huisstraf. Men vraagt, wat voor de ver oordeelden verkieselijkst is en zulks met het oog op den allerellendigsten toestand der Turksche gevangenissen. De Union-brouwerij te Dortmund, daar ter plaatse de grootste, heeft in een jaar tjjds, van 30 Sept. 1895 tot 30 Sept. 1896, niet minder dan 15.900.090 liter bier gebroawen, dat is 362,786 liter meer dan in het boekjaar 1994/95. En dat ondanks den koelen nazomer! De beide moordenaars van den Ber- lijnschen advocaat Levy zijn tot beken tenis gekomen van hunne misdaad. De jonge Werner heeft den advocaat dood gestoken, terwijl Grosze mevrouw Levy heeft verwond. Werner was vroeger bij den advocaat in dienst geweest, waardoor lijj volkomen op de hoogte was van de inrichting der woning en de gewoonten der bewoners. In de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden verblijven op ditoogenblik veertien levenslang ter dood veroordeel den. De laatst aangekomene is Martinus Albers, daglooner te Velp, veroordeeld wegens moord op zijne vrouw. HAARLEM 10 November 1896. Het weder heeft zich in de laat ste weken bijzonder wispelturig betoond. Of liever wispelturig, ongeveer gelijk aan veranderlijk weer, daarover is geen klacht; het was contstant wat betreft regen en weer regen. Donderdag scheen god Pluvus met dien der luchtstroomen besloten te hebben, dat het toen genoeg was; resultaat, stijging van barometer stand en een zucht van verlichting van ieder, die direct of indirect iets met het weer uitstaande had. De goede voor nemens van genoemde machthebbenden bleken reeds Zaterdag niet ernstig ge meend te zijn. De windmaker bond den zak van den noordelijken en oostelijken wind dicht en liet opnieuw aan de westelijke en zuidelijke stroomingen vrij sPe'i om ons na een Paar daSen van verademing, Zondag opnieuw te teisteren met gure Novemhervlagen. Maandag won het Noorden het weer, doch men durft nog niet te bepalen of, en in hoeverre thans het record van het getal regendagen voorloopig geslagen is. Inmiddels is het St. Nicolaas-weer. Doch afgescheiden van regen en zonne schijn, wind en stormvlagen beginnen onze Haarlemsche neringdoenden zich op te maken tot den grooten aanval van hunne clientèle, gedurende de weken welke den feestijd voorafgaan. Hoe werkte het weêr op de verschillende levensomstandigheden. Van uitgaan, van winkelen geen sprake. De voornaamste winkelstraten door 't opbreken van rails en door modder in onbegaanbaren toe stand. Verkoop nu maar, meent de winkelier, als er geen publiek komt! Maar even waar als het is, dat aan de tram-rails hard gewerkt wordt, even waar is het, dat het publiek moet komen. Eén ding heeft de bedekte lucht vóór, boven zonneschijn; onze aardige stads gezichtjes doen zich in dien dampig grijzen nevel heel wat stemmiger voor dan in de scherpe kantlichten van een helderen dag. Plaats U, om er een te noemen, met zoo'n somberen dag aan het Spaarne en zie dan eens naar het stadsgezicht, dat onzen mooien St. Bavo tot achtergrond heeft. Kies Uw stand plaats eens aan den Koudenhoorn en merk op hoe de bocht van het Spaarne dan wegdommelt in een verschiet dat veel grooter lijkt dan het is, of zie dan zoo, dat ge 't gezicht hebt op onze Amsterdamsche poort en ge zult moeten erkennen, dat de huilerige lucht effec- tjes weet te scheppen waardig aan de vergetelheid ontrukt te worden. Onze groote markt is mede een der stadspunten waarvan het wel waard is notitie te nemen in de dagen als het grijs den hoofdtoon voert, zelfs nog, wanneer als nu een reusachtige steiger den westelijken gevel van de Kerk ont siert. Zie daar eens langs het politie bureau, doch zoo, dat de schoone lijst van ons Raadhuis in 't gezicht blijft, de Zijlstraat in, of van hetzelfde punt uit meer Zuidelijk, zóó dat alweer de St. Bavo tot achtergrond