HAARLEMSGH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. S3 No. 88. 144 van ZATERDAG 31 October 1896. M Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ondegracht 84 Achttiende Jaargang. TÏLEPHOONNUMMER TB1EPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtim worden aangenomen tot DINSDAG en VEIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ap Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. KRONIEK Woensdag vergaderde de Raad, even als steeds wanneer de begrooting be handeld wordt, des morgens ten tien ure. Vooraf ging eene kleine agenda be treffende eenige zaken van minder belang. Van de mededeelingen verdient ver melding dat de Vereen, voor Lijkver branding vraagt in huur te bekomen een gedeelte van de Algem. begraaf plaats, ten einde daarop een cremato rium en colubarium te stichten. Ingetrokken wordt het raadsbesluit betreffende de verhuring van grond en water aan Blesgraaf. Door den Minister zijn de sluisplannen alsmede de rijkssubsidie goedgekeurd. Aan Mejuffrouw M. Roux werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Openbare lagere school Lr. B. De Heeren J. G. Tuytel en L. Dekker, leeraren aan de Hoogere Burgerscholen komen in aanmerking voor eene ver hooging hunner jaarwedde met 200. De Raad besluit hiertoe en stelt de jaarwedde van genoemde Heeren thans vast op f '2400. De Heer J. Gerrits Jz. verzoekt grond in de Rozenstraat te mogen koopen, liggende achter zijn perceel Kenaupark 9 en de Heer H. J. Geijl JCz. vraagt ook te koop grond in de Rozenstraat, gelegen achter perceel Kenaupark 11. B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten en alzoo genoemde gronden aan den publieken dienst te onttrekken. De Raad besloot tot dezen verkoop. Voorgesteld was tegen 2 50 per MJ. De Heer Stolp acht dit cijfer te laag stelt voor 7 50. Wethouder de Kanter vindt den prijs goed, ook met het oog op de rooilijn. De Heer Sneltjes ver klaart zich voor het voorstel Stolp. Mr. Cnoop Koopmans verdedigt ƒ2.50. Aman- dement Stolp wordt verworpen, de prijs blijft dus bepaald op 2.50. Vervolgens werd een staat van on voorziene uitgaven op dienst 1896 vast gesteld, benevens eene suppletiore be grooting van het burgerlijk Armbestuur, en toen ging de Raad over tot den hoofdschotel van den dag, de Gemeente begrooting over 1897. Als een goed gemeente financier behan delde de Raad eerst de uitgaven. Alge- meene beschouwingen werden gehouden door den Heer Hij mans, betreffende het benoemen van eene Commissie van bij stand tot het opmaken der aanslagen voor deGemeentebelasling,welkehij veronder stelde voor velen te laag te zjjn en zulks met het oog op het geringe aantal recla mes. De Heer de Kan ter beantwoordt, met het oog op de ondervinding van vroeger. Inlichtingen worden nu langs anderen weg verkregen. Toen kwamen de verschillende posten der begrooting in behandeling. Bij het onderzoek der begrooting in de afdeelingen was ter sprake gebracht de wenschelijkheid om de belastingpen ningen in de twee of drie hoogste klas sen te doen ophalen, om hierdoor de vele kwade posten te voorkomen. B. en W. zijn er niet voor, van wege de overwegende bezwaren er aan ver bonden. Bezwaar was gemaakt tegen de voorgestelde verhooging van de jaar wedde voor den hoofdopzichter over de werken en gebouwen. B. en W. hand haafden echter hua voorstel. De Heer Stolp voert het woord tegen de verhooging. en stelt voor den post met ƒ300 te verminderen. De Heer van Styrum wil ƒ100 verhooging als op prijs stelling van de goede diensten door dien ambte naar bewezen. De Heer Roog verdedigt ƒ390.De Heer Bijvoet wil mede ƒ100.De Heer de Breuk verdedigt de verhooging; de Heer Stolp blijft bij zijne meening. Amendement Stolp, in stemming, wordt verworpen. Amendement v. Styrum wordt nog bestreden