Het enorme vervoer van bieten te Haarlemmermeer is nog lang niet ten einde. Geheele scheepsladingen liggen op de landerijen ter verzending gereed. Het vervoer te water is dan ook dit jaar bizonder groot. Hierdoor verkeeren de wegen dan ook in beteren toestand, dan toen al les per as geschiedde. Ontzettend groot is de waterver- plaatsing in de week van 24 31 October te Haarlemmermeer geweest. Het stoomgemaal »de Lijnden" Nol heeft er dien tijd 144 uren gewerkt, wanneer men nu nagaat, dat elke mi nuut 700 kub. M. water wordt ver plaatst, kan men zich een denkbeeld vormen van de groote hoeveelheid wa ter, die in den laatsten tijd gevallen is. HAARLEM 6 November 1896. De heer Joh. Steenman heeft zich Dinsdagavond, bij de eerste soirée mu- sicale mogen verheugen in de gewensch- te belangstelling. De bjj uitstek voor intieme uitvoeringen geschikteBovenzaal van de sociëteit „Vereeniging", vond hij bij zijn optreden flink bezet. Ongetwijfeld verdienen de Steenman- avonden, met het oog op de program ma's en met het oog op de wijze van uitvoering, die belangstelling in volle mate. Zij mogen gebracht worden tot de avonden, welke aan kenners en lief hebbers van klassieke kunst inderdaad veel te genieten geven. De heer Anton Bouman uit 'sGra- venhage nam thans de plaats in van wijlen den te vroeg gestorven kunstenaar Henri Bosnians, wiens nobel spel de belangrijkheid dezer soirees zoo dikwijls heeft mogen verhoogen. Zonder in eene vergelijking te willen treden, mag wor den opgemerkt, ;dat de heer Bouman, wiens naam trouwens in de muzikale wereld een goeden klank heeft, zich als ensemble-speler van een degelijke zijde heeft doen kennen en de ledige plaats waardig heeft aangevuld. In het succès aan de schoone uitvoering van de beide trio's (Brahms C. min, Op 101 en Mendelssohn C. min, Op. 66) te beurt gevallen, had hij een belangrijk aandeel. De heer Steenman speelde tusschen deze trio's de G. maj. sonate van Beet hoven en oogstte daarmedegrooten bijval in. De goede hoedanigheden van zijn spfl kwamen in dit stemmingsvolle werk uitnemend tot haar recht. De klavierpartij in de sonate en in de boven aangeduidde trio's werden ge speeld door mevrouw S. Bosmans Benedict. Dat dit geschiedde op zeldzaam klare wijze, met eene technische vol maaktheid en muzikale uitdrukking, welke oog en oor onafgebroken aan de piano boeiden, behoeft niet te worden gezegd. Men weet welk een voorname plaats mevrouw Bosmans als artiste in neemt. Bij de volgende soirée zal de heer Joh. Messchaert zijne medewerking ver- leenen. Met niet minder waardeering dan de Lohengrin-voorstelling werd Woens dagavond de Faust van Gounod in on zen schouwburg ontvangen. Deze even populaire als geliefde opera verschafte aan het gezelschap van den heer Van der Linden een beslist succès. Een succès, dat zich na elk bedrijf open baarde in een storm van toejuichingen. Aan het orkest, vroeger de zwakke zijde van de Ned. Opera, komt in de eerste plaats een woerd van lof toe voor de serieuse wijze, waarop het den zang ondersteunde en in de meer zelf standige onderdeelen de betooverende j Faustmuziek recht deed wedervaren. Menigmaal werd het oor getroffen door artistieke effecten, waarop weleer vruch teloos werd gewacht. In het algemeen is er aan deze zijde van het voetlicht meer tucht, meer toewijding. Jammer, dat de trombones in het eerste bedrijf zich eenmaal aan den teugel ontwrongen en zich een paar maten te vroeg deden hooren. De hoofdpartijen waren in goede han den, zoodat er in het algemeen mooi werd gezongen. Mocht al bij enkele ar- tisten spel en actie nog achterstaan bij den zang, aan den gunstigen totaal indruk kon dit geen belangrijke afbreuk doen. De koren waren goed, nu en dan voortreffelijk. Het soldatenkoor, om uit de vele ensembles slechts een te noemen, klonk pittig en toch beschaafd. Wij mogen dit beknopte verslag, dat noodwendig zou uitdijen tot een te lang relaas, wilden wij de vele schoone mo menten in het bijzonder bespreken, be sluiten met de verzekering, dat er thans aan de