. De slangen wagen der politie heeft den brand gebluscht. Ook spuit 10 was aanwezig. De inboedel enz. was niet verzekerd. Zaterdag 31 Oct. e. k., 's middags 2 uur, zal Prof. Dr. K. Martin uit Lei den een voordracht houden over de kolonie Suriname, in de Rotonde van het Paviljoen alhier. Donateurs, Dona trices en Leden der Ned, Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en Raads leden der Museums hebben vrijen toe gang. Onder den titel Het elementair Tee kenen in lijn en kleur is bij den uit gever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle eene teekenmethode verschenen van de hand van onzen stadgenoot den Heer P. van Looy. Deze methode onder de aandacht te brengen van hen, die met het teekenonderwijs belast zijn, was het doel, waarmede een groot aantal onder wijzers en onderwijzeressen Maandag avond op vereerende uitnoodiging in Felix Favore bijeen kwam. Na eene voorloopige bezichtiging, waarbjj waardeerende woorden omtrent de fraaie uitvoering en de praktische opvatting van den vervaardiger gehoord werden, hield de Heer van Looy eene korte, doch duidelijke voordracht, waarin doel en streven der methode werden uiteengezet, wat blijkbaar met belang stelling werd aangehoord. Na afloop stelde de Heer van Looy zich beschik baar tot het geven van ophelderingen en het bespreken van bemerkingen, waarvan door de Heeren druk werd gebruik gemaakt. De geheele verzameling bestaat uit honderd platen, waarvan zestig het lager en veertig het middelbaar onder wijs betreffen. Het kwam velen voor, dat de Heer van Looy zeer gelukkig geweest is in de keuze van zijne motieven en ook wat j de kleur betreft. Het zou om die reden niet te verwonderen zijn, als de onder wijzers met de methode op hunne in-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2