door den Heer 't Hooft. De Heer Beynes wil ƒ300 ver hooging, doch zou ook voor den ar chitect verhooging wenschen, en hoopt, dat de Raad later hiertoe overgaat. De Voorzitter brengt nog het een en an der omtrent verhooging in het midden, doch verklaart dat de bedoeling in de verste verte niet was de verdiensten van den architect laag te stellen. Amendement Van Styrum wordt verworpen met 16 stemmen tegen en 12 voor. Aanmerking was gemaakt op het stijgen der uitgaven voor vuur en licht bij verschillende gemeente-inrichtingen. B. en W. verklaren dit ontstond door de meerdere behoeften. De Heer 't Hooft be sprak de fontein, doch niet om die te be spreken. Een wenk omtrent het verpachten der staanplaatsen voor rijtuigen op het Stationsplein, gaf B. en VV. aanleiding tot de bemerking dat dit, bij de toch al schrale verdiensten der huurkoetsiers, niet goed kon. De Heer Beijnes besprak den toestand van het Stationsplein en verzocht namens stalhouders daar orde te stellen, hij doet dat op eene wijze die den Voorzitter noopt hem toi de orde te roepen en deelt mede, dat per soonlijke mededeeling van den Heer Beijnes hem zal aangenaam zijn. De Heer Willink bespreekt de verbreking der rooilijn op de Oude Gracht tusschen Groote Houtstraat en Klein Heiligland, meerit dat op deze wijze een misstand ontstaat en hoopt dat B. en W. op dien weg niet zullen voortgaan. De Heer de Kanter beantwoordt op afdoende wijze. De Heer de Breuk ziet ook liever geen voorsprongen. De wenschelijkheid, uitgesproken in eene der afdeelingen, om in de Span jaardslaan een hard pad te doen maken voor wielrijders, beantwoordden B. en W. met de verzekering, dat in deze het advies was ingewonnen der Com missie voor plantsoenen. De Heer 't Hooft bespreekt deze zaak in het belang der wielrijders en van het algemeen. De Voorzitter deelt mede den kostenden prijs. De Heer't Hooft wenscht ƒ250.uit te trekken voor dergelijk pad. De Heer de Kanter wjjst op de toezegging van ƒ250. De Heer Van der Mersch ziet er kans op, dit werk te doen uitvoeren zonder bezwaar der ge meente, wat de Heer Krol onder applaus bevestigt. De Heer Winkler is niet voor 't pad, met het oog op den ongerepten toestand van den Hout. De Heer 't Hooft blijft op zjjn stuk. Na opheldering blijft de Heer Winkler ook bij zijn wensch. De heer Bijvoet wenscht een bedrag te bepalen. Eene motie van de Heer 't Hooftdeze wordt weer ingetrok ken. Resultaat een wielrijderspad. De kosten tot onderhoud van wandel plaatsen en plantsoen zijn door een lid eener afdeeling te laag genoemd, doch hoewel B. en W. deze meening ook zijn toegedaan, meenden zjj geene verhooging van, den post te moeten voorstellen. Met een voorstel om de jaarwedden van alle politie agenten gelijkelijk met ƒ25.— te verhoogen kunnen B. enW zich vereenigen. Dit zal eene hoogere uitgaaf eischen van ƒ325.Omtrent het denkbeeld van kostelooze genees kundige behandeling bij de politie zijn B. en W. het niet eens. Eene poging om ook de jaarwedden der adjunct inspecteurs te verhoogen, hadden B. en W. ongewenscht geacht. De Heer Beynes brengt hulde aan den Burgemeester voor de pogingen om het lot van de politiemannen te verbe teren doch er wordt ook gewenscht eene verhooging voor de inspecteurs, en geeft in overweging de jaarwedden der in specteurs en adjunct inspecteurs met 100.te verhoogen. Het voorstel wordt ondersteund, en komt in bespre king. Eerst de Heer Stolp, doch deze zoo, dat de gratificaties vervallen en bij het traktement gevoegd worden. De Heer Hijmans ontvangt op eene vraag nog eenige opheldering. De Heer Sneltjes gispt de gewoonte om door een Raadslid verhooging te doen voordragen. De Heer Roog gaat mee met de ver hooging. De Heer Beynes wenscht het oordeel van het hoofd der politie in deze te hooren. De Voorzitter