Ten slotte werd de begrooting in haar geheel aangenomen metalgemeene stemmen tot een bedrag van ƒ1167305 96 in ontvangst en uitgaaf. Dat de begrooting behalve het Ambachtsschool-subsidie zoo in haar geheel is aangenomen, zal zeer zeker geen geringe voldoening zijn voor ons gemeentebestuur in het algemeen, maar in niet geringe mate voor onzen kranigen wethouder van financiën, den Heer M. O. de Kanter. Hierna had het onderzoek plaats der geloofsbrieven van het nieuwe lid, den Heer Schürmann. De conclusie was goedkeuring en toelating. Tevens was het de laatste vergadering bijgewoond door Mr. W. A. 't Hooft. De Voorzitter nam in goedgekozen bewoordingen namens den Raad afscheid van den Heer 't Hooft. De Heer 't Hooft verklaart met zich te nemen de herinnering aan de welwillende medewerking der Raadsledenzelfs bij verschil van opinie, was steeds op den voorgrond getreden het doel om werk zaam te zijn in het belang der gemeente. De Heer Van den Berg wijst na rond vraag op den slechten toestand van den toegangsweg naar de Rollandstraat en op het bekende huisje aan de Baan en als B. en W., er niets aan doen kunnen, er dan eene schutting te plaatsen. De Heer de Breuk deelt mede, dat de bedoelde weg niet aan de gemeente is overgedragen en de gemeente er niets aan doen kon. Op het bewuste huisje houdt steeds het Dagelij ksch Bestuur de aandacht ge vestigd. De vergadering wordt hierna gesloten. met 800 te verminderen wordt aange nomen met 14 stemmen tegen 13. De afstemming van de subsidie van 800.— brengt natuurlijk eene niet geringe wijziging in de plannen van het Bestuur der Ambachtsschool. Dit teekenonder wijs had zoo aan menigen jongeling gelegenheid kunnen geven, zijne kennis in deze te vermeerderen; alle jongelieden toch hebben om de een of andere reden geen gelegenheid gehad de Burger Avondschool te bezoeken dezen voort te helpen door een soort van aanvullings onderwijs zou wel door niemand geldverspilling worden genoemd, al is het nu juist niet de gewone manier van voorthelpen. Het pensioen voor den heer van Roijen werd na eenige discusie gesteld op 965. De wensch was uitgesproken tot het benoemen van eene commissie van toe zicht op den geneeskundigen dienst. Het denkbeeld wordt door B. en W. in over weging genomen. Betreffende de inkomsten het volgende Voorgesteld was door B. en W. de opcenten op het personeel te verlagen van 90 tot 85 pet., doch in aanmerking genomen de invoering van de nieuwe wet op het personeel, wordt thans dit voorstel ingetrokken en dus de 90 pet. gehandhaafd, waardoor nu de post Hoof delijke Omslag verminderd wordt tot f 283000. In een der afdeelingen was het denk beeld besproken om eene commissie in het leven te roepen ten einde voorlich ting te verstrekken bjj het vaststellen der aanslagen in de Gemeentelijke be lasting, B en W. verklaren met voor dezen maatregel te zijn. De Heer Van Thiel heeft in deze te vragen het Kohier zoo lang mogelijk ter inzage te leggen voor de leden. Met het oog op de resultaten van de verpachting der plaatsen voor draaimo lens op de laatste kermis, werd gevraagd of het wenscheljjk zou zijn alle staan plaatsen bij inschrijving te verhuren. B. en W. antwoordden, dat in hun col lege reeds sedert geruimen tijd wordt overwogen of het gemeentebelang mede brengt de verordening op de kermisgel den te wijzigen in den boven bedoelden N ieuwsberichten. Tanner, de man die veel van zich deed spreken door zijn vasten, is overleden, omgekomen