komt, met de mooie gerestaureerde Vleeschhal op den voorgrond. Zie, al die schoone, soms onbestemde lijnen zijn veel aardiger te zien in een waas van vochtige luchten, dan bij hel der weer. Wie zich echter even buiten Haarlem verplaatst, een vriend is van duinge zichten, nu, dien behoeven de fraaie punten niet aangewezen te worden. Natuurlijk kent deze de heerlijke uit- kijkjes op den Wagenweg en de nog ruimere op de Schoutslaan. Mogen deze voor den wandelaar van beteekenis zijn en misgunt niemand hem het onschuldig genieten van iets schoons, onze winkeliers, zien liever om dezen tijd van 't jaar zonnige dagen, dat brengt kijkers en koopers langs de straten, dat doet de machtige winkelvoorraden dun nen, dat. geeft verplaatsing van kapitaal, dat geeft leven in den eentonigen stil stand, welke al sedert weken heerscht. Reeds zijn de voorboden van groote verwachtingen zichtbaar. Met meer zorg dan men gewoon is in stillen tijd, ziet men uitgestald de koopwaren van ver schillenden aard met den gelukkigen toeleg om in deze het aangeboren schoonheidsgevoel niet alleen niet te kwetsen, maar zelfs te bevredigen. En werkelijk, het behoort gezegd, de goede smaak, betoond in sommige étalages, mag wel gezien en in het licht gesteld worden. Meer en meer begint de verkooper in te zien, dat étaleeren en verkoopen verband houden, overtuigd als het publiek is, dat het schoone, het smaakvolle eerder gezocht wordt daar waar het schoonheidsgevoel reeds bij den ingang blijkt voorgezeten te hebben dan daar, waar nonchalance op dit punt valt op te merken. Waarschijnlijk zullen wij in de ge legenheid zijn op het laatste punt nader terug te komen. --In de vergadering van de Haar lemsche Kamer van Koophandel en fa brieken, 3 November gehouden, werd besloten nader onderzoek in te stellen omtrent het adres van den Nederland- schen Aannemersbond, tot het verkrijgen van eene wijziging van sommige be palingen in de Algemeene Voorschriften voor de aanbesteding van Rijkswerken, en zulks alvorens te beslissen omtrent het verzoek om aan het adres adhesie te verleenen. Geen gevolg werd gegeven aan een verzoek van adhesie voor een adres van de Tilburgsche Kamer van Koophandel, waarin geklaagd wordt over de lastige formaliteiten te vervullen tot het ver krijgen van vrijdom van rechten bij wederinvoer binnen de Nederlandsche grenzen van artikelen, naar het Buiten land uitgevoerd en door de geadresseer den om eene of andere reden geweigerd. De Kamer besloot, zich nader tot den Minister te wenden met het beleefd maar dringend verzoek de zaak betreffen de de vestiging van een kantoor van inklaring hier ter stede wel te willen bespoedigen. Nog werd ter sprake gebracht het bestaande plan tot wjjziging van den overgang over liet Noordzeekanaal in den Rijksstraatweg te Velsen, bestaande in opheffing van de brug over het Noordzeekanaal en vervanging daarvan door een stoompont. Omneiit de bezwa ren, hiertegen door omliggende gemeente alsook door anderen ingebracht, werden mededeelingen gedaan, met overlegging van bescheiden waaruit die bezwaren konden blijken. Op grond van het groot belang dat ook de gemeente Haarlem met betrek king tot haar handelsverkeer met de naburige gemeenten bij het behoud der brug over het N. Z. kanaal heeft, besloot de Kamer zich bij adres te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het dringend verzoek geene gelden bij de begrooting voor 1897 toe te staan, dan welke bestemd zullen worden voor eene overbrugging van het kanaal ter plaatse hier bedoeld. De rekening der Tweede Holland 8ohe Maatschappij van Levensverzekering over 1895/96 (Directeuren de heeren J. C. van Bemmelen en J. C. van Bem- melen Jr.) wijst aan, dat het bedrag der op 30 April 1896 van kracht zijnde verzekeringen is f 1617758.dat aan