Ned. Opera wordt gewerkt en dat de artistieke leiding in al haar onderdeelen is toevertrouwd aan perso nen met kennis en smaak. En Lohengrin èn Faust hebben dat ongetwijfeld voldingend bewezen. Het R. K. Gemengd Koor Jan Al- bert Ban geeft Vrijdag 13 November a.s. in de muziekzaal der Sociëteit Vereeni ging eene uitvoering onder leiding van den directeur den heer N. H. Andriessen met medewerking van het versterkt Orkest van het Stedelijk Muziekkorps en de solisten Mejuffrouw Betsy Bongers en de heeren J. J. Rogmans en Jos. Orelio. Op het programma komt voor de Feest cantate op het gouden priesterfeest van Mgr. Bottemanne en woidt te gehoore gebracht onder leiding van den compo nist den heer Ph. Loots, terwijl mede ten gehoore zal gebracht worden Die Kreuz- fahrer van Niels W. Gade. DieKreuz- fahrer is eene compositie welke met hare rein poëtische schoonheden, door vorige nitvoeringen hier ter stede aan ons kunstminnend publiek niet onbekend kan zijn. De bevrijding van de Heilige stad Jerusalem uit de macht der Turken maakt den hoofdinhoud uit. Het optreden van den geloofsheld Peter van Amiens en dat van den vurigen kruisridder Rinaldo daarnevens, die op den tocht zich verwart in de strikken, hem door de toovenaarster Armida gespannen, doch die ten slotte zegeviert door het geloof, brengen in het werk dramatisch element van on- gemeene schoonheid. Instrumentaal be zit het werk gloed en kleur en schenkt den hoorder alzoo de grootste voldoening. Een en ander verschaft zeer zeker den liefhebbers van goede toonwerken een groot muzikaal genot. Evenals te Amsterdam beheerschen voornamelijk drie punten van aanbelang onze Haarlemsche gemeentezaken; water, gas en telephoon. Ten opzichte van water zijn wij in staat van wijzen en hangt dit slechts af van gereed komen. Van de gemeente exploitatie in deze stelt men zich veel voor. De afnemers behoeven niet geschapen; zij bestaan al. De gaskwestie verkeert in een stadium van onzekerheid, waarbij men twee hoofdstroomingen kan constateeren I. De voorstanders van concessiever lenging. Zij gronden hunne meening op de dadelijke voordeelen van het voor gestelde contract, opperen de meening dat de gemeente exploitatie duurder dan der particulieren is er. dit al zou begin nen te dragen op de gasprijzen. II. De mannen van gemeente exploi tatie meenen, dat het voordeel van het oogenblik niet opweegt tegen dat van de toekomst en tevens dat de gasmaat schappij wel weet wat zij doet, als zij de bekende grondslagen voor eene nieuwe concessie aanbiedt. De voordeelen welke hetaannemen oplevert, kunnen, betoogen zij, ook door de gemeente genoten worden, zij het dan ook, dat de winst wat minder groot is, dan de exploitatie van particulieren biedt. De gemeente zoo een leertijd te doorloopen hebben, maai de nadeelen aan dezen verbonden zouden door hoogere inkomsten volkomen te niet gedaan worden en bovendien zou met enkele jaren eene belangrijke bij drage voor de gemeentekas in het voor uitzicht zijn. Tusschen beide stroomingen door be weegt zich een derde. Deze wil weten in hoeverre de bestaande gasmaatschap pij hare uiterste aanbiedingen heeft ge daan, en als die dan bekend zijn, onder handelingen tusschen partijen te doen aanvangen. In 1898 loopt de concessie af met de Belltelephoonmaatschappij en ook deze komt met voorstellen welke veel voordeeliger zijn dan die welke wij nu eenige jaren genoten hebben alsver laging van den abonnementsprijs van ƒ60.op 40.vestigen van vijf publieke telefoonstations met een tarief van 10 ets. per gesprek, nachtdienst voor de geabonneerden blijft bestaan, doch de gemeentetoelage vervalt en meer andere voordeelen. Amsterdam heeft, naar men weet, de telephoonzaak zelf ter hand genomen voor Haarlem heeft de kwestie van eigen beheer in deze natuurlijk die beteekenis niet als ze voor Amsterdam heeft. Mis schien zou echter bij eene nadere over eenkomst aangedrongen kunnen worden op sneller bediening van geabonneerden, deze laat wel eens te wenschen over, wat toegeschreven wordt aan te