bij een brand te Cleveland in Amerika. Tanner was een Engelsch- man. Zijn doel was aan te toonen dat een mensch dagen lang zonder voedsel kan leven, als hij maar wat water te zjjner beschikking had. De vaster Succi trad in zijn voetspoor. Tanner daagde hem uit tot een vast-wedstrijdSucci bedankte, zeker omdat hij den strijd niet aandurfde. Dit bewjjst wel wat voor het wetenschappelijk hongerlijden tegenover den meer geruchtmakenden Succi, die meer aan goud dan aan wetenschap scheen te denken. Was deze een beroeps-, Tanner was een amateur-vaster eri wel een van beginselen. De cipier der gevangenis te Marien- werder (Pruisen) was alles behalve een strenge kerkerbewaarder. Hij maakte van de gevangenis een echt fideles Ge- fangniss, eigenlijk meer een aangenaam hotel altijd voor degenen, die het konden betalen. Door zijn tusschenkomst kregen de gevangenen geld speelkaarten, couranten, drank en tabak. Hij onthaalde hen in zijn eigen woning en had een der cel len ingericht tot buffet en eetkamer. Voor een sommetje gelds liet hij zelfs gevangenen naar huis gaan om te slapen, en hij kwam hen dan in den vroegen morgen terughalen. Anderen stond hij toe, hunne vrouw bjj zich te ontvangen in hunne cel. leder nieuw aangekomene moest den cipier en zijne medegevangenen op drank onthalen en toen eens een berucht misdadiger niet genoeg geld bij zich had, zond hij hem naar huis om meer te halen „Je komt zeker terug. Je moet toch altijd een gevangen vogel zijn", zeide hij „en het is beter, dat je bij mij zijt dan ergens anders." En de man kwam terug. De fideele cipier staat nu voor het Reichsgericht te Leipzig terecht. Voorts worden verscheidene gevange nen en hunne vrouwen vervolgd wegens omkooperij en overtreden van de ge vangenis bepalingen Men zou mogen veronderstellen, dat het met het toezicht op deze rijksin richting al heel treurig gesteld was, en dit nog wel in Pruisen. Uit de gemeente Borger verdween vóór een paar jaren een arbeider, die eene vrouw met een kind onverzorgd achterliet. Later vernam men, dat de man vermoedelijk naar Indië was ver trokken, hetgeen echter niet algemeen geloofd werd, omdat hij niet in het bezit was der voor kolonialen dienst vereischte stukken. Thans is gebleken, dat die persoon, J. R. N. genaamd, onder een valschen naam in kolonialen dienst is geweest, en, na in dezen dienst afge keurd te zijn, naar het vaderland terug keerde, waarna hij te Zwolle werd aan gehouden. Thans is hij door de recht bank aldaar, wegens het voorgeven van een valschen naam en het gebruik maken daarvan tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. Zijn vrouw is intus- schen overleden en zijn kind is in een liefdadigheidsgesticht in de gemeente Borger opgenomen. De Rotterdamsche politie heeft de vorige week in één nacht zestien onbe heerde honden opgevangen. De Rijn is bij Renkum meer dan een meter gewassen en zijn de lage weilan den hierdoor onder water gezet. Het verkeer met de Veluwe en de Betuwe is voorloopig afgebroken. In Gaasterland werden de vorige week ruim vijf en zeventig duizend lijsters gevangen en meestal verzonden naar Brussel en Parijs. Eiken gevangen lijster brengt den strikker een dubbeltje op, natuurlijk voor die menschen een buiten kansje, nadat gedurende enkele weken de vangst bijna niets opleverde. In den ouderdom van honderd jaar en tien maanden is Dinsdag de oudste bewoner van Maassluis overleden. De Gemeente Haarlemmermeer is opgetreden als Donatrice