gelooft, dat de jaar wedden voldoende zijnacht de verhoo ging niet wenschelijk. Wenscht de Raad algemeene verhooging, dat hem dan den wensch hiertoe te kennen gegeven worde. De Heer Beynes vindt voor de agenten verhooging met 25.te laag; wil 50.doch wenscht de verhooging over te laten aan den Burgemeester. De Heer van Thiel vindt het niet geraden op deze wijze voort te gaan. Voorstel ƒ100.voor de inspecteurs wordt verworpen met 2 stemmen voor. De Heer Stolp trekt zijn voorstel in. De Heer Krol bespreekt nog het door de agenten in deze aangeboden rekest, en keurt de daarin genoemde motieven af. Omtrent een vraag of spoedig voor stellen zijn te verwachten omtrent de Gasfabriek, deelden B. en W. mede, dat eerst des Raads beslissing omtrent de voorstellen van de directie ge wenscht is. Eene bemerking omtrent de dagkosten van elk der paarden van de gemeente reiniging, welke volgens een der leden te hoog zouden zijn in vergelijking tot die kosten van een paard der tram maatschappij, wordt door B. en W afdoende beantwoord met de verklaring, dat de grondslagen der beide bereke ningen verschillen, zijnde zulks na onder zoek gebleken. Ten opzichte der vraag naar een gemeentelijk abbatoir, deelen B. en W. mede, dat in overweging zal genomen worden in hoeverre een voorstel in deze wenschelijk is. Voor den post van huur van het schoolgebouw in de Witte Heerensteeg met -400 te verhoogen wegens ver traging van den bouw van School Leid- sche vaart, besloot de Raad. De heer Klein verheft zijne stem te gen de uitgave voor schoolbibliotheek en eereblijken. De heer 't Hooft bespreekt de kwestie van de stoffelijke blijken van tevreden heid als nuttig en noodzakelijk. De heer Klein beantwoordt evenals de heer 't Hooft. De Voorzitter verzoekt op die wijze niet voort te gaan als geheel nutteloos. Betreffende eene vraag of het niet mogelijk en niet wenscheljjk zou zjjn de beide opleidingsscholen voor jongens te vereenigen, betuigen B. en W. dat de vereeniging beslist nadeelig zou zijn voor het onderwijs en dus van hen geen voorstel in dien geest te wachten is. In eene afdeeling vond de verhooging met 500 voor de subsidie der Am bachtsschool tegenspraak, evenals de sub sidie van 800 voor de avondteeken- school aan die inrichting, het laatste, omdat het uitstekend teekenonderwijs der Burgeravondschool hierin voorziet. B. en W. bleven bij hun voorstel in deze. De heer van Mersch wenscht een pro gramma voor die school en wil waar borgen, dat het onderwijs ook in zich bevat wiskunde en rekenen, evenals dat aan de Burgeravondschool. De heer Wil link wijst erop, dat het teekenonder wijs aan de Burger-avondschool verklaard is voldoende te zijn voor de leerlingen der Ambachtschool, is dus tegen de subsidie. De heer Van Lennep breekt een lans voor de subsidie. Het bedoelde onderwijs is echter voor eene catagorie van jongens die meer teekenonderwijs behoeven. Om de zaak echter voortgang te doen hebben, ook met het oog op de rijks subsidie, is gemeente subsidie onontbeer lijk. De heer Hijmans zou het bouwkun dig teekenen naar de Ambachtsschool willen brengen. De heer Van der Mersch wenscht nog op te merken, dat zijn doel niet is de Ambachtsschool te hinderen, maar be twijfelt of die teekenschool noodig is. De heer Bijvoet is bang, dat men er met deze subsidie niet af zal zijn. De heer Roog heldert de zaak nader op, doch dit schjjnt de heer Willink te versterken in zijne meening om niet toe te staan. Nog bespreekt de heer Klein deze kwestie in het belang der Am bachtsschool. De heer Krol denkt, dat de subsidie dienen zal om het vroegtijdig verlaten der lagere dagschool te bevorderen. Wet houder Waller stelt het nut nog in het licht. Voorstel v. d. Mersch om de post

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1