diverse premiën is ontvangen ƒ72128 57, dat voor bovengenoemde verzekeringen gereserveerd moet blijven ƒ261.360.15, en dat de winst- en verliesrekening een voordeelig saldo oplevert van f 13735.82. De opgemaakte vijfjarige balans wijst aandat de verschillende rekeningen eene waarde vertegenwoordigen van ƒ311512.68 196.179.63") dat de wis kundige waarde der loopende verzeke ringen op 30 April 1896 bedraagt de bovengemelde som van 261360.15 (ƒ155.487.64); dat op de onkostenreke- ning is afgeschreven een bedrag van ƒ27051.29 15252.66') alsmede dat eene som van ƒ32194.84 (ƒ18146.59») aan wezig is om te worden verdeeld enwel 50°/o aan de reserve tot dekking van buitengewone verliezen en 50% aan de bestaande leden en dat na deze verdeeling de reserve tot dekking van buitenge wone verliezen bedraagt 29934.37 (ƒ13836.95.) De getallen tusschen haakjes geplaatst geven de bedragen aan van de vorige vijfjarige balans. Zondagmiddag gaf het Stedelijk muziekkorps zijne eerste matinée in dit seizoen met het strijkorkest. Het bleek daarbij, dat de heer Kriens nietvruch teloos een beroep heeft gedaan op de belangstelling onzer kunstminnende stadgenooten. De zaal was goed bezet. Ongetwijfeld bieden deze matinée's eene aangename ontspanning voor de winter maanden, wanneer regen, sneeuw of felle koude het maken van een flinke wande ling beletten. Dat velen er zoo over denken, mag worden afgeleid uit het belangrijk aantal verkochte kaarten. De uitvoering van het programma mocht meer dan verdienstelijk heeten. Trouwens, men weet, dat het orkest van den heer Kriens goed in elkaar zit en de voordrachten zich altijd onder scheiden door eene frissche opvatting, die de belangstellieg levendig houdt. De nieuwe cellist in het orkest de buteerde met een Fantaisie van Servais, en mocht daarbij veel bijval inoogsten. Blijkens de zeer geacheveerde uitvoering van het figuurwerk beschikt deze jonge musicus over de vereischte technische bedrevenheid en mag hij tot de uitne mende krachten van het orkest gerekend worden. Een en ander geeft voorzeker vrijheid, de verdere matinée's van den heer Kriens met vertrouwen aan te be velen. Over het aanstaande verjongings proces van de liberale Unie is ook hier ter stede eene vergadering gehouden dooi de Kiesvereeniging Vooruitgang. Het algemeen gevoelen wasIn hoofd zaak meegaan met de voorgestelde punten, welke urgent verklaard waren, als: Verplichte verzekering tegen de na- deelen van ziekte, ouderdom enz, Arbeids contract, Woningverbetering, Herzie ning der Armenwet, Leerplicht, Per soonlijke dienstplicht, Opheffing van Schutterij, Verbetering van den rechts toestand der Vrouw, Behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen. Het is natuurlijk gemakkelijk dit alles op het programma te plaatsen de Vraag is, of ooit een kandidaat voor de Tweede Kamer zal gevonden worden, die met een imperatief mandaat omtrent een en ander afgevaardigd, zal gevonden worden, daargelaten nog of het mogelijk zal is dat één man zich voldoende kan inwerken in de punten bovengenoemd, en die naar veler gevoelen elk voor zich, eene afzonderlijke, diep ingrijpende studie eischen. L. 1. Zaterdagavond omstreeks 8% ure is de weduwe G. Prent oud 63 jaren, wonende Korte Hofstraat, op den openbaren weg in de Ravelingsteeg, plotseling in een gezakt en doodgebleven. Door de agenten van politie recher cheurs Jansen en Misset is bekeurd ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning, de bierhuishoudster V. wonende aan de Kampervest. Ingevolge het Raadsbesluit van 25 October 1.1., waarbij de Raad met eene meerderheid van één stem besloot geen subsidie toe te staan voor de avondleekenschoolaan de ambachtsschool heeft het Bestuur zich andermaal tot den Raad gewend ten einde te verzoeken, dat alsnog besloten worde de gevraagde ƒ800.toe te staan. De heer W. Landré heeft 't plan opge vat om in dit concertseizoen zijn Neder landsche opera „De Roos van Dekama" tekst van Mr. van Loghem in concert- vorm op te voeren, met medewerking van groot koor en vele solisten. De tijd van uitvoering zal waarschijnlijk vallen tusschen half Januari en Februarie. Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand October door 646 personen bezocht, terwijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 223 boek- en plaatwerken naar ver schillende plaatsen vanonsland verzonden werden. J Zooals bekend is bevat genoemde boekerij boek- en plaatwerken betrek king hebben op de versierende kun sten. Zij, die een of ander kunstam- 1 bacht uit oefenen vinden hier op elk gebied een rijke bron van voorbeelden, die gratis ter beschikking worden gesteld. Nadere inlichtingen hierover kunnen bij den Conversator van genoemd Mu seum worden ingewonnen. Ons wordt medegedeeld dat gis teren avond hier ter stede is opgericht de naamlooze Vennootschap de Neder- landschen Credietbankwaarvan o. a. Commissarissen zijn de Heeren: Jhr. H. M. Speelman, P. B. J. Ferf, Mr. R. Vorstman, W. v. Tijen Jr., A. Koolhoven, C. G. van der Meulen, J. J. Zeewoldt. Als directeur treedt op de Heer J. M. Polman Moojj, en als rechtsgeleerd Ad viseur Mr. F. A. Bijvoet. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHA1FING. Van 1 Nov. tot 31 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor coBtunmnaaiflter. 1 voor stopster. 50 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 27 voor loopknecht. 2 voor koetsier. 54 voor los werkman. 3 voor smid 8 voor schilder. 2 voor timmerman. 4 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. I voor kantoorbediende. 6 voor oppasser. 8 voor breiwerk. 1 voor machinist. 1 voor pakhuisknecht. 6 voor waschvronw. 2 voor mangelwerk. 2 voor kookster. 2 voor baker. 2 voor strijkster. 11 voor naaister. 1 voor vlechtwerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor schoenmaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. 3 voor broodbakker. 1 voor behanger. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 31 Oct. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 12 voor loopknecht. 1 voor vlechtwerk. 6 voor waschvronw. 1 voor strijkster. 41 voor werkvrouw. 1 voor noodhulp. 3 voor snelpersdraaier. 3 voor smid. 41 voor loBwerk. 1 voor witter. I voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde* beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, hns Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kannen dageljjks van 9-1 en van 8-6 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van s' middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn: In de opgehaalde vuilnisstoffen en terug te bekomen bij den Hoofdopzich ter der gemeente reiniging bureau Har- menjansweg: Vier geëmailleerde vruch- tenbakken. Een zilveren desertvork. Een zilveren eierenlepel. Een oorbelletje. Een kinderschoen tje. Een koperen dop. Een Fransch leerboek. Een grijze pet. Een bril. Een spaarbankboekje. Een insigne. Een half hemd. Een gouden kruis. Een officiersdragon. Een mouw van een kindermantel. Een bruine kinderpellerine. Eenige sleu tels. Een boodschappenmandje met inhoud. Eenroodkatoenenkinderriem. Eer. portemonnaie met ƒ2. 0R6EL8hSPELIN6. in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 12 Nov. 1896, des namiddag» van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate op. 1Ch. Fink. a. Allegro con brio. b. Adagio non troppo. c. Allegretto quasi Recit. Allegro con fnoco. 2Recordsre uit Mozart's RequiemMozart. 8. Fuga op den naam BacbSchnmaun. 4. Trauermarsch aas der Götter- dammerungWagner. 5AriaRheinberger.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2