voor de Am bachtschool te Haarlem. De begrooting van Haarlemmermeer bedraagt in ontvangst en uitgaaf over 1897, ƒ91721.495. De begrooting van 't Burgl. Armbestuur is ƒ11828.02. HAARLEM 30 October 1896. Door Burg. en Weth. dezer Ge meente, is op verzoek aan den heer E. J. Pous, eervol ontslag verleend als Kapitein bij het Korps brandblusschers, j en zijn bij dat korps benoemd tot Kapi tein de heer H. J. Daudeij Hz., tot le luitenant de heer B. J. Reeser, tot 2e luitenant de heer J. P. Stol, tot sergeant majoor de heer A. J. van der Steur en tot sergeant de heer J. W. Houtman. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zal aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn eene reeks plaat werken, betrekking hebbende op de bouw-, schilder- en beeldhouwkunst uit de 17e en begin 18e eeuw. Deze verzameling geeft een goed over zicht van de bijzonder karakteristieke kunstuiting uit bovengenoemd tijdperk, Zondag is de toegang vrij. Het Verslag van den Nederl. Bond voor Oud-onderofficieren over 1895/1896 bevat de volgende gegevens De Bond telde 38 Afdeelingen met 1469 leden, 75 beschermers, 9 bescherm vrouwen, 1317 militaire donateurs, 1017 burger donateurs en 51 donatrices. Het Dubbeltjesfonds van den Bond (uitkeering bij overlijden) keerde dertien maal uit, tot een gezamenlijk bedrag van 938.55 en vertoont thans eene waarde van ƒ441.60. Aan contributien, jaarlijksche bijdra gen en donatiën werd ontvangen ƒ3336.41'. Aan rentelooze voorschotten werd verstrekt 1665.Het saldo bedroeg ƒ296.28. De Negentiende Algemeene Vergade ring werd den 8, 9, en 10 Augustus 1.1. gehouden te Zutphen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERRVERSCHA1FINQ Van 1 Nov. tot 30 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaai8ter. 50 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 27 voor loopknecht. 2 voor koetsier. 53 voor los werkman. 3 voor smid 8 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 8 voor breiwerk. 1 voor machinist. 1 voor pakhuisknecht. 6 voor waschvrouw. 2 voor mangelwerk. 2 voor kookster. 2 voor baker. 2 voor strijkster. lOvoor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. 3 voor broodbakker. 1 voor behanger. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 30 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 6 voor waschvrouw. 1 voor strijkster. 41 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 3 voor snelpersdraaier. 3 voor smid. 41 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Oct. J J. van Looij en E. Tichelaar. J. Buikman en H. Westrik. K. Zuijdam en E. G. Ereijer. A. Touw en M. van der Gaag. A. Schoenen H. Assies. C. J.SlegtenH. van Wielink. A. van Heerden en H. M. van Ee. H. Vooren en J. van der Werff. Jter Haaken A. Volger. H. A. Beenders enM.J. Heiliegers. 29 Oef. J. D. van Biezen en B. Jongkind. E. E. A. KammerenJ. A. Ha- mann. M. van Heeswijk en G. de Groot. GETROUWD. 28 Oct. L. H. Baaij enM.C.Scheffer.--M. de Geus en M. Raafs. R. Burger en S. Brui- niers. A. C. J. de Jongen A. M. Hogema. E. Th. van den Nes en T. van Veen. 29 Oct E. Vergers enH.P. Otsen. W.H. van Alphen en J. M. Geerts. GEBOORTEN. 20 Oct. C. Spoor geb. Monné d. 21 Oct. A.vanden Bcgaardt geb. Huijkman z. 22 Oct. A. van der Hoef geb Schuitema z. A. Meijer geb. de Goede d. W. H. Ilalsema geb. Vlug 4= z. A. E. Lodder geb. Homburg z 23 Oct J. H. Vredenburg geb. Rees d. W. J. Vrngt geb. Ni 'man d. 24 Oct. J M. Kemps geb. Dekker z J. van Leeuwen geb. Duiker z. J. C. Traksel geb Martin d. I W.C. van Niel geb. Brinkmand. 