klein personeel aan het centraalbureau. B. en W. stellen in deze voor hun collége te machtigen met de telephoon maatschap pij in nader overleg te treden op de gronden in hare aanvraag opgegeven. Donderdag namiddag tegen vier uur werd de brandweer opgeroepen tot blussching van een binnenbrand in de lakfabriek Kinderhuissingel. De groote en de kleine tien, de slangenwagen en de fabrieksspuit waren snel ter plaatse en in zeer korten tijd was het vuur bedwongen. Hoewel het brandgevaar aan zulke inrichtingen groot is, heeft de eigenaar bij zijne fabriek zulke maat regelen genomen, dat een ontstane brand geen groote onheilen kan aanrichten. Onlangs is Haarlem, met Groningen en Den Haag, door een deskundige gerekend tot de gemeenten in Nederland waar de brandweer uitstekend geregeld is. Sedert lang rekent de Haarlemsche Brandweer het zich niet tot aanbeveling als het in zijne rapporten moet vermelden: Door de uitstekende bediening der spuiten, was men in staat althans de belendende gebouwen te beschermen, doch het per ceel brandde geheel uit; zóó is men ge woon hier een brand in zijn aanvang ge- bluscht te zien. In verreweg de meeste gevallen zijn gebouwen en inboedels tegen brandscha de verzekerd. Wie dus bij eene goede brandweer in de eerste plaats belang hebben, zijn zij, die de brandschade te vergoeden hebben, n.l. de assurantie maatschappijen. Nu zou men zoo meenen, dat deze dan ook, óf financieel de ge meenten waar de brandweer goed is, te gemoet komen voor de uitgaven welke zij zich in deze getroosten, óf wel, dat de premie door de geassureerden te be talen, in zulke gemeenten lager zou zijn dan daar waar de inrichting te wenschen overlaat Niets hiervan, geen bijdragen aan de gemeente, geen verlaagde premie soms, maar niet dikwijls, een geschenkje, dat, hoewel van goeden wil getuigende, niet opweegt tegen de voordeelen van goede brandinrichting voor de maat schappijen. Vreemd, maar nog nooit hebben wij gehoord, dat een Nederlandsch f gemeentebestuur bij het verbeteren van brandweer tot de assuranties een verzoek richtte om in de kosten bij te dragen, naar gelang het getal perceelen bij hen verzekerd. Men bouwt een brug tot verbinding van het Westerkwartier der gemeente met het Noordelijk deel der stadde hierdoor zeer gebate eigenaars van per ceelen en gronden dragen in de kosten bij. Men vernieuwt een brug over de Ringvaart; de neringdoenden komen uit den hoek. Voor afwatering in een riool moet betaald, voor het leggen van een stoep evenzoo en in het algemeen, ieder die van gemeenlewege meer bevoordeeld wordt dan een ander ingezetene draagt hiervoor bij. Slechts voor de brandweer geen bijdragen, gaen tegemoetkoming door de maatschappijen. De rekening der Tweede Holland sche Maatschappij van Levensverzekering over 1895/96 (Directeuren de heeren J. C. van Bemmelen en J. C. van Bem- melen Jr.) wijst aan, dat het bedrag der op 30 April 1896 van kracht zijnde verzekeringen is 1617758.dat aan diverse premier! is ontvangen 72128 57, dat voor bovengenoemde verzekeringen gereserveerd moet blijven ƒ261.360.15, en dat de winst- en verliesrekening een voordeelig saldo oplevert van 13735.82. De opgemaakte vijfjarige balans wijst aandat de verschillende rekeningen eene waarde vertegenwoordigen van ƒ311512.68 196.179.635) dat de wis kundige waarde der loopende verzeke ringen op 30 April 1896 bedraagt de bovengemelde som van 261360.15 155.487.64); dat op de onkostenreke ning is afgeschreven een bedrag van ƒ27051.29 15252.66s) alsmede dat eene som van ƒ32194.84 (ƒ18146.595) aan wezig is om te worden verdeeld enwel 50% aan de reserve tot dekking van buitengewone verliezen en 50% aan bestaande leden en dat na deze verdeeling de reserve tot dekking van buitenge wone verliezen bedraagt 29934.37 (ƒ13836.95.) Op muzikaal gebied althans ligt ►Haarlem niet achter. Behalve de reeds vroeger voor deze week geannonceerde voordrachten nog Woensdag in de Ver eeniging een concert, te geven door de heeren S. van Groningen en J. Rijken, piano, met medewerking van Mejuffrouw Anna Blaauw, zang. Voor leden van Ver eeniging, Toonkunsten Bachvereeniging verlaagde prijzen. Omtrent de tournée van dit drietal door Nederland vermelden de couranten niets dan goeds, zoodat men wel mag aannemen, dat een bezoek niet zal teleurstellen. Naar wij vernemen is het Feest Concert, te geven door de Haarlemsche Mannen Zangvereeniging «Crescendo" ter herdenking aan haar '20jarig bestaan, vastgesteld op Woendag25 November a.s. Als solisten zullen daarbij medewerken de heeren J. J. Rogmans, te Amsterdam, Ch. P. W. Kriens alhier en Joh. Mer- gelkamp, werkend lid van «Crescendo." Uitgevoerd worden o.a.»Te Deum" van Verhulst, «de Wraak" van Tilman, »Amour" van Massenet, «Aan mijn Vaderland" van Andriessen enz. Op het eerste Matinée te geven door het strijkorkest van het Gemeente lijk Muziekkorps op Zondag 8 November; in de Sociëteit Vereeniging, zal zich de nieuw geëngageerde Solo-Violoncellist de heer Frans Zur Haas doen hooren, terwijl het orkest onder meer, voor het eerst zal uitvoeren Jeux d'Enfant, een nagelaten Suite van Bizet, en een Wal- zer van Eduard Strauss, gecomponeerd ter gelegenheid van het 50jarig jubile um van Joh. Strauss, waarin de Me- lodien van laatsgenoemden in chrono- ligische volgorde voorkomen. BURGERLIJKE STAND. oNDERTRO UW 4 Nov. M. R. Melasma en B. de Vries. J. 1'. van Gardertn en W. Kolijo. J. Visser en E. A. M Luuwerenberg. J. P. Kuijper en C. M. Ruijgrok. J. C. KeddeenE Oostin- d:ë -. L. Jansess en M. E. Snellens. C. de Braai en H. \Yes-el. W. van der Woude en J. Voeherg. - 5 Nov. K. van VlietenC.S.M. Bouman. J. de üoijcr en A. C. Diependaal. Jvan Dokkum en T. Zeilmaker. GETROUWD. 4 Nov. A van Niordt en A. S. Bo-ma. F. W. P. Aekerinan ei C. Molenaar. H. Wemik en M. G. Schook. W Aartsen en M. G Tit P. van Hemeri en J. P. Broek huizen. D. Zoet en M. J Hoek tra.s Nov. E. W Wevers enM.E. Wcseliu». N.Voo- ges en E C. Jansen. M. Nieuwjaar en M. M. Huis in't veld. GEBOORTEN. 27 Oct. K. C. Boonstra geb Hartendorp d. (levenl.) 29 Oct A. M. Smver geb. Muller z. en d. J. Koehorst geb. van Opzeeland z. A S.1 M. Kip geb. Landman d. 3 Oct. L. Bosch geb Fnkke z. W. M. G. Heems kerk geb. van der Pu' ten d. J. de Jonsr geb. Grootenboer z. M. E. Bocrsmageb. Umans z. C. D. Geenevasen geb. Onkerman z. en d. 31 Oct. J. Rosier geb. Vlottes 2d. J. Zwartgeb. van Houten d. M. A.Muidergeb. Tweehuijzen z. B. G. Koen geb. van der Wijs t z. H. W. Jongeleen geb van Rekom z.A. M. Slenders geb. S ammersz. J.E. A. Smit geb. Peters d. J. Th. Hoes geb. Smitd. f Nov. A. C. Doodcheefvec geb. Hart.mann d.A G. F. Oaarls geb. Kaart z A.M.van Bemmelen geb. Wen'holtz. L.vanderWerf geb. van Wolferen d. 2 Nov. E.van der Veldt geb. SL.bbc z. A. M. Schoonenberg geb. Dirks z. (levenl.) 3 Nov. J. C. Hoogstraten geb. Dee d. C van der Vijgh geb. Koelemij z. A. M. Vos geb. van Zeed. A. M. Brand geb. Piepenbrink d. M. C.van Oorrcbot geb. Nederkoorn d. WA. Jasper geb. Breeman z. 4 Nov. C. M. Slig'ing geb. Wijkhuizend. J. Meijer geb. Martind. A. M. ilonsma geb. Bracht d. 5 Nov. H. Kuijken geb. van Bakeld. OVERLEDEN. 30 Oct R. Wever 3 dg. d. Nasianlaan. M. G. Blom geb. Danten 55 j. P. Kiessiraat. 31 Oct G .Fabels 40.1 Pieterstraat. 2 Nov. J. Brandon geb de Vries 75 j. Hagestraat. W. H. van Duin 52 j. Nobclstraat. A Gee- neva»en'2dg d Oran eboomstiaat. 3 Nov. E. van Noord 68 i. DrorsesKaat. B. Mon. tagne geb. Konings 87 j Hagestraat. W. A de Koter 3 j.z. L Costcrstraat. G. Roeme- feb. van Diepen 56 j. Barendsestraat. E. T. C. Koc-borst 5 j, z Z. B Spaarne. J. Vosse 2 j.d. Heerensingel. S P. Zwarts 9 m. z. Haarlemmerliedenstraat. 4 Nov. H. Otger 3 m. d. Vooruitgang traa'. J.C. Delissen 10 m. d. Kamperlaan 5 Nov. P.Th. Hubbers 18 j. Ged. Oude Gracht. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 10 November 1886desnsmiddags van j2 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. 2. LargoHandel. 3. Inleiding en variatiëuA. Hesse. a. AllegrettoGuilmant. b. Priere 5. Aria nit EliasMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2