25Oct. A.Vrijenhoek geb. Eelder z. C. van Duuren geb. Koning d. A. Lenselink geb. de Braber z. B. K. Kuvener geb. Bottemaz. - P. E.van Tongeren geb. erhneven d. A. M. van Westerhoven geb. van Eeden z. C. M. Bronfelnrst geb. de Groot d. 26 Oct. C. M. Martens geb. van Berloo d. - E. M. van Looij geb. van Hamelsveld d. G. Wever geb. Zwemmer d. 27 Oct. A. Drommel geb. Elbertsen d. E. A. Hetem geb. de Nijs d G. G. Harmens geb. van Heek z. K. C. Boonstra geb. Har tendorp d. 28 Oct. G. J. Timmer geb. van der Laarschot z. E. van den Bos geb. Groen d. C. Bosmageb. Kulkd. B. Martens geb. Koeijers z. J. A. Lefebre geb. Kaars Sype- steijn d. OVERLEDEN. 21 Oct. C A. Steenken 21 m. z. de Wit- straat. W. Overakker geb van der Laan 58 j. Riviervischmarkt.— 220ot. M. Noordman 17 j. Romolenstraat. D. J. van Son39 j. Boter markt. A. C. E. Matbeij 5 m. d. Z. Polder straat. 23 Oct. A. JHarren 11 in. z. Barend- sestraat. H. Swaanswijk 14 j.d.Linsckoten- straat. G. M.Vermeulen Sj.d.Z.B. Spaarne. W. Wijkhuizen geb Kolk 43 j.Oranjeboom- straat. 24 Oc'. J. Blankert 2 m. z. Heeren singel. A. de Wilde 2L j. Leeghwaterstraat. J. van der Wall 66 j. Kinderhuisstraat. 27 Oet.W. J. Maas 10 m. z. Oranjeboomstraat. C A.van Veen 38j. Kamper-ingel.—28Oct. G. A. Jochemsz 10 m. z. Oranjeboomstraat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli» ie die da gelijks uitgezonderd des Zondags; van s' middags 11 tot lnrevoor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een deksel van een melkbus. Een blauw dasje. Een rol zeildoek. Een wit boezelaar. Een zweep. Een spaarbankboekje. Een honden halsband. Twee zakmesjes. Een gezangenboek. Een paternoster. Een zinken waschtobbe. Een medail lon. Een teekendoos. Een stuk zwart verlakt leer. Een pakje inhou dende einden van kousen en een dames bontje. Een pr. zwarte kousen. Een beursje met eenig geld. Een hond. Eenige sleutels. Een school boek. Een steekijzer. Een witte vrouwenzak. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Oct. 1896. Boter. Aangev. 426 verk. 426 KG. L. pr. ƒ1.20, H. pr. 1.40 p. KG. Biggen. Aangev. 878 verk. 648 stuks. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ8.— p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 352, verkocht 250 stuks. L. pr. 8.— H. pr. 16.p. st. Aardappelen. Aangev. 2742 verkocht 2684 H.L. L. pr. ƒ1.—, H. pr. ƒ3.— p. H.L. Appelen. Aangev. 690 HL. verk. 646 HL. L. pr. f 3.H. pr. ƒ10.—p. H.L. Peeren. Aangev. 733 H. L. verk. 549 H. L. L. pr. 1.H. pr. 15.p. H.L. KAASMARKT van 28 Oct. 1896. Verkocht 45 stapels, uitmakende 5664 kazen, wegende 10644 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ26.50 VEEMARKT 28 Oct. 1896. AangevoerdPrijs 19 Koeijen 130.180. 2 Stieren 72.»100. 3 Graskalveren 25.35. 20 N. Kalveren 8.s 15. 16 Schapen 11.25. 9 Paarden GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 26 Oct. 1896. Witte tarwe f 6.50. 6.75 Rogge -4-25. 4.50 Haver 3.20. 3.60 Duivenboonen 5.65. 5.80 Capucijners 6 50. 7. Kanvijzaad 11. per 50 K. G. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 3 November 1896 des namiddag» van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. FB.OG-B.AMMA. 1Fantaisie op Ein feste Burg ist unser GottFink. 2. AndanteGuilmant. 3. SonateTh. Salomé. a. Andante maeatoao. b. Andante c. Allegro eon moto. 4. Offertoire Wely. 5Aria uit EliasMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2